Fórum témák
» Több friss téma |
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Most úgy néz ki, mintha azt mondanád, hogy nincs EI vasból jó kimenő. Márpedig lehet csinálni, nem is akármilyet.
De ha nem is profi kimenő lesz. Nem akarja összeválogatni a csöveket, és TDA-s erősítőt hozott fel referenciaként. Ezek ismeretében merem gondolni, hogy nincs olyan hangszórója, amin meghallaná a különbséget egy ugyan olyan minőségben megtekert hiperszil és EI mag közt. Egyébként engem hurrogtak már le toroid kimenők miatt, na ha valahol nincs gond a lemezek közti "hézaggal", akkor az a toroid.
Szerintem könnyen megtévesztjük a kezdőbbeket, hogy csak nyugodtan fecsérelje az idejét, úgysem hallja a különbséget... Nem kéne erre biztatni.
A toroiddal nem az a baj, hogy toroid, hanem amilyen vasból van. Az meg nem nálunk terem, amiből a jót csinálják. Nem tudom, nekem pl. van egy csomó szempont, ami semmibe nem kerül és azért csinálom úgy majd, ahogy a "nagyok" tanácsolják a trafó készítést, mert a jó (rossz) sok kicsi apróságon múlik. Most mondjam azt, hogy én még a jó minőségűnek ítélt VAC vasat sem használom se háló, se kimenő trafónakj? Én jót szeretnék csinálni...Ahhoz meg kimenőnek való vasak valók. Uram bocsá' a hálótrafó is abból készül.
József kérdezd meg miért tettem egyet a negatívra !
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2014
Mert nálad bevált a hiper? Én már rég nem a saját fülemet fogadom fel ítésznek, mert ahhoz már nem működik kellően. De azok, akik évtizedeket töltöttek a jó minőség csöves kivitelezélsével, meghallgattam és azt mondták, amit most elhebegtem. Az évtizedeket nem amatőr építéssel értem, hanem érdemi munkával...
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2014
Sajnos ! Nem mondok többet mert nem ide vág !
Azért "nem eszik olyan forrón a kását". Józsi leírta a 'frankót' (teljesen igaza van), de "szegény ember vízzel főz", tehát azt használ, amije van. Lehet hálózati trafó vasából is kimenőt készíteni, persze nem éri el a 'vájt-fülűek' követelményét. Gyakorolni meg kiválóan alkalmas. Csináld meg nyugodtan, rétegezettre. Minden tudomány itt van a téma képei 120. oldala táján.
Jobb lesz így is mint az idézett készülékeké.
Valóban jól gondolod, nincs olyan minőségű hangrendszerem, ami kiadná a különbséget.
Nekem egyedi egy referenciám van most. Mégpeig egy Samsung Galaxy S4 és annak gyári fülese. Dinamikában számomra megfelel. Hanganyagnak meg YouTube: Hawasi symfonic. Elég dinamikus, változatos, jó minőségű hanganyag. Ha azt hozza amit a samu a fülesen, az nekem bőven jó! Hangdoboz most egy Videoton HS-500 lesz, ha megépül az erősítő. Később párbaválogatott csöveket kapna. Egyébként hasonló dobozon hallottam TDA7294-et szólni. Majd én is építettem és használtam 200mm-es aulu tányéros SAL mélynynomókkal, olyan dobozba, ami ráadásul nagy is volt a hangszórónak, és ha megfelelő volt a hangerő, tudott döngetni. Egyébként a trafó adatati: 83x73x0,5mm a lemez q=43x 30mm
Látom, díjaztad az eszmefuttatásom. De melyik részét?
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2014
"Samsung Galaxy S4 és annak gyári fülese. "
:O Egyszer hallgasd meg ugyan azt amit ezen a dolgon, egy igazi erősítőn. Mondjuk egy Hiraga 8W-on vagy egy JLH-on. Vagy egy quadon, vagy csak egy AKG stúdió fülesen meg fogsz lepődni.
Megfogadom a tanácsot, odaadom.
Bár mivel annó a 100Wattos laney supergroup-hoz 550VA-es betáp trafót kellett tekertetni ,gyanítom a 100VA-es trafó is gyenge lenne egy 50W-os erősítőhöz. Így sanda a gyanúm, hogy az erősítő teljesítményét jelölik a névben. De egye fene, majd megmondja az emberke, hogy mi kell nekem hozzá.
Ebben biztos vagyok, de nekem ez van referenciának. :/ Egy jó füles vetekszik egy jobb félvezetős erősítő árával!
Ez olyan mint egy népautóból átülni egy luxus autóba! Persze hogy mellbe vág a különbség!
Bocs nem birok magammal, hawasi = Havasi, és a videoton nem gyártott HS500-ast csak az orion..
Köszönöm a bátorítást, és a segítséget! Már majdnem vittem a trafókat a vasasba!
Van ezeknek a lemezeknek valamilyen bevonatuk? Ha esetleg rozsdált egy kicsit, miként tudom megtisztítani? #Szkeptikusoknak! Én megértem azokat, akik a minőség mellett kardoskodnak! Elfogadom és elismerem az álláspontodat Józsi, de igen, szegény ember vízzel főz... Nem vagyok vájt fülű, és a megfelelő lejátszó készülékem sincs meg hozzá. Ha az említett műsoranyag, említett lejátszó és lesugárzó rendszer minőségét sikerül elérni, akkor már elértem amit akartam. De szerintem ettől csak jobb lehet. Ja és a rádiós kimenőrtafós SE-hez képest. Mert most egy ilyet építek meg bemelegítésnek. Majd lépcsőről lépcsőre feljebb és feljebb... A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2014
Nem kell tisztogatni. Az a néhány tized Volt, ami örvényáram, indukció miatt keletkezik az egyes lemezekben így lesz elszigetelve.
Van bevonat: lehet papír, lakk (festék), foszfátozás; sőt oxidálás ('rozsda'). Csak akkor kell a rozsdát tisztogatni, ha nagyon vastag, 'lemezes'. Egyébként elég áttörölgetni. Csak annyira, hogy maradjon rajta egy vékony réteg (ne látsszon a fém). Ezt többféleképpen lehet. Szárazon: egy erősebb dörzsi-szivacs (nem fém), nedvesen: (ez vastagabb rozsdánál) beáztatni vízbe, a fellazult reve réteget ledörzsölni (nem csiszolni), jól kiszárítani, és újra ledörzsölni finoman. Vannak egyéb módszerek is, de azok csak gyakorlati bemutatással sajátíthatók el megfelelően.Ha vastag a rozsda (szennyeződés), rontja a (röviden summázva csak)hatásfokot.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2014
Elméletben harmadára csökkenti a szórt kapacitást (a gyakorlatban, mivel többféle kapacitásból tevődik össze, kevésbé), ugyanakkor növeli a szórt induktivitást. Az osztott kimenőn nagyobb "palacsinta" rétegszámmal kb. visszakaphatjuk a az osztatlan tekercsű trafó szórt induktivitását - kisebb kapacitiv szórás mellett! Jellemzően magas illesztőimpedanciájú csövek esetében alkalmazzák. Mint pl. a népszerű ECL/PCL86...
Idézet: „Össze akarok "dobálni" egy ECL PP-t. Azért mondom, hogy dobálni, mert a csövek sem párok lennének” Akkor a megszokott közös katódellenállásos "auto-bias" nem jó - a két pentódának külön anódáram beállítási lehetőség kell!
Üdv mindenkinek!
Azt szeretném tudni, hogy mik a kimenő trafók ismertető jegyei? Az olvasottak alapján vékonyabb lemezekből áll a vasmag, esetleg nem E+I vason, elkészítve. Van egy régi szovjet akku töltőm amiben M vasalás van, nem szeretném összekeverni... Bolhapiacon szeretnék vadászni vasárnap. Segítségtek köszönöm!
Szia! A kimenőnek való vasat arról lehet legegyszerűbben felismerni, hogy kimenőtrafónak van tekerve...
Rádió, TV hangrész...
Szép napot!
Tehát a szekunderen szokásos hangszóró impedanciákat kell mérjek?(4,8,16 ohm)
Nem, dehogy! A mért Ohm-nak nem sok köze van a trafó kimeneti illesztő ellenállásának.
Általában SE trafók ezek, vagyis egyoldalról lemezeltek és van egy távtartó szigetelő papír az E I lemezek találkozásánál, ezt összerakott állapotban is lehet látni és legalább 4 kivezetéssel rendelkezik a szerkezet.
Köszönöm az okosítást!
Leginkább a vékony lemezre figyelj, a légrést (ha SE-t építesz) majd kialakítod. M lemez is van kimenőben, azoknál nem mindig látni a rést; vagy nincs is, ha ellen-üteműben volt. Ha PP-t építesz, a légréses M mag nem jó. E-I-t meg úgy rakod össze, ahogy szükséges. Az U (hiperszil/tekercselt-vágott) vasak jók, szintén tetszés szerint alakítható a légrés (ha kell).
Az M lemezekben mindíg van légrés, különben már összerakni sem tudnád. Légrés nélküli esetben váltakozva kell összerakni, légrésesnél egyirányban. Ennyi a lehetőség.
A trafóknak, és a kimenő trafónak a legfontosabb paramétere az áttétele. Ez a menetszámok aránya, legegyszerűbben üresjárási feszültség áttételével mérhető, mert az megegyezik az menetszám áttétellel, és az üresjárás miatt a veszteségek elhanyagolhatók. Ebből számolhatod az ellenállás áttételt, ami ami az áttétel négyzetese. Ennek megfelelően amekkora ellenállást kötsz a szekunderre, a másik oldalon az ellenállásod értékének áttétel négyzetszeresét fogod látni. Ezt megmérni, csak impedancia mérés módszerével lehet. Ekkor azonban a mérőfrekvencia miatt, a veszteségeket is figyelembe kell venni.
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2015
Idézet: „Bolhapiacon szeretnék vadászni vasárnap.” czibulak! Hogy mit keress, már tudod, hogy hogyan, az is írva vagyon. ... és mindezt a piacon, ahol meg szeretnéd nézni a trafó felhozatalt, a sor végén levő szokásos, önkiszolgáló audio laborban tudod elvégezni... Elnézést. A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2015
Bocsánat, nem mindegy, hogy csak vágás, vagy hézag is van az oszlop végénél. Nekem van mindkettőből. Sőt 2 vágásos is.
Nem mindegy, de ha már van vágás, akkor légrés is van. Nem szokott a vágási felület összepolírozva lenni. Akkor meg az összerakás is problémás.
Értettem én, ne félj.
Az audió labor itthon lesz, igazán a vasmag miatt megyek, a tekercselés gondolatával már megbarátkoztam.
Köszönöm hogy mondod, de elolvastam az első 6 oldalt tegnap, mielőtt írtam és olvastam az elektroncső.hu-n is.
Van itthon egy román csöves TV-ből mentett trafó, azon már vizsgáltam áttételt, hálózati trafóról járatva. A keresztemteszete sajnos csak 4cm^2. |
Bejelentkezés
Hirdetés |