Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » VHS a szegény ember orsós magnója? Tényleg jobb mint bármi?
Témaindító: Ódenka, idő: Márc 6, 2022
Témakörök:
Üdv!
Valamikor már bizonyára többen is hallottak és valószínűleg többet tudnak nálam a DAT magnókról, amibe ünnepélyesen nem megyek bele. Tulajdonképpen a 6 fejes, sztereó VHS magnók újrahasznosításának a hifiben, lenne az apropó. A felhasználás praktikusan a régi VHS kazetták audio célra való újrahasznosítása, valamint az esetleg még jó állapotú, megfelelő VHS magnók életének értelmet adni audio felvételekkel. Mivel ilyen készülékek, mivel éppen kimentek anno a divatból, aránylag jó állapotban lehetnek többeknél, valamint a régi kazettákat már nem igazán nézzük, hiszen a legtöbb film jó minőségben elérhető és egyéb pc alapon rögzíthető is. A hozzáértők véleményére kíváncsi vagyok, CD, vagy egyéb hangrögzítés, másolás helyett mennyire találják életképesnek a fenti módú hangrögzítést, visszajátszást. A címet INNÉT oroztam...
Nem hiszem, hogy jobb lenne, sőt.
A szalag a legborzalmasabb hordozója volt a hangnak, annál márcsak az LP-im (bakelitnek is nevezik) voltak sérülékenyebbek. Hozzáállást kérdeztél. Ez csak az volt
Értem, azonban egy előnye elsőre: A szalag, hasonlóan a kazettás magnónál, védettnek tekinthető.
Valamint a szalag nem érintkezik a forgó fejjel, légpárnán utazik. Csak az olvasó rész érintkezik és viszonylag kis felületen. De ettől még lehet rossz gondolat, no de az újrahasznosítás...? A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2022
Annyira borzalmas a szalag, hogy a master hanganyag amiről a hanglemezt vágták stúdió magnóval készült.
Voltak gépek, amik a kor végén a VHS ( de más kezettákat is) többcsatornás digitális hangrögzitésre használták. Ha jol rémlik az egyik a Tascam volt a másik meg a Fostex. Egyik sem volt egetverö ötlet, igy gyorsan el is halt.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2022
Azt monták, nem érintkezik.
Rengeteg filmet kölcsönöztünk a '90-es években. Látszott a meggyűrődés, állítgatnom kellett a "trecking"-et. Érintkezik, kopik, gyűrődik.
Én azt tudom, hogy újkorában szuper. Csak kopik, ha használom...
Hamar jöttek jobb vetélytársak, amiket szintén leköröztek. De egy a fejlődés miatt hamar partvonalra került VHS-el talán érdemes lenne futni pár kört...
A forgó dobot kellett volna írnom, valóban, a javításban már írtam, az olvasó fejjel igen.
Idézet: „Csak az olvasó rész érintkezik és viszonylag kis felületen.” A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2022
A forgo dobbal is érintkezik csak a légpárna csillapitja egy kicsit az igénybevételt.
Kérdezd meg Zsombor kollégát mennyit szenvedett a szalagaival.
Tényleg mondtak ilyet annakidején -és hittük (egy darabig)
Aztán hittük, hogy a CD-DVD már tényleg örök... Kár, hogy a Poirot lemezeim ezt nem tudták. Most, hogy belegondolok, a Mézga lemezeim sem, de azokat azonnal bemásoltam. A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2022
Söt a szalagvezetés az ilyen videomagnokban egy katasztrofa, hiszen a befüzött szalag nem sikban fut, hanem deformalodik azaz szélei nyulnak.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2022
Akkor használtam VHS hifi magnót audió célra amikor hosszabb hanganyagot szerettem volna rögzíteni. És nem voltam otthon, de az időzített felvétellel ezt meg tudtam oldani.
Remélem, páran majd kipróbálják és leírják milyennek találják. Pláne, ha hifista is az illető...
Ugye itt a hangot vivôfrekvenciára ültetve a képsávhoz hasonlóan tárolták, nem úgy mint a sima magnók. Nagyon szép hangja volt amúgy.
Bátyám annó direkt erre vett VHS felvevôket. Az elsô magnó az ITT VR3998 volt, emlékszem 80ezerbe fájt, a "HiFi magazin" címlapján szerepelt a típus, az abban az idôben nagyon $ok volt (tudott egy csomó videó-effektet, csak épp a magyar adások SECAM rendszerben voltak, a képfeldolgozója meg PAL-ul tudott, azaz mindent effektet csak fekete-fehérben...). LP módban is lehetett felvenni, hangminôség érzékelhetô romlása nélkül. Az ITT képet nem is tudott felvenni LP módban azt hiszem, csak HiFi hangot. Ami gond volt, hogy hosszúidejû felvételnél (kikölcsönzött CD-ket vett fel) néha voltak tizedmásodperces torpanások (szünetek) amiknek nem volt magyarázata. Legjobb tudomásom szerint hiába vette fel a világ összes zenéjét , azokat szinte sosem hallgatta meg, a magnók elromlottak/megöregedtek. Saját véleményem az, hogy manapság kényelmetlen a szalagos hangrögzítés, a mai véletlen elérésû megoldásokhoz képest.
Úgy van, ezt is jeleztem, amikor az állandó "trekking"-et írtam. (Vagy tracking? Francse emlékszik már) Nagy barátom Francse.
De hát ilyen a nosztalgia, az "lp"-k minőség (telen) ségére sem szeret senki sem emlékezni
Csak elmélkedés, nem próbáltam. A keskeny sáv miatt sok a dropaut, amit videónál külön elektronika kipótol, előző képből tesz be a hiány helyére. Ez HI-FI hangnál milyen lenne így kipótolgatva, nem tudom.
Eszembe nem jutna bármiféle analóg hangrögzítővel bajlódni. Múzeumban van a helye, mint a régi technikatörténeti fejlődés egy szép és fontos állomása.
A digitális hangtechnika mai szintje mellett tényleg csak a lelkes oldtimer rajongóknak, nosztalgiára vágyóknak nyújthat örömöt. Ha rögzítettél egy anyagot jó minőségben, Hi-Res digitális formátumban, az megőrzi a minőségét végtelen számú sokszorozás, másolás után is. Életed összes kedvenc zenéjét a mellényzsebedben hordhatod jobb minőségben, mint bármelyik analóg anyag, és egy jó minőségű lejátszóval bárhol, bármikor hallgathatod. Túrázás közben, utazás közben, vagy ha egy szép langyos estén elmész sétálni. Jól kereshetően, akármilyen album, előadó, stílus szerint rendezheted pillanatnyi hangulatodnak megfelelően. Ennek nem nyújt semmiféle alternatívát egyik analóg formátum sem.
Igen, egyrészt nem erről szólna a téma, de:
Az LP hallgatás, használat nincsen eltemetve, sőt. Az útközbeni zenehallgatás, vagy most épp nálam a PC-ről (háttérzene) nem összehasonlítható azzal, amikor leülök a hang gépeim elé és olyan hangerőn, mintha a gitár ott szólna, zongora, egyéb, azt nem tudom összehasonlítani a fentiekkel. Eleve más az, amikor a zenére figyelsz és semmi másra. Amikor a basszusgitár, mélyhegedű, orgona enyhe prosztata masszázst is csinál ugyanazért a pénzért, az más, de ez most mellékes... Az egy meglevő félvezetős RIAA mellé még 2 különböző csöves RIAA is készül nálam. Az LP hallgatásnak is megvan az a rítusa, ami jólesik sokaknak... De ezek a dolgok egyén függők is, lényeg az öröm.
Persze, megvan (megvolna).
Csak amikor a 99-szer meghallgatott LP-d már recsegésekből áll, akkor elvész. Amikor a kazetta több búgást közvetít, mint zenét... Azt szokták mondani, ez a lejátszó hibája volt. Hát nem. Ami érintkezik, az kopik. A VHS-lejátszók nagyon érintkeznek, nagyon koptatnak. De semmi és senki sem gátol: csináld, próbáld, számolj be! (Ne másokkal kívánd kipróbáltatni az elképzelést ) A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2022
Érdemi hozzászólásokat is remélek.
A kezdő hsz-emben a link mutat egy filmecskét. Alatta szinte 100% érdemi hozzászólások, kommentek vannak. Itt is abban reménykedem, elvégre nagyobb hányadban elektronikai érdeklődésűek, végzettségűek vannak... Idézet: „(Ne másokkal kívánd kipróbáltatni az elképzelést ” De, nyugodtan bíztatok másokat, próbálják ki, nem veszítenek semmit, ha a feltételek megvannak: Van 6 fejes, parlagon heverő VHS-ük Vannak már soha nem használt kazettáik Ráérnek és engednek a kíváncsiságuknak (Nekem jelenleg nincsen 6 fejes VHS-em)
Helyettesíts be az LP lejátszó helyébe mondjuk egy Astell & Kern, vagy egy jobb minőségű FiiO, vagy SONY lejátszót. Nincs szükség RIAA fokozatra, nem serceg, nem pattog, nem érzed a sokadik lejátszás utáni tompulást, nem kell lemez oldalanként babrálni a lemez megfordításával.
Csak hátradőlsz a fotelben, és élvezheted a tökéletes, zajmentes zenét akár órákon át. Tudom hogy ismét nagy divatja kezd lenni az LP-nek, de ez nem más mint nosztalgia. Az LP soha nem tudta, és a jövőben sem fogja tudni azt a minőséget, amit a digitálisan rögzített zene hangzása ma már kompromisszumok nélkül tud. Tudom, hogy ez nem válasz a VHS Hi-Fi kérdésedre, és lehet hogy találsz lelkes szalag rajongót. A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2022
Értem én, hogy csak az egyetértés közlése "érdemi"
De akkor is csak azt tudom mondani, amit anyám: ha felvetted a kolompot, zörgessed!
De kérek mindenkit és megértve, sőt tudva, vagy helyenként másként látva, azt szeretném több tollból megtudni, a haszontalan VHS holmikból mit lehet érdemben kicsikarni.
Köszönöm a megértést. Minden féle hangforrás, közvetítés érdekes, értékes, csak most ez a fránya VHS tapasztalat érdekelne. Az is lehet, még mást is - remélem. Idézet: „nem kell lemez oldalanként babrálni a lemez megfordításával.” Az egyik jóbarát egy újfajta garantált ajzószert kap a másiktól, remek lesz az együttlét a nővel, ajánlja az. Másnap, na, milyen volt? - kérdé Fantasztikus! - ...és a nő? - Ő el se jött. Idézet: „a haszontalan VHS holmikból mit lehet érdemben kicsikarni.” Gyönyörű rajzolatú installációkat, térkitöltő művészi formákat.
SVHS-en remekül lehet zenét hallgatni. Amikor megvettem az enyém, akkor ezt is kipróbáltuk. Minden esetre engem nem hoz annyira lázba, hogy többet foglalkozzak vele
Mint a főcímben látható a kérdés egyetlen: A szalagos hangrögzítés és audio reprodukálásban mennyire lehet segítségünkre, ahelyett, hogy a sufniban rozsdásodik a régen megbecsült berendezés.
Az, hogy mennyi sok sokkal jobb dolog létezik erre a célra, nem is lehet vitatéma. Amennyiben nekem valaha, vagy most lenne a tulajdonomban, igaz, hogy az egyetlen típus és egyelőre egyetlen mérést közzé tettem volna: - Sávszélek, ahol az átvitel -3dB-esek - Hullámforma átviteli próbák - Oszcilloszkópos ernyőképek a mérésekről Nem hiszem, hogy túlzott elvárás lenne egyetlen gyakorló amatőr számára sem. Még korai lenne feladnom a reményt, hogy egy-két ilyen tapasztalatot, mérést megismerhessünk... |
Bejelentkezés
Hirdetés |