Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   811 / 983
(#) elektrorudi válasza Gafly hozzászólására (») Márc 31, 2021 /
 
Ott van az, csak alul. A Legrand-nál alulra szokták tenni (az 1. csatlakozó pont ott van) a Schneidernél pedig felülre, mert azoknál meg ott van az 1. csatlakozási pont. A szerelő biztosan a másik elosztókhoz volt szokva.
(#) pbalazs válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 31, 2021 /
 
Én is így látom, de akkor minek vannak a hurkák?
(#) elektrorudi válasza pbalazs hozzászólására (») Márc 31, 2021 /
 
A hurkákkal, az iSD hibajelző érintkezőket sorolta össze.
Nem túl jó a kép felbontása, biztosan azért nem vetted észre.
(#) pbalazs válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 31, 2021 /
 
Ah, ok, megnézem, köszi.
(#) subway hozzászólása Márc 31, 2021 /
 
Jo estét mindenkinek. Tippeket kérnék a képen látható állapot lehetséges kialakulásairól. Annyit tudni lehet róla, hogy kb fél alatt alakulhatott ki. Az elmenő 0 vezeték izzott fel ennyire. Az 1.5mbcu. fél éve került a rendszerbe egy kis módosítás. 1 schneider mágneskapcsoló, amit egy nyomáskapcsoló vezérel, elindít egy 750 és egy 1200Wos szivattyút. Ötletek?
(#) Remci válasza subway hozzászólására (») Márc 31, 2021 /
 
Első körben arra tippelek,hogy valamelyik kötés lazább lehetett és a terhelés hatására elkezdett melegedni.
(#) subway válasza Remci hozzászólására (») Márc 31, 2021 /
 
Nem hinném. Elég jól össze volt rakva. Mivel minden rögzített, így rázkódás is kizárva. A szivattyúk "vezérlő" dobozában meg az elágazások Vago-sok a mágneskapcsoló meg villás sarus.
(#) _BiG_ válasza subway hozzászólására (») Márc 31, 2021 /
 
Láthatólag a fent levő csőből jövő vezeték volt a betáp. Ha összeadjuk a terhelhetőséget, amit a biztosítékok határolnak, kijön 32 Amper. És az a vezeték, a betáp égett meg a legjobban. Az nem volt megfelelő. Két és feles vezetékre nem adunk ekkora terhelést (lehetőséget se!), még ha csak mondjuk 20-valahány Amperről volt is szó, és nem érte el a 32 Ampert, de tudjuk, hogy a ráírt leoldási áramnál akár 20%-nál is többet átengednek a biztik simán. Ha csak 1900 W-nyi volt a terhelés (ami megint csak elméleti, mert terhelésre nőhet), akkor a rossz bekötés szépen szétégeti a sínt. Az a nulla nem jól érintkezett.
(#) mugab válasza subway hozzászólására (») Márc 31, 2021 /
 
A bal első kötés volt rossz.
(#) subway válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 31, 2021 /
 
Jó oké. Itt nem látszik minden, és én is a keresztmetszetre gyanakodtam, mert a kötődobozban 2,5 van, 20A biztivel (persze már jó pár éve nem indokolt a biztosíték mérete, mert megérkezett a 3 fázis szépen leosztva). A továbbiakkal azért nem foglalkoztam, mert nem volt használva, csak az említett két fogyasztó volt rákötve. A többi lekapcsolt állapotban pihent már több mint 2 éve. De akkor még a hosszú hétvége alatt szétszedem a nagyobbik szivattyút, mert ahogy hallom begyűjtött valamit, hiába az előszűrők, sajnos az műanyag kerekes. A kisebbik már márkásabb és bronz kerekes. De azért az, hogy ennyit átengedjen a 10A bizti tartós kb 5 perces terhelés alatt, elgondolkodtató. Cseréljem B-sre?
(#) subway válasza mugab hozzászólására (») Márc 31, 2021 /
 
Igen, az volt az elmenő nulla. De akkor hogy egy kókler villanyászt idézzek, a nullán nem folyhat áram, ott már nincs terhelés. Akkor mégis miért tudott melegedni?
(#) pont válasza subway hozzászólására (») Márc 31, 2021 / 1
 
"a nullán nem folyhat áram, ott már nincs terhelés"

Ez most vicc?
(#) nedudgi válasza pont hozzászólására (») Márc 31, 2021 /
 
Holnapután már komoly lesz.
(#) subway válasza pont hozzászólására (») Márc 31, 2021 /
 
Csak egy olyan vizsgázott épületvillamossági szerelőt idéztem, akinek a válaszain néha az én szemeim is kikerekedtek. De a mai napig maszekol bátran. De erre az egészre már csak az a hab, amikor elkészült minden, jöttek bekötni a sütőt és a főzőlapot (össz 3*16A) behúzva 5*4 mbcu és még mellé rakattam föld és nulla 4 mt-t szervízes megkérdezte, az meg minek, teljesen felesleges. Az 5*4-nek el KELL bírnia. De akkor ha már tényleg mindenki így áll hozzá és nem gondol bele haraszt ésszel, akkor kezdhetünk számolni sok-sok.... lakástűzzel?
(#) gyuszo válasza subway hozzászólására (») Ápr 1, 2021 /
 
1 fázison a nullán miért ne folyna áram. Egyértelműen a rossz Nulla kötéssel volt a gond, vagy laza volt, vagy rosszul volt kivitelezve.
(#) gyuszo válasza subway hozzászólására (») Ápr 1, 2021 /
 
Nem mindegy, hogy 3 fázisra, vagy 1 fázisra van kivitelezve a vezeték.
3 fázisra 5x4 mm2, 1 fázisra 3x6 mm2.
(#) mugab válasza subway hozzászólására (») Ápr 1, 2021 /
 
Sajnos igaza volt, 3 fázisnál az 5*4 jó választás. A plusz nulla és föld, csak a hited miatt van, hogy a nullán majd a 3*16 A folyik, pedig nem...
(#) ötfelezős válasza subway hozzászólására (») Ápr 1, 2021 /
 
A kétésfeles a régebbi szabvány szerint szakaszos terhelésnél 34 A-t is vihet.
(#) ötfelezős válasza mugab hozzászólására (») Ápr 1, 2021 / 1
 
Pedig akár de. Elektronikus készülék terhelés esetén pont összeadódnak a felharmonikus áramok.
(#) ötfelezős válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 1, 2021 /
 
Nem mindegy, hogy 3 fázisra, vagy 1 fázisra van kivitelezve a vezeték.
Valóban. Például 4 mm2-nél falban-csőben egy fázisnál a terhelhetőség 24 A, szimmetrikus 3 fázisú terhelésnél (vagy két fázisúnál) meg 23 A. Az tényleg más.
(#) mugab válasza ötfelezős hozzászólására (») Ápr 1, 2021 /
 
Lásd index fórum, max egy hete volt róla szó, te is olvastad. Szóval akármivel variálva sem jön össze a 3*. Még Mekknek sem!
(#) freddyke hozzászólása Ápr 2, 2021 /
 
Adott egy 16A-es kismegszakítóval védett 2.5-ös vezetékekkel kiépített hálózat, amelyről leágazna egy 2A-es kismegszakítóval védett 1.5-ös vezetékekkel kiépített hálózat (fix bekötésre tervezett) kapcsolóüzemű tápegységekkel és időnként áramtalanítva lenne. Szükséges vagy célszerű a nullát is megszakító kismegszakítót használni? Csak a fázist megszakító kismegszakítónál, használhatom a 2.5-ös "gerinchálózatot" nullaként az 1.5-ös kismegszakítóval védett fázisvezeték mellett vagy a kismegszakítótól a 2.5-ös nullavezetékkel párhuzamosan vigyek egy 1.5-ös nullavezetéket is? A vezetékhossz 5m lenne. Szól bármi az ellen, hogy ugyanazokban a védőcsövekben és közös kötődobozokban vigyem 2A-es kismegszakítóval védett vezetékeket?
(#) teglascs válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 2, 2021 /
 
Mi az az "iSD hibajelző érintkező", mi célt szolgál?
(#) hegman válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 2, 2021 / 1
 
A kismegszakító hiba kioldására ad csak kontaktust. Sima lekapcsolásra nem.
(#) elektrorudi válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 3, 2021 / 1
 
Ahogy hegman is írta:
Be lehet tenni bármilyen védelmi készülék mellé, mint pl. kismegszakító, hibaáram kapcsoló (Fi relé) stb, és egy kis pöcök segítségével azokkal mechanikusan kapcsolatban van. Tehát pl., ha a kismegszakító leold, akkor a kontaktus segítségével jelzést lehet adni, hogy a rendszerben hiba van. Olyan nagy bonyolultságú rendszerekben amilyen a képen is volt, vagy olyan helyeken ahol nincs szem előtt az elosztó, de nagyon fontos hogy működőképes legyen az áramkör (pl. kórházban egy lélegeztető gép áram ellátása) ott nagyon hasznos tud lenni.
(#) teglascs válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
Köszi. Akkor ehhez nyilván olyan pl. kismegszakító kell, ami működtetni tudja, ugye?
(#) elektrorudi válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
Szerintem minden jobb gyártó kínálatában szerepel. Természetesen a kismeszakítónak és a hibaérintkezőnek azonos gyártótól kell származnia, mert akkor garantált a helyes működés. Aki egy ilyen elosztót tervez / gyárt, mint a hivatkozott képen van, az amúgy sem keverné a gyártmányokat.
(#) teglascs válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
Köszönöm.
(#) kameleon2 válasza freddyke hozzászólására (») Ápr 4, 2021 / 2
 
Egynemű feszültséget vihetsz közös nyomvonalon - tudtommal - gond nélkül, hiszen a vezeték szigetelése, a csövek stb mind LVD-re van méretezve azaz 0,4kV-os hálózat kialakítására.
(#) freddyke válasza kameleon2 hozzászólására (») Ápr 4, 2021 /
 
Köszönöm. Bizonytalan forrásból azt találtam, hogy 14mm-es védőcsőben maximum 5x1.5-ös vezeték vihető. Nem tudom, hogy csak a behúzhatóság vagy melegedés miatt. Fél-egy méter hosszú, egyenes szakaszokon vihető 5x1.5+3x2.5 vagy 7x1.5-ös tömör vezeték, ha belefér a csőbe vagy van erre limitáció? Ezekből több vezeték csak nyomókapcsoló által impulzust ad elhanyagolható árammal, tehát nulla melegedése van. Ha sok a vezetékmennyiség, oda is plusz csöveket kellene vésnem, ahol már egyébként vannak.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2021
Következő: »»   811 / 983
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem