Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   188 / 291
(#) ROBIN666 hozzászólása Aug 5, 2015 /
 
Sziasztok. Megépítettem ismét a kapcsolást (már 4-jére) de csak a Greatz hídig egyenlőre a mérés miatt.
Kapcs. rajz
Gyönyörű szépen kijön a négyszögjel de utána (én mosfetel építem,nem tranzisztorral) teljesen eltorzul. Mi okozhatja? Több Mosfettel is megpróbáltam,mind ezt produkálta.
Képet mellékeltem.
(#) ferci válasza ROBIN666 hozzászólására (») Aug 5, 2015 /
 
Szia!
Hol jön ki szépen a négyszögjel és hol lesz torz? Bejelölhetted volna ( 555 kimenet, gate, drain, stb..).
A képekhez a V/div értéket is írd be.
A rajzodon be van írva 6,5 %-os kitöltés, az se igaz az 1. kép szerint.
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2015
(#) ROBIN666 válasza ferci hozzászólására (») Aug 6, 2015 /
 
Nem az én rajzom de ez lapján csináltam. Az enyém 60% kitöltéssel van. Az 555-ön a 3 as lábon van a négyszög jel, a torz meg a mosfet Drain-jén van.
Mosfet Gate-re megy a jel,addig megvan. A Drainen van már a torzulás.
(#) kila válasza ROBIN666 hozzászólására (») Aug 6, 2015 /
 
Én nem nevezném torznak.
Tekercset kapcsolgatsz, a Mosfet drain-jén a kapcsolási frekvenciának megfelelő gyakorisággal csillapodó jel sorozat látható.Szépen megfigyelhető a bekapcsolást, és a kikapcsolást követő impulzus.Frekvenciája a Mosfet+tekercs alkotta rezkőköré.
Üdv:kila
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2015
(#) Cavalier válasza ROBIN666 hozzászólására (») Aug 6, 2015 /
 
Az én rajzom. A frekit, kitöltést trafótól függően kell variálni. Próbáltam én is FET-el, de sose lett igazán jó, nagyon kis Rds-on-al rendelkező fet kéne hozzá, és/vagy valami snubber áramkörrel a trafóhoz méretezni. Tranzisztorral jóval könnyebben megy, általában elsőre, a bázisáram vesztesége igazából elhanyagolható a fogyasztáshoz képest, szóval nem érdemes FET-el vesződni szerintem.
(#) ROBIN666 válasza Cavalier hozzászólására (») Aug 6, 2015 /
 
Tranzisztorral azonnal indult. Viszont, hosszú távon igényli a hűtőbordát?
(#) ferci válasza ROBIN666 hozzászólására (») Aug 6, 2015 /
 
60 % kitöltéssel az a drain jel nagyon nem okés. Köze nincs egy igazihoz.
(#) Cavalier válasza ROBIN666 hozzászólására (») Aug 6, 2015 /
 
Kicsit melegszik, szoktam rátenni egy 2x5 centis alu lemez darabot, annyi elég neki, attól is függ, mekkora kondit töltesz vele. 10-16µF-ra elég így.
(#) ferci válasza ROBIN666 hozzászólására (») Aug 6, 2015 /
 
Csináltam gyorsan két fotót.. olyan, amilyen. . Puskás trafó szekundere van kapcsoltatva, 12 volton.
A kb. 80 voltos ugrás terhelt, a kisebbik pedig üres szekunderrel van.
A te 2. képed olyan, mintha a tápon ülő tüskéket látnád, nem a draint..
(#) ROBIN666 válasza ferci hozzászólására (») Aug 6, 2015 /
 
Hát igen.... Eddig mindig indult a mosfet-el,de most nem akart,úgyhogy maradt a Tranzisztor...
De akármilyent raktam,ezt produkálta,pedig vagy 5 félét próbáltam...
(#) ferci válasza ROBIN666 hozzászólására (») Aug 6, 2015 /
 
Valamit nagyon elszúrsz akkor.. érthetetlen. Mintha nem jól kötnéd be a fetet.
(#) nyemi válasza ROBIN666 hozzászólására (») Aug 7, 2015 /
 
A Fet 555-tel való vezérlésnek van egy trükkje
Bonyolultabb
Egyszerűbb
A kitöltési tényezőnek 50% kell lennie és "Logic fet" alkalmazása ajánlott.
(#) Cavalier válasza nyemi hozzászólására (») Aug 7, 2015 /
 
Itt iss rajt van, amit mondtam, a C3, R3, D1-es kör, ami trafótól, frekitől függ. Ha már 10-12V-os impulzusokat ad az 555, akkor nem muszáj a logic level fet.
(#) ferci válasza nyemi hozzászólására (») Aug 7, 2015 /
 
Nincs itt semmiféle trükk. Frekiben ilyen trafóhoz bőven elég az 1-2 kHz, aztán a tekercs induktivitásához be kell lőni azt az impulzusszélességet ( kitöltést ), amikor még nem nő a felvett áram jobban, mint az átvitt teljesítmény.
Az 50 % nem előírás és ebben a teljesítmény tartományban nem kell különleges fet sem.
(#) ötfelezős válasza szmilla101 hozzászólására (») Aug 7, 2015 /
 
Ezt neked felelősséggel senki nem fogja kijelenteni, szerintem. Legfeljebb kijelentéseket lehet tenni, hogy általában, egészséges emberen, statisztikailag.... De például nők érzékenyebbek, gyermekek méginkább, nedves cipő annálinkább, ésígytovább.
Az tény, hogy a szakirodalom szerint a fibrillációhoz kell valamennyi idejű behatás, ez azt hiszem 1 másodperc, de ne az én írásomra vegyél mérget.
Az is tény, hogy a frekvencia ennyire kis mértékű emelése a legveszélyesebb tartományhoz képest olyan sokat nem csökkent a veszélyességen. Mondjuk, így fejből és kapásból, lecsökken 70%-ára. Ez szerintem nem egy nagy csökkenés...
Az meg az ellentény, hogy az ijedtség okozta hirtelen érösszehúzódás, vérnyomásváltozás nyugodtan lehet infarktus vagy agyvérzés okozója, mert az érfalra ragadt csiriz leröpül, aztán a szűkületben meg keresztbeáll.

Amellett vannak előírások, amik megakadályozzák azt, hogy normális esetben emberi érintésre kerüljön sor, figyelmeztető tábla, például.
(#) nyemi válasza ferci hozzászólására (») Aug 7, 2015 /
 
Idézet:
„Nincs itt semmiféle trükk.”
Hmm...
Vegyük már észre, hogy C1 és a Mosfet gate kapacitása töltés és kisütésnél is kapcsolatban van egymással.
(#) ferci válasza nyemi hozzászólására (») Aug 8, 2015 /
 
Furcsa párhuzamról írsz.. ha egyre gondolunk ( C1, frekibeállítás ), persze van egyfajta kapcsolat.. ha ezt csökkented, nő a freki, de a kitöltéshez ezen belül nincs köze.
A kitöltést a potival állítod pl., ott fog bejönni egyre jobban az, hogy keskenyebb impulzusok esetén növekednek azok a kapcsolási veszteségek, amik töltés kisütéskor jelentkeznek.
Ezekkel tisztában vagyok.
Ha jól megnéznéd a kérdést, egyáltalán nem erről volt szó, hanem egy furcsa drain-jelről, képről, amire válaszoltam, képet is betettem és tartom az ott leírtakat.
Az 1-2 kHz-es üzemnél pedig nincs is túlzott jelentősége ebben a teljesítménytartományban a gatekapacitás miatti jel fel-és lefutásnak. Nem 100 kHz-ről van itt szó és 100 wattról.
A "trükk" abban rejlik, hogy ismeri-e valaki az összefüggéseket vagy sem, de ez itt végülis nem olyan kategória.
(#) penszel válasza erdgab hozzászólására (») Aug 13, 2015 /
 
ez tényleg szép munka gratulálok

*mod*
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2015
(#) CIROKL válasza thecyrus hozzászólására (») Aug 15, 2015 /
 
Szia
Ennek a panelnek nincs meg a kapcsolási rajza véletlen ?
(#) thecyrus válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 16, 2015 /
 
Szia! Sajnos nincs! Ezeket én is úgy vettem! Vissza lehetne rajzolni de az iverter trafó több tekercsből áll így sok értelme nincs neki...
(#) CIROKL válasza thecyrus hozzászólására (») Aug 16, 2015 /
 
Köszöntem szépen , akkor marad a visszarajzolás ...
(#) thecyrus válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 16, 2015 /
 
Sajnos a kis trafo nélkül nem sokra megyünk az az oszcillátor is. Nincs benne ic csak 1 fet pár ellenállás kondi és egy tranyo
(#) CIROKL válasza thecyrus hozzászólására (») Aug 16, 2015 /
 
Igen ez így van , az inverternél nem tudom mi van viszont a végén Triac kapcsol ...
föl is akadt a szemem Bta416008
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2015
(#) thecyrus válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 16, 2015 /
 
Igen az! Közel 700V mértem a kondin 25Uf nél
(#) villanyipi hozzászólása Szept 20, 2015 /
 
Üdv!
Megépítettem egy villanypásztort, amit itt reklámoztak, de nekem az 555-nél lévő led nem villog , a kimeneten pedig 65 Volt főlé nem megy, indítókondit ugyan még nem tettem bele, se a gyújtótrafót (félek mert az előző verzió bizony fájt ), elronthattam valamit, vagy rossz a trafóm és azt kellene kicseréljem?
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) zosza18 válasza villanyipi hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Szia!
Ezt én készítettem el és már rengeteget készítettem belőle, íg garantált a siker. A LED nem is fog villogni soha, mivel az a bekapcsolást jelző LED. Villogni majd a glimm fog. A trafó a ludas nagy valószínűséggel, de azért a trafó 230-as kivezetéseit forraszd ki és mérj rá mennyi váltód van.
(#) villanyipi válasza zosza18 hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Szia!
Kicseréltem a trafót ez már sípol is, emlékeim szerint ez 230/9 V talán fél amper, de csak addig jutottam el hogy a trafó előtti részen ingadozik a feszültség attól függően hova állítom, de a kimeneten kondi és trafó nélkül stabil 147 voltot mérek, a glimm nekem csak ég nem villog,így már rátehetem a kondit és a gyújtótrafót vagy nem fog szikrázni így?
Ha szikrázik is akkor a szikraköznek kutyaőrként 4 mm szikraköz lenne jobb vagy nagyobb?
Köszi a segítséged!
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2015
(#) villanyipi válasza villanyipi hozzászólására (») Szept 30, 2015 /
 
Üdv újra és remélem utoljára
Azt hogyan lehetne elérni, hogy a szikrák sűrűbben csattogjanak, és mitől függ a kimenő feszültség, mert a készüléket elkészítettem, de a kedves tulajdonos szerint túl lassú, és elvileg gyenge is mert túl közel kell tenni a vezetékhez az ellenőrzésre használt szondát???(nem igazán szakember én sem értem mindig mit mond, de a sebességét kellene növelni).
A pásztor jelenleg kb 7 másodpercenként egyet szikrázik, esetleg ha inverternek a 9 voltos trafó helyett 12 voltos rakok a szikra is erősebb lesz?
Előre is köszönöm szépen !
(#) erdgab válasza villanyipi hozzászólására (») Szept 30, 2015 /
 
A táp legyen 12V.Az inverterbe 230V/8-9V trafó legyen, a kondenzátor (Cx) 16µF/450V.Ezen a kondenzátoron feltöltve legalább 420V legyen.Az időzító ellenállás (a trimmer +1M) legyen 1,8-2M,ezzel is lehet a szikra gyakoriságát állítani aminek 1 másodpercnek kell lenni.A szikraköz 10mm.
Meg sem kérdeztem,milyen pásztorról van szó,a fentiek az itt is "népszerű" inverteresre vonatkoznak.
(#) zosza18 válasza villanyipi hozzászólására (») Szept 30, 2015 / 1
 
Szia!
A sebesség növeléséhez, csökkenteni kell a kondi értékét, ami az 1M-s trimmer potinál van.
Következő: »»   188 / 291
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem