Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   188 / 276
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Júl 10, 2019 /
 
Idézet:
„Ez lenne az IF frekvencia. Ezután jönne a egyenirányítás majd hangerősítés.”

Ezt hogy értsük milyen egyenirányítás (demodulálás)?
AM vevőt építesz vagy SSB/CW -t?
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2019
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 10, 2019 /
 
Pont erre gondoltam, utólag, hogy jobb lett volna ha AM demodulálást írok !
Igen ez egyelőre mindenképp AM lenne.

Az IF szűrő a pa2ohh oldaláról ennek a módosított változata lenne:
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Júl 10, 2019 /
 
Egyetlen kvarccal nem fogsz tudni AM műsorszóró KF sávszélességet megvalósítani.
Ahhoz 10 kHz széles KF szűrő kell ... erre készültek a 4-600 kHz közti rezonátorok.
Ha meg esetleg ennél specifikáltabb "AM" vételt szeretnél, (esetleg nem-e DCF ?! )
légy szíves áruld e,l mit szeretnél venni ?
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 10, 2019 /
 
A 10.100 - 10.150 MHz között lehet amatőrködni.
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Júl 10, 2019 /
 
Igen képen az egy csatornás QRSS(sss) vevő bemenet lesz, 10140 kHz-re slow CW a rövidjel időt 10 másodpercekben mérik , output mW-ok
A hivatkozott konstrukció
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2019
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 10, 2019 /
 
Azt feltételeztem, egy ilyen egykvarcos sávszűrő sávszélessége nem nagyon
kicsi, kb 4-5 KHz. Ez esetben lehetne AM vételhez használni. Ha nagyon kicsi, akkor
nem AM demodulátort teszek utánna, hanem egy komplett DC vevőt ami jó
ssb/cw hez. Vannak 4-600 kHz közti rezonátoraim is, 2 db kettő lábú.

Az alap cél az lett volna, hogy csinálok elég egyszerűen, valami nagy szelektivitású dolgot.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Júl 10, 2019 /
 
Rendben akkor légy szíves nézzél utána a kvarc létra szűrőknekés méretezésüknek.
(quartz ladder filter design)
Több 3 - 5 darab hasonló/ azonos frekis kvarccal és kb ugyanennyi kondival már tudsz SSB/CW szűrőt létre hozni.(válogatás nélkül is működik úgy ahogy )
De itt leginkább a szűrő meredeksége, sávszélessége, áteresztési sávban a hullámossága és a lezáró impedanciák fontos paraméterek. Ezek körül folyik mindig a "küzdés" méretezéskor, kvarcok válogatásával és megépítéskor.
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 10, 2019 /
 
Nem célom nagyon kis sávszélességű szűrő létrehozása.
sbb/cw nél benne lehet egyszerre több sáv is.

Azért gondoltam egy db. kvarcra, hogy a szűrő egyszerű
legyen, és ne túl keskeny sávú.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Júl 11, 2019 /
 
Idézet:
„egy db. kvarcra, hogy a szűrő egyszerű
legyen, és ne túl keskeny sávú.”


Ez ellentmondó feltétel, mert egy db kvarc erre nem képes .

Tehát akkor a KF-ed inkább legyen a jelenleg elérhető 4-600kHz közti KFszűrő.
Annak lesz kb 5-10 kHz sávszélessége , lásd adatlapja. AM broadcastra jó.
Ha CW/SSB vételt is szeretnél akkor kell mellé rakni egy BFO-t (ugyan arra a KF frekvencia értékkel másik rezonátorból) és azt pár pF-os kondin keresztül becsatolni az AM demodulátor dióda elé és KF kimenet után amivel így a CW/SSB vételt is megtudod valósítani.
Ennél jobb megoldás ha BFO mellé egy keverő fokozatot építesz ami a KF szűrőből jövő jelet összekeveri a BFO jelével.(mint a szinkrodin vevő de itt most fix frekin KFen keversz)
A kimeneti különbségi (alsó keverési termék) jelet mint hangfrekvenciát tudod tovább erősíteni.
A BFO-t érdemes picit elhangolhatóvá tenni +/- 1-2 kHz ... segít a finomabb hangolásban.
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 11, 2019 /
 
A képen látható szűrő milyen sávszélességet biztosít?
Hogyan lehetne egyszerű szűrőt csinálni a kerámiafilterrel?

Megnéztem a létra szűrőket, az interneten ott 2 kvarv és egy kondenzátor volt
a legegyszerűbb. Mi lenne, ha két eltérő értékű kvarcot raknék egy ilyen szűrőbe?

Van usb oszcilloszkópom, ezzel tudom tesztelni frekvenciaáteresztésre egy szűrőt,
amit összerakok!

Fontos lenne tudnom, ha egy kvarcot, kerámia rezonátort hogy kell védeni a túlterhelés ellen?
(Azt hiszem egy kvarc max. 1mw-ot visel el )
(#) tnl hozzászólása Júl 11, 2019 /
 
Erre a képre gondoltam:Bővebben: Link
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 11, 2019 /
 
Idézet:
„Hogyan lehetne egyszerű szűrőt csinálni a kerámiafilterrel?”

Egyszerű szűrő=kerámia filter. Az adatlapján megtalálod a sávszélességét is.
A kvarc egy elektromechanikus rezgőkör. Mint minden alkatrésznek, a kvarc frekvenciájának is van tűrése, két teljesen egyforma kvarc nem létezik, a létraszűrőbe a kvarcokat válogatni kell.
Kissé kókányabb megoldás, szükség megoldás, ha a kvarc terhelő kapacitásával kissé elhúzod a rezonancia frekvenciáját. Az elhúzás párszor 10 Hz lehet.
A két (több) kvarcból álló létraszűrők csatolt rezgőkörök. A sávszélességet kismértékben lehet befolyásolni az egyes kvarcok közötti csatolási tényezővel. A csatolási tényezőt a felső, és alsó csatolást végző kondenzátorok értékével lehet állítani. Ehhez elég pontosan kell ismerni a kvarcok pontos paramétereit, mindezek után jöhet egy igen bonyolult szűrő tervezés.
Milyen az USB oszcilloszkópod határfrekvenciája? egyébként az oszcilloszkóp ilyen feladatokra nem a legmegfelelőbb eszköz. Az igazi megoldás egy wobbler, esetleg egy hálózat analizátor (spektrumanalizátor + tracking generátor) de egy nagyfrekvenciás feszültség mérő is jobb.
A kvarc adatlapján szerepló 0,1 - 1 mW a kvarc berezgetéséhez kell. Esetedben a vevő bemenetén, mint szűrő szerepel, így a megható teljesítmény messze elmarad ettől a megengedett értéktől. Adók kimenetére nemigen szokás kvarcszűrőt tenni, a sávkorlátozást más módszerekkel érik el.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2019
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 12, 2019 /
 
Megpróbálom a kétlábú kerámia rezonátorokat felhasználni szűrőnek,
(nekem ilyen van.) Az a tervem kipróbálok néhány egyszerű kapcsolást, kvarcal és
rezonátorral is. Az usb oszcilloszkóp programja tud nem csak hagyományos
oszcilloszkópnézetet, hanem spektrum nézetet, wobblerként is működik,
lehet csak jelgenerátorként is használni. 24 Megasample-es, ha jól értem,
akkor egy 2,4 MHz-s jel egy hullámát 10 részre bontja.
Wobblerként használva a jelgenerát használva egyre növekvő frekvenciájú
jelet küld az áramkörre, az eredményt egy frekvenciaátviteli görbén ábrázolja.


Azért érdekelne, mit bír a kvarc/kerámia rez. nehogy tönkretegyem ezeket!
(#) tnl hozzászólása Júl 12, 2019 /
 
Az előző válaszom most látom Kerawill-nak írtam de inkább Pucukának kelett volna
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 12, 2019 /
 
Az USB -s szkópot wobblerként használva nem tudod tönkretenni sem a kvarcot, sem a rezonátort. A rezonátorodnak jóval nagyobb a sávszélessége, mint egy kvarcnak, de vizsgáld meg.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Júl 12, 2019 /
 
Próbálkoztam egy 500 KHz-s kerámia rez.-el, volt kiugrás
500 Khz-nél, de máshol is volt áteresztés, nem tudtam belőle
jó szűrőt csinálni.

A kvarcot sajnos nem tudom tesztelni, mert a szkóp jelgenerátora
max 1Mhz-t tud, a k. pedig 1.8 Mhz.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 12, 2019 /
 
Az 500 kH-es rezonátort tedd be két 1 kohm os ellenállás közé, olyan "T" formában, és zárd le egy 1 kohmmal, és úgy mérd meg.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Júl 12, 2019 /
 
A T függőleges része a rezonátor, a vízszintes a két ellenállás?


  1. be--1k---|---1k------ki
  2.              |            |
  3.            rez         1k
  4.              |            |
  5.              |            |
  6. -------------------
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2019
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Júl 12, 2019 /
 
Megint csak szétverte, de most már látható.
(#) tnl hozzászólása Júl 12, 2019 /
 
Itt van képen csatolva!

1krez.jpg
    
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 13, 2019 /
 
A lényeg az, hogy egy feszültség osztó frekvencia függő tagjaként használd, és le is legyen zárva. Ezesetben 2 kohmmal. A meghajtó generátor feszültségének állításával beletalálhatsz a normális működési tartományba.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Júl 14, 2019 /
 
Úgy tűnik, sikert értem el, a bekötéssel amit tanácsoltál,
a jelgenerátor kimenetre kötöttem egy 1k-s ellenállást, arra
a rezonátor egy pólusát, a másikat a földre. Ahol az 1k és rezonátor
csatlakoznak, az lett a kimenet, amit az oscil. bemenetére kötöttem,
és még egy 2k-s ellenálláson át a földbe vezettem. (Ez a lezárás)

Az oscil. programjának kijelzését még nem teljesen értem, "mennyi az annyi"
De a mellékelt kép arra utal, hogy működik ez a kapcsolás.
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Júl 14, 2019 /
 
A nagy feszültségesés 490 KHz környékén van, míg 500 nál egy picike csúcs.
Később két hupni, majd 490 x2 nél szintén sulyedés 500 x2 táján megint emelkedés.
Az ismétlődést, olyan felharmonikus dolognak gondolom, 490 nél feszültségesés
emlékeztet engem arra, hogy a kvarcoknál is van egy "végtelen" csillapítású
frekvencia az áteresztési frekvencia közelében. (De ott mintha fordítva lenne??)
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 14, 2019 /
 
Így kell annak lennie. Még állítgathatod a paramétereket (sweep tól ig), hogy a beszívás jobban látszódjon.
A messzebb levő huplikkal nem nagyon kell foglalkozni, azokat el lehet nyomni egy kevésbé szelektív egyszerű rezgőkörrel, ha nagyon muszáj. Ahogy látod, azok sokkal kisebb amplitúdójúak.
A rezonátor csillapítás görbéjén látható "túllövés" lehet egyszerű mérési hiba is, ilyen akkor keletkezik, ha túl gyors a sweep frekvenciája. A sweep frekvenciát 20 - 50 Hz közé válaszd, már ha lehetséges.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Júl 15, 2019 /
 
Ez a 1MHz bode plotter lehetőség ugyanolyan jó mindenre ahogy semmire se.

Ha csak ennyit tudsz rajta kattintani , hogy mikortól induljon és milyen legyen lin/log a lépés.
A menük között nincs olyan hogy X kHz - Y KHzig menjen a freki ?
Akkor inkább már egy analóg szkóp egy sweepelhető generátor és egy külső oszci (lovasmarkernek) meg egy diódás detektor azzal értékelhetőbb képet kapnál a szűrőről.
Vagy rosszabb esetben a szűrő frekijétől jobbra balra +/- 30-50 kHz kiloherzenként és +/- 5kHz tartományában 100Hzenként venném fel a mért feszt és majd miliméter papíron (na jó modernebbek kedvéért excelben) ábrázolom akkor is értékelhetőbb eredményt kapnék mint így.
Ennél kezelhetőbb és értelmesebb szoftvert is készíthettek volna
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Júl 15, 2019 /
 
Jobban járnál ha nem log lenne a frekiskála hanem lineáris .
A freki lépés is lineáris legyen .
A sweep tartományt nem 1MHz lenne ,hanem csak szűrő néveleges értéke +/- 100 kHz .
A kijelzett max feszültség értéke 3 volt vagy 10dB/osztás legyen a vertical scale .

Ha van marker akkor kapcsold be és használd .
Azzal freki/amplitudó értéket olvashatsz le ott ahova mutatsz az egérrel vagy valamivel tologatható előre hátra a freki tengely mentén.
Lásd a jobb alsó sarok freki/dB/Volt rms értékei ... csak azt honnan írta ki oda a program miből erednek az értékek?
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 15, 2019 /
 
Nekem is az az érzésem, hogy a szoftver nem teljesen jó. Nem rossz de azért vannak
hiányosságai. Most már talán tudom hogy hány voltot mutat(profibban hol vannak a
feszültségszintek) De nem egyszerű eligazodni rajta. Szerencsére lehet a 10k 100k lépésköznél
finomabb lépesközt is beállítani, meg lehet adni, a kijelölt lépésköznek hány százaléka legyen
a lépésköz. Ha jól emlékszem van 1% is. A kezdete és vége nem tudom állítható e finoman.
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Júl 16, 2019 /
 
Egy ilyen viselkedésű eszközzel nem nehéz keskeny sávelnyelő szűrőt
gyártani, hogy lehetne keskeny sáváteresztőt?
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 16, 2019 / 2
 
Például, ha egy tranzisztoros erősítő fokozatot készítesz, és az emitterköri ellenállást áthidalod ezzel a rezonátorral, akkor a fokozat erősítése a sávon kívüli tartományban kicsi lesz, mivel a nagy emitter ellenállás kis erősítést okoz, viszont a rezonátor áteresztő tartományában az erősítés a rezonátor kis csillapítása miatt nagy lesz. Hasonlóan, mint az emitter ellenállás kondenzátorral való áthidalása esetén, csak az széles sávban teszi.
Vagy másképpen, ha az eddigi vizsgáló kapcsolásodban a rezonátort nem a T csillapító szárába, hanem egy "Π" csillapító felső szárába teszed akkor átersztőként fogod látni.
A generátor kimeneti impedanciáját ezesetben is meg kell toldani egy 1 - 2 kohmos ellenállással, a többi ellenállás lehet az előzőleg alkalmazott.
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2019
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Júl 16, 2019 /
 
Jó ötletek, köszönöm!

Az emiterbe kötést olvastam valahol, most ugrik be.
Én most próbálkoztam op amp visszacsatolásába berakni,
de nem jártam sikerrel.
Következő: »»   188 / 276
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem