Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Szerintem ilyen kérdéseket fölösleges feltenni. Valahol el kell kezdeni, és majd el tudja dönteni, hogy tetszik e neki vagy nem. Én is egy 1 csöves kis valamivel kezdtem, azóta meg gyűjtöm a csöveket, hogy minél több dolgot megépíthessek, és közben el is készül ez-az.
Az a visszacsatolás csak a kimeneti jel vágásának modulációját csinálja, ez torzító, nem hifi !
Az antiparallel diódák közel négyszöget csinálnak a jelből nagyobb amplitudónál - a klasszikus megoldásokban az alsó végük testre megy egy ellenállással vagy direkt. Itt is testre megy a katódkomplexumon, de a jel szintjétől függően plusz modulációt csinál a kimeneten.
Végre!! És. Ha jól tudom van gitárerősítős oldal is...
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2014
... meg torzítós-effektes is
Hidd el beleszeretsz a csövesbe... És csöves leszel.
Pontosan ebben reménykedek én is
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2014
Akkor talán elég lenne egy egycsöves erősítő fokozat, amin lehet gyakorolni. Különböző beállításokkal, triódával, pentódával, meghallgatva, hogy mit produkál. Egy torzítónak nekiesni kezdetnek, elég nagy bátorság. Pláne egy visszacsatolásban levő taggal. Egy ilyet átlátni, hogy mi hogyan, azért nem kezdőnek való dolog.
Nem kell reménykedni, hanem elkezdeni tanulni a csöves dolgokat. A nagyobb feszültségektől félni nem kell, de seperc megtanít óvatoskodni, lépésről lépésre haladni. Ez más, félvezetős áramkörök használatánál is hasznodra lesz. A csöves világ kicsit másabb, mint a félvezetős, egyszerűbb eszközökkel lehet jó eredményeket elérni, amit ugyanúgy egy félvezetőssel sokkal nehezebb.
Idézet: „Azt mondják a csöves,valahogy más.Na ezt a "mást" akarom hallani.” Ez nem kérdés... - biztos hallottál elég rockot és bluest a hőskorból. Ha klasszikus csöves overdrive vagy distortion effektet szeretnél próbálgatni, akkor ne olyan kapcsolást keress, ahol a lényeget félvezető diódákra bízzák.
Üdv, dupla tápnál a 2 db trafó fűtéseinek egy-egy ágát tehetem a testre, vagy inkább nem célszerű?
Szia! Szerintem ha váltó áramról megy a fűtés akkor ne. Ha egyenirányítod akkor nyugodtan.
Csak ügyelj rá, hogy sem a váltónál, sem az egyenáramúnál ne találkozzanak össze. Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2014
Értem köszi, váltó áramról menne a fűtés. Akkor inkább felejtős.
Sziasztok!
Azért írok, mert sokszor olvasgatom a fórumot építgettem is már egy-smást a témához kapcsolódóan, s most egy kis segítségre lenne szükségem. Pár hónapja gyűjtögetek egy erősítőhöz, igazából céltalanul. Esett kb 2 hónapja, hogy ebay-en ráakadtam egy eladóra, hogy hirdetett 2 banános karton ömlesztett csövet egész kedvező áron. Küldtem neki árajánlatot, hogy az egészért adok 17Eurot sofort. Beleegyezet, jupí. Jön a cuccli 2 napon belül, de csak egy 30*30as dobozka. Írtam neki, hogy szuper a cucc, megérkezett a doboz az új csövekkel - mikorra várhatom a többit. (gondoltam két dobozba adta fel.). Mondanom sem kellett 5 nap vita után abba egyeztünk meg hogy most írok utoljára, utalja vissza az árat, és nem lát többet. Egy nap után ott voltam a pénzzel és a csövekkel.. Megpróbálom lefotózni, és felírkálni milyen csöveket kaptam. Első hasraütésre szerintetek milyen kapcsolásokat nézek át? Ahogy utánanéztem régebben, nem egy "teljesítménycsövek". Valószínű azért is maradt rám a dobozka. HASZNÁLTAK: STR85/10 2db PCF82 3dB PC96 1dB PCC88 2dB YT20 1dB PY88 4dB (SZERINTEM 1dB "JÓ") PABC80 1dB PCL82 1dB ÚJAK: SRS 552 1dB STR 280/40 1dB STR 90/40 3dB ECH81 1dB EBF80 1dB ECL81 1dB ECL82 1dB EF80 5dB EF80 1dB (nagyobb dobozban) EF85 1dB EF86 2dB EAA91 1dB
Szia!
Szerintem ami ebből erősítőhöz használható az az ECL81 ECl82 PCL82. Igazából én nem tudok ezekkel sok mindent elképzelni. A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2014
Ezt a hozzászólásomat is az előző gondolatmenet alapján írkászom.
Ez nem olyan gondolkodtató. Igazából Granpa-nak szól. A képen látható transzformátort tudnám-e a célnak használni (áttekeréssel), vagy rakjam el későbbre. Primerre nem mértem rá, kb 0,5mm lehet.. Nomeg szereztem pár kondit a fűtéshez. A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2014
Üdv, újra egy kezdő kérdés. Mi célja van annak egy táptrafónál, hogy az anódfeszültség ki van "közepelve" ami direktben gyárilag rá van kötve a fűtés egyik ágára? A fűtésnek ezt az ágát vagy a szabadon lévő másik ágát érdemes a testhez csatlakoztatni?
Nem zenekarhoz szeretném használni - valójában építeni, csak ha van egy kis szabadidőm..,érted.. Ne üssem az asszonyt..
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2014
Ez nem valami srpp meghajtású?
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2014
Szia! PCC88 ipari cső 10.000 üzemórás, ugyanaz mint az ECC88 csak 7V-os a fűtése. Meghajtó csőnek is kiváló kisebb SE-hez, vagy előerősítőbe ill. korrektorba.
Pont ezzel a csővel építettem egy stereo RIAA -t a múltkor.
Eszméletlenül muzsikál.. Bele kellene raknom a meglévő cuccba, hogy működik-e. Még nem jutottam el odáig. A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2014
Valóban az lett.
Lázár Peti: A fűtést fel szoktál emelni ezeknél a fokozatoknál. A fűtés mindkét ágát rá lehet kötni egy-egy soros 47-100 ohm -os ellenálláson keresztül a gnd -re.
Én is építettem már korrektort velük. Jó kis csövek.
Kár, hogy az SRS552-ből csak 1db van, ez a GU50 megfelelője, csak szebb, bár a GU50 is szép, a maga nemében.
Ahogy mérem 90x45mm.
Pont erről nem találtam semmit.
Rendes rádió táptrafó csak jó nagydarab. Az egyenirányító csőre ment a két szabad anódkivezetés, illetve a fűtés meg a cső fűtésére. Csak ezt a közepelést furcsállom. Tulajdonképp egy ECL86 sztereó erősítő videoton gyártmányú táptrafóját szeretném kicserélni. Gondolkodtam, hogy duplán hajtom meg az erősítőt külön-külön táptrafóval, de már bonyodalmasabb lenne átalakítanom a trafó helyének környezetét. A kapcsolás működik de nagyon melegszik a trafó. Ez még nem is lenne gond de valamiért az egyik oldal nem akar semmiképp rendesen üzemelni. Van már hasonló építésem ami ugyan így van felépítve így tudok mihez hasonlítani. Ha feltekerem a hangerőt az egyik oldalon egy szint után megugrik a kivezérlésjelző és a hangszóró "sípolni kezd". Egyértelmű, hogy nem tekertem túl mert ennél még jelen állapotban is többet kell tudnia. Cserélgettem a csöveket, a kimenőket, az alkatrészeket, de mindig ezt csinálja és mindig ugyanaz az oldal. Még a potméterre gyanakszom azt fogom kicserélni, illetve gondoltam arra is, hogy a táp lehet kevés mert a két végcső mellett a háttérvilágítás izzója és a bemenetválasztó izzó is terheli a trafót.
Melyik rádió ez? Elképzelhető, hogy vékony drótokkal tekerték, ezért nem bírja a terhelést, és ezért melegszik nagyon.
Videoton RA3101-ben, vagy az R4430-ban is ilyen a táptranszformátor. Annyi a lényeg, hogy a foglalatok 4-es lábát már előre lekötöttem a testre így építkeztem. Ezért is merült fel a kérdés, hogy ha két trafót alkalmaznék ebből a videoton trafóból váltó áramú fűtéssel ha a fűtések egy-egy ágát lekötném a testre mindkét trafóról okozna e a működésben problémát. Természetesen a háttérvilágítást az egyik trafó, a bemenetválasztó világítását a másik trafó üzemeltetné. Ugyan így a végcsöveket. Gyorsan rajzoltam egy sémát arról, hogy lehetne így a fűtést két trafóval bekötni.
Természetesen félre ne értsük egymást, azon hezitálok, hogy a jelenlegi videoton trafót szeretném megduplázni ha a testen történő fűtéselvezetés lehetséges, vagy cserélem a jelenlegi trafót az egy darab nagyobb méretű de közepeléssel rendelkező trafóra aminél csak pont a közepelés zavart be.
Ha az egyenirányítás is csöves, azt külön tekercsről szabad csak fűteni, ez nem testelhető.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |