Fórum témák
» Több friss téma |
Akkor azért van, hogy egy adott jel azért nem látható teljesen, mert a külső freki nagyobb mint a belső szikronjel?
A zagyvaság miatt kérdeztem végül is, hogy mire valóak ezek a funkciók. Mert nem mindig sikerül jelet találnom mèg, ha tudom azt, hogy elvileg megvan. Azonban a szkóp nem látja.
Elárulhattad volna mi is az a jel, amit nem látsz. Az nem probléma ha a szinkron lassabb mint a vizsgáló jel. A szinkronjelből csak egy tüske képződik, ami elindítja (auto módban csak szinkronizálja az indítást) a vízszintes sweep generátor jelét. Ha a generátor pld. négyszer lassabb, akkor négy periódust látsz a vizsgált jelből.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2022
Nem titok részemről, hogy korábban az RF mérések, műszerek topikban egy Franklin oszcillátor elkészítésével és felélesztésével adódtak gondjaim. Újra szeretném majd csinálni az áramkört, az ellenőrzéséhez szeretnék majd mérését csinálni. Igaz, régebben már használtam szkópot iskolai gyakorlat alkalmával, de az már nagyon régen volt... Sőt ott nem ilyen "ismeretlen" jelet mértem és az digitális, modernebb szkóp volt.
Egy egyszerű szinusz jellel vannak gondjaim.
Azzal a szkóppal lesznek is gondjaid, ugyanis abból szerintem mára egyetlen olyan darab sem létezik a világon amelyik ne lenne durván kontakthibás, leginkább a bemeneti osztók de az időalap kapcsolója is. És sok esetben a semmit sem lehet kezdeni vele kategória. Mert ha csak oxidos azt le lehet pucolni, de ha meg van kopva, be van rágódva a felület, a leszedő rugóereje meg el van gyengülve akkor csak a csere vagy az átalakítás segít rajta. És ezeknél ez típushiba.
Beragadva egyik gomb sincs. Szellemképet vagy képhibát nem látok, akkor sem amikor csavargatom a fokozatkapcsolókat. Persze igazad van, nem mai szkóp, bármi lehet benne.
Azonban abban tényleg nem vagyok biztos, hogy jól mérek. Példaul, abban sem vagyok biztos, hogy mikor milyen mérésekkor kell mérőfejet használni? Mérőfejnek egy PP-25 típust használok. De megvan a gyári mérőkábele is. Az Y bemenethez 1 MΩ 32pF van írva. Ezt nem tudom, hogy ezt a mérőfej mennyire befolyásolja, ha ráteszem. Az X bemenethez pedig 0,5 V/T, de gondolom az szikronjelhez van. Ha esetleg tudnátok valami tanácsot adni, hogyan tudnám letesztelni, akkor azt megköszöném.
Mérőfejet azt szinte mindig kell használni, már ha korrekt jelet szeretnél látni az ernyőn mert egy darab dróttal vagy árnyékolt kábellel nem lesz illesztett a bemenet, na meg néhány MHz felett egyébként is kell a gyári mérőfej 1:10-es osztóval.
Nem tudom mit szeretnél tesztelni, de fogsz egy generátort, a szinusz jelét rákötöd a bemenetre és ennyi. Ha nincs generátorod akkor töltesz le a telefonodra egy szinusz jelet vagy egy generátor applikációt és a fejhallgató kimenetét rákötöd a szkópra. Ha bármi kontakthibás látni fogod rajta. Külső trigger forrást szinte sosem fogsz használni, vagy csak szökőévente.
Igen. De ez 1989-es gyártás.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2022
Elvileg igy látnod kell valamit:
- AUTO - 1 uS/T - 1 V/T
Egy DDS jelgenerátor jeleit megmértem. A szkóp beállítása 1 µS/T és 1 V/T, AUTO trigger. A frekvencia 440 Hz-nek választottam.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2022
Hello! Valami nagyon nem kerek. f=1/t
Ha a vízszintes eltérítés 1us/div értékű lenne, akkor a 4,7us az 213kHz frekvencia lenne. A szinusz meg itt ennél még sokkal gyorsabb. A 440Hz-nek, 2,27ms a periódusideje..
Itt egyetlen ábra frekije sem azonos a többivel!
Szerintem a mérések között te kapcsolgattad az időalapot a szebb fotó kedvéért.
Vagy a DDS generátor frekijét állítgattad? A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2022
Ja persze, hogy nem, hiszen 1 ms/T. Elírtam, bocsánat.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2022
A szinusz különbözik. Itt a jó. A többi azonos freki.
A fotók alapján teljesen jól működik a szkópod. Kezelni is tudod, mi még a kérdés?
Meg vannak azok a frekvenciahatárok, amikor µs vagy ms kell használnom? Persze tudom, hogy ez a jelalaktól is függ. Szerintem nálam ez okozza a gondot.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2022
Azok nem frekvencia határok. Általában úgy kalibrálják a szkópokat, hogy egy függőleges osztásnyi távolság az időskálán hány usec, vagy msec idő intervallumnak felel meg.
Ebből tudod visszaszámolni a mérendő jelek frekvenciáját, illetve megállapítani a periodikus jel periódus idejét.
1 ms/div esetében 1 kHz szinusznál 1 "kockában" 1 periódus lesz.
1 us/div esetében 1 MHz szinusznál 1 "kockában" 1 periódus lesz. 1 ms/div esetében 1 MHz szinusznál 1 "kockában" 1000 periódus lesz -> fehér sáv. 1 us/div esetében 1 kHz szinusznál enyhén ferde vonal. Nagyjából ennyi. Jó ez a szkóp, ne akard megjavitani.
Semmi belenyúlás. "User error", ha hiba van.
Ilyen hiányosságaim vannak. Akkor ha nincs jelalak változás a képernyőn, akkor az nem az jelenti, hogy nincs jel.
Akkor sem jó, mert vagy 0,5ms/div az időalap sebessége, vagy nincs a kalibrált állásba kapcsolva az X eltérítése. Esetleg az X tengely nyújtása be van kapcsolva. De nem látom a képen erre van-e esély. De az időalap futása és az X eltérítés erősítésétől függ a kapott eredmény. (Nem ismerem ennek a szkópnak a képességeit, de csak 1-3 lépések vanna, 0,5-5 lépések nincsenek is az eltérítésnél.)
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2022
Igen a nyújtás be van kapcsolva, illetve maximumomra van a potméter tekerve. Középre kellene raknom? Mindig, amikor bekapcsolom a szkópot, akkor a fokozat kapcsolókat a GND állásba kapcsolom és középre igazítom a kis zöld pontot. Ebben a hozzászólásomban található képen a legfelső potméter második funkciója, (szürke peremű forgatógomb). Szintén ennek a potméternek a piros gombjával, pedig ( trigger jel) az állóképet állítja be a képernyőn.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2022
Én nem látom ezen hol van ezen nyújtás gomb. A vízszintes és függőleges pozíció állítása nem befolyásolja a mérések pontosságát. (X/div és Y/div értékét)
Talán így látható, odaírtam mi micsoda. Gomb szokott lenni? Ha igen, akkor ez lehet nem az mire gondolsz. Különben ebben nincs kalibrátor funkció.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2022
Oké.
- Akkor pedig meg kell nézni, hogy az X kapcsoló gombja nincs-e elfordulva. Tehát hogy jobbra tekerve maximumon az X bemenetre mutat-e, valamint ballra tekerve 30-ra mutat-e. - Az X nyújtás poti minimumon áll-e. (Normális szkópnál van egy ugrás a kalibrált helyzetben, de minimum felirat "cal") - Ha ez stimmel, be kell állítani az X csatorna erősítését, nincs-e az elállítva. Mert ez nem a valóságot mutatja ha a jel tényleg 440Hz. - 440Hz esetén 1ms/div állálnál a periódusidőnek (pld. két csúcspont közötti) 2,27 osztásnak kell lenni. A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2022
Megnézzem esetleg másik jellel, illetve jelforrással?
Idézet: „Az X nyújtás poti minimumon áll-e.” Ekkor a legkisebb a jel "összehúzódása", igaz? A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2022
Sajnos előjött egy hiba az előzőekben tárgyalt szkópnál. Most csak szavakkal írnám le a jelenséget, de lesz kép is majd.
Szóval, azt vettem észre, hogy a sugár a képernyőn bejelölt középső vonalon egyenesen fut. De, ha a poziciónáló potméterrel a sugarat felviszem vagy leviszem a képernyőn, akkor kis szinuszjelek, illetve inkább fűrészjelhez hasonló kicsi futó jelalak jelenik meg. A képernyő lenti és fenti 1/3-ad részénél kezdődik a sugár megváltozása. Sajnos a kisebb időtartamban a sugár több kisebb vonalra oszlik (zavaros lesz). Ha az időtartam nagyobb pl. 10 vagy 30 ms/T, akkor jobban látszódik a leírt jelenség. Már megnéztem úgy, hogy a házban kihúztam minden fogyasztót, hátha az egyik az oka ennek a jelenségnek, de nem. Sajnos négyszögjel és a szinusz jel is elég zavaros. Lenne ötletetek, hogy esetleg melyik fokozat lehet hibás? A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2022
|
Bejelentkezés
Hirdetés |