Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kivezérlésjelző, de nem LED-ekkel
 
Témaindító: seedz, idő: Nov 15, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 24
(#) proli007 válasza DonJoker hozzászólására (») Jún 10, 2008 /
 
Hello!

Bizonyám! Szilva jól írja. De úgy látom a forrasztás lett a kedvenced, nem az olvasás.

Egyetlen gyenge pontja, hogy az első fokozat munkapontja függ a Fet paramétereitől, de a forrásban lévő ellenállással beállítható.

..írtam, a (#230149) hozzászólásomban. Igaz nem neked, de azért a másnak írt levelet, itt nem illetlenség elolvasni. Sőt...

Amúgy jó helyen mértél, 5,5..6,5V között biztosan megfelel a feszültség. Azért lényeges, mert egyenáramú csatolás van és a végfokozatnak ez a munkaponti feszültsége, és így fér a két tápfesz közé (+12V..GND) a legnagyobb amlitudójú jel torzítatlanul.

üdv! proli007
(#) DonJoker válasza proli007 hozzászólására (») Jún 10, 2008 /
 
Szia!
Mostanában tényleg sok időt töltök a műhelyben...
Elolvastam amit írtál! De mivel tudatlan vagyok a "forrásban lévő ellenállással beállítható" nekem nem sokat mond. Vagyis nekem azt mondta, hogy R2-t változtassam. Ezek szerint R3-at kellett volna.
Ha haza megyek kipróbáom.
Köszönöm Nektek!
Üdv.:
Don
(#) DonJoker válasza proli007 hozzászólására (») Jún 11, 2008 /
 
Hello proli007!
Tegnap kicseréltem R3-at 1k-ra. 3,8V-ot mértem a 6V helyett. Aztán sorba tettem vele egy másik 1k-t, így 6,68V lett. Szerinted maradhat, vagy kisérletezzek még?
Köszönöm!
Üdv.:
Don
(#) proli007 válasza DonJoker hozzászólására (») Jún 11, 2008 /
 
Hello!

Szerintem maradhat. Tulajdonképpen, az egyenirányító nyitófeszültsége, meg a potin eső feszültségnek kell beleférni a 6V-ba. (tranyók - műszer veszteségeit nem számolva) Ez 2x0,7V+kb. a 100mV.
Tehát bőven belefér.
Amúgy ezt egy háromszügjellel és egy szkóppal lehet a legjobban vizsgálni.
Az érzékenysége, lehet egy kicsit kisebb lesz, de szerintem vonalkimenetre bőven megteszi.

Remélem, most már működik a kivezérlésjelződ végre.

üdv! proli007
(#) DonJoker válasza proli007 hozzászólására (») Jún 11, 2008 /
 
Szia proli007!
Igen, végre működik a kivezérlésjelzőm!
Nagyon köszönöm a sok-sok segítséget!
Üdv.:
Don
(#) proli007 válasza DonJoker hozzászólására (») Jún 11, 2008 /
 
Hello!
Egészségedre! Örültem ha segíthettem.
üdv! proli007
(#) _ampervadasz_ hozzászólása Jún 16, 2008 /
 
Ezt nem kell megépíteni, beállítani stb., winamp pluginként használható!
Sok sikert a használatához!
(#) denes44 hozzászólása Jún 30, 2008 /
 
Van nekem két ilyen kivezérlésmérőm. Ebből szeretnék használni egyet az erősítőmben (kettő nem fér be) ezzel a kapcsolással. A kérdés, hogy hogyan tudnék a stereo jelből mono jelet csinálni a nélkül hogy szimplán összekötném a kettőt? Mert akkor az erősítő bemenetén is össze lenne kötve, azt meg nem szeretném.
(#) proli007 válasza denes44 hozzászólására (») Jún 30, 2008 /
 
Hello!

Páldául, egy ilyen egyszerű összegző kapcsolással.

üdv! proli007
(#) denes44 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 30, 2008 /
 
Olyan nincs amihez nem kell +/-12V?
Lehet maradok annál, hogy csak a bal vagy a jobb oldal lesz megjelenítve
(#) proli007 válasza denes44 hozzászólására (») Jún 30, 2008 /
 
Hello!

Ez nem olyan nagy gond, mint amilyennek látszik.

üdv! proli007
(#) denes44 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 30, 2008 /
 
Szuper, köszi!

Egy kérdés: a kondik polarizálatlanok?
(#) denes44 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 30, 2008 /
 
Másik: jól jelöltem a lábszámokat? Ami a háromszög tetejébe megy az az offset n1/offset n2 vagy v+/v-?
(#) proli007 válasza denes44 hozzászólására (») Jún 30, 2008 /
 
Hello!

A 4 (Vcc- de itt a GND-re megy) és 7 (Vcc+) a helyes választás.

Az offset, a bemeneti hibaáramok kiegyenlítésére szolgál, és egy potit kellene rákötni, de itt szükségtelen ezzel foglalkozni. Csak egyenáramú alkalmazásnál van jelentősége. Tehát itt, szabadon maradhat (szakadtan) a két láb.

üdv! proli007
(#) denes44 hozzászólása Júl 15, 2008 /
 
Összeraktam próbapanelen ezt a kapcsolást, ezzel a műszerrel.
Viszont nem akar megfelelően működni. Amikor ráadom a tápot a mutató felugrik -3-ra majd vissza a minimumra aztán -10-re. Amikor ezután leveszem a tápot felugrik egy pillanatra megint -7-re. Ha közbe tegergetem a potmétert akkor is urgál össze-vissza.
Átnéztem többször is hogy jól raktam-e össze, de nem találtam problémát.

Mitől lehet ez a működés?
(#) proli007 válasza denes44 hozzászólására (») Júl 15, 2008 /
 
Hello!

Egy 100..470µF-os kondi, nem ártana a tápra.
De elég gyanus, hogy valami földhurok is van.
Azt nem írtad, hogy egyébként meg nem is működik?
Ha nem, mérjél feszültségeket a tranyók bázisában és kollektorában a GND-hez (0V) képest.

üdv! proli007
(#) denes44 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 15, 2008 /
 
Nettem 100µF-et a táp és a föld közé.
Azon kívül amit leírtam nem csinál semmit, hiába van rajta vonalszintű jel.
Az első tranyó kollektora és a föld között 0,08V van, a föld és a bázis között 0,66V. a második tranyónál a föld és a kollektor között 3,44V a föld és a bázis között 0,64V.
(#) proli007 válasza denes44 hozzászólására (») Júl 15, 2008 /
 
Hello!

Akkor a hiba az első fokozatban van. Ott a potit úgy kellene beállítani, hogy a kollektorban közel 6V (5V..7V)legyen.
Kicsit durva, hogy a kollektor majdnem 0V-on van. Teljesen nyitva van a tranyó. A bázis alsó ellenállását (330kohm) cseréld ki 33kohm-ra. mert szerintem el van írva.

üdv! proli007

(#) denes44 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 15, 2008 /
 
Kicseréltem a 331K-t 33K-ra, plusz kicseréltem a tranyót egy másikra. De a helyzet ugyan az. He feltekerem a potmétert maxra akkor a föld és a bázis között kb. 1.3V van, a föld és a kollektor között pedig kb. 5.6V.
De egyébként egy fórumon olvastam hogy működik a kapcsolás, mások is megépítették már.
(#) proli007 válasza denes44 hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Hello!

Miért mondod, hogy ugyan az van? Ha az első tranyó kollektorában már 5,6V van, akkor annak már van munkapontja. Erősítenie kell!

- Nézd meg, hogy a második tranyónak is meg van-e még a kollektorfeszültsége. Ha nem 6V közelében van, akkor az 1Mohm cseréjével módosítható. A bázisában lévő kondi beültetését nézd meg. Az első tranyó kollektora felé kell a plusznak állni. Ha nem így van, (vagy rossz a kondi) szivárgó árama eltolhatja a második fokozat munkapontját.
- Most már csak azt kell megnézni, hogy a jel miért nem jut át az erősítőkön. Ha az erősítők munkapontja megvan, akkor már csak a kondikon múlik, hogy a váltófeszültség át jut-e a fokozatokon.
- Gondolom generátorod nincs, de egy kis trafó is bőven megteszi (vagy pákatrafó). A trafó feszültségét két ellenállással (esetleg egy ellenállással és egy potival) leosztod 100mV-ra és rávezeted a bemenetre. Akkor a kollektorokon mérhető lesz a felerősített jel. (Persze váltófeszültséget mérj.)
- 100mV/50Hz bemeneti jel mellett, az első tranyó kollektorában kb. 500mV, míg a második tranyó kollektorában 1..2V váltófeszültséget kell már mérned.

üdv! proli007
(#) picard666 hozzászólása Jan 16, 2009 /
 
sziasztok
végigtúrtam a topikot, de valami nem egyértelmű nekem: az itt lévő kapcsoláskhoz kell erősítő, vagy pc-ről is működnek füles/line-out kimeneten?
(#) proli007 válasza picard666 hozzászólására (») Jan 17, 2009 /
 
Hello!

Nagyon egyszerű a helyzet. Amiben csak passzív alkatrészek vannak, azt csak egy végfok kimenetére tudod kötni. Aminél meg van erősítőfokozat (IC-Tranyó...) azok biztosan jók a vonalkimenetre is.

üdv! proli007
(#) petemazi hozzászólása Jan 25, 2009 /
 
Üdv! Van 2 VU műszerem egy Videoton cleopatra-ból! Szeretném hozzá megépíteni a gyári kapcsolást, mivel EZZEL
nem működik elég jól, túl lomha és nem igazán azt csinálja amit kellene. 1N4001 diódákat raktam bele, és már a bemenő kondit is lehagytam, így valamivel jobb lett, de nem az igazi. Itt az eredeti kapcsolás: ITT de ezen látszanak N125 típusú diódák. Égen földön nem látok ilyet. Barátomnak van egy végfok és rádió rész hibás cleo-ja, de sajnos már kidobta, pedig akár tudtam volna az egészbe is életet lehetlni, de minimum a kivezérlés panelt kiszedtem volna. Szóval: mit rakjak a dióda helyére?
(#) vicsys válasza petemazi hozzászólására (») Jan 25, 2009 /
 
Szia
Van egy olyan érzésem, hogy az 1N4148 is jó lenne oda.
Egyébként a keresett dióda itt kapható:
Bővebben: Link
(#) kendre256 válasza petemazi hozzászólására (») Jan 25, 2009 /
 
A két kapcsolás között nem a dióda a legnagyobb különbség. A töltési és kisütési időállandók a gyáriban sokkal kisebbek, egyforma gyorsaságú műszert a kapcsolásba téve gyorsabb lesz a kijelzés. A gyáriban a kisülési időállandó kb. 0,002 s, a nem gyáriban kb. 0,1-0,2 s.
A diódák nyitófeszültségének különbségeit szerintem a gyári kapcsolás potmétereinek beállításával kompenzálni lehet. A gyári kapcsolásban a műszer egy hídban van, az 1 kOhmos trimmerrel lehet a nullát beállítani (az érzékenységét pedig a 22 kOhmossal). Az egész híd 15 V-ról működik, a dióda nyitófeszültsége elenyésző a híd feszültségéhez képest, de a dióda előfeszítése miatt különben is nagyon érzékeny a bemenő jelre.
(#) petemazi válasza vicsys hozzászólására (») Jan 25, 2009 /
 
Köszi, meg fogom próbálni 1n4148-al, ha nem jó akkor rendelek ebből a boltból.
(#) petemazi válasza petemazi hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Megcsináltam, de nem lett jó.. Egy toldást kapott a jack csati, amiről levettem a jelet, hozzá, és az erősítő nagyon búg,és halk, a mutató meg szinte semmit se csinál. A forrpontokat átnéztem, minden rendben. Mellékelek egy ábrát, a kapcsolásról, hogy a kondik és a diódák hogy lettek beültetve, lehet itt szúrtam el a dolgot.
(#) proli007 válasza petemazi hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Hello!
- A C123 és C133 polaritása fordítva van.
- De szerintem neked az a gondod, hogy ez a kijelző nem egy erősítő bemenetére, hanem kimenetére való. Terheli amire rátetted.
üdv! proli007
(#) petemazi válasza proli007 hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Megfordítom a kondikat, jelentkezni fogok!
(#) kendre256 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Szerintem jók a polaritások. Pl. az MC123 kondi egyik pontja a +15V-on van, a másik pontját az MR126 100 kOhmos ellenállás "húzza" a föld felé, az negatívabb lesz. A másik oldalon ugyanez van.
Szerintem.
Következő: »»   6 / 24
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem