Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Nekem 160VA-es toroid magra tekerte fleta. Mély van bőven.
Teszek majd fel méréseket, csak még próbálom. A bedobozolas meg kb 1-2 hét mire készen lesz, de halad...
Igen; de a trafónál 50mA van írva az anódfesznél!Nem 200-250)
Pff. Azt nem is néztem. De akkor minek a sok kifejezetten ritka nagyáramú cső? Általában a csövek a szűk keresztmetszet, trafót lehet csinálni olyat, amilyenre szükség van, de csövet nemannyira.
Nomeg 50 mA anódáram nem sokmindere elég. A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
Pár mérési kép...
A középleágazás miatt az már 100mA kimenő áram lesz, nem?
Csak tippelek, lusta vagyok megnézni az Írást...
A szkópábrákból így nem sokat látni. Az ernyőn mindíg 1,5 - 2 periódusnak kellene látszani, megjegyezvén az eltérítési idő, amplitudó/kockát. Informatívabb lenne.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
Ez fogas kérdés.
Idézet: „megjegyezvén az eltérítési idő, amplitudó/kockát” Az ott van. Tessék megnézni rendesen. Dobozolás után majd csinálok egy olyat is úgy, hogy csak annyi periódus legyen. A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
És a másfél, két periódus? Nem a frekvencia/periódus a leglényegesebb, hanem a felfutási idő, a tetőesés. A színusz a torzításra, a négyszög a frekvencia átvitelre adna értékelhető adatokat, ha nem lenne ilyen sűrű. Egy 10 kHz -es jel is jól jönne. szinusz, négyszög jelalakkal. A háromszög jel különösebben új információt nem hoz.
Azért annyi ezekből is látszik, hogy komoly gondok vannak a mélyekkel, és a magas is esik jócskán, bár felül ennyi belefér egy csövesnél.
Sosem értettem emberek miért vannak oda a csöves hifiért, mikor nagyságrenddel jobb hangút lehet félvezetőkkel építeni. Tízből hétnek hasonló az átvitele.
Az alsó határfrekire a 100 Hz négyszög tetőeséséből úgy 50 Hz -re saccolok. pontosabbat mondani nemigen lehet, abból a 0,2 kockányi látható tetőesésből. A felső határfrekit a négyszög felfutásából lehetne megállapítani, ha látni lehetne.
A csöves erősítőnek nincs hővezérelt tranziens torzítása, mint egy félvezetősnek, főleg tranzisztorosnak. Ettől kellemesebb, "lágyabb" a hangátvitele (hangja, de nem szeretem), nomeg a leginkább páros harmonikus torzításai miatt, ami a négyzetes karakterisztika eredménye. Így még a nagyságrenddel rosszabb statikus harmonikus torzítás ellenére is kellemesebbnek tűnik. (legalábbis egyeseknek) Félvezetőset is lehet jót építeni, csak nehezebb, sok múlik a kapcsolási rajzból ki nem derülő konstrukción, félvezető választáson is. De jajj, nem akarok vitát éleszteni, mert eljárt a szám. A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
Mondd majd, hogy mit mérjek, s azokat megmérem majd, ha a doboz kész lesz.
Illetve kiveséznéd, hogy hogyan, s mit kell nézni pontosan, s miből mire lehet következtetni? Nekem hangzásban tetszik, amit produkál. De megnéznék egy másik GU-t is, hogy milyen mérési eredményeket produkált.
Igen, az később nekem is feltűnt. Nagyobb transzformátorral akkor ezek szerint 200-250 ma-lehet.
Szerintem nem. Az egyenirányítás csak "felfordítja" a minden második félhullámot, a terhelhetőség meg a huzalvastagságtól függ. a stabilizátor részt és az egyenirányító csövet nem nézve
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
Vagyis az egyik periódusban az egyik anódon folyik át a manna, a másikban pedig a másikon.
Ha szerinted kár foglalkozni ezzel a technikával, akkor már értem, hogy miért olvasod ezt a topikot...
Így lesz, ez már egészséges?
A teteje a fém lap matt fekete lesz, a 'csőburkolatokkal' együtt. Kinek milyen szín tetszene, vagyis véleményt várok, hogy milyen állna jól neki. Holnap du-n megyek pácot venni... színek EV1277 esetleg?
Ez igen szép lett, gratulálok! Ide írtam Neked a színekről: Doboz színe
Én fehér (világos) mániás vagyok, de Geri írt Neked.
Pár képet tudnátok mutatni?
A matt fekete fedél miatt lehet valami sötétebb kicsit vöröses szín felé hajlok. A toroid takarók pedig ezüst.
Szép lesz , de kicsit belekötnék illetve csak tapasztalati tanácsot mondanék .
A GU50 -ek szépen tudnak ám melegedni és a képről látni erre nem gondoltál de mg nem késő egy - két perforációt beiktatni utólag is . Annó én gondoltam rá és csupán 4 furatot tettem a csövek körül de ez is majdnem hogy kevésnek bizonyult éppen hogy elég ? A te erősítőd is FÉM lemezem foglal helyt és gondolom a GU foglalt ide lett csavarozva és még rádásul még disz karikákkal is elzártad a levegő áramlását így szerintem meg fog főni a cucc egy félnapos zenehallgatás után ! Bővebben: Link
Az itt látott munkák után kicsit szégyenkezve, de annál nagyobb szeretettel mutatom be első nem gitár érdekeltségű csövesemet Csak kísérleti modell, úgyhogy csúnyácska, de annál szebben szól a két kis pcl82. Az a atapasztalatom, hogy zárt dobozokkal valahogy kellemesebb hangja. Valakinek van hasonló tapasztalata? A másik kérdés: olcsó potméternél normális, hogy az egyik csatorna hamarabb kezd el hangosodni vagy nem itt keresendő a hiba? És egy utolsó: single ended beállitásban ki mennyire támogatja a negatív visszacsatolást (én nem használtam)?
Alakul ez! Olcsó potinál előfordul együttfutási hiba. Negatív visszacsatolást lehet használni, akkor csökken a bemeneti érzékenység, vagyis nagyobb jellel kell kivezérelni, ugyanakkora kimenő teljesítményhez. Műszeresen jobb értéket kaphatsz. Van, amikor kellemesebb a hangja vcs. nélkül. Ki kell próbálni visszacsatolással és anélkül, persze a kimenőtől is függ, mekkorát lehet használni. Ha egy tévé hangvégfokozatát építetted meg ugyanazzal a kimenővel, akkor az ott alkalmazott visszacsatolást kell alkalmazni.
Mutatok néhány színt, de beteszem ezt is a dobozolásos témába: Doboz színek
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2014
tanács az sosem kötözködés
A foglalat kicsit lejebb lesz mint a lemez, és a karika is nagyobb mint a cső, így elvileg én arra számoltam, hogy az elég lesz neki. De az aljára lehet nem ártana pár lyukat fúrnom, hogy valamin be is tudjon áramolni a levegő.
Ami azt illeti két el84-es kimenőt használtam, mert nem volt kimenőm pcl-hez, de impedancában elég közel állnak és működnek. Nekem visszacsatolás nélkül jobban tetszik a hang és éppen most olvasom, hogy nagy vájtfülűek is ezt szorgalmazzák
Hát igen, de a méréseken elvérezhet elég könnyen vcs. nélkül. Ahogy írod, az audiofilek nagyon kedvelik a vcs. nélküli erősítőket. Egy bolgár rádióba szánt kimenő elég sávhatárolt hangot szolgáltat. Látom, nálad az van. De ha 50mW kimenő teljesítményen mérsz esetleg, akkor elég jó eredmény jöhet ki, azaz fejhallgatóhoz elég jó lehet.
Idézet: „Hát igen, de a méréseken elvérezhet elég könnyen vcs. nélkül.” Ezért kell jónak lennie vcs. nélkül is, ami beállítható. Visszacsatolással ez visszaemelhető, persze nem a végtelenségig. Az, hogy visszacsatolással, vagy anélkül tetszik jobban, ez többek között függ az erősítőtől, a rákötött hangsugárzó(k)tól, és a hallgató(k)tól is.
Én próbáltam a GU-t visszacsatolás nélkül is, semmit nem lehet rajta hallani, vagyis én nem hallottam. (az egyik fülem nem is az igazi....)
|
Bejelentkezés
Hirdetés |