Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » OTL erősítők építése
Szia
Ezt nevezem, szép munka. Érdekelne a hangja. Én is kicsit "pőcsikélve", de elkezdtem a magam (félvezetős) Circlotronját építeni (sajnos csöveim már nincsenek).
Sziasztok, az alábbi képen lévő kapcsolásnak kb mennyi áram kell? Válaszokat előre is köszönöm!
Ez egy csöves fejhallgató erősítő kapcsolása. Abból is egy gyenguska. Mi a konkrét kérdés?
Nem kb, pontosan ki lehet számolni. Szerencsére be vannak írva a feszültség értékek, pl. az anód mukaellenálláson eső feszültségből, és az ellenállás értékéből ohm törvényével számolható az áram. Összeadod a két csövön folyó áramot, és készen is vagy.
A rajzra beírt feszültségértékek alapján az illető nem tudta, miket ír be.
Már az első triódánál vagy a katód, vagy az anódfesz nem igaz, így meg az áram se számolható.. 1V / 750 ohm ( 1.33 mA ) nem egyenlő (348 - 172 )/ 43k-val ( 4.09 mA ), márpedig ebben az esetben Ik = Ia... A másik rész már nem is érdekes...
Pontosan az lenne a kérdés hogy mennyi áram fog folyni a kapcsoláson, csak azért vagyok rá kíváncsi mert akkor úgy választok hozzá trafót.
Úgy látszik, nem olvasol el mindent.
Max. 15 mA-re saccolj, főleg a 200 ohm-os Rk, Ra értékekre hagyatkozva. A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2015
Köszönöm , de elolvastam amiket írtak, mellesleg a kapcsolásra nem én írtam azokat az értékeket...
Nem is azt írtam, hogy te - az "illető"-t írtam... egyébként fent van ez a rajz teljesen más Rk, Ra és Ut értékekkel is..
Maradjunk annyiban, hogy a 15 mA reális a második fokozat miatt, az elejét pedig úgy lődd be, hogy 1-2 kohm Rk mellett Ua legyen 2/3 Ut környéke. A 43 k maradhat anódban.
Keress valamilyen OTL fejhallgató kapcsolást az alábbi csövekkel: 6N6P/E182CC/ECC99/5687 vagy E88CC/ECC88/PCC88 vagy 6N13S/6AS7G/6080/6C19 csövekkel. Kb ezek alkalmasak kimenő trafó nélküli füles erősítőhöz. A többi HÜLYESÉG. A 6N1P is. Legalábbis az általánosan használt csövekből.
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2015
köszi, jelenleg csak egy OTL erősítőt szeretnék építeni, nem nagyon tudok honnan beszerezni kimenőtrafót, csöveket stb, ezért egy rövid ideig maradok az OTL megoldásoknál
Ember! Leírtam, mi szükséges egy OTL erősítőhöz. Csak CSŐ. OTL, magyar fordításban: kimenő transzformátor nélküli (csöves) erősítő. Senki nem mondta, mit kell beszerezni.
OTL megoldásnál se maradjál, pár száz volt veszélyes, inkább olvass el pár cikket. Meg a helyesírás...
Idézet: HŰŰŰ. „ezért egy rövid ideig maradok az OTL megoldásoknál”
Két különböző Otl vonalat építettem: Spanyolországban.
ők nem kereskednek, mégis, csak kutatási és fejlesztési munkámban, de már évek óta itt vagyok, és ezeknek a csapatoknak több mint egy éve dolgozik jól. a cselekvésmódom jól irányul a gitárra és a hangszerek reprodukálására. Amint azt mondom, ezek a sorok: 1- Otl alacsony feszültség és feszültség, mindez 12v. mozgó valódi hangszóró 600ohmios, egy hatalom cső és 1/2 előre tényleges közvetlen kimeneti szelep hangszóró szétkapcsolt kondenzátor, és anélkül, visszajelzést. Nem hallható a hallókészülékeknél, és a gitárhanggal vagy torzítással rendelkező hangszórók esetében a jel egy kicsit emelkedik, és jó hangot ad. A fejhallgató vagy a fejhallgató gitárjához tiszta hangot kaphat, és a telítettség-pedál torzulást okozhat. az erősítő önmagában nagyon tiszta. a 12V otl teljesítménye nem éri el, vagy 5 watt. 2 - az Otl második vonala 300 és 400 V + B feszültség között, Egy tipologuia előzetes sárvédő gitár cső és a Philips típusú végfokhiba két szelepes teljesítmény futó EL86 és van egy másik a 2EL34, az El85, 4a 4,5 watt, az EL34 4watios, a topológia parancsok Üdvözlet
hangminták itt számos különböző gitárral:
http://otl-fmk-amp.blogspot.com.es/2017/04/version-de-enclosure-de-diseno-para-el.html?m=1 Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2017
Te rosszabbul írsz, mint a google fordító.
Nem rosszabb..., szerintem azzal készült.
Láttam. Ha én Spanyol lennék, biztos nem olvasgatnék Magyar fórumot, és főleg nem írnék rá úgy, hogy nem értem a nyelvet.
Köszönjük a megértését.
Megpróbálok rövidebb és tömörebb lenni. a fentiek közül az érdekes a link. a google ttranslate időnként hasznos, és lehetővé teszi, hogy levágja a határokat, Teljes mértékben megértem őket a Google fordításának köszönhetően. Azt hiszem, a spanyol sem lesz könnyű neked sem. bár nagyon hálás a hozzájárulásaiért. üdvözlettel, FMK
Teszek fel információkat az általam tervezett és megépített Twin Servo OTL elektroncsöves erősítőről.
- monoblokk kivitel - Paralel Push Pull (PPP), a kimenet DC csatolt - végig teljesen szimmetrikus felépítés - szimmetrikus / aszimmertikus bemenet - két feszültségerősítő fokozat - 8 wattig A osztályú működés - nincs globális negatív visszacsatolás - nincs sem átkapcsoló, sem relé a be és a kimeneten - 15W/8R: 10Hz-50kHz/-1dB, THD, 1kHz 0,7%, Damping 10. DC drift +-50mv - csövek: ECC88x1, 5687x2+1, E180Fx1, 6336Ax4+6528x2 - teljesítmény felvétel kb. 500W A fotók az erősítő összeszerelésénél készültek. További információk és fotók itt: http://elektroncso.hu/cikkek/amptitok.php TJ.
Megjegyzés:
Az előző 3 fotó egy 7241/7242 teljesítmény triódákkal megépített verzióról készült. TJ.
Berakom még ezt a 2 fotót, így egy helyen lesznek
TJ.
Előzmények.
A több évtizeddel ezelőtt debütált (1992 HiFi Show) Twin Servo OTL erősítőről nagyon sokan tudnak, és elég sokan meg is hallgatták, de nem mindenki van tisztában a működésével. Ez azt jelenti, hogy egy hagyományos kimenőtrafós Push Pull (PP) és a kimenő trafó nélküli Parallel Push Pull OTL (PPP, Circlotron) felépítése között nem tudnak különbséget tenni....ami azért durva https://en.m.wikipedia.org/wiki/Circlotron Kezdeném a "szentháromság" első fokával, az elvi felépítésével - ami szimmetrikus, a bemenete és a kimenete DC csatolt és földfüggetlen, két feszültségerősítő fokozatot használ, globális visszacsatolás nélkül. A bemenetén XLR és RCA aljzat van, amelyikbe csatlakozunk, automatikusan az az üzemód megy. Amennyiben az RCA-t használjuk, akkor a szimmetrikus bemeneti fokozat már fázisfordítóként funkcionál. A második fokozat keresztcsatolt, egységnyi erősítésű, kimenetén nagyáramú triódákkal, attól fűggően, hogy melyik tipust választjuk, a kimenő teljesítmény 15-20W/8R. A DC csatolt kimenet stabilitását belső "analóg BUS" rendszer biztosítja, erre csatlakozik az összes cső rácsa, kivéve a végtriódákét. A második stáció, a felépítmény és az alkatrészek ami igény szerinti fadoboz, amelyre szinterezett 2,5mm-vöröslemez kerül. A hálózati trafó egyedi gyártású, 600-800VA-es kiviteltől függően - minden végcsőnek, a tápegységnek és a bemeneti résznek külön(!) fűtőtekercse van. A trafó kivezetései elérnek minden foglalathoz, nincs toldás egyetlen szekunder kivezetésen sem. Főbb elemek: - Black Gate elektrolit kondenzátorok - Motorola Graetz diódák - Sprague Vitamin Q csatolók (volt Jensen silver oil paper is) - tantalum ellenállások - van den Hul MCS1000 vezetékezés - Neutrik XLR csatlakozók - WBT RCA és hangszóró csatlakozók - Yamamoto teflon csőfoglalatok - nem mágnesezhető (réz) csavarok és anyák - ECC88 Mullard - 5687 Sylvania, vagy Bendix 6900 - E180F Mullard black plate - 6C33C, vagy 6336A+6528 RCA, Chatham, vagy 7241/7242 Tung Sol, Cetron A harmadik fontos rész az összeszerelés technológiája, ami ezüsthuzal vezetékezés, az alkatrészek "sajátlábas" összeforrasztásával. Az ellenállások rögzítése üvegszálas panelen, térben úgy elhelyezve, hogy a lábaik elérjenek a megfelelő csatlakozási pontig. A tápegység kondenzátorai és a végcsövek között "hőfal" került kialakításra, az ott lévő ETRI ventillátor a kondenzátorok között átszívott levegővel hűti a végcsöveket. Kialakítható még egy MUTING kapcsoló a bemeneten, hogy az interconnect kábeleket üzem közben is lehessen csatlakoztatni (a kényszeres tesztelők miatt ). Folyt. Köv. TJ.
A Twin Servo OTL erősítő analóg bus rendszerének elvi rajza, a Sztereó újság 23-as számából.
TJ.
Az ECC88-as csővel kivitelezett szimmetrikus bemenet fokozat elvi rajza.
TJ.
Készítettem a két teljesen más kapcsolási elvről egy megkülönböztetést segítő rajzot, hogy mindenkit tájékoztassak.
Bal oldalon Push Pull kapcsolás (PP), az anódok hajtják meg a kimenőtranszformátort - szekunderén a terhelés. Jobb oldalon Parallel Push Pull (PPP) OTL - kimenőtranszformátor nélküli - kapcsolás, ahol a katódok direktben hajtják meg a terhelést. TJ. A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2020
Folytatás.
Mint a bemeneti fokozat elvi rajzából is kiderül, a rácskörök nincsenek a földpotenciálra kötve, hanem egy közös "analog bus" rendszeren vannak. Mivel elvileg a szimmerikus kimenetnek ideális esetben nullpotenciálon kell lennie - egyértemű, hogy ezt fel lehet használni DC szabályozásra. Van egy másik előnye is ennek az "analog bus" rendszernek, mivel nincsen sok földelési pont, így elmarad egy lehetséges brumm és egyébb zavarokat okozó vezetékezés Az "analog bus" rendszeren lévő csövek rácsain így a kimeneti DC offset megjelenik, a csövek kapcsolódásait kihasználva ez a változás igyekszik a nulla potenciált fenntartani. Gyakorlatilag igy az erősítő a csatoló kondenzátorokon keresztül a zenei jelet továbbitja a kimenetre, míg a DC potenciált az "analog bus" rendszeren keresztül tartja. Ez azért előnyös, mert a régi OTL-ek potenciométeres kézi beállítási megoldást alkalmaztak, itt nem kell "emberi kéz" a működés biztosításához. TJ.
Akkor elérkeztünk a legizgalmasabb részhez, miképpen lesz a bemeneti jelből a kimeneten kivehető teljesítmény. A korábban betett elvi működési vázlatból tudjuk, hogy két feszültségerősítő fokozatot használ a Twin Servo OTL erősítő. Az első biztosítja a bemeneti jel megfelelő nagyságúra való felerősítését, és ha kell akkor a fázisfordítást is. A második, egységnyi erősítésű fokozat pedig ezt a jelet illeszti a terheléshez. Az ismertetőből pedig azt is megtudtuk, hogy átfogó GLOBAL NEGATIVE FEEDBACK-ot meg nem tartalmaz, csak LOCAL NEGATIVE FEEDBACK-ot a teljesen különálló két fokozatban.
Ezt azért fontos megjegyezni, mert sajnos az emberek többségénél ez a két meghatározás összekeveredik, akadályozva az erősítestechnika belső rendszerének igazi megértését. A terminológia szerint a kettő, vagy több fokozatot átfogó (a kimenetről a bemenetre érkező) negatív visszacsatolást nevezzük global NFB-nek. Az egy feszültségerősítő fokozatban meglévő negativ visszacsatolási megoldásokat pedig helyi visszacsatolásnak, local NFB-nek. Ennek könnyű megértéséhez készítettem a három ábrán látható LOCAL NFB "fejlődéstörténetet", a "C" ábrán a 100%-ban visszacsatolt, egységnyi erősítésű szimmetrikus PPP OTL kimenet fokozat látható. TJ.
Folytatás.
Még hozzátartozik az erősítő műkődéséhez a kimeneti párhuzamosan kötött katódkövetők egyedi kivitelű kapcsolása. A 3+3 trióda közül kettő 6336A, míg a harmadik egy 6528 pár. A 6528 pár nagyobb meredekségű mint a 6336A, tehát normál üzemi esetben nincs nyítva a számára nagy negatív rácsfeszültség miatt. Viszont amikor a vezérlőjel 10 watt főlé emeli a kimeneti teljesítményt, akkor ez a cső fokozatosan nyítva párhuzamosan kapcsolódik a két 6336A-val. A nagyobb meredeksége miatt csökken a kimeneti impedancia, ergó a fokozat THD értéke is! Van olyan tartomány 10 és 20 watt között, ahol a növekvő kimeneti teljesítményhez ezért csökkenő(!) THD érték tartozik. Összegezve - ez a 6528 mivel 10 watt alatt nem folyik rajta áram, zárva van, így nem növeli az erősítő teljesítmény felvételét, viszont amikor kinyít, annak THD csökkenés a végeredménye. Ez lenne a " linear drive " megoldás lényege, amihez nem kellett semmilyen plusz NFB-t külön megtervezni. TJ. A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2020
|
Bejelentkezés
Hirdetés |