Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3472 / 3965
(#) vision61 válasza Tambi hozzászólására (») Jún 15, 2020 /
 
Idézet:
„Nyilván egy hídban ez egészen másként fest...”

Igen, ezért is van az erőmérő cellákban minimum 4 db bélyeg, így lesz egy teljes híd. Azért írtam hogy minimum, mert az általunk használt cellákban több is van, egyrészt azért, hogy a teljes mérési tartományban biztosított legyen a 0,2%-os pontosság, másrészt hőmérséklet kompenzálást is végeznek.
(#) Kovidivi válasza Tambi hozzászólására (») Jún 15, 2020 /
 
Plusz infó: ha az eredeti áramkörrel használtad, az csak bizonyos időközönként fog mérni (megtáplálni a bélyeget), hogy ne merüljön le az elem túl gyorsan. Tehát multival vagy szkóppal nem biztos, hogy fogsz valamit látni...
(#) Gafly válasza vision61 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Vannak olyan dolgok, amit sohasem tudtam megérteni (és még amikor elmagyarázták, és rábólintottam, hogy értem, másnapra már ugyanott voltam ).
Ezek egyike a konyha/fürdőszoba mérleg/mázsa mechanika. Miért mindegy, hogy hova teszem a mérlegre a cuccot?
(#) Epu2 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Üdv! Azért mert a négy bélyeg átlaga összege számít. A mérleg alatti terepre, viszont érzékeny.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2020
(#) Gafly válasza Epu2 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
A mechanikai megoldásra gondoltam, ahol mondjuk tápos zsákot mérnek, nuku elektronika.
Ha már áram van benne, meg szoftver, akkor egyszerű.
(#) nagym6 válasza Epu2 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Idézet:
„A mérleg alatti terepre, viszont érzékeny.”
Ez nagy hátránya, nálunk kissé egyenetlenebb a talaj, külön helyeken különböző értékeket ad néhány kiló tartományban. Így aztán a fogyókúrázó bolondítva van.
(#) szs válasza Gafly hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Mert megérteni akarod, nem elképzelni.
-Biztosan vásároltál már a piacon cseresznyét, és a néni egy kétkarú mérlegen mérte le, az egyik oldalon a súly, a másikon a cseresznye (még tizedes is van belőle). No, ott is mindegy, hogy a cseresznye a serpenyő melyik széle felé halmozódik, a lényeg, hogy ahol a három lánc összefut, ott mekkora súly (igazából tömeg, tömegeket hasonlítunk össze) húz lefelé. A mázsa uganez, csak fejreállítva, furmányos, ámde kis súrlódású támasztékokkal.
-A fürdőszobai/konyhai mérleget leginkább a központi fűtésed kiegyenlítőtartályához hasonlítanám. Úgy is szokták magyarázni, hogy teljesen mindegy, milyen széles a tartályod, a lényeg az, hogy hány négyzetcenti a cső legalul, és milyen magas a vízolszlop -az 1m vízoszlop 1N súly négyzetcentinként, (amit hétköznapilag 10 dekaként számolunk, mégha nem is szabatos).
Ez hétköznap igaz is, azonban azt nem számoljuk , hogy a levegő is nyomja az egész felületet (itt már), és ha az egész felületre teszünk egy jól záró lemezt, akkor annak bármelyik pontjára helyezünk súlyt (mert ez már valóban súlynérés), az az 1 négyzetcentinken fog megmutatkozni. (És vannak is olyan mérlegek, amik olajjal pont így mérnek). A fürdőszobai/konyhai mérlek is egy pontban mér, csak furmányosan megtámasztva, a súly a középpontra hat.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2020
(#) Tomi111 válasza nagym6 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Nem tudom, hol lehet jól használni ezeket a digitális mérlegeket? A miénk sem pontos. Nem mindegy melyik járólapra teszem... Akár 2 kg is lehet a különbség? De melyik a valós? Ez így csak saccolásra való..
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2020
(#) Bcsabi1 hozzászólása Jún 16, 2020 /
 
Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy adott egy autó biztosíték doboza abban van egy nyomtatott áramkör. Azon nekem kiment 3 db egyeniranyitó dióda. Megvan a száma, de sehol nem lehet kapni. Milyenre tudnám kicserélni? A száma:4201kz.
Köszönöm.
(#) pipi válasza Bcsabi1 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
2401 lesz az...
Körbe kell nézni hol van, mit csinál, aszerint választani hasonlót
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Jún 17, 2020 /
 
Nem tudom, hogy hova illene a kérdésem. Adott egy "JVC GR-AX460" kamerából bontott nézetkereső mini képcső. A kérdés az, hogy hogyan lehetne rajta kontrasztot állítani, ha gyárilag nincsen rajta állítási lehetőség (csak függőleges képméret, fókusz és fényerő)?? Feljebb szeretném venni a fényerőt, de ahhoz valahogyan kontrasztot kellene szabályozni...
(#) kadarist válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Szia! Növeld meg a rákapcsolt videojelet, így ezzel a kontraszt is növekedni fog.
(#) Udvari Zsombor válasza kadarist hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Azt hogyan? Egy egyszerű RCA kábel van ráforrasztva ami szabadon csatlakoztatható kompozit jelforráshoz...
(#) Udvari Zsombor válasza kadarist hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Közben felderítettem, hogy az egyik bekötött eszköz alacsonyabb ellenállású a többinél, emiatt hatalmasat esik a jelszint ha bekötöm. Viszont nem iktathatom ki, mivel szükségem van rá...
(#) jimitek hozzászólása Jún 17, 2020 /
 
Sziasztok!
Megint egy kis segítségre lenne szükségem.
ICM7555 időzítőt szeretném monostabil módban megépíteni, de úgy, hogy amikor megjelenik a kimenetén az áram, akkor úgy is maradjon, független attól, hogy trigger lábon mi van.

Az egész lényege az lenne, hogy amikor 2db NiMh akku lemerül 2V-ra, az időzítő kimenetén megjelenik az áram, amivel blokkolnám, hogy ne tudjon tovább merülni.
Ha ez a maradék 2v megszűnik (vagyis kicserélem az akkukat), akkor resetelődnie kéne az időzítőnek, hogy újra tudjon folyni áram az akkuból.
Remélem érthető.
(#) Directors hozzászólása Jún 17, 2020 /
 
Sziasztok!

Jól látom hogy ez a kapcsoló alaphelyzetben nyitott (off), és csak addig vezet(on) amíg nyomva tartom a gombot ?
Bővebben: Link
(#) Teaway válasza Directors hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
A link egy nyomógombra mutat, ami nem kapcsoló.
(#) Directors válasza Teaway hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Bocsánat, nyomógombra gondoltam.

A kérdés ugyan úgy ha nyomom vezet, ha nem nyomom akkor pedig nem, vezet, jól látom ?
(#) Bakman válasza Directors hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Igen, jól látod.
(#) Directors válasza Bakman hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Köszönöm!
(#) proli007 válasza jimitek hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Hello!
- Te monostabilról beszélsz, ami tényleg időzítő. Tehát egy impulzusra indul, és az idő lejártáig magas szinten van. Majd újra indítható.
- Ha valami bebillen és úgy is marad, az a bistabil kapcsolás, de ennek Set és Reset bemenete lehet, de időről szó sincs benne.
- Viszont Te 2V feszültség figyelésről beszélsz, ami egy komparátor.

Most akkor hogy is működjön ez? Esetleg arról lenne szó, hogy ha kicseréled az elemet, a kimenet alacsony szintű legyen és ha az aksi lecsökken 2V-ra, adjon ki magas szintet és maradjon úgy?
Mert akkor íme egy megoldás. De arra felhívnám a figyelmed, hogy a TLC555-nek a 2V a legkisebb működési feszültsége. A feszültség figyeléshez pedig referenciára lenne szükség, ami 2V mellett is állandó. Én most két dióda nyitófeszültségét használtam, ami kb 1.01V. De igazából egy ICL8069 vagy LT1004 BandGap dióda lenen a tisztes megoldás, de azok meglehetősen drágák két vacak aksihoz.
Úgy kellene működnie, hogy amikor beteszed a két aksit és annak feszültsége magasabb mint 2V, akkor a kimenet alacsony szintű, amikor pedig lecsökken az aksi 2V-ra a kimenet magas lesz és ott is marad. Bekapcsolást a R1/C1 biztosítja, 2V feszültség esetén pedig at R2/R3 osztónak kell a 2V-ot a referencia felére osztania. A kapcsolás önfogyasztása azért nem nulla.

NiMh-Low.png
    
(#) janigel válasza proli007 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Szia proli007 !
Ma érkeztek meg csomagban a hiányzó alkatrészek (IRF3205 1N5402 250K trimmer).
Eddig ezért nem tudtam próbálni a tőled kapott áramkört.
Ezt azért írtam le, mert még nem tudok nyilatkozni a működéséről (pedig már illett volna).
Sajnos csak a jövő héten tudok vele foglalkozni.
De szinte biztos vagyok benne hogy jó lesz.
Még egyszer köszi - janigel
(#) proli007 válasza janigel hozzászólására (») Jún 18, 2020 /
 
Hello! Úgy legyen..
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Jún 18, 2020 /
 
Egyszerű napelemes kerti lámpa 1.2V akksival. Az akksit tölti, de a napelem feszültségét direktbe megkapja a LED is, sötétben pedig nem világít. Félig tönkrement volna?
(#) Patópali válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 18, 2020 / 1
 
Idézet:
„de a napelem feszültségét direktbe megkapja a LED is,”


Ez nem valószínű! Nézd át alaposabban a kapcsolást, lesz még ott más alkatrész is a körben. Lehet az akkud rossz.
(#) pipi válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 18, 2020 /
 
A step up konverterek tulajdonsága, ha nem működnek, akkor a betáp van a kimeneten.
A fehér led kb 3V körnékén megy.
(#) usane hozzászólása Jún 18, 2020 /
 
Üdv urak!
Az NTC melyik irányba megy ha öregszik? Csökken vagy nő az ellenállása szobahőmérsékleten?
(#) Gafly válasza usane hozzászólására (») Jún 18, 2020 /
 
Az okosok szerint .
(#) usane válasza Gafly hozzászólására (») Jún 18, 2020 /
 
Hmm. Akkor a csiszolónkban van a kivétel. Ez már túl korán lekapcsol.
(#) Gafly válasza usane hozzászólására (») Jún 18, 2020 /
 
Ezt honnan olvastad ki a innen?
Következő: »»   3472 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem