Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2757 / 3972
(#) jog27 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 15, 2016 /
 
A relé olyan lesz, egy 30A-es autósrelé. Csak gondoltam jó lenne, mert egy ablaktörlő szakaszkapcsolgatóhoz lenne, és amiket nézegettem áramköröket, mindben volt. Bár azokban lehet, hogy jobban "kihegyezett"-ek a használt relék?
(#) proli007 válasza gerleimarci hozzászólására (») Márc 15, 2016 /
 
Hello! Igen működni fog, ami a Fet halálához vezet. Mert a Fet-et a Gate vezérli, de a Source elektródájához képest. Itt meg van köze a Source-nek az 555-höz? Nem lehet áramköröket, csak úgy összeollózgatni..
(#) Pagisz hozzászólása Márc 15, 2016 /
 
Ez melyik alkatrésznek a rajz jele?
(#) proli007 válasza Pagisz hozzászólására (») Márc 15, 2016 /
 
Ez egy feszültségforrás, pld. egy elem, vagy aksi.
(#) Bakman válasza jog27 hozzászólására (») Márc 15, 2016 /
 
5-6 A-hez bőven jó a 30 A-es autós relé, én nem vacakolnék az ívoltással, az autógyártók sem teszik.
(#) jog27 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 15, 2016 /
 
OK, rendben, köszönöm a segítséget!
(#) Gj hozzászólása Márc 15, 2016 /
 
Üdv!
Valaki segítene?

Idézet:
„PWM-es DC 12V-os ventilátorvezérléshez milyen típusú biztosítékot érdemes használni 1-2A magasságban?

IRLI530NPBF típusú logikai FET-eket kell "megvédeni".
Bővebben: Link
(#) proli007 válasza Gj hozzászólására (») Márc 15, 2016 /
 
Hello! Nyugodtan használhatsz hozzá 2A-es biztit, ha a ventilátor fogyasztása nem több. De az a Fet-et megvédeni nem fogja, mert a Fet sokkal hamarabb elszáll, mint egy bizti kimenne. Az csak egy totál zárlat esetén fogja megakadályozni, hogy tűz ne legyen belőle.
(#) Gj válasza proli007 hozzászólására (») Márc 15, 2016 /
 
És a FET-et hogyan tudom megvédeni?
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2016
(#) proli007 válasza Gj hozzászólására (») Márc 15, 2016 /
 
Leginkább a reverz diódával, ami a motorral párhuzamosan van kötve. Egyébként pedig egyszerűen, nem igazán tudod megvédeni.
(#) mmBodri hozzászólása Márc 16, 2016 /
 
Ha 10%-os toleranciával rendelkező ellenállást helyett berakok azonos értékű de 1%-os ellenállást az mennyire gond?
(#) attika válasza mmBodri hozzászólására (») Márc 16, 2016 /
 
Milyen készülékbe van ez az ellenállás?
(#) mmBodri válasza attika hozzászólására (») Márc 16, 2016 /
 
orosz oszcilloszkóp
(#) attika válasza mmBodri hozzászólására (») Márc 16, 2016 /
 
nyugodtan beleteheted,de ha esetleg kételkedsz benne akkor várj egy kicsit,hogy más is megerősítse.
(#) mmBodri válasza attika hozzászólására (») Márc 16, 2016 /
 
Köszönöm a segítséget.
(#) nedudgi válasza mmBodri hozzászólására (») Márc 16, 2016 /
 
Az 1% tolerancia nem fér bele a 10%-ba?
(#) Gj válasza proli007 hozzászólására (») Márc 16, 2016 /
 
Rövidzárlat ellen lehet valahogy védeni?
(#) proli007 válasza Gj hozzászólására (») Márc 16, 2016 /
 
Keserves. Mert vagy érzékelni kellene az áramot és a lehető leggyorsabban kikapcsolni a Fet-et zárlat esetén, vagy olyan Fet kell, ami ezt az áramot elviseli egy ideig, míg leold egy gyors bizti. (Egy ilyen biztinek horror ára van.) De ha ennyire aggódsz, léteznek "intelligens" Fet tranyók, amiben "mindenféle védelem be van integrálva. (De ne kérdezd meg melyik az, keresd ki.) De ezek ára sem barátságos. Amúgy miért kellene védeni egy Fet-et a zárlattól? Általában fizikailag is megoldható, hogy az ne forduljon elő. Szerintem nem indokolt amit szeretnél..
(#) Bakman válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 16, 2016 /
 
Attól függ, milyen részen van. Régen, mivel nem nagyon tudtak pontos alkatrészeket gyártani, bizonyos műszerekhez méréssel összeválogatták az alkatrészeket, amelyek egy csoportban adták meg a kívánt pontosságot. Tudtommal. El tudom képzelni, hogy a pontosabb ellenállás ront a műszeren, persze lehet, hogy egy-két potival vissza lehet állítani a jó állapotot.

Igazábol próba-szerencse alapon megy a dolog.
(#) Hollowdrums hozzászólása Márc 16, 2016 /
 
Üdv!

Lcd tv tápjában kéne cserélni 2 db fémezett polipropilén kondit, de ilyet a világon nem találok, a kérdés az, hogy helyettesíthetőek-e "sima" polipropilén kondenzátorokkal?

Köszönöm
(#) Pagisz hozzászólása Márc 16, 2016 /
 
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne hogy valaki nincs otthon véletlenül a 9.-es Elektrontechnika feladatok végrehajtásában? Előre is köszönöm !
(#) reloop válasza Pagisz hozzászólására (») Márc 16, 2016 /
 
Szia! Ide tedd a feladatot!
(#) kameleon2 válasza f27 hozzászólására (») Márc 16, 2016 /
 
Létezik megoldás, de kapcsolóüzemű és max 120mA... Én is használom LNK304. Illetve a nagyobb testvér 360mA (LNK306) 85-265V-ig adhatsz neki bemenetet.
(#) Kovidivi válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 17, 2016 /
 
Ehhez a poszthoz akartam én is írni. Ha kicsi az áramfelvétel, akkor megoldható sima ellenállás-zener stabilizálás is, vagy egy tranzisztoros megoldás, ahol a zener a bázisban van, ekkor a tranzisztor fűti el a felesleget, ez már nagyobb áramra is használható. Hatásfokilag nagyon rossz, de legalább egyszerű és megbízható.
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2016
(#) pucuka válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 17, 2016 / 1
 
Csak azt nem értem, miért fontos a hatásfok. A stabil feszültség előállítása egy áramkörben nem az energia gazdálkodásról szól. Az a pár (száz) mW, uram bocs' W eldisszipálása nem gondolom bárkit is anyagi romlásba dönt.
(#) Gj válasza proli007 hozzászólására (») Márc 17, 2016 /
 
Ventilátor vezérlésről lenne szó. Elvileg nincs zárlat, de hátha...

És ha a egy 33W-os FET 12V-on kap mondjuk 5A-t, mert sok ventit kötnek egy csatornára? Akkor túllépi a max teljesítményt. Ez ellen gondolom nem véd a reverse dióda.

Ezért gondoltam a biztosítékra. Hogy 2A-nál ne folyhasson több áram, és biztos ne lépjük túl a 33W-ot 12V-on.

Korábban is írhattam volna, tudom. Ennek ismeretében van valami megoldás a FET túlterhelése ellen?
(#) bbalazs_ válasza Gj hozzászólására (») Márc 17, 2016 /
 
A FETnel megadott 33W szerintem nem igy ertendo.
Ha a FET nyitva van, az ellenallasa nagyon kicsi, igy a rajta eso feszultseg is. Ezt kell megszorozni az athalado arammal es akkor kapod a FET W erteket.
Problema akkor van, ha a FET nincs teljesen nyitva vagy teljesen bezarva, ilyenkor az ellenallasa sokkal magasabb lehet.
A masik problema, ha a FET ellenallasa osszevetheto a terheles ellenallasaval.
(#) MrBrown hozzászólása Márc 17, 2016 /
 
Sziasztok,
Olyan kapcsolást keresek ami egy a bemenetén megjelenő majd folyamatosan meglévő jelszint hatására egyetlen rövid kb. 0,5 másodperces impulzust ad a kimenetén. Ha a bemenetén megszűnik a jel majd újra megjelenik akkor egy újabb 0,5 másodperces kimenő jellel "reagál".
A monostabil kapcsolás sajnos nem jó erre a célra mert ott a bemenő jel is csak impulzus szerű lehet ha nem akarok periódikus kimenőjelet.
köszönöm.
(#) proli007 válasza Gj hozzászólására (») Márc 17, 2016 /
 
Hello! Te túláramvédelmet szeretnél, és PWM vezérlést. Menj át a kapcsolóüzemű táp, vagy PWM motorvezérlő topikba, és majd válaszolnak a kérdésedre..
(#) Gránátalma hozzászólása Márc 17, 2016 /
 
Sziasztok!
kíváncsi vagyok ti mit írnátok erre válaszul:

Írja le milyen szerepe van a következő 2 rajznak egy-egy összetett áramköri kapcsolásban:
Bővebben: Link
Következő: »»   2757 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem