Fórum témák
» Több friss téma |
Köszönöm Zoli!
Sebi- Ahogy írtam is, ez egy próba csak, hogy lássam a működését és tesztelhessem az áramkört, amellett, hogy meg is értem. Ma vagy holnap kész lesz a NYÁK hozzá, ami egy univerzális NYÁK lesz és 10-50A-es kivitelben készül majd el. A ventihez nyilván kisebb is elég lesz, de annak majd speckós NYÁK is kell meg elrendezés.
Elkészültem ma este a NYÁK-al, amit be is szórtam gyorsan alkatrészekkel és élesztésre is került azonnal. A próba során egy kis motort akasztottam rá, hogy kipróbáljam és örömmel töltött el, hogy minden funkciója tökéletesen működik. Ez az áramkör 6-40VDC feszültségről tud üzemelni és 12A-t tud szabályozni, kb. 100Hz-es frekvencián dolgozva, lágyindítással vagy anélkül,. Ezt a funkciót egy Jumperrel lehet kiválasztani és ha aktív, akkor a trimmerrel lehet állítani 0-10s-ig a felfutási időt. Szerintem nagyon jó és hasznos áramkör, csak ajánlani tudom az utánépítését mindenkinek.
Néhány fotó a kész áramkörről. A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2014
Üdv!
A fetek meghajtása így nem a legtökéletesebb. A bekapcsolás kellően gyors, de a kikapcsolásnál csak a fetek bemenetekén lévő 1K-os ellenállás (R9 és R10) kapcsolja csak ki a feteket. Ha időben kinagyítod, akkor biztos látszik, hogy a bekapcsolásnál sokkal lassabb a kikapcsolás. Ez kis áramoknál nem probléma, de 50A-nál már biztosan jelentős kapcsolási veszteséget fog okozni.
Szia.
Köszi az észrevételt, gondoltam rá én is, de mivel ez egy "kicsi" szabályzó, így nem fordítottam különösebb figyelmet rá. A nagyobb változatnál figyelembe veszem ezeket is.
Sziasztok!
Szükségem lenne egy egyszerűen elkészíthető pwm-szabályozóra. Láttam itt sok hasznos dolgot, viszont nekem a lényeg az lenne, hogy 45-50V-ról tudjon üzemelni. Nincs valami jó ötletetek vagy esetleg valami kapcsolási rajzotok hozzá? Köszi előre is a segítségeteket.
Szia!
Amit én most összeraktam nemrég, az 6-40V-ig működik. Az áramkörnek kell csinálnod egy "segédtápot" ami befér a 6-40V-ba, a fogyasztó mehet 50V-ról.
Igen, én is nézegettem, csak az a baj, hogy nem nagyon értek hozzá... Még kezdő vagyok, olyan hogyha van egy nyákterv meg alkatrészlista stb. akkor összerakom, de kapcsolási rajzból nem tudok még tökéletes nyákot tervezni. Hogy érted pontosan azt a segédtápot? Esetleg nem tudnád lerajzolni egy ilyen mit hova kell kötni rajzon?
Ez elég egyszerű, 3A-ig terhelhető.
Köszönöm szépen, sajnos a 3A, kevés lesz nekem. Egy ilyen fűtőszál szerűséget kellene vele szabályozni, ami vágja a modellezésnél használatos habot. És én csak szigorúan veszélytelen gépet szeretnék építeni, ezért 45V-ról üzemeltetném,amit egy biztonsági transzformátor állít elő 230V-ból. Arra gondoltam, hogy egy ilyen elektronika és egy potenciométer segítségével tudnám vezérelni a fűtőszálat. A szál ellenállása 2.5 ohm/m, 60cm-t kellene hogy vágjon, szóval kb.30A-t kellene tudnia.
Amit Sebi rakott fel, az a segédtáp az IC-nek! A fogyasztó már olyan fesz.-ről megy amilyet akarsz.
Valami itt nem stimmel. Az én habvágom csengötraforol megy (8V) az én szálam kb 0,5 ohm/m és az enyém is kb. 60 cm. Szoval nem tudom honnan veszed a 30A-t.
Lehet, hogy rosszul tudom, úgy gondoltam, hogy 45V/1.25Ohm, ha 50cm-el számolunk,akkor 36A-folyik a szálban. Vagy rosszul gondolom?
Idő közben találtam egy olyan trafós tápot, ami 35V DC-t tud. Esetleg nem kérhetném el a nyák rajzodat a tiédről? Elvileg jó lenne nekem ahhoz. Én nem értek túlságosan hozzá, szóval kicsit bonyolult nekem segédtápot meg hasonlókat beletenni.
Odaadom persze, ha Neked ez kell. A segédtáp annyit jelent, hogy a fogyasztó feszültségéből(mondjuk50VDC) egy regulátorral lehúzod(mondjuk24VDC-re)és ezt kapja az áramkör, de a fogyasztó továbbra is az 50VDC-ről üzemel, vagy mégegyszerűbben olyan mintha 2 trafód lenne, az egyik 24VDC-s a másik meg 50VDC-s és ezekről menne az áramkör és a fogyasztó. Megkeresem a rajzot és mindjárt felteszem.
Értem, viszont megköszönöm, ha felteszed nekem. Nem tudom, milyen alkatrészeket használtál fel hozzá? Meg 12A-t tud kapcsolni, hogyha másik FET-et választok hozzá, akkor elvileg tud többet is nem?
Az alkatrészeket feltüntettem, ha mégis kérdéses valami, akkor természetesen megírom. A FET-ek és a dióda cseréjével növelheted az áramot értelem szerűen, Nekem ez volt itthon, így ezeket raktam bele. A NYÁK sp lay-ban készült.
A fehér csíkok az átkötések! Az IC-nél ami van 2 átkötés azt a forrasztás felőli oldalon tedd rá, a másik 2-nek meg ott a helye a kondi alatt és mellette és 1 a FET-eknél. A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2014
Köszönöm szépen, megpróbálom megépíteni. Szerintem minden tiszta, úgyhogy elvileg nincs több kérdésem. Köszönöm szépen a segítséget.
Nyugodtan írj, ha valami nem okés és segítek/ünk!
Nagyon vigyázz erre, mert ennyi amperrel már hegeszteni lehet ( szerintem teljesen felesleges). Inkább mérd meg, hogy valoban mennyi az a 45V ha hozzakötöd a fütöszálhoz. Gyakran használnak áramkorlátolt trafot ( mint a csengötrafo) igy annak a feszültsége is lemegy néhány voltra, ha bekapcsolom a fütést. Szoval ha üresen méred 45V, ha leterheled lesz 1-2V. A drot ha bemelegszik növekszik az ellenállása igy kitudja hol áll be az egyensuly. Az biztos, hogy nem 20-30 A-nál!
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2014
Nem tudom, meglátom hogy mit csinál ha összekötöm. Egy régi írógép tápja volt, szóval nem tudom mire képes. Vigyázok azért vele. Köszi mégegyszer mindent.
Ha megépítem és nem vágott agyon az áram, akkor majd felteszem ide megmutatni nektek.
Azért ki ne nyírd Magad!!! Ésszel!
Idézet: „A szál ellenállása 2.5 Ω/m, 60cm-t kellene hogy vágjon, szóval kb.30A-t kellene tudnia.” Ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy: kibírja a szál a 30A-t (szétfröccsen), illetve, hogy a vágási hőmérséklet eléréséhez ennyi kellene! Én egy fóliavágó átalakításakor rozsdamentes hegesztőhuzalt 100W-os toroidra tekert néhány menettel fűtöttem fel.
Ja az igaz, de ha nem is akarom, hogy felizzon a szál azért akkor is kell oda áramerősség, hogy szépen melegedjen. De azt már nem tudom kiszámolni hogy pontosan mennyi is kell ezért inkább úgy tervezem hogy a potival "hidegtől" izzásig tudjam szabályozni és majd kiderül, hogy mikor vág a legszebben.
Persze, én is kísérletileg határoztam meg. Mindenféle PWM, FET alkalmazható, ha már tudod a paramétereket, de nem bonyolítanám ennyire.
Fogsz egy bármilyen szekunderű 50...100W-os toroidot és a lyukába szigetelt 4-5mm átmérőjű vezetékből befűzöl 5-6 menetet, erre kötöd fűtőhuzalt. Ha va triacos fényerőszabályzó kéznél, azzal is lehet finoman a primert szabályozni (nem igazán korrekt megoldás trafónál, de 180V-ig lemehetsz vele hátrányok nélkül). Szóval durván a menetek fűzögetésével, finoman a szabályzóval meg fogod találni a jó vágási hőmérsékletet - anélkül, hogy drága félvezetők halálát kockáztatnád. Szerintem nem lesz a huzalon még 10V sem...
Szia!
Ha a durva beállítással megvagy, a finom szabályozásra lehet hogy egyszerűbb és olcsóbb lenne egy primer oldali triakos szabályzó. A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2014
Szerintem is a kolléga valahol nagyon téved. Az én vágom már évekota gyönyörüen vág a csengotrafoval ( ami nem is melegszik, hiszen csak addig megy amig kell). A drot olyan forro, hogy vékonyabb lapokhoz át kell kapcsolni 5V-ra, hogy ne olvassza nagyon szét az anyagot. A csengötrafo meg csupán 1 A-t ad.
Én ugy oldottam meg a szabályozást, hogy az egyik bevezetö kontaktust elmozdithatoan kapcsolom a szálhoz ( kb. 30-40 cm hosszan lehet változtatni, ha 30cm vastag a maximális munkaanyag). Igy könnyebben be lehet állitani az optimális hömérsékletet.
Sziasztok! Bocsi, hogy bele vauvau, de ha már triak, akkor miért nem a szekunder oldalon? A triak működik akár 10V mellett is, a fűtőszál meg nem igényli a DC meghajtást. s mivel ohmos terhelés, mincsenek induktív lökések. Ennél egyszerűbben nem is lehet talán megoldani. Meggondolnám.
A szekunder oldalon sokkal nagyobb áram várható, jó nagy hűtőborda kellene - azonkívül a trafó ugyanúgy nem szereti a kis folyásszögre való beállítást ott sem.
Mindenkinek köszi a hozzászólást, meggondolandó ez a triakos vezérlés is. Van egy lámpában egy toroid trafó majd megnézem, hogy mit tud.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |