Fórum témák
» Több friss téma |
Bocs, de a baloldal biztosan pozdorja és nem MDF Amúgy szép. A jobb oldal is pozdorja.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2016
De tényleg szép. Elgondolkodtam, hogy az épülő QUAD-om nem vaslemez, hanem fa dobozt kap.
Pozdorja
A len és a kender zúzásakor a növényi rostok közti fás részből kihulló, összetört hulladék. Amit pozdorja lapként emlegetnek az az ebből készült formaldehid gyantával összekevert és hőpréselt lap. Megjegyzés...nem igazán elterjedt kereskedelmi forgalomban, a forgácslappal szemben kb. Egy alapvető félreértés: a pozdorja. Ezt az anyagot valójában lágyszárú növényekből (pl.:len) készítik, s bár ritkán, speciális helyeken szigetelőanyagként használják, bútorgyártásra puhasága miatt szinte teljesen alkalmatlan. A laikus a "pozdorja" jelentése alatt a faforgácslapot érti. Két fő csoportja az egy- és háromrétegű faforgácslap. (Az egyrétegűt főként az építőiparban illetve az épületasztalos iparban, míg a bútorgyártáshoz a jobb minőségű háromrétegű faforgácslapot alkalmazzák. Utóbbinak alsó és felső része apróbb szemcséjű, melynek középső részébe nagyobb méretű faforgácsot préselnek. Az így kapott lap felülete sima és megfelelő keménységű lesz). Forgácslap Elsősorban fenyő és lágylombos faanyag forgácsából, fahulladékból kötőanyag és hő alkalmazásával előállított, síkpréselt lemez. A fölhasznált faanyag jellege, a műgyantaalapú ragasztó fajtája szerint különböző minőségű lapokat lehet előállítani. Mivel felszíne kifejezetten ronda, ezért papír és/vagy műanyagbevonattal laminálják Farostlemez Gyenge minőségű alapanyagból készül: fa-feldolgozóipari hulladék, erdei gyérítési faanyag és zöldapríték rostosításával nyert rostkötegek kötőanyaggal történő ragasztásával, majd préselésével hozzák létre. A felülete: egyik oldala sima, másik oldalon szita lenyomatos. Előnye, hogy viszonylag olcsó, továbbá az, hogy hajlítható, a felülete jól kezelhető, furnérozható, festhető, ragasztható. Hátránya, hogy csak kis mechanikai igénybevételt bír el. A gyártás során formaldehidet használnak fel MDF (Medium Density Fiberboard) azaz közepes tömörségű farostlemez alapanyaga erdei fenyő, nyár, tölgy, bükk ill. fafeldolgozói hulladék egyaránt lehet. Az MDF középrészében akár a 30%-ot is elérheti a zöldapríték. Az alapanyaghoz 8-12%-nyi műgyantát kevernek. A lapképzés döntő fázisa a hőpréselés. Az MDF felszíne sima, bár erre alkalmas sablonban akár hullámos felületek is gyárthatók belőle. Az MDF-lap minden szempontból értékesebb, mint a faforgácslap, hiszen szilárdsági mutatói jóval kedvezőbbek, felülete kiváló, szerkezete homogén, élei marassál jól megmunkálhatóak. kb... A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2016
A fával tényleg könnyebb, dolgozni, de nem biztos hogy olyan tartós, kisebb mechanikai szilárdságú, ami itt nem követelmény, úgy sem kel la nagy mechanikai szilárdság.
Viszont a fém doboznak van egy nagy előnye, árnyékolásként jó, főleg ha esetleg földelve is van. Mikor még én 2010-ben (hűű hogy telik az idő) építettem a Quadomat, maximalista elveket követtem. Az alsó lemez és a hátlap 3mm-es acél lemez, a két oldala 5Kg-nyi hűtőborda, a teteje 1mm-es acéllemez, az előlap 20mm-es cseresznyefa, lakkozva. Egy valóságos monstrum lett, de elég tartós a végeredmény, a súlya is szép 14Kg lett Kép_1 Kép_2 Kép_3
Ezt jól kimásoltad ctrl-c ctrl-v kössz a felvilágosítást amúgy asztalos vagyok a rendes hétköznapokban az elektronika a hobbim.
Csak felvilágosításból. Mert az forgácsalap nem pozdorja, és hátha valakit érdekelhet.
...faipari technikus az egyik szakmám...van nekem is bizonyítványom de nem mutogatom, talán láttad, hogy nem neked címeztem.
Én számos olyan, asztalos végzettségű "szakembert" ismerek, akiknek annyira semmi közük a fához, hogy ha a bénaságnak hangja lenne, egész operát kitenne a muzsika.
Persze nem a most érintett/dicsekvő fórumozókra gondolok, csak mint tényt szögezném le, hogy nem a papíron múlik a dolog (mondom én, akinek nincs faipari végzettsége).
Végre egy rendezett, jó súlyelosztású megoldás! Az egyetlen - ami a szememet szúrja - az a főkapcsoló - hátul. Pesze ha egy Soundstage-re teszed - ott hozzáférhető és ha van távirányító is, akkor bocsánatos "bűn"
Szép lett a doboz és rendezett, de hűtés szempontjából felesleges ennyi hűtőborda. Nem is ez igazán a probléma , hanem az , hogy azokon a karcsú "L" szelvényeken a tranzisztorok által leadott hőnek csak egy töredéke tudd távozni. Kicsi a keresztmetszete és a tranzisztorok is távol vannak a hűtőbordától. Szilikon pasztát nyomtál a borda és az "L" szelvény közé?
Köszönöm, pedig már lassan 6 éves a konstrukció.
A főkapcsoló a hálózatból esetleg beszivárgó 50Hz-es zaj elkerülése végett lett hátul, a leg rövidebb úton elhelyezve.
Köszönöm!
A borda az összesen 5Kg-nyi alumínium, a MÉH telepen szörnyű 1500Ft-os ára volt kilóra, hűtésből sohasem elég, így maradt a borda akkora amekkora. A buliban jó szolgálatot tett már a borda mikor közel teljes kivezérlésen 60 C fokosra melegedett az egész. Az L idom nem hiszem hogy vékony a maga 8mm-es vastagságával, elég széles is így van azért keresztmetszete, hővezető paszta természetesen van. A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2016
A bordához viszonyítva kicsinek tűnt. Ha a későbbiekben kiakarod használni az ilyen nagyméretű bordák előnyeit, akkor inkább közvetlenül a bordára szereld a teljesítmény félvezetőket. Ha lesz rá lehetőséged, végezz hőmérséklet mérést a tranzisztor tokja mellett is, és érteni fogod miért írtam ezt.
A TO-3 tokozás egyik hátránya, hogy közvetlen hűtőbordára szerelni úgy, hogy a panelről nem kanócoljuk ki, elég nehézkes. Van olyan bordakialakítás ami ezt lehetővé teszi, de annak sem vastag a borda szerelt felület közti hőátvezetőképessége.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2016
Fekete, sima műanyag lemezre hogy lehet feliratot varázsolni elfogadható minőségben? Nem ragaszkodom a fehér felirathoz (bár ez volna jó), csak látható legyen.
Szia! Én vettem például olyan műanyag dobozt, aminek fekete előlapja van. A szabadon fúrható, feliratozható lapjai 1,5mm-vastagságúak voltak. Vásároltam még régebben Fekete/fehér szendvicsanyagot (dibond). Ebből lett ugyanaz a forma kivágva és ha a feketébe belegravíroz az ember - fehér feliratot kap. De ezt persze sima fekete anyaggal is meg lehet oldani, csak pepecselősebb a festés. A mellékelt képen lévő chip festése nem lett túl jó, mert amikor készítettem, csak lassan száradó körömlakk volt kéznél és türelmetlen voltam, nem vártam ki a száradást a következő csiszolás előtt. De a lényeg látszik így is szerintem. Ez még prototípus volt. Ez is egy módszer. Fekete alapon fehér betűk nyomtatása nyomtatóval és öntapadós átlátszó füzetborító, vagy laminálófólia esetleg lakk. De nem ördögtől való a kész átmaszatolható betűk használata (letraset), vagy a kézi festés sem.
Sziasztok kérdés HOL KAPHATÓ letraset??????? Az baromi jó volna nekem is.
mint mindenre ott az Ebay
Mielőtt a modiknak szemet szúrna-van külön helye az ilyen jellegű kérdéseknek. Előlap készítés
Mindig tanul az ember, köszi az infót
Sziasztok!
Szeretném egy elkészült eszközömet bedobozolni. A dobozt egy régi network hub fémdoboza adná. Az elejére kerülne egy 16x2-es lcd, valamint 3 nyomógomb. Kb két elképzelés van most a fejemben. Az egyik, hogy az lcd-t a saját 4 furatánál fogva felfogatom az előlap mögé, és kivágom neki az ablakot. A másik, hogy egy nyákra teszem a kijelzőt, ahhoz rögzítem, a kijelző mellé menne a 3 gomb, és így az egész menne az előlap mögé 4 csavarral a panel 4 sarkán. Amire nem találtam még ki ésszerő megoldást, az a gombok. Milyen megoldást tudnátok előlapi gomboknak? Sima tact nyákra? Előre is köszi a segítséget.
Vagy bontott műanyaggombokat használsz, vagy hosszabb szárú nyomógombot és esetleg fóliázhatod a doboz elejét, így nem látszik a gomb vége sem, csak egy dudor amit nyomkodni lehet.
(biztos láttál már ilyet gyári készülékeknél is) Vagy vehetsz ebayon kész gombokat amiket felfogathatsz és vezetékkel kötöd be Fóliás megoldás Retró kapcsolók Igaz kicsit robosztus a célnak, de ez is jó lehet Ezeknek saját gombjuk van Hosszúszárú megoldás Esetleg külön gomb Már csak ki kell találnod melyik tetszik
Köszi. Az a saját kupakos gomb tetszik, meg is rendeltem.
A másik dilemmám, a kijelzőnek mekkora ablakot vágjak? Csak maga a hasznos területe látszódjon, vagy a keretét is "toljam ki"? Láttam már díszkeretet is, de azt nem tudom hol lehet beszerezni olcsón. |
Bejelentkezés
Hirdetés |