Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2608 / 3975
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 26, 2015 / 1
 
Hello! Ha tényleg 555 hajtja meg a kapcsolást, nincs értelme ennyit vacakolni a jellel. De ha ilyen áramkört építesz, miért nem látogatod meg a villanypásztor topikot. Az szinte csak ilyenről szól. (Az 555 időállandóit csak hasra ütés szerűen adtam meg..)

Szikra.png
    
(#) gyoran válasza ferci hozzászólására (») Júl 26, 2015 / 1
 
Sziasztok

A BC556 és a 182 bázisai közé kell ellenállás. Különben a 12 V táp három nyitóirányú pn átmenetet hajszol a halálba.
Persze ezt leginkább úgy tudod megoldani - ahogy ferci eredetileg is javasolta - hogy mindkét bázis külön ellenálláson keresztül kapja az 555 kimenetét.
A 10 k jónak tűnik.
(#) Peet19 válasza ferci hozzászólására (») Júl 26, 2015 /
 
Értem. Holnap még befejezem a rajzot. Köszönök mindent. Villanypásztor jeladója lesz majd.

proli007: Hello! Köszi a rajzot, körülnézek a topicban is. Láttam egy pár rajzot máshonnan is csak magam szeretnék tervezni egyet. Az időállandók megvannak.
34ms elég vajon a tekercs felmágneseződésének? Ennyi lenne a periódus negatív időtartama.
(#) Peet19 válasza gyoran hozzászólására (») Júl 26, 2015 /
 
Jaa, értem. Jó hogy mondod mert azt simán összekötöttem, csak a bejövő jel-re raktam egy 10K ellenállást. Átrajzolom.
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 26, 2015 / 1
 
Ezzel a "negatív" dologgal mindig megkeversz. Első hozzászólásodban is arra gondoltam, valami induktív jeladó fogja meghajtani az áramkört. Az 555 négyszögjel, melynek csak magas és alacsony szintjei vannak. A magas szint közel tápfesz értékű, az alacsony pedig a 0V-al (GND-vel) azonos értékű. Jeleket pedig a vonatkoztatási szinthez képest értelmezzük, ami jelen esetben a GND..
De számoljunk. Ha ez egy kocsi gyújtás trafója, és az 6000-fordulattal pörög, akkor annak frekvenciája 6000/60=100Hz. Ennek periódus ideje 10ms. 55fok zárásszög esetén, (a 90-ből) 6,1ms jelent. Tehát 34ms alatt nevetve fel kell mágneseződnie a trafónak..
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 26, 2015 /
 
Igazad van, boccs, rosszul fogalmaztam. A periódus negatív időtartamánál a GND-re gondoltam .
Nekem is eszembe jutott a fordulatszámból való számítás, csak még nem jutottam el odáig. Ez a zárásszög viszont újdonság, még nem hallottam róla. Ez mit jelent pontosan és hogy kell ezzel számolni?
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 26, 2015 / 1
 
Nem ide tartozik a téma, hanem az autókhoz. Pld.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 26, 2015 /
 
Megvan, köszönöm.
(#) attika hozzászólása Júl 27, 2015 /
 
Sziasztok.
Van egy turnigy balaszeres töltöm és van benne egy olyan alkatrész,hogy TPC8028,meg 8014
Ez elméletileg egy Mosfet,de sajnos sehol nem találok ilyet.
Esetleg valakinek valami ötlete,hogy mivel lehetne helyettesíteni?Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2015
(#) cupika97 hozzászólása Júl 27, 2015 /
 
Sziasztok. Forrasztóállomás II (link) höz milyen páka való? Mert a link nem vezet sehova. Egy Hakko 907-es pákával működne?
szerk: Már műkodik a link. Nemtudom tegnap miért nem ment. Tudnátok Ébély linket adni, milyet érdemes venni?
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2015
(#) jani1987 hozzászólása Júl 27, 2015 /
 
Idézet:
„Hello! vettem 3 db használt 220-as ventilátort tyúk istálló szellőztetéshez nagyon szép állapotban vannak de ki nem lettek sajna próbálva. most itthon bedugtam és csak búgnak mi lehet a hiba? levettem fedelet ugyis neztem mintha megakarna indulni a forgorész kicsit mozdul aztan csak búg. Várom válaszod eőre is köszi.”


pixiberni kolléga kérdezte.
(#) ferci válasza jani1987 hozzászólására (») Júl 27, 2015 /
 
Biztos lemaradt róluk a segédfázis kondi.
(#) attika hozzászólása Júl 27, 2015 /
 
Ezeket az adatokat találtam a Tpc8028-ról.
Bővebben: Link
de sajnos ez nekem kínai.
El van repedve a teteje valami oknál fogva.
Van benne egy 7805-ös stabilizátor,azt ki tudtam mérni és addig jutottam,hogy a bemenetére a 12voltot megkapja de testet nem kap valamiért.
Ha egy külön vezetékkel adok neki testet akkor elindul a kijelző.
Az lehetséges,hogy a testet azt a fetek kapcsolgatják a stabilizátorra?
A nyákon az elégett vezetéket már én okoztam mert hozzáért sajnos egy vezeték.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2015
(#) Kera_Will hozzászólása Júl 27, 2015 / 1
 
1 és 2 utas + többféle egyenirányítók összefoglalója technikai alapok .

Ebben a témakörben merült fel a probléma: topikhoz ugrás
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2015
(#) bensepeter hozzászólása Júl 28, 2015 /
 
Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, ha egy végfoknak nem ismert az áram felvétele. Megközelítőleg, megtudnám határozni a hálózatról fel vett max. teljesítményét. Pl így: oldalanként 8 ohmra leadott 450W rms teljesítményt meg szorzom 4-el, és akkor ez 1,8kw. Ez valós elmélet lehet. Az a baj a végek sincsenek nálam, mert úgy egyszerű lenne meg mérni, gazdája kérdezi, ugyanis bulit szervez és nem tudja hogy el bírja-e neki a hálózat.
(#) gkari válasza bensepeter hozzászólására (») Júl 28, 2015 / 1
 
1,8 kW az cca. 8A, tehát olyan helyről kell táplálni, ami pl. 10A áramfelvételt megenged.
(#) Gj hozzászólása Júl 28, 2015 /
 
Üdv!
Gondolom rossz kulcsszóval kerestem rá, de valamiért nem találok semmi irományt az érintés kapacitásvaltozással való érzékeléséről, pedig nyilván van róla sok info. Tulajdonképpen abban kérném a segítséget, hogy mivel keressek rá erre.
Illetve másik kérdésem, hogy a kapacitásos módszeren kívül hogyan lehet még érzékelni, ha valaki megfog egy fémdarabot?

Előre is köszönöm!
(#) kadarist válasza Gj hozzászólására (») Júl 28, 2015 /
 
Szia!
Angol nyelvű találat: Bővebben: Link.
Még több.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2015
(#) ferci válasza Gj hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
A második kérdésedre: csinálsz egy kis erősítőt nyitott bemenettel, ami leginkább az 50 Hz-et viszi át, utána egy komparátor és kapcsoltatsz a jelével.
A céltól függően lehet akár egy többszörös darlington is.
(#) csyby hozzászólása Júl 29, 2015 /
 
Helo
A segítségeteket szeretném kérni. Meg építeném ezt a Bővebben: Link kapcsolást, de én nem transzformátort használnék hanem feszültség növelőt. Vagyis a TR3,TR4,TR5,TR6 nem 12v-ot kapcsolgatna hanem 250v-ot, és 1A-ert. Arra vagyok kíváncsi hogy milyen teljesítmény mos fet kell a TR3,TR4,TR5,TR6- helyére, és honnan tudom azt meg rendelni.

ckt30_1.gif
    
(#) Brazsik hozzászólása Júl 29, 2015 /
 
Sziasztok!

Egy helyen egy PT1000-es ntc-vel szeretnék mérni, de az eredményét két eszközzel szeretném feldolgozni - azaz kvázni a PT1000-es mintha egyszerre két helyre kötném be. Nincs lehetőségem és kábelem egyszerűen még egy 2. PT1000-est használni (házon kívűlről jön a kábel, csak 2 érrel...stb.). Van valami lehetőség az elektronikában egy ellenállásjel "megkétszerezésére"? (Ha nincs, nem esek kétségbe, a 2. NTC helyett akkor valami célhőmérségketet szimulálok majd ellenállásokkal, stb.)

Köszi
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015
(#) ferci válasza Brazsik hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Szia!
A Pt 1000 nem ntc, hanem ptc.. a többit talán tudod.
Ha eszközökről beszélsz, talán meg tudod oldani azt is, hogy átkapcsolgatod bizonyos időnként, az előző eredményt pedig memorizálod.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Júl 29, 2015 /
 
Sziasztok
SMD zener
7.5B 39 van ráírva, de nem tudom egyértelműen meghatározni a tipusát.
Segítene valaki?
Üdv
(#) ferci válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Szia!
Ha van legalább 45 voltos tápod, köss a zenerrel sorba egy 4k7-es ellenállást és mérd a feszt a zeneren. Egyik irányban diódát mérsz, a másik irányban pedig a zener feszt ( ha 39 voltos lenne..)
(#) zsoltee0001 válasza ferci hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Bocsi, azt elfelejtettem írni, hogy zárlatos.
Egyébként egy monitor 5 voltos és 12 voltos köre közé van kötve (érdekes)
Üdv
(#) ferci válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Akkor elképzelhető, hogy 7,5 voltos...
Ha meglenne a kapcsrajzod és ez a rész, könnyebb lenne megállapítani, mi a funkciója, abból pedig az értéke.. így kapásból inkább 7,5...
(#) zsoltee0001 válasza ferci hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Megmértem.
15 volt az egyik ág, a másik 5V, a zenernél (kivett állapotba) 10 volt van.
Kapcsolási rajz nincs, de nem is kéne, ha lenne fönt valami használható smd code book, mert akármikor keresek valamit az pont nincs benne, a google meg mindenféle nem rá vonatkozó találatot dob ki
(#) ferci válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Talán lesz valaki, akinek van ilyen kapcsolása.. mindenesetre ha 10 volt van közte így, akkor a 7,5-re szavazok... feltéve, ha vmi korlátoz esetleg, ha az 5 volt lecsökken vagy a 12 megnő és ez fogja meg vhogy a különbséget., akár "öngyilkolás" árán is.
Persze az is lehet, hogy ha nagyon kicsi az 5 voltos rész fogyasztása ( pár mA), ez ejt le a 12-ből 7,5-öt?
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015
(#) zsoltee0001 válasza ferci hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Kipróbáltam egy 8,5 voltossal és a 15 voltos ág lement 13,5-re, tehát szerintem neked lesz igazad, 7,5 voltos lesz.
Egyébként izmos dióda volt és a panel körülötte meg volt barnulva az áram miatt, kondi volt kiszáradva, vélhetően ez okozta a tönkremenetelét.
Üdv és köszi
(#) ferci válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Ha izmos volt, akár 2 db-ból is összerakhatod... 3,6+3,9 , stb... - ZY, ZPY...
Következő: »»   2608 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem