Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   32 / 2208
(#) abraboro hozzászólása Feb 1, 2008
Van egy komplett építési leírásom (rádoótechnika ÉK) PL500/5004 PP -ről. Van hozzá kimenőtrafó is tervezve. Ezt a kapcsolást szeretném megcsinálni úgy, hogy 2-2 csövet kötnék párhuzamosan. Hogy tudnám a kimenőtrafó adatait áttervezni? Mi alapján kell kiszámolni a dolgokat, ha a huzalvastagságot megnövelem, hogy a trafó váltóáramú ellenállása ne változzon? Vagy csak nagyobb vasra kell feltekerni ugyanazt vastagabb huzalból?
(#) Mate78 válasza abraboro hozzászólására (») Feb 1, 2008
Helló!

Pontosan melyik kapcsolást szeretnéd megépíteni?
Azért kérdem,mert én is ezekkel a csövekkel építettem erősítőt,én is Rt.évkönyvből,és az ott leközölt kimenőtrafó fizikailag kivitelezhetetlen.(az SM85B hiperszil magos.)Ha az előírt szigeteléseket felrakod rá,a fele tekercs sem fér fel.Én megtekertem,de nem tettem rá annyi szigetelést mint kellett volna,és így is kilóg a tekercs a csévéből,pedig feszesen tekertem.A kevesebb szigetelés pedig azon kívül hogy biztonsági okokból sem a legjobb,még az átvitelre sincs jó hatással.
Kíváncsi lennék a szerző hogy csinálta.

üdv.
(#) abraboro válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 1, 2008
A '96-os RT ÉK -ben van. Egyik barátom kérésére fognék bele, de neki kevés a 20W Ezért kéne duplázni.
(#) kocos hozzászólása Feb 1, 2008
Kicsit csúszok az erősítővel, a festés,és ragasztás miatt, de jövő héten bezsámolok róla Közben megjöttek a GU-50 ek is, csak már foglalatra nem futja lehet barkácsolok egyet, a kipróbálás ideéig
(#) sturbi válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 2, 2008
Idézet:
„Mate78 írta:
Ma csináltam egy csöves tápot az ECL86-os sztereó végfokomhoz.2*300V-os trafóval,AZ11-es közvetlen fűtésű egyenirányító csővel.A bajom az vele hogy sehogy sem akar leadni 180-190V-nál többet terhelés alatt.Amíg nem fűtenek fel az ECL-ek,addig a fesz felszalad 350V-ig is,de ahogy megindul az anódáram,leesik 180-190V-ra.Puffernek 47ľF-ot tettem,soros 47 Ω-on keresztül.(60ľF a max.)A 47 Ω-os ellenálláson 2,2V esik kb. Mi lehet a baj?Adatlap szerint símán 250V körül kellene leadnia.Lehet hogy öreg a cső? A szekunder fesz végig 2*300V,úgyhogy nem a trafó a gyenge.(60W-os) üdv Máté

Ugye úgy kötötted a puffert, hogy az AZ11 katódjára közvetlenül 47 µF ?, mert úgy kell. Ha nem elég a szűrés, akkor ezután 47 Ohm és újabb 47 uF. Ha ezután van egy kis brumm, akkor további 330-470 ohm+újabb puffer (pl. 10 uF), és ide átkötni a segédrácsot, a trióda tápját pedig ugyanonnan 4,7 K+puffer (pl.10 uF).
(#) GDávid hozzászólása Feb 2, 2008
Üdv mindenkinek! Nekem az lenne a kérdésem, hogy nem tudja-e valaki, hogy az APX100-as erősítőnek hány milliamper nyugalmi áramot kell beállítani csövenként? Ja, és a stabcső villogást írta itt valaki: azt az elöregedett pufferek okozhatják, de okozhatja az is, hogy a pufferre forrasztott vezetékek forrasztásai elöregednek( nekem ez volt a hiba). Érdemes átnézni, mert nekem egyszercsak kialudt a stabcső amikor nagyon hajtottam, és ezután a végcsövek úgy felízzottak, hogy az egyik meg is repedt, és lehetett mindkettőt cserélni. (szerintem a stabcső kialvása után a hirtelen visszaemelkedett feszültség nem tudta újragyújtani a stabcsövet, ezért a segédrácsok kaptak vagy 230V-ot a 150V helyett). Na, remélem ezzel tudtam segíteni.
(#) munkacsy laszlo hozzászólása Feb 2, 2008
A csöves készülékek nekünk idősebb nemzedéknek már elavultnak számítanak, de a fiatal generácónak újat jelenthet, mind nekünk valamikor a tranzisztor vagy az első IC-k. Örömmmel olvasom, hogy a csöves hangerősítők új renesszánszukat élik és így legalább tovább viszik a csövek elönyeit. Azok, akik csöves hangerősítőket akarnak építeni nem kell megijedjenek az állandóan hangoztatott magasfeszülségek miatti veszélyektől, kellő óvatossággal és a szabályok betartásásval a balesetek elkerülhetök. Viszont számos elönyük is van a csöveknek, nem annyira érzékenyek a túlfeszültségre, a rövidzárra, a melegedésre, a hibás bekötésékre mint a tranzisztorok vagy az IC-k. Aki csöves hangerősítő építésére határozza el magát , előbb elméletileg vértezze fel magát a csöves hangerősítők tudományából, utána próbáljon egy kisebb 4-5 W erősítő rajzát beszerezni, ha alaposan tanulmányozta az erősítő elvi rajzát és a szökséges jóminőségű csöveket és alkatrészeket is beszerezte csak azután fogjon hozza tervezéshez a mechanikai munkák, majd az elektronikai alkatrészek beszerelésének az elvégzéséhez. Miután összeállította az első kisteljesítményű hangerősítőjét foghat hozzá a nagyabb teljesítményű hangerősítő építéséhez. Azt javasolom, hogy a gondos szerelésre fordított időn és a felhasznált mechanikai és elektronikai anyagok minőségén ne sporoljunk, mert akkor tervszerűen tesszük tönkre erősítőnk hangminőségét. Nem is beszélve arról, hogy a rosszul szerelt erősítő inkább lesz egy fütyölő , üvöltő , gerjedő hanggenerátor, mint jóminőségű hangerősítő. Mégegyszer én ismegemlítem, hogy a hangerősítő elektrónikája hiába a legtökéletesebb, mert a minőséget úgysem adja ha nem teljesen a tökéletes a kimenő /illesztő/ trafo ás a használt hangszóró. Minden más végerősítő cső más felépítésű, menetszámú vagy vasmagnagyságot követel. A vasmag nagysága hatűrozza meg a mélyhangok átvitelét a tekercs a magas hangokét. Nehezebb az ellenütenű végfokazatoknak kimenő trafót készíteni, mert ott a két részre osztott trafo menetszáma tökéletesen szimetrikus kell legyen. Jó ha a második segédrácsoknak külön megcsapolást készítünk, így az erősítés valamivel kisebb lesz, de triódásabb a hangszín. de legjobb, ha a kimenő trafót több tekecsből állítjuk elő, amelyeket bizonyos sorrendbe csévélünk a trafo orsójára és kötünk össze. Ezeket a problémákat a kapcsolást kieszelő szerzők általában megadják. Fordítsunk nagy gondot a káros csatolások elkerülésére, amire igen érézkeny az erősítőnk pl. a rács és az anód vezetékek nem szeretik egymás közelségét. Nem elhanyagalható probléma a tápáram kellő szűrése, eszünkbe se jusson egyoldalú egyenirányítást használni, ellenállásos szűrés helyett ha tehetjük inkább megfelelő folytótekercset használjunk és megfelelő feszültségű és kapacitású szűrő kondiat. A külömböző arámkörök test csómópontokat jól határozzuk meg, ezáltal kiküszöböljök a testpontok között létrejövő kobór áramokat, és ne felejtsük el a fütőáramköröket a szimetrizáló potencióméterkkel a testre kötni , esetleg megfelelő értékű kondikkal blokkolni.
(#) burgdavid válasza abraboro hozzászólására (») Feb 2, 2008
Hello! Itt a rajz.

pcl85.GIF
    
(#) abraboro válasza munkacsy laszlo hozzászólására (») Feb 3, 2008
Tudna segíteni kimenőtrafó tervezésben? Nemrég kezdtem el foglalkozni a csöves technikával, és ez egy igen kényes pontja a jó erösítőnek. Konkrétan: PCL86 SE 4db cső párhuzamosan unlineáris leágazással, PL500/504 PP 2-2db cső párhuzamosan. Sajnos nem tudom hogy kell kiszámolni a menetszámokat a megfelelő váltóáramú ellenállás értékre, meg a vasmag méretezést.
(#) Mate78 válasza sturbi hozzászólására (») Feb 3, 2008
Helló!

Úgy kötötttem be hogy a kondenzátor pozitívja közvetlenül megy a katódra(tehát a fűtőtekercs egyik végére)a negatívja meg egy soros 47Ohmon keresztül a szekunder tekercs középkivezetésére.
Így kell?Ha nem akkor lerajzolhatnád.
Brummja semmi,ígaz van még egy soros 270Ohm+33µF az erősítőben.

üdv
(#) sturbi válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 3, 2008
Idézet:
„Mate78 írta:
Helló! Úgy kötötttem be hogy a kondenzátor pozitívja közvetlenül megy a katódra(tehát a fűtőtekercs egyik végére)a negatívja meg egy soros 47Ohmon keresztül a szekunder tekercs középkivezetésére. Így kell?Ha nem akkor lerajzolhatnád. Brummja semmi,ígaz van még egy soros 270Ohm+33ľF az erősítőben. üdv

Nem így kell. A 47 µF negatívja ellenállás nélkül menjen a szekunder közösére, tehát az adatlapon ajánlott puffer közvetlenül tehető a csőre. Ha úgy is ilyen alacsony lesz a fesz, akkor rossz a cső.
Bár, ha jobban meggondolom nem biztos, hogy jól tudom, nem néztem az adatlapot. Amúgy 47 Ohm nem sok vizet zavar, ha jó a cső, jónak kéne lenni.
(#) Mate78 válasza sturbi hozzászólására (») Feb 3, 2008
Akkor nem kell egyáltalán soros ellenállás?
(#) sturbi válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 3, 2008
Szerintem az első pufferig nem kell
(#) EcoPityu válasza abraboro hozzászólására (») Feb 3, 2008
Attila barátommal abból a kapcsolásból, egy pár 504-el 40w-ot is kihoztunk. Persze 500v-ról...
(#) EcoPityu hozzászólása Feb 3, 2008
Kiűztem a rohadt medvét!!! Az egyik BY238 visszafele is vezetett "egy kicsit"
Nameg áttekertem a trafót, hogy kisebb gerjesztéssel menjen, így egy kicsit kisebb a szórt mágneses tere.
(#) EcoPityu hozzászólása Feb 3, 2008
Hagy fényezzem már magam egy kicsit...
Há" nem szép??

(#) sturbi válasza EcoPityu hozzászólására (») Feb 4, 2008
Idézet:
„EcoPityu írta:
Hagy fényezzem már magam egy kicsit... Há" nem szép??

Gyönyörű
(#) cruisher válasza EcoPityu hozzászólására (») Feb 4, 2008
Gratula hozza, nagyon otletes, es szepen is megcsinaltad
Meg a kek boszorkanyfeny is sokat dob rajta a csovekben
(#) Mate78 válasza EcoPityu hozzászólására (») Feb 4, 2008
Szépen megcsináltad,gratulálok hozzá.

Mi lesz a következő projekt?

üdv.
(#) EcoPityu válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 4, 2008
Class "A" SE párhuzamba kötött duplatriódákkal.!
(#) EcoPityu válasza EcoPityu hozzászólására (») Feb 4, 2008
Class"A" ..vicces voltam, az SE mi más lenne.
(#) Mate78 válasza EcoPityu hozzászólására (») Feb 4, 2008
Várjuk azokról is a képeket.
Ahogy elnézem nem kell sokáig várni....

üdv.
(#) EcoPityu válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 5, 2008
Köszönöm érdeklődésed, a héten lesz kész a keményfa talapzat /csehesznye szíhnben/ naggyon klasszikus retro kinézet minden fémelem vörösrézlemezzel kicsicsázva (unom már a sárgarezet), naggyon gyúrok az idei amatőr audiophil talira, hátha el is jutok! Ha intézi az emberem, akkor még lehallgató termünk is lehet, csak nem tudom mennyibe lesz???..
Tudod, azért ez a nagy iparkodás cső téren, mert rá kellett döbbennem, hogy ez a sok vas, a sok üveg, a sok vákuum csak lom, amíg nem fogom munkába őket, így hát erősítőket kell építeni kilóra, aztán meg megválni tőlük. Egy baj van mindíg ezzel, hogy beleépítem a legjobb alkatrészeimet, mintha magamnak építeném, és mire kész lesz, nem akarok megválni tőle..
(#) Mate78 válasza EcoPityu hozzászólására (») Feb 5, 2008
Idézet:
„mire kész lesz, nem akarok megválni tőle..”


én már eleve úgy építem...

Erre a találkozóra én is elmennék.Hol lesz és mikor?

üdv.
(#) Solt85 hozzászólása Feb 5, 2008
Hello mindenki !

Remélem mostmár jó helyre írok

Még anno egy régi TV-ből buheráltam ki néhány elektron csövet.
Azt szeretném kérdezni hogy fel lehetne e ezeket használni csöves erősítő építésére?
(Sajnos típust nem tudok mondani mert a legtöbbről már lekopott a száma)

Előre is köszi a válaszokat.

Üdv.: Zsolti
(#) EcoPityu válasza Solt85 hozzászólására (») Feb 6, 2008
Legalább fényképezd le!
A diódától/vákum/ felfele minden csőből lehet "valamilyen" erősítőt építeni!
(#) EcoPityu válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 6, 2008
Tavaly előtt, meg tavaly nyáron is Hódmezővásárhelyen volt, a tavalyira nem jutottam el!
Tőled kicsit messze van! Idén nem tudom, hogy ott rendezik-e meg, és mikor, de szokott lenni. Ha jól rémlik, már Szolnokon is volt egyszer!
De érdemes utánakeresni..
(#) kocos hozzászólása Feb 6, 2008
Ha csak egy szekunderem van, simán összeköthetem az Ez81 két anódját, és arra a szekundert? nem lesz gáz hogy egyoldalas egyenirányítás? Késleltetővel már nincs kedvem foglalkozni
(#) djhans válasza kocos hozzászólására (») Feb 6, 2008
Szerintem így nagyobb lesz a brumm mert a félperiódusnyi feszkimaradás alatt a pufferkondin jobban lecsökken a fesz. Nagyobb lessz a búgófesz. Ennek elhárítására tehetsz nagyobb pufferkondit de nem szerencsés erősítőnél az egyutas egyenirányíás. Használj gtaetz-et meg késleltetőt. Én is ezt tettem mert nekem is egy szekunderem van. Illetve kettő de a másik a 6,3v
(#) kocos válasza djhans hozzászólására (») Feb 6, 2008
Köszi, én is erre gondoltam ... Bár fojtóm is van, meg 200 mikrofarád..Majd kiderül!
Következő: »»   32 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem