Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   608 / 983
(#) gyuszo válasza 1Tromos hozzászólására (») Júl 5, 2018 /
 
TV, internet, ha falon belül tervezed, annak is kell cső.
(#) Bakman válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 5, 2018 /
 
Idézet:
„a dugalljakat 16A re biztosítjuk”
Már amelyiket lehet. Láttam több típust is, amire max. 10 A volt írva.
(#) 1Tromos válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 5, 2018 /
 
Szerencsére ilyenek nincsenek.
(#) erbe válasza 1Tromos hozzászólására (») Júl 5, 2018 /
 
Idézet:
„a világítást elkülönítve kell kötni a konnektoroktól.”

Nem új találmány, sőt általános szokás, hogy a fürdőszobai dugaljak egy részét, amiről borotva vagy hajszárító megy, a világítási hálózatra, elsősorban a tükör környéki lámpák vezetékére kötik. Még sok helyen működnek fénycsőarmatúrák, amik végén dugalj van.
Természetesen a mosó- és szárítógép külön eset.
(#) 1Tromos válasza erbe hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Kivéstem a belépő csöveket, úgyhogy eléggé elszántam magam arra hogy elkülönítsek, amit lehet. Ha már egyszer szétrombolom a falat mindenhol, akkor megpróbálok a jövőre tervezni. Külön világítás, külön szobák, külön nagygépek, külön műhely és persze bővíthetőség.
Ez így eddig 10 megszakító és 3 új csatorna a meglévőkhöz, a kötődobozokon még gondolkodom, mert jobban tetszenek a szögletes fajták a stabil fedéllel és hely is több van bennük wagok-nak.
(#) Gafly válasza 1Tromos hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Külön gyengeáram, riasztó, Ethernet és társai...
(#) 1Tromos válasza Gafly hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Szerencsére ezt sikerült kiküszöbölni Wifi routerral, korábban tényleg UTP futott mindenhol a sarkokban a gépekig. Most csak a telefonkábel belépőjénél van egy modem és mellette router, az lefedi a házat és telket, TV eddig sem volt, a riasztót már kiépítették korábban falon kívül.
(#) janika002 válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
És mi az a fogyasztó ami igényli a 13 Amper feletti áramkört(és a 2.5mm2 vezetéket) egy lakásba?
Hálószobába nem fogok hegeszteni!Ez ám a probléma ,hogy a csatlakoztatott készüléket kellene figyelembe venni és nem a dugalj maximális áramát!A vezérlőegységek java azért megy tönkre készülékeinkbe mert túl van biztosítva a dugalj, és egy készüléken belüli zárlati áramnál a nyáklap vezetősávjai és a félvezetők égnek el és nem a biztosíték old le!Most már az összes készülék adattábláján rajta van kiemelten feltüntetve a biztosíték mérete én kizárólag ezt veszem figyelembe az áramkör kiépítésénél,nem a dugaljat!Mosógép 10A, sütő 13A, AEG mikró 10A biztosíték ajánlott!Nyilván egy főzőlap már más kategória.
Hálószobák dugaljai a telefontöltő,LCD tv és a ledes lámpák!
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2018
(#) Bakman válasza janika002 hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Idézet:
„És mi az a fogyasztó ami igényli a 13 Amper feletti áramkört(és a 2.5mm2 vezetéket) egy lakásba?”
Némi túlbiztosítás = nagyobb biztonság. Csak ennyi.
(#) Zsolt 73 válasza janika002 hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Minden általad felsorolt eszköz rendelkezik saját túláramvédelemmel .
(#) Hp41C válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Júl 6, 2018 / 1
 
Egy dugaljra csatlakoztatható botmixer hálózati kábele is okozhatja azt a zárlatot (épen a gép házánál) és a kábelnek magának nincs túláramvédelme.
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2018
(#) Kovidivi válasza janika002 hozzászólására (») Júl 6, 2018 / 2
 
De azt vedd figyelembe, hogy mondjuk tönkremegy a kazán, és 2-3 napig télen a hálószobába fogsz fűteni elektromos hősugárzóval, hogy ne fagyjatok meg. A másik, hogy a porszívóval az asszony végig fog menni a lakáson, és oda dugja be, ahol jól esik neki. Nem fogja nézegetni, hogy ez a dugalj csak 6A-re van biztosítva, akkor nem használom. Esetleg hálószobában hajat szárítani? Miért ne lehetne?
(#) janika002 válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Teljesen igazad van ebben!De nem a tv állvány és az ágy mögötti dugaljba fog hajszárítót meg porszívót dugni!Erre a célra csinálok kézreálló dugaljakat 10A re biztosítva!
(#) janika002 válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Hát én nem dugom az LCD tv-t meg a telefon, laptot,I-pad töltőt 16-ampere dugaljba az biztos!
És nem is ajánlom senkinek 0,22mm2 a legvastagabb vezeték bennük!
(#) janika002 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Igaz!!Csak nem a vezeték fog tüzet okozni hanem a csatlakoztatott készülék!Végül is ez már nem a villanyszerelő problémája, ő túlbiztosította!
(#) Bakman válasza janika002 hozzászólására (») Júl 6, 2018 / 2
 
Megnézném azt a háztartást, ahol minden dugalj biztosítását arra a bizonyos fogyasztóra méretezed. Kb. olyan ez, mint azért nem felülni a repülőre, mert időnként egy-egy "leesik". Hibák mindig is voltak, vannak és lesznek is.

Hogyan biztosítod pl. a telefontöltő USB kábelét? Pl.: YouTube.
(#) Zsolt 73 válasza janika002 hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
A villanyszerelő a vonatkozó szabványoknak megfelelően szerel, Ő nem felel azért, hogy Te mit dugsz a konnektorba ! Milyen kismegszakítóval védenél egy telefontöltőt ?
(#) elektroncso válasza janika002 hozzászólására (») Júl 6, 2018 / 1
 
Azzal tisztában vagy, hogy a felszerelt kismegszakító a hálózatot védi és a hozzá csatlakoztatott készülék védelme nem az ő feladata?
Az a készülék ami megfelel az EU normáknak rendelkezik saját belső védelemmel. Az ami meg nem azt nem szabad megvenni.
(#) janika002 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Teljesen igazad van ebben!Legalább megpróbálom az ésszerűség határain belül!
(#) kristikoma válasza Bakman hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Egy rendes villanyszerelő az ilyen elven létesített hálózatra annyit mond, hogy ki volt ez a h.lye? Mi történik vajon akkor, ha az 500W-ot fogyasztó házimozit cseréli 1000W-osra? Cseréli annak az egy dugaljnak a kábelét és kismegszakítóját? "Nagyon életszerű." Vagy egy telefontöltőhöz szerez C2A/1P kismegszakítót, mivel ezt tűrhető időn belül be lehet szerezni? Arra kíváncsi vagyok, hogy a tisztelt kolléga(nem Bakmanra gondolok) tudja-e, mi az a szelektivitás a túláramvédelmi eszközöknél, tisztában van-e a hurokimpedanciával, feszültségeséssel, melegedésre méretezéssel, vonatkozó létesítési szabványokkal, rendeletekkel, előírásokkal például.
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2018
(#) sámli válasza elektroncso hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Hát ez sajnos nem így van. Millió készülékben nincs túláramvédelem. Nálunk nem követelik meg. Írországban például olyan dugvillákat alkalmaznak amiben van egy "üvegcsöves" olvadó betét.
(#) janika002 válasza elektroncso hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
A hálózat szerintem a csatlakoztatott készülék része,hiszen bekerül az áramkörbe nem!
(#) janika002 válasza sámli hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Helyes!Így kéne lennie!Majd lesz is előbb utóbb!
(#) Kovidivi válasza janika002 hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Úgy beszélsz, mintha még sosem laktál volna lakásban. Nálad sosem volt még semmi átrendezve? Nálam évente fordulnak a szobák. Egy gyerek ágy helyett kettő, lesz, átkerül a hálóba egy második gyerekágy, a 140cm-es hálószobai ágy kicsi lesz, de akkor szekrénysor is cserélve lesz, az pedig a szemközti falra fér el, a nappaliban is sűrűn történik változás. Életszerűtlen amit írsz.
(#) elektroncso válasza janika002 hozzászólására (») Júl 6, 2018 / 1
 
Az áramkör része, de nem a hálózat része. Primitíven mondva az a hálózat része ami fixen össze van vele kötve. Amit dugóval le tudsz választani és máshova el tudod vinni majd ott újra csatlakoztatni az nem az erősáramú hálózat része.
Mellesleg ha a telefontöltő átmegy zárlatba mert az a 0,22mm2-es drót összeér akkor ugyan úgy old a 16A-es biztosíték lévén a zárlat sokkal nagyobb (több száz amper) áramokat hoz létre.
(#) elektroncso válasza sámli hozzászólására (») Júl 6, 2018 / 2
 
Az Ír megoldás vitathatatlanul jó megoldás ezzel egyetértek.
A többivel viszont nem. Az EU-ban mindenhol kötelező a készüléket saját paramétereihez mérten biztosítani túláram és zárlat ellen. A legtöbb készülékben ez egy panelbe forrasztható biztosíték nincs kivezetve a tokozatra úgy, hogy kívülről cserélni lehessen. A kis dugasztápokba hőbiztosíték kerül ami túláramra is kiold (úgy van kialakítva). Nem azokról a készülékekről van szó amiktől a fogyasztóvédők óva intik az embereket (Csak Lí boltja és a többiek).
(#) 1Tromos hozzászólása Júl 6, 2018 / 1
 
Én azért "méretezek túl", mert egyszer akarom megcsinálni és nem minden egyes alkalommal, amikor bejön egy új teljesítményigény. A túlbiztosítással, vastagabb vezetékkel csak egyvalami jár rosszul, a pénztárcám. A 16A megszakítók és vastagabb vezeték arra jó, hogy ne kelljen agyalnom azon, mi és mennyit fog terhelni. Szimpla kényelmi dolog, mert elsősorban a ház van a családért.
(#) sámli válasza elektroncso hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Szedj szét néhány készüléket, majd meglátod. Még az átfolyós vízmelegítőbe, bojlerbe is csak hőbiztosíték van.
(#) elektroncso válasza sámli hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
A vízmelegítők fixen telepített fogyasztók, ezeknél játszik a méretezett hálózat, dedikált konnektor és a kismegszakítós védelem.
Jó pár hordozható készüléket szétszedtem, a legalja bóvlin kívül mindenben van valamilyen elfogadható védelem.
(#) sámli válasza elektroncso hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Nem vitázom veled, mert felesleges. A fixen telepített fogyasztók áramkörének a végére se a készülékhez, hanem a vezeték keresztmetszetéhez méretezzük a kismegszakítót.
Következő: »»   608 / 983
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem