Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Műhelyünk felszerelése, szerszámai
Téma, a műhelyünkben előforduló készülékek, anyagok, szerszámok, eszközök bemutatására, kitárgyalására.
1300Mah-s (bár ez mindegy) 18650-es a mérete az akkunak.
Sikerült a gépbe szereznem 2 db új NiMh cellát. Működik is, már csak egy kérdésem van. Mekkora feszültséggel és töltőárammal töltsem? 2.4 V-os 500 mA max teljesítményű dugasztáp jó lesz hozzá?
Azt hiszem 1 Ah-sak az aksik, de nem vagyok benne biztos, mert elfelejtettem megkérdezni, mielőtt berakták a boltban.
Sziasztok!
Most kapható a Lidlben ez a gép: Bővebben: Link Van valakinek ilyenje? Ha igen, mik a tapasztalatok? A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2015
Az alapkoncepció jó, hogy egy cakkpakk Li-technológiájú, közepes akkucsomagra feltesznek egy motort, amihez különféle fejek csatlakoztathatóak.
Kérdéses azonban, hogy ez a csatlakoztatás lötyögős, vagy azzá válik-e egy idő múlva, egy akkuval a hosszabb munkavégzés kizárható, tartalékot pedig nem kapsz majdan ehhez a márkához. Hogy milyen a nyomatéka erről se adnak tájékoztatást. Egyébként ezek a csemegebolti szerszámok az illesztési pontosság, illetve a sorjás kidolgozás miatt sem tetszenek nekem. Végül pedig harmincezer forintért a lutri, nem is olyan olcsó.
Készülget a fűrészgépem.
Sziasztok!
Azt hiszem régebben volt szó itt arról, hogy az Ixo-hoz valaki vett nyomatékszabályzós bitfejet. Tudjátok, hol lehet ilyet kapni, és hogy milyen néven keressem? Mert így konkrétan nem találtam google-ben eddig.
Az ötödik képen az a két szorító csavar nagyon ott van
Pont valami hasonlót gondoltam faesztergához mint szegnyereg csinálni
"Parkside is the registered trade mark of Lidl Stiftung & Co KG. The list below details ALL Parkside machines made under licence by Einhell UK."
Így készítettem.
Jó a kézügyességed és a szemmértéked!
Sziasztok.
Az utóbbi időben apámmal közösen építgetek egy asztali körfűrészt. A cél egy használható, de minél olcsóbban elkészített szerszám készítése. Eddig csak a két zsanér, aminek a segítségével az asztal felnyitható és levehető került pénzbe (ez azért fontos, mert nem fér ki az asztallal együtt a pincéből, meg nincs is az az ember, aki az asztallal együtt meg bírná emelni). A tervek szerint lesznek fékezhető kerekei, hogy ha kell könnyen mozgatható legyen. Jelen állapotában körül belül 70%-ig van kész, még hiányzik róla a festés, és persze a különböző takarólapok. Körbe szándékozom bevonni perforált lemezzel (csak ne volna olyan drága), hogy ne lehessen belekapni a szíjba és a tárcsába. Még gondolkodok a vágótárcsa feletti takarón is, csak még nem tudom, hogy hogyan oldom meg. Valahogy úgy kéne mint a gyárikon. És persze az elektromos rész sem így lesz mint a képen, ez csak pár napig lesz rajta, ha minden rendben megy a hét folyamán elkészül rá a vezérlés, két nyomógombos indítás vészleállítóval, motorvédővel. Lesz hozzá készítve tolópad, amivel szépen lehet merőlegesen vágni. És persze még a különféle extrák ami még majd idő közben jut eszünkbe. A gép készítése közben természetesen szem előtt tartottam a biztonságot is. Kicsit látszik a képen, az egymáshoz nem fixen rögzített elemek egymással össze vannak kötve védővezetővel. A lemez a belsejében a motornál azért van, hogy ne szórja a vágótárcsa a fűrészport a motorra. Sajnos itt elkövettünk egy kis hibát, a gép vázának elkészítésekor nem vettük figyelembe azt, hogy a nagyapám körfűrészével ellentétben (az volt a példa) nekünk jobbos tengelyünk van. Eredetileg az lett volna a hátulja ami most az eleje, fordítva forgott volna a motor a jelenlegihez képest és akkor nem szórja a port a motorra, de az első bekapcsoláskor leforgott az anya a tengelyről, mert nem abba az irányba forgattuk amerre a fizika ráhúzná az anyát. Ezért meg kellett fordítani a forgásirányt és persze a másik oldalra került a kezelő ember is. Nembaj most már jó. Már vágtam is vele, persze nagyon óvatosan. A motor nem egy erőgép, 1100W-os, de amire kell arra jó lesz. Centinél vastagabb anyaggal szinte soha se dolgozok (elsősorban nekem készült a gép), csak néha kell vastagabb anyagot vágni akácfa képében (téli tüzelő), de ezt most már a láncfűrész elintézi. Ha meg mégis véletlenül szükség volna rá akkor kicseréljük a motort a tartalék 4kW-osra. Azért nem ez lett rászerelve fixen, mert az év nagy részében nincs kihasználva ez a teljesítmény és csak feleslegesen fogyassza az áramot. Véleményeket, építő jellegű kritikás várok, sőt elvárok!
Szia!
Meg lehet ám fordítani forgásirányt a motoron!
Én azt tudom, de akkor elfelé forog a lap, körfűrésznél meg tudtommal a kezelő felé kell forognia a lapnak.
És azt nem lehet a tengelyen megfordítani?
Viszont ha a másik irányba forog a tengely akkor letekeredik az anya. Ezeknél a tengelyeknél adott a forgásirány, mert akkor ráhúzódik az anya ha jó irányba forog. Pont ezért fordítottuk meg.
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2015
A tárcsa asztalsík fölé érésének méretét lehet állítani?
Hangsúlyozod a biztonságot, de ezt valamiért elektromos értelemben gondolod mindig. Annak is meg kell adni a módját, de szerintem elegendő a védővezető, és egy olyan stopp-gomb, amit akkor is kényelmesen meg tudsz nyomni ha a kezeid éppen mást fognak (pl. lábbal, térdel, stb.) De egy ilyen gép fő veszélyforrása az maga a szerszám, és bizony itt minden lehetősége adva van a pusztításra.
Körbe teszek rá védőrácsot. Ez mindenképp lesz. Mint ezen a képen látszik, olyan pengevédőn is gondolkodok, hogy hogyan tudom megoldani. Más ötleted volna a védelemre? Szemüveget, fülvédőt használok természetesen.
Az asztallap magasságát nem lehet állítani. Úgy lehetne állítani, hogy az asztallap hátulját emelem meg? Az elején zsanér van. így igaz nem lesz az asztal vízszintes, de talán nem gond. Lap kisebb átmérőjű lesz, ez a nagy csak kölcsönlap amivel beállítottam az asztalt, hogy a tárcsa párhuzamosan fusson az asztallap széléhez képest. Az asztal amúgy 80x110cm. A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2015
A linkeden lévő képen jó a burkolat, de ettől sokkal fontosabb az a hátsó fekete "lap", ami csak másodsorban tartja a burkolatot, mert elsősorban mint "hasítóék" funkcionál. Ennek az alkatrésznek átvágáskor nagy jelentősége van. Mérete a lap vastagságához igazodik, elvileg vele azonos szélességű, de ha egy-két tizeddel kisebb, az sem gond. Arra hivatott, hogy a tárcsa hátsó élei ne dobják meg az anyagot, ha az bármi miatt próbálna rászorulni (ügyetlen megvezetés, vagy az anyagban meglévő feszültségek okozta deformációs hajlam, vagy bármi egyéb ok miatt).
Nem szép dolog, de pl. én nem használok burkolatot, mert nálam útban lenne a kézi előtolásnak, de ha szeletelek, akkor teszek fel hasítóéket (ami nálam szintén egyedi módon felül van, mert ez vált be). Érdekesség nálam, hogy a hasítóék azért van, mert vékony léceket szeletelek, és e nélkül beremeg időnként a már levágott rész, és ez nyomokat hagy az egyébként jó felületen. Éppen ezért nincs szó szerinti burkolatom, mert az oldalütköző már eleve nagyon leszűkíti a benyúlás lehetőségét. Az elvárható védelmet mindig a feladathoz kell igazítani. A magasságállítási igény szintén feladatfüggő. Tűzifa aprításhoz nem kell, de van ahol nélkülözhetetlen. Valamiért sokan leszűkítik a körfűrész funkciót, pedig egy ilyen gépre marótárcsák egész garmadáját is fel lehet(ne) fogni, amikkel egyéb műveletek is elvégezhetőek.
Köszönöm. Erre rá nem jöttem volna a kép alapján. Gyári körfűrészt még nem láttam, nagyapámén meg ilyen nincs. De igazad van, holnap megcsinálom.
Folytattuk a körfűrészt. Tegnap saját ötlet alapján megoldottam, hogy állítható legyen az, hogy mennyire álljon ki az asztal síkjából a vágótárcsa. Egy kurblis megoldást eszeltem ki M8-as menetszárból. Igaz ezzel a megoldással nem lesz vízszintes az asztal, de nem olyan zavaró. Sajnos az egypontos alátámasztás miatt billeg az asztal, ezt hivatott kivédeni a két állítható lemez ami a körfűrész lábára van felszerelve. Ebből a képen még csak az egyik van fent, mert a másikhoz éppen nincs anyag.
Tegnap este még apám meghozta az alkatrészeket a vezérléshez. Még tegnap este megrajzoltam a vezérlés kapcsolási rajzát, ma reggel ellenőriztettem apámmal a rajzot hiszen ilyen komoly vezérlőst saját kútfőből még nem csináltam. Mint kiderült nem volt az elképzelésemben hiba, csak annyi lett módosítva, hogy apám minimalizálta a vezérlő szekrény és a vezérlőgombsor közötti drótok számát (kicsit átrendezte az érintkezőket), így elég lett 4 szál is (az én megoldásomban 6 szál kellett volna). Elkészült a szekrény, sajnos az egyik mágneskapcsolóhoz nem volt segédérintkező, ez van átkötve a barna sorkapoccsal, túl nagy gondot nem okoz, az eredeti terv az volt, hogy ha elindítom az 1kW-os motort akkor ne lehessen elindítani a 4kW-ost és viszont. Most úgy működik, hogy ha elindítom a 4kW-ost miközben már megy az 1kW-os akkor leáll az 1kW-os és elindul a 4kW-os. Mivel a másik mágneskapcsolóhoz van segédérintkező ezért ha a menő 4kW-os közben megnyomom a zöld gombot (ez indítja a kis motort) akkor nem történik semmi. A fehér gomb a 4kW-os motort indítja. Bármelyik piros gomb megnyomása kikapcsolja a motort, bármelyik is forogjon. Közben még történt egy olyan változás az eredeti tervhez képest, hogy fel lesz szerelve a 4kW-os motor is a vázra, be lesz kötve és csak a szíjat kell áttenni, ha a másik motort szeretném használni. A nyomógombsor olyan magasságban van, hogy térdel is könnyű kikapcsolni. Még pár dolog hiányzik, de alakul. U.i.: A szekrényben a lógó zöld-sárga drót azért nincs bekötve, mert a másik vége sem csatlakozik sehova. Az a kábel köti össze a gombsort a szekrénnyel, ez a szál kimaradt. A hálózatunk meg nullázott sajnos (még!). A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2015
Idézet: „U.i.: A szekrényben a lógó zöld-sárga drót azért nincs bekötve, mert a másik vége sem csatlakozik sehova. Az a kábel köti össze a gombsort a szekrénnyel, ez a szál kimaradt. A hálózatunk meg nullázott sajnos (még!). ” Zöld-sárgát tilos is másra használni mint védőföldelés. Az a kék és zöld-sárga "keverés" engem nagyon zavar, remélem másokat is. Ha jól látom, négy vezetékes a betáp kábel. A földre van kötve a mágnes kapcsolók közös pontja (nullája), ez így nagyon nem jó! A betápnak öt eres kábel kellene és külön kezelni a nullát és a földet is. Még ha úgynevezett nullázott is a hálózat. Ezek szerint nincs földelő szonda az épületnél? Sürgősen létesíteni kellene és szabványos szerelést használni! Esetleg a kapcsolási rajzot leközöldnéd?
Tisztában vagyok az alap erősáramú szabványokkal. Apám tapasztalt villanyszerelő, a házban rendben van a hálózat. A házunkban van földelőrúd, csak nincs külön választva a nulla és a földelés, hanem közös PEN vezetőként fut a falakban. A betápkábel ideiglenes, ez helyett később egy lapra felszerelhető dugó lesz a körfűrészen, amire rá kell dugni a hosszabbítóvéget. Ez csak a tesztek miatt van rajta. Addig amíg a házban nem történik meg a szétválasztás addig itt is kár szétválasztani. Igen, a mágneskapcsolók nullája a PEN sínen van és ide kapcsolódik a motor földelése is. Sajnos abban a vezetékben ami a motor felé megy nem volt zöld-sárga vezető, ezért a kéken lett véve a földelés. Azt azért vedd figyelembe, hogy nem Magyarországon lakok, hanem Felvidéken (Szlovákia) itt kicsit mások a szabványok, nekem ezekhez kell igazodnom.
U.i.: Nekünk TN-C hálózatunk van:Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2015
Idézet: „Azt azért vedd figyelembe, hogy nem Magyarországon lakok, hanem Felvidéken (Szlovákia) itt kicsit mások a szabványok, nekem ezekhez kell igazodnom.” Szerintem alapjaiban ott is azok a szabványok érvényesek mint idehaza, de nem is kívánok erről vitát, elemzést folytatni. Valószínüen a valamikori kivitelezéskor ez szabványos volt, de én nem szeretnék ilyen hálózatot müködtetni. Mindenesetre a PEN vezetékkel szemben komoly követelmények vannak. Alapvető, hogy 10mm2 keresztmetszet alatt nem megengedett az alkalmazása. Mindenesetre igyekeznék minél előbb kiépíteni a szétválasztott nulla illetve védőföld hálózatot. Csupán életvédelmi okokból. Azt gondolom ezzel kissé el is tértünk az alap témától, ez nem is itt elemezendő. Moderátor kifogásolhatja is.
Én sem örülök neki, de ez van. A ház építésekor még szabványos volt a TN-C, ma már ebben a formában nem. Amúgy tervezzük az átalakítást, csak óriási munkával járna, fokozatosan fogjuk kivitelezni. Az emeleten be is vannak húzva a kék drótok. Szerencsére csak pluszba be kell húzni a külön nullát, mert a többi része amúgy rendben (réz vezetékek, megfelelő keresztmetszet stb.) Ha meglesz a lapra szerelhető dugó akkor külön lesz választva a PE és az N a dobozban és a dugóban lesz közösítve addig amíg át nem csináljuk a hálózatot. Utána csak a dugót kell cserélni négyről öt kontaktosra. Rajzot hamarosan tudok feltenni, csak szeretném letisztázni (a módosítások miatt).
Igen alapbol majdnem ugyanazok, de azért mégis eltérnek ( mint pl. Angliában, Franciaországban vagy Svájcban, hogy csak néhányat emlitsek). Ezekben az országokban a fali dugaszok nem szimmetrikusak ( azaz csak egyféle modon lehet a dugot bedugni), igy vezetékek potenciálja a fogyasztoig garantálhato, igy a védelem is.
És ahogy a kolléga irja, gyakorlatilag a 90-s évekig a 4 vezetékes hálozat volt a szabvány, kivéve egyes kiemelt épületek, üzemeket - korházak, rádio, TV és egyébb studiok valamint a veszélyes ütemeket. Ehhez jött ellentétben pl az osztrák vagy német hálozatokkal, a családi házakba alapbol be volt vezetve mind a 3 fázis - amiért Ausztriában, Németországban stb. extra fizetni kellett - nem is keveset A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2015
Idézet: „Ha meglesz a lapra szerelhető dugó akkor külön lesz választva a PE és az N a dobozban és a dugóban lesz közösítve addig amíg át nem csináljuk a hálózatot.” Nekem van csak korán?
A billenés ötletes megoldás. Ha esetleg zavaró az asztal vízszintestől való eltérése, akkor a lábak alá helyezett ideiglenes magasítással tompítható a hatás.
Hasonló billenést gondoltam az egyik gépemre, aminek a kezdeti lépései itt láthatóak. Motor elektronika témában nem érdemes komplikálni a dolgot. Sokan nem fognak egyetérteni velem, mert ha sok minden van a dobozban, akkor az szakosabbnak látszik, de a gyakorlat sok éve, sok gépemen visszaigazolt engem. Egyetlen, jól megválasztott motorra van szükség, és egyetlen mágneskapcsolóra, ami ki-be kapcsolgatja azt. Illetve a ki-be gombon kívül, kell egy külön STOP gomba, amit akkor is meg tudsz nyomni ha a kezeiddel éppen tartod amit vágnál. Ennek a helyét jól kell megválasztani. Magára a gépre, 3-4 kW alatt, nem kell sem csillag-delta indítás, sem áramfigyelők, sem biztosíték, sem ÉVB relé, sem egyebek. Ha kétirányú fordulatra van szükség, akkor ehhez kell két mágneskapcsoló, amiket kereszt-reteszelni kell. A gépeim elektromos dobozait sokszor évtizedekig nem kell kinyitni. Védelem témában sem a szabványt kell hajszolni (azért nem árt betartani), hanem a saját biztonságodra kell törekedni. Ezt általában bőven megoldja a védővezető bekötése, és a fali csatlakozó dobozába, vagy a műhely betáplálásába vagy már eleve a villanyóra dobozába elhelyezett ÉVB relé. Alapesetben 3 fázis és egy nulla vezető jön be az oszlopról, minimum 10 mm2 keresztmetszettel. Ebből az óra szekrényében lesz "két szál", nulla, és védővezető. Ezek egyetlen meghatározott pontban (oldható módon) kapcsolódnak össze, és a legutóbbi hálózatbővítésem során, még egy saját "földelést" is kértek, ami szintén erre a pontra csatlakozik (ennek még a minimális ellenállását is megadták és ellenőrizték). A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2015
Lehet kicsit zavaros amit írtam. A körfűrészen lesz felszerelve egy olyan dugó, ami lapra van felcsavarozva és a lengő hosszabbító konnektorát lehet rászúrni. Nem tudom a hivatalos magyar nevét azért írom ennyire körbe. A dobozba most egy 4 eres betápkábel csatlakozik, ha meg lesz a fentebb körbeírt dugó akkor ez a vezeték le lesz cserélve 5 eres kábelre. A dugó 4 kontaktos lesz, hogy illeszkedjen a TN-C rendszerű hálózatunkhoz, de a körfűrész elektromos rendszere úgy lesz befejezve, hogy a dugóig már 5 eres vezeték megy, külön kezelve a PE-t és az N-t. Így ha oda jutunk akkor csak ki kell cserélni a dugót. Viszont mivel a dobozban lévő mágneskapcsolóknak szükségük van a nullára ezért a négy pólusú dugóban lesz össze kötve a PE és az N, így már nem kell bolygatni a dobozt ha cseréljük a dugót.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |