Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Ki mit épített?
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma.
Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
1,5kW. Ennyi az engedélyezett max. teljesítmény a rádióamatőrök részére. Ez még a mi naprendszerünkön belül sem túlzás.
Rövid hullámon? Visszapattan a szférákról.
Na jó. De ő tudhat olyan dolgokat is amit mi még nem...
A másfél kilowatt teljesen normális fónia üzemmódban. Ha megjelenik egy levadászásra érdemes távoli hívás akkor fél Európa próbálja felvenni vele a kapcsolatot. A gyári adó-vevő készülékek általában 100W teljesítményűek, ezért ha az ember ki akar emelkedni a tömegből nem árt egy kis power többlet.
Viszont figyelni kell arra is, hogy az ilyen kilowattos teljesítmények mellett ne kerüljön az antennára felharmonikus összetevő, ami a magasabb frekvenciatartományban zavarokat okozhat.
Ezért terveztem egy diplexer szűrőt. Ennek az a lényege, hogy az alapsávi jelet az aluláteresztő rész átengedi az antenna felé, a felharmonikusok pedig egy másik úton, felüláteresztőn keresztül egy 250W-os műterhelésen "fűtődnek" el. A terv így nézett ki:
Az elkészült diplexer áramkör pedig így:
Az ellenőrző mérés pedig így igazolta a tervező programot.
Felharmonikusok -60dBm alatt
Azután megszülettek sorban a tesók, összesen heten, 6m-től 160m-ig:
Ezeket persze ki kell tudni választani az éppen aktuális amatőr sávhoz. Ezért a manuális lehetőségen túl terveztem egy automatikus sávválasztó áramkört, ami akár digitális akár analóg jelet képes fogadni a rádió felől és kapcsolja a megfelelő diplexert.
Mivel az LDMOS FET-ek jóval érzékenyebb jószágok mint az elektroncsövek, ezért megfelelően gyorsan beavatkozó védelmi áramkörökre is szükség van.
Az egyik veszély a tápvonalak (koax kábel) és az antenna illesztetlenségéből vagy helytelen diplexer választásból, esetleg meghibásodásból adódó állóhullám kialakulása, ami a maximális drain source feszültség túllépését eredményezheti. Ennek kivédésére terveztem egy olyan iránycsatolót, amelyik gyors analóg kimenettel is és logaritmikus (dB skála) kimenettel is rendelkezik. Ezzel figyelhető egyrészt a kimenő teljesítmény nagysága másrészt a visszavert teljesítmény nagysága is. Az analóg kimenet gyors beavatkozást tesz lehetővé, a logaritmikus pedig az adó végfok műszerét látja el információval. Ebből az áramkörből kettő készült. Egy a végfok és a diplexer egység közé, egy pedig a kimenetre a tényleges teljesítmény és SWR értékek kijelzését szolgálja. A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2019
A komplex védelmi áramkör lelke egy gyors, FET-es táp áramkör, ami néhány usec alatt képes lekapcsolni akár 40A-es áramot a névleges 62V-os drain feszültség mellett.
Amit figyel: max. kimenő teljesítmény, max. visszavert teljesítmény, max. drain áram és max. felharmonikus teljesítmény a diplexerek felüláteresztő ágán.
Kellett még egy szekvencia áramkör, ami a ki- és bekapcsoláskor meghatározott időrendben kapcsolja fel és le az egyes áramköröket, egy 13dB-es alacsony induktivitású csillapító a bemenetre, mivel a végfok meghajtásához elegendő 2-3W teljesítmény.
Szükség volt ventilátor vezérlésre, antenna kapcsoló relékre és még sok apróságra.
Még néhány fénykép kívülről és belülről:
Látom újítottál Te is egyet abból az Advantest-ből, jó kis műszer.
Az bizony!
Azota sikerült beszereznem egy Marconi 2031-es generátort is. 10KHz - 2.7GHz A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2019
Nagyon komoly!
Feliratokat míly módon kreáltad?
Egyszerű.
A lapokat alapoztam, majd színre fújtam. Utána CorelDraw-ban megterveztem a feliratokat, pauszra kinyomtam és az egészet elvittem egy szita műhelybe, ahol a fehéret rányomták.
Fantasztikus munka! Gratulálok, és az oklevélhez is!
Köszönöm Frankye. Eltartott egy darabig.
Csatlakozom az előttem (Frankye) hozzászólóhoz.
Valóban lebilincselően szép! Igazi munka, igazi érték, amit ez a hobbi képvisel. Továbbmegyek. Amit ez a szakma képvisel, mert ez már a profi kategória.
Gratulálok, remek munka.
Le vagyok nyűgözve! Csodálatos, amit alkottál!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |