Fórum témák
» Több friss téma |
Gyula miért nem jó neked a 12V töltés,ha 12V az akksi?
Nem járható ,mert a rendszeren van egy 1.5KW-os EHE inverter.
Az jó napsütésnél leszed 1.4-1.5 kW-ot - de én még a lejövő DC-ből , ami kisebb napsütésben 130V- körül van szeretnék leszedni közvetlenül aksíra. Van négy 15-és 30 A-es töltés szabályzom , ezeknél, emlékeim szerint a bemenő fesz . max.60V-erre a célra nem alkalmasak.
Én meg egy panelről lehoznák mégegy szál vezetéket a töltésszabályzóra és azzal tölteném azt az egy darab akksit.
Megkísérlem a rendszeremet kicsit ismertetni.
Van 5 db. 12V 240 A/h akkupakom, ezek húsz éves aksik de jók, ja 250A/h megnéztem , hogy pontos legyek. Ezek a portán különböző helyeken vannak elhelyezve ,nem cél , hogy egy helyen legyenek. Felügyeleti rendszereket és kamerákat látnak el /talán 30 kamera megy a portán / Minden 12 V-os rendszer sok-sok földkábellel össze van kötve és ezeken párhuzamos betápok vannak. Több napelem rendszerem van kisebb, nagyobb van hálózatra táplálós és van helyi ,csak aksit töltős pár száz wattos is. A 60 V-alattiakon vannak a kinai töltők . De egynél nem nagyon tudom tölteni az aksit mert a lejövő fesz. magasabb mint a megengedett. Jelenleg az inverter mellett három hálózati táp van még felszerelve. Kicsit átalakítva , hogy stabilan induljanak már 100 V-nál.Kb. 5-6 Ampert tudnak közösen. De ez nem túl jó megoldás - jó lenne egy 10-15 Amperes töltőféleség ,ezzel kiváltanám a kis tápokat. Nos ez a cél . Igazából olyan táp kellene , ami 100 V-tól felfelé kb. 200V-ig működne DC-n.
A normál aksi töltők, legalábbis ami nekem van .beindul ugyan 120V körül , de csak igen kis áramot ad le.
Ezt nem nagyon szeretném átalakítani , mert 230V-os.
Lehet , hogy elkezdek kísérletezni , van itthon TL 494 és LM3524 is, hozzá egy 2110-es.
Megnéztem két PC tápot 100V-al , nem indultak.
Igen ez elvileg járható út , nem tudom hogy az EHE munkapont beállításba nem zavarna e be.
Nem jutott eszembe ez a megoldás, de azért csak érdekelne egy ilyen 100V-os táp, azért is mert másik rendszernél is szeretném ezt megoldani , de ott nem férek hozzá a panelek hátuljához , mert az egy forgó tornyon van. Nagyon sok tápot építettem már . ez a 100V bemenő, viszont megfogott.
Szerintem ha tartós dolgot akarsz akkor akku management mindenképp kell, nem csak úgy ami a csövön kifér, nyilván a táp sem bír akármennyit, muszáj korlátozni, hogy a csutkára lemerült akku ne égesse le a tápot túlárammal... Ha épp nem vagy ott, és egy "hozzáértő" elcsesz valamit.....
Ha céges használatú a buli, tuti nem barkácsolnék, csak valami kész megoldást keresnék. Ha baj lesz Te tartod a hátadat, neked kell sötétbe vonulni... Ugye kéne valami minőségi tanúsítvány. Persze ha házi használat, akkor.... --- Ha megnézzük a "mezei" gyári kapcsi tápokat, akkor sok olyan van, ami 85-265VAC tartományban üzemképes, mindenféle átkapcsolás nélkül, áram és fesz korlátosak, ne adj isten ilyen kapcsi tápos akksitöltőt is találsz. Ezek a kapcsi tápok simán üzemelhetnek ugyanekkora DC fesz tartományban, úgyis bemeneti graetz-el kezdődnek (bár a graetz egyik ága lesz csak terhelve, emiatt lehet célszerűbb nagyobb teljesítményűt venni, és nem a maxon járatni) Még egy dologra kell figyelni/megoldani... Ha a napelem feszültsége lassan emelkedik/lecsökken, a táp bemenő üzemi feszültsége alatt, akkor azt a táp hogy tolerálja, előfordulhat, hogy esetleg összevissza leng... A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2021
Saját rendszeren dolgozgatok , persze táp korlátozás kell , viszont az akkupak elviekben nem tud 12V alá lemerülni , pontosabban 11.5V alá , mert a hálózaton párhuzamosan állandóan rajta lévő 12V-os tápegységek átveszik a táplálást. Tölteni nem tudnak /nem is szeretnék csak napelemekről/ mert diódázva vannak.
Már működik ilyen rendszerem három sima 2-3 Amperes tápegységek kicsit átalakítva - ezeket szeretném kiváltani egy nagyobbal , mert a párhuzamos kapcsoló üzemű tápegységek néha kicsit belengedeznek . Egy egyszerű 10-12 Amperes áramkorlátra gondoltam - az aksikat túltölteni lehetetlenség , az aksikon sok 12V-os berendezés üzemel , párhuzamos tápegységekkel , annyi történik, hogy 12V fölött nem a tápegységekről érkezik az áram , hanem átveszi a napelem és az akkumulátor. Összességében 1250 A/h kapacitásom van , több helyen de párhuzamosítva. Ez a rendszer talán húsz éve üzemel, most csak annyit szeretnék , hogy közvetlenül kerüljön rá a napelem az aksikra.
Kicsit talán off: nem piskóta árra jön ki, ha 15-20db kell és nincs is annyi neki.
Maradnék a régi vasaló, esetleg bojler fűtőbetétnél, vagy amit Ge Lee is írt.
1.5$/db, amennyiért én vettem múlt héten, posta ebben már benne van. Nem olyan drága szerintem, 100W-ot el tud disszipálni.
Szia!
Másfél dollár nem olyan sok, de én a linkelt árut néztem, a 100W-os az 1155Ft/db+750Ft szállítás. És azt írja: "Last one", azaz utolsó darab. Valószínűleg kapok itt helyben cseréért fűtőbetéteket, nem sürgős, kicsit félre raktam a 600W ZVS-t. Tervben van, hogy bővítem a cikket, pár dolog magyarázatra szorul, ahogy olvastam vissza itt, valamint tervben van még ilyen 1,5kW/ETD59/47N60C3 erősítőhöz tápegység és cikk róla. Ahogy időm és energiám engedi majd.
Ha van TL494 és IR2110 , akkor sínen van a dolog.
IR21531-el egyszerűbb sokkal az egész és kisebb hely is a nyákon, de tudom milyen az, amikor az is számít, hogy mi van itthon alkatrész. Vagy esetleg nem gond az, ha rendelni kell IR21531-et? FET-eket milyet használsz? (Nekem 10db IR2110S + 5db UC3846N van a fiókban és várja, hogy teljes hidas tápegység legyen belőle valamikor. Talán oda jutok egyszer.)
Találtam itthon pár darab TL494-et és IR2110-et.Ezzel nincs gond . A 2153 /nem 531/ nem szeretem , mióta
egy délután elszállt vagy tíz darab. Viszont elég sok UC3843 és SI 9110 -20 -as Ic-k is vannak -az utóbbihoz elég kis irodalom van. A legtöbbször bontott FET kerül felhasználásra , elég sok IRF van itthon. Kísérletezésre szinte mindig bontott FET-et használok, aztán ha jól megy ,akkor véglegesítem valami komolyabbal. Kár, hogy macerás lett a kinai alkatrész rendelés. Korábban ősszel rendeltem jobb fetteket kinából , hogy télen tudjak kísérletezni , de most kicsit elakadtam , jó lenne valami EU-ban lévő kinai áruházat felfedezni, a vám meg a kezelési költség miatt. Nemrégiben rendeltem szkopot és kamerát a cseh raktárból, hát négy nap alatt megérkezett.
IR2110 ugyanúgy elszállhat.
Persze idegenkedik tőle az ember, ha egy nap alatt 10db elszáll IR2153-ból. Ott valami nem stimmelt. Rezonáns táp volt? Lekopogom, nálam még egy IR21531 se szállt el. (HQ-ból rendeltem) Csupán azért mondom ezt az 531-est, mert jók a tapasztalatok, Skori is evvel csinálta meg az URT-t, és van nyák terv is. Skori képként rakta ugyan be az oldalára, de jó támpont.
Persze elszállhat , de valahogy úgy érzem, hogy több fokozat van ebben a kapcsolásban ,nekem könnyebb
kézben tartani ,áttekinteni . méricskélni./TL494+IR2110/ Egyébként úgy tervezem, hogy kap egy kis külön tápot , az IC-k táplálása, kis teljesítményű tápom van itthon ,olyan amelyik 100V -nál már működik, Nyáktervet sohasem szoktam átvenni , mert meglévő alkatrészekből dolgozom ,előbb minden alkatrész összeszedek , általában megépítem "deszka modellben " -aztán a nyáktervezés már nagyon gyorsan megy. Nyomtató aztán vasalás-mosás-maratás. Korábban fotózás és vas klorid volt , több napos munka , most sokkal gyorsabb. Egyébként nagyon sok ötletet , kapcsolást átvettem Skori-tól. Nagyon jól és érhetően ír le egy-egy témát.Köszönet érte.
Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni. Úgy bekötni egy autós erősítőt 2db 12V 30A -es tápegységről táplálva. Úgy hallottam schottky diódákkal ez megoldható. Milyen alkatrészt ajánlotok a bekötéséhez és hogyan kell közösíteni kettős tápegységként? Az lenne a cél hogy kiváltson egy 12V 60A tápegységet.
Szia!
Ha van a tápokon beállító potméter, akkor megpróbálhatod a közösítést. Mindkét táp pozitívra csatlakozz egy-egy 40...60 voltos schottkyval, legalább 60 amperesek legyenek és komoly, fémváztól elszigetelt hűtőbordán, mert kedvezőtlen esetben sacc 0.8 volt is eshet rajtuk ( adatlap ) és 20-30 W disszipálódhat valamelyiken. A tápokat egyenként terheld le pl. 15-20 amperrel és úgy állítsd be az egyforma kimenő feszültségeket. A negatív kimeneteket egyforma vastag és minél rövidebb vezetékekkel kösd össze és a közösből vidd tovább.
Szuper Köszönöm!
Egy alkatrész típust tudsz ajánlani, amit rendelhetek hozzá a schottky diódákból?
Az a helyzet, hogy keresni kellene valamelyik bolt kínálatában... vagy az MBR4045 féléből 2 db, de 2x30 vagy több amperes ( ha van ), mindegyiknél összekötve a 2 anód, vagy a jóval drágább tokozásból 1 db, formára olyan, mint a BYT261...
Sziasztok!
Cimopata rezonáns tápját építgetem, amit már több példányban utánépítettem.... most viszont felmerült egy kérdés az áramváltó tekerccsel kapcsolatban. A hálózati trafó egy ETD29 magon van kivitelezve, a szórási induktivítása szokás szerint kicsire sikerült, így egy légréses AL250-es fazékmagon készítettem hozzá egy soros induktivítást. Ez eddig ok, már üzemel így tápom, viszont most azon gondolkodtam, hogy az áramváltó szekunderjét "rátekerném a soros induktivításra". Tehát az áramváltó szekunderjét a fazékmagra tekerném, a primer maga a soros induktivítás.... Működhet ez így?
Persze működhet, mert ugyanaz az áram folyik át, viszont az "áramváltó" szekunder menetszáma csak pár menet lesz. Így lefelé kell transzformálnod.
Sziasztok!
Szóval összeraktam a fentebb említett rezonáns tápot... működik, de az eredmény siralmas A primer áramgörbét nézve: Alacsony terhelésen(10W) háromszög forma jelalakot produkál. (ezt még érteném is.) Kb. 50-60W-al terhelve viszont úgy tűnik hogy telítődik a mag. (Ezt jól gondolom?) Ez azért furcsa, mert a tápot 120W terhelésre méretezve Skori számolótáblája a következőket hozza: Mag: ETD29-0,7cm2 Max Indukció:0,16T Frek: 60K Pri menetszám:55 Szórási indukt:75uH Rez. kapacitás: 94nF A megépített tápban a főtrafó szórási induktivítás: 18uH + ehhez 50uH induktivítás légréses vasmagon... ez 10uH-vel kevesebb, mint a a számolt. Lehet ez az oka a fura jelalaknak?
Szia pajesz!
Ott valami nagyon nincs rendben, ez kemény kapcsolásnak(hardswitch) tűnik így. Van egy tápom majdnem ugyanilyen paraméterekkel, csak szórótrafóval. Primer áramnak valami hasonlókat kellene mérned: Félhíd üresjárat, 10W, 100W (képek) Az indukció a ferrit transzformátorban üresjáratkor a legmagasabb, terhelésre esik a félhíd feszültsége, így kevesebb lesz a transzformátort mágnesező feszültség/idő terület. Szóval terhelésre nem telítődik be, ha üresjáratkor sem.
Szóval ne nagyon értem mi történik...
Tegnap este áttekertem a trafót. Arra gondoltam, hogy a soros fojtóval lesz gond... de nem. Most 95 menet primer menetszámhoz 77uH szórási ind. tartozik... A soros előtétet kikötöttem, de most is ilyen. Nem értem...
Milyen módon méred ezt az áramot? Nem lehet, hogy az áramváltó gyűrűnek kicsi az AL-je, vagy betelít, és az torzítja ilyenre az áramjelet? Ki tudod próbálni másik/másmilyen áramváltó gyűrűvasmaggal? Mennyire melegszenek a táp alkatrészei?
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2021
Szia! Egy 15mm-körüli zöld gyűrűre van feltekerve 2menet primer és 20 menet szekunder. A szekunderen 68ohm ellenállás...
Most gyorsan készítettem egy másikat, ez egy 40mm átmérőjű ferritgyűrű, HEStore-ban TX42/26/13-3E25 néven van... Primer 1menet, szekunder 8menet ellenállás 68ohm... Eredmény ugyanaz. A táp egyébként nem melegszik, kivéve a primer tekercselést, ez 4*0,3-as huzalból van az első 50menet, a többi 1*0,5-ös... a 0,5-ös tudom, hogy kevés de ez most csak próbára készült. Fetek, IC, előtétfojtó, minden más hideg... |
Bejelentkezés
Hirdetés |