Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   986 / 1207
(#) attika válasza krauszkrisztian hozzászólására (») Okt 24, 2017 /
 
Ez egy nagyon jó könyv, ugyan nem pdf de ebből lehet tanulni.
(#) krauszkrisztian válasza attika hozzászólására (») Okt 24, 2017 /
 
Nagyon köszönöm!
(#) Tasznka válasza krauszkrisztian hozzászólására (») Okt 24, 2017 /
 
Jobban jársz,ha könyvből tanulsz. Ahhoz,hogy haladni is tudj ,sokat kell programoznod,pdf-ből eléggé nehéz,lassú folyamat.
Az attika-hoz csatlakozva,az 1 jó könyv kezdésnek.Utána valamelyik C-s könyv,ami jobban elmélyít a programozásban.
(#) krauszkrisztian hozzászólása Okt 24, 2017 /
 
Egyelőre a Pdf is megteszi.
Ha valakit érdekel,itt megtalálja.
(#) bbalazs_ válasza krauszkrisztian hozzászólására (») Okt 24, 2017 /
 
Ha a nulláról kezded, nehéz lesz. A PIC inkább hardverelem, mint számítógép.
Van-e valamilyen programozási előtanulmányod?
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2017
Moderátor által szerkesztve
(#) Pali79 válasza attika hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Olvastátok már ezt a könyvet kezdő szemmel? Egy teljesen kezdőt egyáltalán nem segíti. Kitárgyalja egy átlagos 16Fxxx PIC perifériára és használatukat, de ebből egy LED villogót se fog tudni összerakni. Sokkal jobban jár pl. Topi itteni cikksotozatával.
A program nyelvek kérdését meg ne feszegessük....
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2017
(#) krauszkrisztian válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Arduinot tudok programozni.
(#) nagym6 válasza krauszkrisztian hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Milyen nyelven?
(#) usane válasza krauszkrisztian hozzászólására (») Okt 25, 2017 / 1
 
Egyetértek Pali79-el. Ez a könyv nem való olyanoknak akik mikrovezérlőt sem láttak.
Az arduino meg egy kész board sok sok elérhető könyvtárral. Nem ez a könyv kellene, hogy értsd is mit csinálsz ne csak utánozd.
(#) gyoran válasza krauszkrisztian hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Assembler vagy C?
(#) krauszkrisztian válasza gyoran hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
C-ben
(#) gyoran válasza krauszkrisztian hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Akkor én passzolok.
De alap PIC-et (12/16-os széria) én Assemblerben kezdenék programozni. Azt a HW-t akkor tudod igazán megérteni/kihasználni, ha a HW szinten kezeled. De hát kinek a pap-kinek a papné.
Ezen a szinten az adatlapok is assemblerre építenek. Legalábbis ebben a PIC családban.
Én úgy kezdtem, hogy 16f628a, egy egyszerű Con.ad-os égető és MPLAB környezet + szimulátor. LED villogtatás. Adatlap és mintaprogrammok a Microchiptől. Angol persze nem elkerülhető, de az igeragozás nem fontos . De a bejelentkezésedből úgy vélem, nem ez a szűk keresztmetszet.
Hardware nélkül is tudsz tanulni, van ingyenes szimulátor a Microchipen, habár az új változat (MPLAB X IDE) megizzaszt néha.
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2017
(#) pajti2 válasza krauszkrisztian hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Az arduino atmega mikrovezérlő családot használ. Ugyanúgy egy mikrovezérlő család. Ha az atmega családokkal kívül-belül mindenestül elboldogultál C-ben, akkor angol nyelv, analóg elektronika, digitális elektronika, C nyelv, fejlesztői környezet koncepciók már zöld pipa mind, és csak annyi kell, hogy láss egy kezdeti példát a különbségekkel.

Kelleni fog neked egy programozó. Az pic-ek esetében legjellemzőbben a pickit3 az, és kapható "debug express" csomagban is. Az természetesen drágább, viszont kapsz mellé egy fejlesztői boardot, és cd mellékleten fejlesztői környezetet, meg tutorialokat, amik végigvezetnek kezdeti példákon. Utána letöltöd annak a pic-nek az adatlapját, elejétől végéig elolvasod, és ami éppen eszedbe jutott, tudni fogod ki is próbálni. Kezdésnek talán az az út a legegyszerűbb.
(#) krauszkrisztian hozzászólása Okt 25, 2017 /
 
Köszönöm a tanácsokat!
(#) attika válasza Pali79 hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Igen én olvasgattam de nem olvastam ki.
Azt az állításodat cáfolom, hogy egy LED villogtatót se lehet összehozni belőle mert nekem sikerült.
Igaz más nem is de az már az én hibám meg időm se mindig engedi ezzel foglalkozni sajnos.
Arra jó ez a könyv, hogy némi fogalma Legyen a Pic-ek lelkivilágárol.
Azt nem vitatom, hogy a továbbiakban kell egy könyv a C programozásrol és az angol nyelvet sem árt elsajátítani.
(#) Pali79 válasza attika hozzászólására (») Okt 26, 2017 /
 
Idézet:
„Azt nem vitatom, hogy a továbbiakban kell egy könyv a C programozásrol”

Miért is? Van itt egy-két kolléga aki messziről elkerüli a magas szintű nyelveket, mégis olyan projekteket valósítottak meg a 8 bites családokon, amikről példát vehetne egy-két komoly gyártó cég is.
(#) pajti2 válasza Pali79 hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Azért az asm-ről nem árt tudni, hogy nem logikai szintű alkalmazás fejlesztéshez van kitalálva Szó se róla, nem lehetetlen asm-ből hívni vissza C függvényeket, amikben megvan a supportod mindenféle kommunikációhoz, de amíg azok C-ben vannak (régi mla-k), addig sokkal könyebb C-ben boldogulni velük. Majd amikor végre a harmony sdk kiforrott lesz (jelenleg egy összecsapott szutyok állapotában van), az változtat rajta, de addigra meg már javascript meg lua és hasonló perverziókat fognak erőltetni a pic-re, még csak nem is C-t.
(#) Ashen16 hozzászólása Okt 27, 2017 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni egy adc példaprogramra lenne szükségem C8051F320-ra! Ha valaki tudna egyet mellékelni, azt nagyon megköszönném!
(#) Pali79 válasza pajti2 hozzászólására (») Okt 28, 2017 /
 
Idézet:
„Azért az asm-ről nem árt tudni, hogy nem logikai szintű alkalmazás fejlesztéshez van kitalálva”
Ezt kifejtenéd? Mit értünk logikai szintén?
(#) sonajkniz válasza Pali79 hozzászólására (») Okt 28, 2017 /
 
Mivel az asm-nek nem "Control c Control v" a programozás módszere, hanem a logikus gondolkodás, ezért én sem értem, mit takar ez az idézet.
(#) nagym6 válasza sonajkniz hozzászólására (») Okt 28, 2017 /
 
Idézet:
„én sem értem, mit takar ez az idézet.”
Azt, hogy nem csak egyszerű dolgok írhatók vele (asm) pld.: led villogó. Nekem egyértelműen ez jön le, de tévedhetek is.
(#) sonajkniz válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 28, 2017 /
 
Idézet:
„csak egyszerű dolgok írhatók vele (asm) pld.: led villogó.”

Amennyiben egy két léptetőmotoros, két encoderes golyósorsós anyagütköztető, vagy netán egy öntanuló két encoderes , két frekvenciaváltós kétmotoros ziknizőgép GLCD kijelzővel led villogó szintű, egyszerű dolog, akkor igazad van.
(#) nagym6 válasza sonajkniz hozzászólására (») Okt 28, 2017 /
 
Rosszul idézted, a "nem" kimaradt:
Idézet:
„nem csak egyszerű dolgok írhatók vele (asm) pld.: led villogó.”
(#) bbalazs_ válasza pajti2 hozzászólására (») Okt 28, 2017 /
 
Nekem - mint feketeöves asm-esnek - pont az a C, mint neked a Java meg a Lua...
(#) nagym6 válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 28, 2017 /
 
Vagy félreérthetően írtam. Helyesebben: "nem csak egyszerű dolgok írhatók vele (asm) mint pld.: led villogó."
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2017
(#) sonajkniz válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 28, 2017 /
 
Na akkor lássuk, ki értett félre kit.
Én azt veszem le ebből az idézetből, hogy asm-ben csak led villogtató szintű program írható.
Erre írtam én példának ezt.
Ugyanis ezek a programok asm-ben íródtak.
(#) nagym6 válasza sonajkniz hozzászólására (») Okt 28, 2017 /
 
Én írtam félreérthetően.
(#) Firefighter1 hozzászólása Okt 28, 2017 /
 
Sziasztok
PIC18F46K22 ba kérnék egy kis segítséget.... kicsit nehezen emésztem az adatlapot.
Jol látom hogy két szeparált UART és két I2C protokolja van?
25-26 uart1 29-30uart2 18-23 I2C 1 19-20 I2C 2 ?

A PWM lábak kicsit zavarosak? Melyek azok?
Illetve Az SPI lábakat nem értem... Jol látom hogy közös az I2C lábakkal?

Ezt valaki egy kicsit tisztába tudná tenni nekem?!
(#) Firefighter1 hozzászólása Okt 28, 2017 /
 
Egy DemoBoardot szeretnék összehozni ezzel a PIC-el.
Egy integrált 2x16 LCD vel 5-6 gombal 5-6 leddel pár választható I/O portal és 2 MikroBUS csatlakozoval, Ezért szeretném tisztán látni a lábak funkcioit!
(#) Bakman válasza Firefighter1 hozzászólására (») Okt 28, 2017 /
 
Igen, két UART és I2C (MSSP) modulja van (nem protokollja). A PWM kimenetek CCP1 - CCP5-ig tartanak, a táblázatban benne vannak, melyik kimenet melyik lábhoz van rendelve.

Az MSSP modul tud két üzemmódot: SPI és I2C, ezért közösek a lábak. Vagy SPI üzemmódban használod, vagy I2C-ben, egyszerre a kettő nem megy.
Következő: »»   986 / 1207
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem