Fórum témák
» Több friss téma |
Ha a 240-et elosztom 4 ágra akkor áganként 60 izzó 3-3,5 volt izzónként?
Így bőven elképzelhető hogy 230v ra van méretezve ! Nyugodtan csinálj neki pices vezérlőt triakos meghajtással (mondjuk moc -xx optocsatólóval illesztve a pichez)
Megelőztél, pont ezt kezdtem linkelni! Akkor egyre gondoltunk,
Jól látom 1-2 anód katód, 4-6 kapcsolt áramkör, 3-5 üresen marad?? Na ezen felbuzdulva mivel van még 3 ilyen meg 4 ledes ahhoz is csinálok nyákot! Márcsak azért is mert idegesít hogy amikor az időzító bekapcsolja akkor a "közösített" programon kezd futni és 20 perc múlva mindegyik össze vissza villog. Így meg a picbe azt a sémát teszem ami tetszik, és akkor maradunk is hűek a topic címéhez! Este meg is szülöm a terveket! Utána folyt köv!
Az adatlap negyedik oldalán van a kapcsirajz.Várjuk a videót a kimitépítettben...
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2013
Sziasztok! Vettem egy 10 méteres fényfüzért. Kiiktattam a programválasztót hogy távvezérelhető legyen és mindig folyamatosan égjen, tehát direkt 220- ról megy. Az a gond, hogy pulzálnak a ledek. Hogyan tudnám stabilizálni? Én ellenállás sorbakötésére gondoltam de nem tudom hogy mekkora legyen. Köszönöm a segítséget.
Szia! Van egy hasonló kínai "csodám", de nem LED-ek, hanem kisméretű ("rizsszem") égők alkotják a fényfüzér "fázisait" (3x60 égő). Ha kiiktattad a vezérlést, és LED-ek (!) a fényfüzér tagjai, akkor csak a hálózati feszültség egyik félperiódusában vezetnek (lévén félvezető DIÓDÁK...), mivel a LED-eknek nincs az izzószálakhoz hasonló (azok tömege miatti) tehetetlenségük, így bizony az 50 Hz-es villogás természetesen jelentkezik.
Megoldás lehet pl. egy (megfelelő paraméterű) graetz híd a fényfüzér betáplálásához, kiegészítve nagyobb kapacitású szűrő kondenzátorral. (pl. elfekvő, használaton kívüli PC tápban lévő szűrőkondik, a feszültségszínt miatt sorba kötve.) Nem szabad megfeledkezni arról, hogy ebben az esetben is (a kínai fényfüzérekre jellemző) életveszélyes feszültségszínt van jelen a az igen csak kétes szigetelésű vezetékeken, így a fokozott tűz- és baleset veszély változatlanul fennáll! A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2014
Sziasztok!
Van egy régről a családnak nagyon kedves égősor, amit szeretnék átalakítani. 10db 24V 3W-os izzó van benne sorba kötve. Ezt szeretném átalakítani LEDek felhasználásával, mivel nagyon nehezen jutni már ilyen E10-es foglalatú izzókhoz. Ráadásul ha kevesebbet fogyaszt valami, az sem hátrány ma már . Nem szeretném olyan formában átalakítani, hogy átkebelezzem több párhuzamos ágra, ha csak lehetséges. Arra gondoltam, hogy ilyen foglalatú 6V-os izzónak összeroppantom a fejét és a foglalatba beforrasztok egy LEDet diódával és ellenállással, amit 24V-ra méretezek. Szerintetek mennyire jó ötlet? Más ötlet esetleg, csinált már valaki hasonlót? Köszi szépen!
Ha van egy 220/24V trafód, akkor egyenirányítással, pufferkondenzátorral nagyjából 10 darab LED nyitófeszültségét kapod, felesleges átkábelezni. Mindössze a csatlakozót érdemes lecserélni, hogy véletlenül se lehessen a fali konnektorba dugni. Egy előtétellenállás azért feltétlenül szükséges.
Ne törödj a 24V-l. Egyszerübb ( érintésvédelmi szempontból is) ha egy falidugasz 18-24V-s trafoval hajtod meg. Nem tudom hány izzod van, de 8 fehéret ez vigan meghajt. Én már egyet igy átalakitottam, sárga LEDböl 12 is müködik). Ha több mint 8 izzod van akkor oszd 2-3 körre.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2015
Sziasztok ! Segítséget kérek karácsonyfa dísz led izzó sor Valami van vele csak az egyik fele világít kb 30 led a másik 30 csak gyengén pislákol kerestem egyenként de nem találom a hibát. egyszer beugrott azóta csak így ahogy leírtam
sos nem soká karácsony. kösz
Hello! Ha ez egy gyári dolog, sokat nem tudsz vele csinálni. Mert vagy a Led-ek pusztultak meg, vagy a meghajtó. Az utóbbi meg általában egy kompakt dolog. De egyébként meg a leírásod alapján sokat nem lehet látni/tudni róla mi ez, mit csinálna, miből áll..
Sziasztok!
Úgy látom, több éve óta nem történt mocorgás ebben a topikban, de talán mégis lesz aki segítségemre tud lenni egy led izzókból álló karácsonyi égősor javításával kapcsolatban. A füzér 180 db kis méretű színes izzókból (piros, sárga, zöld, kék) és egy vezérlőegységből (8 program) áll. A vezérlőegységére írtak szerint "240V AC, 50Hz, 0.83A" paraméterekkel bír. A vezérlőegységet egy kéteres kábelen keresztül lehet csatlakoztatni a konnektorba. A vezérlőegységből 5 db egyeres vezeték megy az izzókhoz, sodrottan. A vezérlőbe csatlakozott vezetékek -balról jobbra haladva- az alábbi jelölések szerinti pontokra csatlakoznak: "A", "C", "+", "1", "2", "3", "4" Az "A" és "C" pontokra van bekötve az elektromos tápvezeték, dugvillás csatlakozó véggel. A többi egyeres vezeték gondolom az izzók tápellátását és vezérlését hivatottak megoldani. Az izzósorban találtam két kis izzót, amik vélhetően kiégtek, mert ki is lyukadt a tetejük. Ezeket levágtam és a hozzájuk csatlakozó vezetékdarabokat összekötöttem (forrasztottam) majd szigeteltem. Az izzósor sajnos ezután sem világított. A vezérlődoboznak csak azon kis fedelét sikerült leszednem (ez is ragasztva volt), ami a kábelek csatlakozó pontjait takarta. A belsejéhez a doboz roncsolása nélkül nem lehet/tudok hozzáférni. Ha a belső részének (vezérlő panel alkatrészei, nyomógomb) van hibája, azt saját kútfőből és műszerek nélkül nem tudom megjavítani. Szeretjük ezt a fényfűzért, ezért arra gondoltam, hogy a vezérlődoboz kihagyásával talán megoldható, hogy folyamatos világításra bírjam. Szerintetek, ha minden sarut lehúzok a vezérlődobozon belüli csatlakozási pontokról, és a ledsor vezetékeit közvetlenül a tápvezetékkel kötöm össze, akkor működhet a dolog? Mondjuk úgy, hogy a "+" pontra csatlakozó vezetéket a tápvezeték egyik "A" erével, a többi "1,2,3,4"-es vezetékeket pedig közösítve a tápvezeték másik "C" erével kötöm össze? A mellékelt képeken nem látszik a vezérlődobozhoz csatlakozó kéteres tápvezeték, mert időközben már kikötöttem a dobozból.
Idézet: „a ledsor vezetékeit közvetlenül a tápvezetékkel kötöm össze, akkor működhet a dolog?” Meg se próbáld! Fel kell térképezni a led füzér pontos kapcsolását, és az adott ledsorok tápfeszültségét, áramát!
Én a 1+2 és a 3+4 drótjait összekötöttem és rákötöttem ezekre a 230V-ot.
A (+)-t leszigeteltem. Így gyengébben ugyan, de világít...(ha nincs más hiba) A dobozban a betáp vezetékei lesznek leszakadva, vagy szétégve (szét lehet azt szedni)...
Ha az elektronikával nem akar foglalkozni, felderíteni is macerás. Egy dolgot kell tisztázni, izzó van benne vagy led, ha izzó, akkor működik összekötve is az alanti módon, ha nem akkor viszont a dobozkát érdemes javítani/átalakítani. ( a tirisztorokat átkötni, esetleg graetz csere.)
Idézet: „szét lehet azt szedni” Tényleg szét lehetett szedni, de sajnos csak roncsolással. Először melegíteni próbáltam nagyon rövid ideig, hogy belső alkatrészek ne sérülhessenek, de nem jártam eredménnyel. Olyan mintha egybehegesztették volna. Végül egy erős szikével estem neki és ... szétszedni szétszedtem, de sajnos a nyáklemez egyik vékony részét letörtem. A dobozon belüli állapotokat tekintve az már szemrevételezéssel is megállapíthatóvá vált, hogy az üvegese biztosíték kiéghetett. Igen füstös, sötét. Sajnos nem kipattinthatósan van rögzítve, hanem közvetlenül beforrasztották a nyáklemezbe (áramkörbe). Ez egy 1A, 250V-os biztosíték, bár igen nehezen olvashatók a rajta lévők, mert egy részük takarásban van. Ha sikerülni forrasztással átkötni a letört rész áramkörét utána kicserélném ezt a biztosítékot. Szerintetek működhet? Teszek fel újabb képeket. Számotokra biztosan több infót hordoznak, mint számomra. Köszönöm, ha vettek rájuk pillantást és javasoltok megoldási lehetőségeket. Ami proba felvetését illeti, miszerint Idézet: korábban tettem fel egy képet a fénysorról, amin a vezetékek mellett egy-két világító elem is látszik. „Egy dolgot kell tisztázni, izzó van benne vagy led” Nem tudom eldönteni, hogy led vagy izzó. Kicsi, ovális kapszula alakú fényforrás, aminek a tokozatban (zsugorban) lévő oldala lapos, ebből állnak ki a vezetékek; a másik fele, ami látszik és világít, az pedig olyan íves, mint egy kapszula vagy kerekded rizsszem.
Hogy LED vagy izzo azt azért aránylag könnyü kideriteni. Az izzo mindennirányba világit a LED meg nem .
Sajnos az emlékeim már megkoptak. Utoljára több mint egy éve láttam a fényét, de már nem rémlik pontosan. Biztosan nem olyan volt a fénye, mint a régi, kicsi karácsonyfa izzóknak. De szerintem nem csak a tokozásból kilátszó tetején világított, hanem mintha a tok oldalán is lehetett volna látni fényt. De ez már csak találgatás a részemről.
Nagyító, azt bele lehet nézni...
Amúgy a panelen lévő négy háromlábú lábait összeforrasztva ( esetleg megtekerve az alkatrészt) ha a biztosíték jó, valószínű a kívánt eredményt hozza, a kis segédpanelt eltávolítása után. A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2021
Nagyító híján erős fénybe tettem egy-egy kicsi fényforrást, és bele lehet látni.
Mindegyikben jól kivehetően látszik a két árambevezető huzal és az őket összekötő izzószál. Tehát nem led fényforrások, hanem izzók. (Nagy meglepetésemre.) Az előzőek ismeretében, kiindulva uniman által korábban írtakat, amit te is megerősítettél: működhet, hogy a vezérlődobozt kihagyva közvetlenül kötöm be a tápkábelhez az izzósorokat. A kérdés már csak az, hogy hogyan kell érteni az uniman által írtakat. Idézet: „Én a 1+2 és a 3+4 drótjait összekötöttem és rákötöttem ezekre a 230V-ot.” Ez a gyakorlatban úgy nézne ki, hogy az 1 és 2 közösítve majd a 3 és 4 közösítve, és az így adódó két ágvezetéket kell bekötni a dugvillás tápkábel egy-egy erére? (Szerintem én ezt nem jól értem, biztosan nem erre gondolt uniman.)
Sokat szétszedtem, a tiéddel azonos dobozban többféle elektronika lapulhat (talán a hátulján a felirat utalhatna a pontos típusára - de nem lényeges). Szétszedés után láthatod, hogy mi tartotta össze a két fél dobozt...
Négy izzósor van benne, a "+" az összekötött közösített másik végük. Ha párhuzamosan kötöd állandóan világítóan a 4 sort, akkor lehet túlmelegedhetnek (ki kell próbálni), ezért javasoltam a 2-2 izzósor sorba kapcsolását. Persze, ha egyetlen izzó a sorban ki van égve, akkor az egész sor sötét marad...ezt kéne először kideríteni, utána érdemes vele tovább foglalkozni. (Jól értelmezted az általam leírtakat!) A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2021
Ez egy igen egyszerű elektronika. A hálózati feszültséget egyenirányítva, 4 tirisztorral kapcsolgatja a segédpanel, a nyomógombbal kiválasztott ritmussal. A panelen a segédpanel kifeszültségű tápjának alkatrészei vannak még.
Tehát a + a kimenet és a négy lámpasor közöse, sorba kötött izzók ->1-4 bemenet-> tirisztor-> -. Így a lámpasor közvetlenül 220-ra kötve tesztelhető ( az elektronikáról lekötve ), ha nem világít akkor egy, vagy több lámpa kiégett a sorban. Ha a kiégett lámpa helyét rövidre zárod, akkor a többire nagyobb feszültség jut, hamarabb kiég. Életveszély! Mivel semmi leválasztás nincs, bármely részén érintve halálos áramütés veszélye!
Köszönöm szépen Mindegyikőtök hozzászólását, segítő válaszát.
Első lépésben -vélhetően túl nagy önbizalommal telten- a letört nyákdarab áramkörének, illetve a külön lapon lévő segédáramkör visszaforrasztásával és a biztosíték cseréjével próbálkoztam. Hiába csiszoltam meg finoman azokat az áramköri pontokat, ahova forrasztani szerettem volna, a cin nem akart hozzátapadni. A pákám is egy régi darab, de a siker legnagyobb akadálya én magam és a rutintalanságom volt. Feladtam. Az áramkör életre pofozása helyett teljesen szétszedtem (szétcsavartam, kifontam) a négy ágvezetéket és vezetékenként megkerestem és leválasztottam a kiéget izzókat. Végül 140 db ép izzóm maradt. Úgy tervezem, hogy ezekből összerakok 4-5 önálló izzósort (soronként azonos számú izzókat összekötve), majd ezeket párhuzamosan kötve próbálok életre hívni egy rövidebb, folyamatosan világító fénysort. csak, hogy maradjon valami emlékszerű a régi, a családnak oly kedves fényfüzérből. Nem fog a fára kerülni. Önálló dekorációként fog majd szolgálni, minden gyúlékony dologtól távol egy szabad falszakaszon. A forrasztásokat gyantás zsugorcsővel tervezem szigetelni, hogy ne kelljen tartani érintésvédelmi veszélyektől. Igaz csak én fogom kezelni majd ezt a fényfűzért. (A fára vettem egy teljesen újat.) Idézet: „"Rövidebb...folyamatosan"” Hány darabos volt eredetileg? De ugye nem a 230V-ra kötnéd közvetlenül? Ha igen az "gáz"... Mellesleg, ha nem LED-es...: https://www.hobbielektronika.hu/forum/karacsonyi-fenyfuzerek Inkább "hosszabbat" kéne összeraknod...újra nem írom le, hogy miért!
Eredetileg 180 db-os volt. (Úgy ~13 hsz-el korábban leírtam minden általam ismert paraméterét.)
De igen, 230V-ra kötném közvetlenül. Az első kérdésemre, adott válaszodban Te magad is ezzel kapcsolatban írtad az alábbi javaslatodat. Idézet: „Én a 1+2 és a 3+4 drótjait összekötöttem és rákötöttem ezekre a 230V-ot. A (+)-t leszigeteltem. Így gyengébben ugyan, de világít...(ha nincs más hiba)” De -visszaolvasva a korábbi hozzászólásokat- értelek, ha úgy csinálnám, ahogyan leírtam, akkor szinte biztos, hogy túlmelegednének. Ezek szerint az lenne a legideálisabb, ha a 140 ledet egy hálózatban sorba kötve próbálnám világításra bírni?
Most már látom, hogy 180 darabos volt, 4 felé volt osztva színenként...
"LED" ?! Egyszer már mintha kiderült volna, hogy izzó...vagy nem? Vagyis 45 darabra volt rákötve a 230V...de nem folyamatosan. Ráadásul egy tirisztorral kapcsolgatva, talán csak "félhullám" jutott a lámpákra. Amit én javasoltam, ott 2x45=90 darabra került volna a 230V ! Így is világítana, de bizonyára ki sem próbáltad. A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2021
Sajnos tapasztalat, hogy ha kimegy égő egy karácsomyi füzérben, és gyárilag nem párhuzamosan kötött, akkor kész szívás meglelni a hibás égőket, amitől nem világít...
Kiderült, hogy izzók. A fénybe téve bele tudtam látni a kicsi fényforrásokba.
Kipróbáltam, amit javasoltál és az izzók nagy része világított is. A hibás izzók kiválasztására először azzal próbálkoztam, hogy a nem világítókat egyesével kezdtem újra fénybe téve vizsgálgatni, és amelyiknek nem láttam jól a belsejét vagy láttam, hogy sérült a belseje, azt kivágtam az áramkörből és összekötöttem a felszabadult vezetékvégeket. Néhány izzó kivágása után nagyon 'halottakciónak' tűnt ez a folyamat. Sajnos az összesodort kábelek miatt nem tudtam érdemben nyomonkövetni, hogy melyik sor lehet a hibás (nem világító izzók). Ezért elkezdtem szétfonni. NA EZ AZ, AMIT ÉPESZŰ EMBERNEK NEM JAVASOLNÉK! Ha csak nincs baromi sok szabadideje, vagy szereti a hamvában született kihívásokat. Jó pár órám ráment, mire szétfontam az 5 db (+,1,2,3,4) sort. Közben darabolnom is kellett őket, ... majd a végén a darabokat egyenként vizsgáltam, hogy átfolyik-e rajtuk az áram. (Persze egyszerűbb lett volna, ha lett volna valamilyen egyszerű áramkereső eszközöm, amit a kábelek fölé tartva kideríthettem volna, hogy hol van és hol nincs áram a vezetékekben. De nem volt.) A végeredmény, hogy a szétfonás és darabolás után maradt 140 db ép izzó. Ezek közül 41-41 db két önálló sorban van, a többi pedig 1-5 db-os darabokban. Ezeket szeretném most egybeapplikálni, hogy valami üzemképes fénysort nyerjek, amit közvetlenül 230V-ra kötve lehet működtetni. |
Bejelentkezés
Hirdetés |