Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Bemenetválasztó
 
Témaindító: Cs.Janika, idő: Nov 25, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   12 / 29
(#) Helios hozzászólása Nov 23, 2014 /
 
Sziazstok!

Van már előfokom+hangszínem, szub szűrőm és most szükségem lenne egy bemenetválasztóra is. A következő lenne az elgondolásom: 3 bemenetre lenne szükségem - lehet relés is vagy IC-s is. Mivel adott a dobozom így nyomógombosat szeretnék és LED-es visszajelzéssel, mind 3 bemenethez.

A segítségeteket előre is köszönöm!


Egy kis off, elnézést kérek érte, de így érthetőbb hogy mire gondoltam.

A dobozon vagy egy Loudness, Tape, Phono, Aux és Tuner kapcsoló helye... Ezt annyival bolondítom meg, hogy a Phono, Aux, Tape lenne a visszajelzés helye, a Tuner gombra jönne a bemenetválasztó léptető gombja, a Loudness pedig kapna egy mezei kapcsolót magára a loudness funkcióra.
(#) vicsys válasza Helios hozzászólására (») Nov 24, 2014 /
 
(#) Helios válasza vicsys hozzászólására (») Nov 24, 2014 /
 
Üdv és köszönöm!

Tetszik az általad felkínált lehetőség, de sajnos PIC-es áramköröket nem tudok létrehozni eszküzhiány végett
(#) janika002 válasza Helios hozzászólására (») Nov 24, 2014 /
 
Szia!Van elfekvőbe 2db vadiúj PHILIPS TDA1029 bemenetválasztó IC-m!Az ORION SE260 HI-FI erősítő bemenetválasztója is ezzel az IC-vel épült meg!Egy IC stereo négy csatorna!A kapcsolását
az orionból lepuskázhatod nekem meg van!Ha érdekel szólj privátba!
Üdv JANI!
(#) q765 hozzászólása Dec 19, 2014 /
 
Sziasztok ismét! Bár már nem GU50 téma, de megint felmerült egy kérdés bennem, amire keresném a választ. Mitől függ az, hogy mekkora potmétert fűzőnk az erősítő vonalbemenetére? Gondolom az előfokhoz illesztik. Most 50kohm mal van szerelve, de szeretnék egy yaxleyt építeni. Van pár darabom elfekvőben hozzá. Biztos szeretnék lenni az értékében. Csatolok pár képet.
Köszi előre is!

Mod.: PC vonali kimenetével már próbáltam. Azzal nem volt semmi gond. A RIAAval még nem volt hajtva.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2014
(#) Orbán József válasza q765 hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
A RIAA leírásában benne kéne lennie a kimenet terhelhetőségének.
(#) q765 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Innen építettem.
Nemtalálok rá utalást. Vagy csak hiányos a tudásom hozzá.
(#) Orbán József válasza q765 hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Egzaktat magam sem tudok - majd egy magasabb tudású megvilágítja a tudományt benne - de érzésem szerint az 50 kOhm-nak jó kell lennie a kimeneten, a végfok bemenetén potméterként.
(#) q765 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Mi történne, ha 80kOhm- ot használnék helyette? Nem tudom kiszámolni az értékeket, és nagyon kevés 12 állásúra találok receptet.

Illetve ezen a képen miért söntöli a kimenetet? Miért nem úgy köti be, mint egy normális potit?
A bemenet mehetne a 39K felső lábára, a kimenet meg a kapcsoló közepére.
Miért van ez? Nagyon sokan használják ezt a megoldást ennél a kapcsolónál.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2014

shuntatt.png
    
(#) Orbán József válasza q765 hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Nagyon ügyes kis kapcsolás ez. Van egy nulla csillapítású állása, amikor az megy ki, ami bejön a másik végén.
Sokkal egyszerűbb ezzel a kapcsolssal az élet, mert az összes ellenállás egyik pontja testen van, könnyebb a szerelés. A másik és munkásabb változat, amikor egymás végébe kötjük az ellenállásokat. Fogj egy yaxley-t és képzeld el az egyik és másik kivitelt.
Ez sokkal nyerőbb kialakítás szerelés szempontjából. Ha 80 k Ohm -ot akarsz megvalósítani, szerintem simán. 50-100k szerintem elfogadott poti érték a csöves technikánál is a végfok bemenetét illetően.
(#) q765 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Megépítettem így ahogy a képen van. Engem az a 18k zavar az elején. Sosem fog ugyanaz kimenni - ami be miatta... vagy?
(#) Orbán József válasza q765 hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Na és? Nem hegesztőáram megy ott, egy csöves erősítő bemenete, ami 1 M Ohm nagyságrendű nem pirul el holmi jött-ment 18 kilótól. Szerintem.
(#) q765 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Hogy egy poti mekkora gondot okoz nekem. Sokat kell még tanulnom. Ennyi erővel 200k is mehetne a helyére. Amennyire mászok bele a logaritmus-lineáris hóbelebancba annál jobban nemértem.

" nem annyira számít ott az a 18k (50k) minthogyha csak 3/4 lenne felcsavarva a hangerő?"
Vagy számít azis, hogy mennivel van ledobva testre? De akkormeg rossz a linkelt ábra, mert a forgókapcsoló közepe nem arányosan oszlik az előfok kimenete / erősítő bemenete között. VAgy hogyan írjam..
(#) Orbán József válasza q765 hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Idézet:
„Vagy számít azis, hogy mennivel van ledobva testre?”

Az számít. Az ellenállás értékek nyilván logaritmikusan vannak
méretezve, amiatt ne aggódj, hogy nem szimetrikus valami, nem is lehet az, pont emiatt.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2014
(#) q765 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
hmm. Ezért nemértem. De nem is kell azthiszem, mára feladom. Már lassan kényszeresen ásom bele magam ebbe a témába mert nem hagy nyugodni. Elkészültem a cucclival, később lehet rakok fel képet, hogy ámuljak-bámuljak rajta, hogy milyen ügyesen kijöttem ennyi idő alatt 10darab ellenállással.
Régen megfogadtam, hogy akkor építkezek, ha átlátom. VAlószínű ez esetben próbálnom is kellene - és akkor megérteném.
(#) Orbán József válasza q765 hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Egyszerűsítsünk!
Van 2 db ellenállásunk - 18k és a 39k.
Sorbakötjük őket, 18-ra a szabad végéra 10V, másik vége a 39-el kötve, aminek vége a negatívra megy. Az osztásponton a 2 ellenállás arányába oszlik meg a 10 V.
A két ellenállás összege 57k.
A 10et elosztjuk 57 felé = van egy 10 cm-es hosszúságú törtünk (legyen csak 0.175V/k Ohm)
Megszorozzuk 39-el és megkapjuk az osztásponton levő feszültséget.
39 x 0.175 = 6.8V
Tehát a bemeneti 10V-ot úgy osztottuk le, hogy 6.842 V van az osztás miatt a két ellenállás közös pontján.
(én a sok tizedessel számoltam, de a lényeg ez)
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2014
(#) q765 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Ez a lineáris poti. A logaritmikust is értem, hogy parabola alakot vesz fel( este nem tudtam aludni).
Nem az értékeivel van baj, hanem az illesztéssel. Miért vonali bemenet az 50k rendeltetésszerűen működö ellenállás, ha elé berakunk egy 18k. Azmár nem lesz vonali, mert le van osztva. Ezt nem értem. Illetve, hogy mihez képest.
(#) q765 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Igy tudom magyarázni. Szóval az Rx az a fix, amit elé berakok, és ami igazából a poti az az Ry. Ezt fűztem most fel. Akkoris miért oda az RX?

hmm. Más az előnézete. Gondolom a HE leltár miatt..
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2014
(#) Orbán József válasza q765 hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Amikor tulajdonképpen nincsen leosztva - az első állás az ilyen, akkor az esetünkben pl. 1 M Ohm csöves bemenő ellenállással alkot egy osztót.
Vagyis van egy 18k és egy 1 M Ohm -os osztónk...
Tekintve, hogy 1 V RMS-t fogadunk el a bemeneten, vagyis ez teljesen kivezérli az erősítőnket, nézzük meg, mit veszítünk ebből.
1/1018 = x
x * 18 = 0.01768...V
Enélkül meg tudsz lenni?
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2014
(#) q765 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
NEmmondod, hogy ezzen * el a szabadidőm..nem fogom én ezt sosem megérteni .. . .
De legalább nyálaztam elég sokat.. .
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2014
(#) Orbán József válasza q765 hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Ne add fel, most hagyd ezt és későbbre, pihenten be fog ugrani...
(#) Trafó69 válasza hbe hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Szia,
sikerült megépíteni a 2*8 csatornás bemenetválasztó kapcsolást?
Én is ilyet keresek.
Ha van rajz, megköszönném.
(#) lóri válasza Trafó69 hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Szia!
Én ezt csináltam itt . Ha kell a nyák, neked adom, de kétoldalas ragasztó van az egyik oldalán amit le kell higítóval mosni. Nyolc bemenetet tud 2 kimenetet, van rajta mono/stereo átkapcsoló, meg egy eq ki-be kapcsoló. Furatszerelt alkatrészekkel. A kapcsolási rajzot majd mellékelem, mert egy másik gépen van. Nem tudom, hogy működik-e, csak megnyákoltam. Meglett a rajz is. Rakhatsz forgókapcsolót hozzá. Nekem pic van hozzá, ami tud 8 bemenetet ami egymást kiváltja, és 4 ki-be kapcsolót nyomógombosan. A nyák üres.
Üdv:L.
(#) Trafó69 válasza lóri hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Köszi a gyorsaságot, és az infót!
Nem igazán a relésre hanem az ic-s változatra gondoltam. Azt hittem, hogy azt csináltad meg.
Mégegyszer köszi:
Zs.
(#) Trafó69 hozzászólása Jan 4, 2015 /
 
Közben találtam egy kapcsolást, ami szerintem nekem kell.
Egy problémám van, hogy az elektronikát autodidakta módon sajátítom (folyamatos jelenidő) el.
Kérek szépen egy lelkes, önzetlen profit, hogy "nyomjon egy lájkot", ha ez a kapcsolás rendben van.

Van egy DUAL erősítőm, 4 bemenettel. Azt szeretném egy kicsit felhozni XXI. századira. Lemezjátszót nem használok már, mikrofonom nincs... Ellenben van optikai kimenetem, scart/rca kimeneteim. Sok.
A végfokot hagyom, a hangerő-hangszín-balance-loud már 1036-os.
A lenti kapcsolást ehhez szeretném használni.
Lehet, hogy olcsóbb, egyszerűbb venni egy korszerűbbet, de hol marad a jólismert élesztési örömmámor
(#) lóri válasza Trafó69 hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Nincs mit, de most nézem, az enyém 12 bemenetet tud kezelni. A te rajzodat ki kell próbálni légszereléssel, de a végén az alsó részt duplán kell megcsinálni(a 4051 előtti-utáni rész).
(#) Peter65 válasza Trafó69 hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Szia!
A bemeneteket és a kimenetet földrehúzó ellenállásokkal dc csatolás mentesiteni kellene.
(#) Trafó69 válasza Peter65 hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Peter65:
Ezt a földrehúzó ellenállást egy kicsit tudnád pontosítani?

lóri:
A kapcsoláson én is láttam, hogy csak az egyik oldal. Először azt csinálom meg, aztán ha jó, jöhet a másik oldal, végleges panelen.

Ja, és az RP1 a rajzon a bemenet választónál az valami Nagy Közös Ellenállás?
(#) lóri válasza Trafó69 hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Igen, az egy 8 elemes 47k-s ellenállásháló. De csinálhatod 8db 47k-s ellenállásból is.
(#) mrobi hozzászólása Jan 13, 2015 /
 
Sziasztok.

4x2 csatornás bemenetválasztóra lennem szükségem. Egy olan rendszerhez kellene, amiben van 4 eszköz. Ezek soros porton kommunikálnak majd egy központi résszel. De mindig csak egynek kellene a központi részel kapcsolatba lennie. Mit ajánlanátok ehhez hardver részről. Gondolom relével lenne a legjobb megoldani, de nem túl nagy a hely. Gondoltam forgó kapcsolóra is, de azt csak végszükség esetén alkalmaznám.
Következő: »»   12 / 29
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem