Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   756 / 842
(#) jordskott hozzászólása Dec 30, 2019 /
 
Sziasztok! Egy 1V-os referencia tápegységet szeretnék létrehozni, aminek az 1V értéke atomstabil. Rövidzárvédelemre nincs szükségem. Kérem aki tud segítsen némi gyakorlati ötlettel! 100mA terhelhetőség már elég.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2019
(#) Bakman válasza jordskott hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
Mivel tudod mérni a pontos 1 V-ot? Ugye a viszonylag nagy terhelőáramra változhat a kimeneti feszültség.
(#) CIROKL válasza jordskott hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
Megkérdezhetem mire kell 1 volt referencia?
(#) jordskott válasza Bakman hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
Oszcilloszkóppal
(#) jordskott válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
Preciziós szelszinek teszteléséhez.
(#) jordskott hozzászólása Dec 30, 2019 /
 
Végülis annyira pontosnak nem kellene lennie, mert eddig labortáppal kinlódtam ki az 1 voltot(pár századot mászott az is helipotival), de valami céláramkört szeretnék erre építeni és nem vagyok annyira járatos az elektronikában, hogy kiagyaljam magamtól. 1V-os referencia zenerről sem tudok, de lehet beválna valami áteresztőtranzisztoros megoldás is.
(#) tbarath válasza jordskott hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
A szkóp a jelalak figyelésére tökéletes, de feszültségmérésre nem a legpontosabb...
(#) elektroncso válasza jordskott hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
Ha ezt nekem kéne csinálnom akkor fognék egy referencia IC-t (pl. REF01), annak kimenő feszültségét leosztanám a kívánt értékre, majd hogy terhelhető is legyen fognák egy teljesítmény műveleti erősítőt (pl. TDA2030), amit feszültségkövető kapcsolásba kötnék, így volna egy stabil referenciám ami terhelhető.
(#) tbarath válasza jordskott hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
fogsz egy feszstab IC-t (pl. 7805) vagy egy referenciát (pl. TL431)-öt, és a kimenő feszt leosztanám pár ellenállással és potival, majd a "stabil" 1 Voltot valami műveleti erősítővel tenném nagyobb áramra képessé. Bár a legtöbb opamp nem ad le 100 mA-t, de tuti van olyan, ami képes erre.
Vagy mondjuk egy emitterkövető tranzisztorral.
(#) Ge Lee válasza jordskott hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
Csak az atomóra atomstabil. Hogy még egy referencia céláramkör is mennyire nem az, azt csak akkor látod meg amikor van mivel megmérni.
Néhány ezresért már van olyan ami egész jónak mondható, de ezek általában csak néhány vagy 10-20mA-rel terhelhetők. És bármit kötsz utána, az már közel sem lesz olyan stabil, hiszen mindennek hőfokfüggése van, sokkal sokkal nagyobb mint a referencia saját hőfokfüggése.
(#) Ge Lee válasza jordskott hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
Most nézem hogy szkóppal méred ezt az atomstabil feszt. Hát akkor egy közönséges stab IC is bőven megfelel, mivel a szkóp pontossága e téren 3%.
(#) jordskott válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
Gondolom ezt szkópja válogatja. Tulajdonképpen azért kértem ötleteket, hogy ne kelljen mérni, pontatlan műszerekkel...
(#) Bakman válasza jordskott hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
Igen, oszcilloszkópja válogatja de sokkal nagyobb pontosságot nem tudnak ezen a téren. Oszcilloszkóppal feszültséget mérni olyan, mint egy esztergált tengely felületi érdességét vizsgálni mutatóujjal.

Ha ragaszkodsz a pontos feszültséghez, ezt nézd meg és válassz: YouTube, Scullcom Hobby Electronics #8 - Precision Voltage Referenc...odules.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2019
(#) jordskott hozzászólása Dec 30, 2019 /
 
Köszi mindenkinek a válaszokat! Boldog új évet!
(#) pisti89 válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
Holnap lefotózom, de előlegként már megírtam hogy sokkal durvább a CIROKL bordájánál.
Nagy hőteljestémény meg ritkán van egy labortápon, legalábbis nálam, addig kibiroma ventit is.
Hiraga erősítőm réz borával van szerelve (régi CPU hűtő) 2 oldal összesen 2 bordával és egy közös ventivel ami 5V-ról jár---nap végére se melegszik túl
(#) tbarath válasza pisti89 hozzászólására (») Dec 31, 2019 /
 
Hát ha egy 50V 3+ A képességű disszipatív labortápon ki akarsz venni 5V 3 ampert, akkor az el fog fűteni 45x3 Wattot, ami nagyon nem kevés. Pontosabban többet, mert max. feszültségen is elfűt valamennyit, de ez már kb. kerekítési hiba emellett a 135W mellett...
(#) pisti89 válasza tbarath hozzászólására (») Dec 31, 2019 /
 
Igen, ezért is írtam fentebb, hogy kell hozzá egy előválasztó, így 24+24V lesz (mivel 4x24V független szekunderem van) és ha olvastad, nem pici a bordám sem!
Olvasd az előzményeket is
(#) Kovidivi válasza pisti89 hozzászólására (») Dec 31, 2019 /
 
Írtad, hogy kellene előválasztó, de lehetséges, hogy egy sima kapcsoló is megfelelő lenne. Az automata áramkörök a kimeneti feszültségtől függően váltanak, így ha a kimenetet lekapcsolod (a kimeneten ténylegesen nem lesz feszültség), akkor mindig le fog váltani a tápod, kattog a relé feleslegesen. A másik, ha a nagyobb feszültségen belép az áramkorlát, leesik a feszültség, átkapcsol a táp, és esetleg pont a határon fog a táp oszcillálni. Szóval elég lassúnak kell a váltó áramkörnek lennie, és kell hogy legyen benne hiszterézis is, akár több Volt nagy is.
Ha tudsz programozni, ide már Arduino bőven elég lenne, összevonhatnád ezt a, automata betápváltást a venti fordulatszám szabályzásával, esetleg hőmérséklet kijelzés LED-kijelzővel, csipogás mint jelzés a "túl meleg a borda"-hoz, és relés lekapcsolás, egy bizonyos hőfok felett. Ezek az áramkörök egyébként is kellenek.
(#) pisti89 válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 31, 2019 /
 
Sajnos nem tudok programozni, de ezt analóg is meg lehet oldani.
Az ötlet jó, figyelni fogok rá
Szétkapom a jelenlegi tápom, abban a szabályzott feszültség vezérli az előválasztót 5V-os lépcsőkben, az áramkorlát nem kapcsolja vissza (megnézem hogy oldották meg, ha sikerül visszarajzolni lehet közkinccsé teszem

Egyébként leltem itthon egy másik tápot is
valami 600W-os Farnel kapcsolóüzemű, sajnos cimke hiányzik róla, de így is sikerült valamennyire beazonosítani.
(5V-kb 50A, +/-12V kb 5A, +/-24V kb 5A--ez így 610W, adatokat egy másik típusból következtettem ki)
Ezzel már lesz egy segédtápom is ha valamit tesztelni kellene
(#) pisti89 hozzászólása Dec 31, 2019 /
 
Valaki felrakná nekem a Proli007 által tervezett ventilátorszabályzót.
Valami ilyesmit tudott:
35°C-nál 5V-on hajtja a ventit és valahol 40 felett kapcsolja a relét...

Egyszer már belefutottam Alkoto leírásában, hogy ezt is beletette, de szerencsétlenségemre bezártam az oldalt...

Ez lenne az?
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2019
(#) pisti89 válasza Egri Frédi hozzászólására (») Dec 31, 2019 /
 
Ja, hogy a cikkben szereplő..., ezt már ismertem, csak nem tudtam hogy ez az.
Köszönöm
(#) Egri Frédi válasza pisti89 hozzászólására (») Dec 31, 2019 /
 
Fájinul műkszik, megépítettem én is. Egy gond van vele: nem fért bele a dobozba, így a polcon hever.
(#) pisti89 válasza Egri Frédi hozzászólására (») Dec 31, 2019 /
 
Amit én linkeltem be, az ennek egy egyszerűsített verziója azt is letesztelem majd
Itt találtam a képek közt
(#) pisti89 hozzászólása Dec 31, 2019 /
 
Áteresztőnek leltem itthon régi békebeli bontott BD249C-ket (vagy 15db-ot)
Ahogy nézem főbb paramétereiben egyezik a 2N3055-el
Van itthon 2N3055 (békebeli) verzióból is pár, csak azt kevésbé szeretem az L profilos szerelésmód miatt (van hozzávaló bordám is csak azok kicsik lennének erre a feladatra)

Szóval szerintetek BD is megfelel a célnak?
Esetleg valakinek rossz tapasztalata vele?
(#) pisti89 válasza tbarath hozzászólására (») Dec 31, 2019 /
 
Akkor a beígért képek a bordákról, sajnos a fényes címke nehezen fotózható, de ott látszik, hogy 200W-os volt és a borda ilyenkor éppen kézmeleg
Vagy esetleg a laposból is van 2db (meg vagy 100 másik...)

Rittal bordát állítva helyezném el (ugyanis álltva ha összeér az oldaluk, akkor is jól szellőznek) 2-2db oldalanként.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2019
(#) Ge Lee válasza pisti89 hozzászólására (») Dec 31, 2019 / 1
 
Úgy 75 fokig nincs nagy különbség köztük, felette a 3055 jobb, de annál jobban meg úgysem érdemes őket melegíteni, mert drasztikusan csökken az eldisszipálható teljesítmény és csökken a biztonság.

3055-249.jpg
    
(#) CIROKL válasza pisti89 hozzászólására (») Dec 31, 2019 /
 
Azt mondtad brutális bordák ?
Nálam 1 db nagyobb ennél ,oszt 4 van bent!
(#) pisti89 válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 31, 2019 /
 
felületre nagyobb mint a tied (méretaránynak a tranyókat vettem)
de vannak ennél nagyobb is itthon
Következő: »»   756 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem