Fórum témák
» Több friss téma |
A védőföldelés a Te és embertársaid életét védi! Gondold meg mit teszel!
...akkor, ha a többi része rendben van a villamos hálózatnak, azaz van védővezető, az folytonos, van védőföldelés vagy nullázás, stb.
Sziasztok!
A következő problémához szeretném a segítségeteket kérni: Albérletben ráz a zuhany. Ha lekapcsolom a benti hálózathoz tartozó villanyórát, akkor is ráz, és ha az éjszakai vezetékhez tartozó órát kapcsolom le, amiről a boyler megy, akkor is ráz. Szerelő látta, az óra körül babráltak, de nem találták az okot. Leföldelték a vízcsövet a pincében, akkor is ráz. Aztán ezt írták, hallássérült vagyok, ezért írták: "az úton lévő nulla össze van kötve a vízcsővel. Az úton kell körülnézni a trafóig." Aztán ezt: "1 v benne van, de ez nem veszélyes. Le van földelve minden, de a külső hálózatban van az 1 V". [Azóta mértek 3 V-ot is és 0.65-öt is, tehát ingadozni látszik az áram.] "...Kinn az oszlopokat kell átnézni. Nem maradhat így. Megkeressük. ... 1 V. Magasabb nem lehet. " [1. Mégis így maratdt, mert nem tudták megszüntetni a feszültséget. 2. Mióta ők elmentek, más is megmérte, 3 V van benne.] "...Ha kinn jó lesz a hálózat, akkor mindenütt jó lesz." Mikor kijöttek az oszlopot atnézni, ezt írta egy másik szerelő: "Védővezető probléma. Átjövő védővezetőn feszültség volt a probléma." Ő azt írta, hogy eredetileg 18 V volt benne, most pedig 0.65. Végül úgy hagyták, mert nem tudták megcsinálni, és azt mondták, hogy a lefolyót össze kell fogni a csövekkel, ami megtörtént, és így nem ráz, csak... Azóta volt kinn egy másik szerelő (a 2. számú), én akartam megkérdezni, hogy szerinte szabad-e így használni a zuhanyzót. Ő mért 3 V-ot. Neki azt mondta az eredeti szerelő, hogy potenciál különbség, és nem tudnak mit tenni vele. Ha ingadozik az áram, akkor potenciál különbség lehet? Nem nagyon értek az eletronikához, de az én érvelésem ez: ha nem tudni, honnan kerül rá az áram a vízcsőre, akkor kerülhet pl. úgy is, hogy a falban megy egy régi vezeték, lopott áram, ami nem ér össze teljesen a vízcsővel, de sérült a vezeték, valahogyan, közvetítő közegen keresztül minimális feszültség átkerül, vagy a földből, szintén sérült vezetékről, minimális áram átkerül, ha a föld megmozdul, földrengés miatt, a falban elmozdulnak a vezetékek, vagy a földben, akkor nagyobb feszültség is átkerülhet a vízcsőre, ami halálos is lehet. Biztosíték nem véd, mert nincs összekötve a belső hálózattal, nem a nappali vagy az éjszakai hálózatról kerül rá a vízcsőre, mert ha lekapcsolom az órákat, akkor is mérhető a feszültség. Szabad a zuhanyt használni? Válaszotokat előre is köszönöm!
Háát pont így jártam. Rázott a zuhany, nem jöttem rá.
Én is lekapcsoltam minden órát , akkor is rázott. A megoldás az volt hogy EPH volt csinálva (egy potenciálra helyezés) amivel összekötik a fémes vezetékeket gáz , víz . Namármost a feszültség a gázvezetéken jött be a házba és az EPH miatt rákerült a vízre is. A gázra pedig a szomszédba került rá ahol ugyanis a védőföldet kötötték a nulla helyére és a pincébe rákerült a földelés szintén a gázvezetékre. Ennek a megkeresésére kb. 1 hónapom ment rá. Mondta is a szomszéd hogy nem értette miért kapcsol állandóan ki a tv je. Csak abban az 1 konektorban volt elkötve amibe az új tv-jét bedugta.
Na szóval a nagy szerelők kissé alulképzettek voltak!!!
Sajnos eza hazai gyakorlatban nem ritka. EPH csomópontot kell létesíteni a villanyóránál.Na ez ugy néz ki hogy össze kell kötni egy zöld-sárga vezetékkel a zuhany lefolyót (tálcát) A vizcsővel ,gázcsővel, és a védőföldeléssel. Ha 3V a feszültség az már rázhat elég jól Az a baj hogy az uj akril tálcáknál és műanyag lefolyónál nincs mit leföldelni. De a rázás ugyanugy fennálhat. Ekkor a lefolyócsőbe kell beépíteni egy fém közdarabot. Amit már be lehet kötni az eph-ba. Ez gyakran csak jelentős bontással kivitelezhető Vizes helységben történt már halálos áramütés 10V körüli feszültség esetén.
A bojlernek feltehetőleg van védőföldelése.
Zöld- sárga, vagy piros vezeték. hozzá köss be egy szál vezetéket aminek a másik végét a fém lefolyóhoz kötöd. Zuhanykabin esetén lehet hogy nincs fémrész sem a tálca sem a lefolyó.Ekkor legalább a lefolyót ki kell cserélni fémre amihez már tudsz csatlakozni a vezetékkel. A legjobb az lenne hogy ha a villanyórától lenne hozva egy szál vezeték de az lehet csak bontással lessz kivitelezhető. Ha össze van kötve egymással a vizcső a lefolyó és a védőföld akkor nem létezik hogy feszültség legyen a csap és a lefolyó között!!!!
szia.
Idézet: „Ekkor a lefolyócsőbe kell beépíteni egy fém közdarabot.Ekkor a lefolyócsőbe kell beépíteni egy fém közdarabot.” pontosan mi a neve annak fém közdarabnak? üdv Sergei
de az nem közdarab egyébként igen van olyan hogy lefolyo de én arra lennék kiváncsi amit a lefolyocsöbe épitbe.na annak mi a neve? lehet maradi vagyok de ezzel a technologiával még nem találkoztam.
jav: én meg inkább a kazánnál boylernél vagy a melegvizet biztosito eszköznél csinálnék EPH-t. eddig is igy csináltam ezután is igy csinálom :yes:
erre azt szokták mondani hogy NASA technologia. 100%-ig eladhato minden sz@r (de kiváncsi lennék hogy nézki )
stucni a kályha csöveknél van a bigyo az meg a felügyelö
na akkor megfogtál mert erre felé a vizesek nem használják ezt a szot. csak a kéményesek
A vízcső a pincében földelve van, és a lefolyót ha összekötöm a vízvezetékkel, akkor ha a vízcsőre 220 V kerül, ez így akkor is jó, akkor sem ráz meg így? Mint mondtam, a feszültség nem a boylerről vagy a lakás nappali hálózatáról kerül rá a vízcsőre, tehát EPH?, biztosíték nem véd.
Dobo, többiek?
Szpevak: Ez a hibajelenség életveszélyes, mielőbb ki kell javítani, a villanyszerelők meg szégyelljék magukat, hogy képtelenek voltak megtalálni a hibaforrást!
Ha Bp-i vagy, keress priviben, megpróbálhatom elhárítani a hibát, ha vidéki, akkor SÜRGŐSEN keress egy lelkiismeretes villanyszerelőt!
Hello!
Kislexikon: Stucni "Stuca. 3 dl-es űrtartalmú, ívelt, henger alakú söröspohár." Ezek szerint, minden szakmánál használható! üdv! proli007
azodáig rendben van na de a vizes szakmában mit jelent a stucni?
Stucni = karmantyú, áttolókarmantyú, ~ rövid csődarab amit toldásra használnak, hívták egyes szakik "muffnak"
Nem az a muff! Az a muff amibe a XIX. sz -i hölgyek a kis kacsójukat dugták kétfelől hogy ne fázzon a télben!! Mióta mindenféle szigetelő csöveket használnak össze-viszza jó kis fejtörő az EPH ! Mit, mivel, hol kössünk össze, és a szabvány sem mindíg ad megfelelő választ . Én mindenesetre a csaptelepet és a zuhanytálcát és a leeresztőszelepét ( leeresztőszelep = Annak a lukacsos izének amibe a dugót dughatod hivatalos neve) mindenképpen bekötném az EPH hálózatba, ha van egyáltalán.
Ha egy biciklisnek mondod hogy stucni akkor arra a bigyóra gondol ami a villába befogja a kormányt.
ha stucni helyett azt mondta volna hogy karmantyu vagy áttolo karmantyu akkor értettem volna.
istenem ahány ház annyi szokás errefele a muff szo jelentése az a tok
igen régen dionak hivták de mostanság a stucnira hallgat
Üdv!
Nálunk is rázott a csap, attól függően, hogy mekkora fogyasztó üzemelt a házban. Az óránál össze volt kötve a bejövő nulla, a ház nullavezetői és a földelés. plusz volt leütve földelésnek betonvas. Már végignéztük a kötéseket, a földelést. Ha lekötöttük a leütött vasat, közé és a ház földelővezetéke közé kötött autó fényszóróégő teljes fénnyel világított!! A három fázis közül egyiket leterhelve a másik kettőn emelkedett s feszültség, akár 20-30 voltot is! Az oszlopon volt a hiba. A nullavezeték nem érintkezett rendesen. Ujrakötve megszűnt a hiba. Mindenképpen járjatok utána! Életveszélyes! Valahol a bejövő nulla kötése nem tökéletes. Ui: és érdekes, de nem mindenki egyformán érzékeny rá, én nem tudtam fürödni, úgy rázott. Apám észre sem vette. Üdv! Tomi
Na csákók ha lell akkor házilag kell barkácsolni egy közdarabot
Csak fémből legyen amire rá tudsz kötni. Mondjuk a lefolyó fémre cserélése megfelel a rákötésnek. Az a lényeg hogy a csap és a zuhany lefolyó össze legyen kötve fémesen!!!! Ekkor a két tárgy között nem lehet feszültséget mérni. De attól még a földhöz képest lehet hogy feszültséget mérsz. (Ekkor a belépéskor fog rázni a két lábad között) Hogy ezt elkerüld a földelőhálózattal össze kell kötni az eph-t. Így a csap a zuhanylefolyó és a föld között sem mérhetsz feszültséget!!! Én áltam már 3V-os zuhany alá és hát elég csípős élmémy!!! A pobléma nem a bigyó meg a mittudom én minek a megfelytése hanem a hiba negszüntetése. A vizvezeték szerelők sajnos nem használnak csak ujabban műanyag szerelvényeket amelyek nem köthetőek eph-ba na ekkor le kell bombázni a fürdőszobát és a fent említett megoldásokat kell alkalmazni.
Dobo:
Fém a lefolyó, és az aljzat csempe, úgy van kialakítva, hogy a helység csempézett, és az alja is csempézett. Ha összekötöm a lefolyót a vízcsővel, akkor valóban nincs feszültség. De, ha 220V érkezik a vízcsőre, akkor sem ráz meg? Nem értek az elektronikához, Eph kivitelezhetetlen, nem az enyém a lakás. A vízcső a pincében le van földelve.
Dobo:
Hozzáköthetem a boylerhez a vízcsövet meg a lefolyót, de mint mondtam, a vízcsőa pincében földelve van. Van értelme a boyler földeléséhez kötni, hiszen nem a boylerről jön az áram. Mindenki ott téved, hogy nem veszi figyelembe, hogy a biztosíték nem véd, mert nem a lakás hálózatáról, amihez villanyórák (és biztosíték) vannak, jön az áram. Elnézéseteket kérem, ha butsaságokat írok, de nem értek a villanyszereléshez. Valaki taníthatna, ha bekötök egy fogyasztót a fázis és a nulla közé, akkor az áram törekszik átmenni a fogyasztón a nulla felé a fesz. különbség miatt, de ha nem kötök be fogyasztót, és rövidre zárom, akkor a túl nagy feszültség miatt a földen fut le az áram? És ha a fázis és nulla közé bekötök egy fogyasztót, akkor a nullán megy le azért áram, vagy semmi? Így van ez?
Megoldások:
Másik lakás - melótt öröklakást kapsz a föld alatt!! Bérbeadó/tulaj vegzálása a hiba kijavításáért (Szerintem reménytelen) Fürdés barátnál de méginkább barátnőnél. Valószínüleg az egész házat fel kellene újítani. (Én is egy 100 éves házban lakom ahol a '60-as években nyúltak utóljára a gépészethez, de a tul. társakat nem édekili amíg fel nem robban, (gáz) elsűlyed egy gödörben, (csatorna) vagy valakit a villany agyon nem csap v. le nem ég. Eredetileg lakásonként 6A Ma lakásonként 25A (B) de csak mérő csere volt a vezeték stb. maradt. Érintésvédelem =védőföld, a vizcsövön már ahol mert van olyan lakás ahol még az sincs mindenütt. ) Manapság ilyen az élet!
Stucni
Kerékpár ~ a dió( kúpos anya) fesziti szét a stucnit (A kormányhoz tartozó cső felhasított véggel) hogy helyén maradjon a komány. A nyeregtartó csövet is "stucni" nak hivták. Általában minden egymásba duható rövid általában állítható vagy összekötő csödarab "stucni" volt a régi szlengben.
Most olvastam végig a témát, és ezt a megjegyzést nem hagyhatom szó nélkül:
Szpevak által felvetett probléma nagyon is komoly, úgyhogy ennyivel elintézni, mint te azt tetted, komolytalan, mert csak elbagatellizálod a kérdést, holott egy épeszű ötlet adott esetben életet menthet. Egy villannyal foglalkozó emberkétől ettől komolyabb hozzáállás szükséges! Bocs.
Nem igazán értek hozzá, de a 3V simán összejöhet úgy hogy a hálózati 0 potenciál megemelkedik a hálózat terhellésének a hatására (nem csak a te órád van erre a trafóra kötve) Annak az áramnak ami a fázison elfolyik valahol vissza is kell jönnie,és ez a föld ill a vezeték véges ellenállása.Az ezeken eső feszültség pont a földeléseken keresztül jut el hozzád.(de azért ki ne kösd)
Egyáltalán hol mérték,vagy mihez képest a 3V ot? A nulla a villanyóránál elvileg össze van kötve a védőfölddel tehát ha a házban nincs fogyasztás ezek között csak a víz/gáz/egyébb csövön bejövő áram okozhat feszültségkülönbséget.De ha azok szabályosan le vannak földelve az órához akkor szerintem csak valami zavarjelet lehet mérni,ami akár két jól szigetelt párhuzamos vezeték áthallásából is keletkezhet. Amit nem írtál ebben az épületben többen is laknak? Ha lekapcsolod az órát csak nálad szűnik meg az áram vagy az egész épületben?
tudod ki barkácsoljon házilag? a Kokány és társa Bt.
érdekes modon nem egy helyen szereltem fel müanyag szerelvényeket csöveket,és nem ráz a viz sehol.hála istennek a horganyzott viz csö és az acél lefolyo csö már a multé és valahol nem is bánom.szerintem ha jol van megépitve az eph a melegvizet szolgáltato eszköznél akkor nem szabad ráznia a rendszernek. de hogy mondjak egy példát volt egy ház ahol rázott a viz pedig volt mindenhol eph.és a végén kiderült hogy a falban a horgahyzott csö hozzáért egy félig szétégett vezetékhez.na ez volt a hiba. és végül nem mindig a bontás a legjobb megoldás,mertha az én 3 éves fürdömet egy "szaki" szétszeretné bombázni csak azért hogy betegyen fém közdarabot a lefolyoba hát lehet hogy páros lábbal tessékelném ki a házbol. ui: nem vagyok villanyszerelö se müszerész csak hobbi szinten üzöm az egészet de itthon az elektromos hálozatot magam épitettem ki a méröoráig és tökéletesen müködik. üdv Sergei
Valóban több szakma is használja ezt a kifejezést. A bicikli homlokcsövébe kosarascsapágyakon keresztül illeszkedő Y-szerű "csőcsönk-féleség" (aminek az alján van egy ún. "dió", és evvel szorítod bele a kerékpár homlokcsövébe a stucnit, hogy amikor kikapod a bringát egykeróra, a kormány ne maradjon a kezedben). A stucni másik végébe a kormányrudat szorítod.
Szóval a témánál maradva olvastam Ödön által csak "Mórickáskönyvnek" nevezett "117 megtörtént villamos baleset" c. könyvben, hogy előfordult a következő eset: egy többemeletes bérház egyik emeleti lakásában időszakosan rázott a fürdőszobában a vizcsap, ill. a kifolyó víz. Ebben az esetben sem találták sorozatosan a villanyszerelők a probléma okát. Amikor az éppen soros villanyszerelőt riasztották a probléma megismétlődése után, sosem találta az okot. Míg egyszer az egyik rájött (és arra már nem emlékszek, hogy az már a végzetes(?) baleset után, vagy előtt(?), de az most mindegy), hogy az alatta lévő lakásban élő család egyik szobájában - ami egyébként ráadásul éppen a fürdő alatt volt - a fém csillárt testzárlatosan működtették (kapcsolgatták fel-le, "ahogyan azt kell"). Továbbá arra is rájöttek, hogy ez a csillár a mennyezeti függesztőhoroghoz nem szigetelő közdarab beiktatásával volt mechanikailag rögzítve. És ebben az esetben itt volt a kutya "elesve" (elsősorban)! Ugyanis a csillárt szigetelő anyaggal kellett volna a mennyezeti horogra felakasztani, másrészt nem testzárlatosan üzemeltetni azt, mert védőföld nem lévén a hiba nem is okozott védelmi működést, ami a hiba azonnali kijavítására kényszerítette volna a fogyasztót. De azért is kellett volna a szigetelő közdarab, hogy a még testzárlatosan is működő csillár esetén se állhasson elő a probléma, legfeljebb csak a csillár rázogatott volna magában (felkapcsolt állapotban). A probléma ott csúcsosodott ki, hogy a fürdő alatt lévő szoba mennyezeti fém horga fázispotenciálra került, és az így a mennyezetbe felszivárgó áram a födémen keresztül a felette lévő szint fürdőszobájának padlózatába került valamilyen szinten (ami sok tényezőtől is függött persze). A lényeg, ha valaki a padlón a valamilyen mértékű fázispotenciálon állva (főleg ha vizes lábbal) kezével megérintette (rosszabb esetben megfogta) a földpotenciálon lévő vízcsapot, akkor avval meg is adta magának a kegyelemdöfést egy jókis áramütéshez. Tehát ebben az esetben nem a víz(csap) adta a fázist (az éppen a "nullát"), hanem a padló. |
Bejelentkezés
Hirdetés |