Fórum témák
» Több friss téma |
Kedves fórumtárs!
Ha a témára kattintottál biztosan volt, hogy elgondolkodtál ezen - "valahogy tuti meg lehet csinálni". A kérdés: Miként lehetne egy tetszőleges csöves készülékben (pl rádióban) helyettesíteni az elektroncsöveket, Fetekkel és/vagy bipoláris trazisztorokkal. A tengerentúlon létezett bő 50-60 éve olyan "elektroncső", amiben félvezetők voltak, és általában egy az egyben be lehetett tenni a gyári foglalatba (lásd képek). De mi a helyzet egy oszcillátorral, demodulátorral, rf egységgel, keverővel stb. Valószínű hiába van a gyári kapcsolásban ugyan olyan a cső egy audió kimenő fokozatban, mint egy rf bemenő fokozatban, nem lehetne ugyanazzal a kapcsolással helyettesíteni. nyílván vannak előnyei, hátrányai. Néhány előnyt kiemelve: -nagyfeszültség elhagyható -kisebb fogyasztás -kisebb súly -kisebb tokozású alkatrészek -a drift minimálisra csökken -egy ritkább cső ára az egekben lehet. Gyűjtöttem pár anyagot a témával kapcsolatban, ezeket mellékletként csatolom. Ezen a linken vannak témábavágó videók, itt pedig egy komplett rádiót alakítanak át így. Van valaki aki csinált már ilyet? Vagy van ebben valami tapasztalata (hogy kell méretezni, mire kell figyelni)? Beszélgetős témának indítom, hátha valaki érdemben hozzá tud szólni.
Érdekes téma, néhány éve én is utánanéztem ennek.
Amiket akkor leszűrtem: A nagyfeszültség nem hagyható el, mivel a cső átépítés nélküli helyettesítésére lett tervezve a fetron. Nem találtam értelmes áron nagyfeszültségű JFET-et az utánépítéshez. Elég sok kapcsolásban lehet helyettesíteni a csövet JFET-el, MOSFET-el, de a táprészt, munkapontott beállító elemeket módosítani kell. A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2021
Ha a helyettesítő félvezető eszköz karakterisztikái, impedanciái nem térnek el jelentősen a csőtől (elvileg így tervezték), akkor mindegy, hogy mi a bemenete, a kimenet kb. ugyanaz lesz.
Tekinthetjük egy fekete dobozba rakott fűtést nem igénylő csőnek is. Szerintem csak kis teljesítményű, kb. 200MHz alatti csöveket lehet értelmesen félvezetős kapcsolással helyettesíteni. Egy GK71-et vagy GU81-et megnéznék félvezetősen
Mondjuk egy 6j6-ot, vagy egy 12ba6-ot miként tudnék helyettesíteni? Ilyenek vannak a csöves rádiómban, ezzel tudnék kísérlezezni. (Persze random nem dugdosnék bele feteket, nem akarom leégetni valamelyik tekercset.)
Először is el kell dönteni, hogy fetront szeretnél építeni és azzal helyettesíteni a csöveket vagy a kapcsolást átalakítani FET-esre.
Csatoltam egy régebben letöltött doksit...
Átgondolva a dolgot, Fetront könnyebb építeni, nem kell belenyúlni annyira a kapcsolásba.
Az anódfesz 100-110V. Balról az első 2 csövet szeretném átalakítani. (2 ilyen vevőm van, az egyik gyárias, a másik pedig elég leharcolt állapotban. Az utóbbin kísérleteznék, mielőtt valaki beszólna hogy minek rontok el egy régi magyar rádiót) A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2021
Nehéz egységessel kezdel?
Nehéz lesz Utánanézek, gondolkodom... Ha nem működik, akkor első körben javítsd meg. A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2021
Mindegyik működik, az egyik ma lett teljesen átkondizva, kivéve a forgódob belsejében lévők. Oda nem fértem, illetve olyan értékeket nem találtam. Egész jól működik, bár a freki mászkál ahogy melegszik. (Most is azt hallgatom, valami orosz adás megy 140 kHz körül.)
A másik az csak az AM sávban hajlandó működni, meg abban azért látszik az oda nem értés munkája.. Azon kísérleteznék, aztán ha bejön akkor átraknán a jóba.
Hát
Idézet: „az egyik ma lett teljesen átkondizva” Idézet: „bár a freki mászkál ahogy melegszik” Lehet hogy másutt is látszani fog: Idézet: „abban azért látszik az oda nem értés munkája”
A frekvencia az új kondenzátorok beszerelése előtt is csúszott. jellemzően 1.7 MHz alatti sávokban.
Pl Kossuth 555 khz-en szól. De az új alkatrészek hatása érezhető: Minden sávban van már vétel, több adót talál, és a hangerő is jobb lett. Nyílván lesz még munka vele bőven, de elszánt vagyok, hogy véghezvigyem, és új dolgokat ismerjek meg közben.
Akkor tényleg el van csúszva, hivatalosan nem is ott ad.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |