Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Multiméter - miért, milyet?
Jó. Ár-érték arányban nehezen verhető.
Dícsértük már itt is, Dave is tesztelte, pimpelhető, stb. A korábbi multidhoz képest képest nagyon más kávéház.
Automatikus méréshatártól herótot kapnék, de egyéni izlés kérdése.
Ha lassú, valóban idegesítő, egyébként nagyon jó dolog.
Igen, arra gondoltam. Nekem is van belőle kettő, és főleg az egyikkel nagyon meg vagyok elégedve, mert az elég pontos. A kondimérő része is nagyon jó egy adott értékig, és néha nagyon jól jön a true RMS is, na meg az NCV is, amikor meg kéne tudni hogy van-e egy adott kábelban delej, de nem férsz hozzá a végéhez csak a kábelból látszik egy rész. Ilyenkor odaközelíted és csipog ha van feszültség a kábelben, áram sem kell hogy folyjon benne.
És Kínából ezt régebben elküldték 6500Ft-ért, most nem tudom milyen árakon megy.
Szia!
Kikapcsolható ennél a típusnál (is), a nyomógombokkal állítható a mérési tartomány.
Mire? Össze kell nézni a speckóit, youtube-on nézni mindenféle teszteket és szétszedős videókat, aztán dönteni. Annyi különbség látszik a 2 között, hogy a 139 true RMS, a 61C pedig nem.
UT139C van itthon, pár éves. Ha valami konkrét kérdésed van akkor megpróbálok segíteni.
Köszi, Nekem leginkább frekvenciamérésre kellene (ami tuti frankó) vagyis akár referenciának is tudnám használni, és nagyon kis AC. (uV, mV nagyságrendben)
Meg persze a többi funkció is fontos lenne . Extra nagy ellenállás mérés azért nem nagyon kell, DC áram, fesz, azért az kell. Hőmérséklet mérés szintén nagyon pontosan jó lenne amihez termosztátokat tudnék kalibrálni. Kapacitás, tranyó nem annyira lényeg. Nagyjából ennyi. A 139C és a 61C között vacilálok. Jó lenne még a freki kitöltési tényezőjét PC-re vinni hogy tudjam analizálni, de ha nincs ilyen lehetőség annyira nem gáz. Ha van más típus amit tudsz ajánlani azt is megköszönöm csak ne legyen túl drága. Max. 30-40k.
Kéziműszer hőmérőhöz kalibrálni kb olyan, mint rábökni a skálára valahol, hogy annyi. Nem tudom sok digitális hőmérőt, mérőmodult láttam már, azokból kettő nem mutatott egyformát. Egymás mellé teszel szinte bármelyik két normális "higanyost" azok meg szinte tizedfokra ugyanazt mutatják. Ebből én azt a következtetést vontam le, ha pontos érték kell, marad a higanyos, a digitális meg szépen csillog.
Van benne valami különben, de az a baj ha bemegyek a boltba és felmarkolok 10db higanyos hőmérőt, abból 8 biztos hogy mást mutat. Nehéz olyat kifogni amik tök egyformán ugyanazt a hőmérsékletet mutatja
...talán több mint tíz éve nem forgalmazható higanyos mérő. Emlékeim szerint.
Vegyèl lázmérőt, az 1/10 fok pontossággal mutatja a hőmérsékletet. Amugy a DS18B20 is nagyon pontos. 1/100 C .
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2021
Az nem irod milyen tartományban akarsz frekit mérni. A mezei DVM-k 400 Hz esetleg 1kHzig mérnek, ( föleg ha az amplitudot is mérni akarod). Csak 2 -3 olyan müszer van a piacon, ami 20 kHz-ig illetve mérésekre is alkalmas. ( és drága)
Idézet: „de az a baj ha bemegyek a boltba és felmarkolok 10db higanyos hőmérőt, abból 8 biztos hogy mást mutat.” Tudod ez már ott sebzik, hogy nem kapsz boltban higanyos hőmérőt. Egyet sem, nem hogy tizet.
Én azt tapasztaltam, a frekvencia értékével azért nagyobb frekvenciákon sincs baj, némely még megfizethető műszernél, az érzékenység viszont siralmas. 5kHz felett szinte már csak a volt tartományba eső jeleket mérnek. Más kérdés, frekvenciát leginkább Hz pontosan szeretnék mérki, ahhoz meg kevés a 4-5 digit.
Na jó, nem higanyos hanem gallium van benne most már. Tök mindegy a lényegen nem változtat.
Hát, a műszer adatlapján 10Hz-től 10MHz -ig van írva. Ez jól hangzik, bár nekem elég lenne szerintem pár kHz.
Akkor most mi van ezzel a műszerrel? Ez is kamu adat? Pl. a 139C. Köszi a linket, ez egy jó szenzor. A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2021
Ha van frekvecia mérő, akkor a csak a frekit mutatja (33 000 Hz) de nem a szintjét méri.
Az AC bemenet csak 45-400 Hz között mér tisztességesen.
Miután ez volt valamikor a foglalkozásom és sokáig az egyetlen 20 kHzig (100 kHz) mérő ( dB-ben is) műszer, egy Fluke 8060-s volt, amit elloptak az autommal együtt, Sokáig kerestem hasonlo tudásu müszert, és csak 2 volt egyáltalán elérhető Europában. A Fluke már sajnos ilyen műszert nem gyárt.
Egy Sagem műszert vettem, ( azt hiszem most már másnéven fut) az elég jol mér, de sajnos összehasonlithatatlanul rosszabb az ergonmiája, a mechanikus kivitele, mint a hajdani Fluke volt. ( kb 4-500 euro a műszer). A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2021
Akkor az AC mérés felejtős. Pár kHz-en kellene mérnem a feszt és az áramerősséget, és jó lenne pontosan.
Hát, ezt sajnálom. 500 euro nem kevés pénz.
Olcsobban jársz, ha csak amplitudot kell mérni, egy kis oszcival ( akár egy DVM formatumu) is jol mér ilyen tartomanyban. Ha RMS kell ( esetleg dB) akkor már baj van.
Az ilyesmi kijön akár 100 euro alatti áron is. A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2021
Erre a célra egyetlen olcsó multiméter sem felel meg, mert egyik sem nagyon mér 1kHz fölött de inkább még addig se. Pontosságban az Aneng 8009 nálam veri az összes olcsó multimétert, na de mit jelent a pontosság? Hangfrekit leginkább szkóppal tudsz mérni, de az sem pontos, bár a DSO-knak legalább a frekimérője az elég pontos. Aztán van régi analóg multiméterem ami 15kHz-ig mér, de annak az alap pontossága is csak 3% körül van.
Sajnos igy van és ez az alapvető eljárási különbségből adodik, ahogy a hajdani mechanikus ( mutatos) műszerek illetve a DMM-ek mérnek. Az utobbiak mintavételezik a bejövő jelet, az olcso műszerekben pár 10 kHzel, és abbol “rakják össze az RMS értéket”. A valos méréshez a legmagasabb frekvencia egy félperiodusábol is legalább 100 mintát kellene venni, ami működik is, de nem a 100 euro alatti ártartományban.
Sziasztok!
Pár éve érik bennem a gondolat, hogy kellene vegyek egy másik multimétert, mert az öreg Metex már nem az igazi. Ellenállás mérésekor az egyik tartományban hazudik (lehet feszültséget kapott). Túl sok elvárás nincs: 4és fél digit minimum, és ehhez való pontosság, U,I, R, Hfe, esetleg még freki. Egyéb mérési lehetőségek nem érdekesek, hőmérsékletre, L-C mérésre van másik készülékem. Ami viszont fontos, és szerintem sok készülék emiatt kiesik, ÖNÁLLÓ KIKAPCSOLÓ GOMB!! nem akarom a mérésválasztót tekergetni, és automata méréshatár váltót sem szeretem! Van valakinek 5lete, javaslata??
Ha a 4,5 digit kijelzéshez az a pontosság is kell, akkor sajnos az olcsó kategória (UNI-T és hasonlók) eleve kiesnek. Maradnak a bőven 6 számjegyű neves gyártók termékei, vagy, használtan valami régebbi asztali, amik annál jóval olcsóbbak. Asztaliban már az 5,5 digitesből is találni régebbi konstrukciókat 30 ezer körül, én is annyiért vettem a Keithley-ket. Ezeknek mondjuk annyi hátrányuk van, hogy a valóban pontos méréshez muszáj megvárni azt a 70-80 perc bemelegedési időt. Az újabbaknál ez már csak kb. 15 perc, na de az árban ott van egy tízes szorzó.
Kéziből a Keysight termékei között nézelődj (TME-nél vagy a Farnell-nél).
Már régen nem vettem 4,5 digites műszert, da az ujak ( van vagy 3-4) mind automatikusan kapcsolnak ki ( 2-n be is lehet állitani az idöt) és mindegyik bármilyen gomb benyomására ujra indul, azaz nem kell tekergetni. Egy műszeren van extra ki/be kapcsolo gomb, de szinte felesleges, mert bármelyik gomb nyomására vagy a tekerö elforditására indul. Mind 4 digites.
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2021
A TME-nél ezt találtam legolcsóbban a 4,5 digitesek között, mér frekit, kapacot, auto kikapcsos de hogy az a 0,1%-os DCV pontosság mennyire lehet valós, ki tudja... Meg még ha esetleg pontos is annyira, 10V-nál az 10mV, de az utolsó digit meg akkor minek, ha az akármit mutathat...
Szerintem ez így fogós kérdés. 4,5 digites az mr nem alap készülék (egyébként kérdés, valóban kell a 4,5 digit? Pláne olcsó kézibe, ahol legfeljebb a felbontás lesz annyi, de a pontosság semiképpen), így szinte biztosan lesz benne automata méréshatár (amitől nem tudom egyébként miért írtóznak emberek, főleg, hogy a legtöbb készüléken kikapcsolható).
A külön kikapcsoló gonb is necces, pont azért, mert az főleg a kézi méréshatárosokon szkott lenni, hogy ne kelljen annyi álláson végigtekerni. A Hfe is izgalmas, mert komoly gépeken a Cat basorolás miatt nincs, hiszen a tranzisztor foglalat nem egyeztethető össze az érintésvédelmi dolgokkal. (Hacsak nem külön adapteres, a mérőzsinórok helyébe). |
Bejelentkezés
Hirdetés |