Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Elektrosztatikus töltésjelző
Témaindító: Szurkee001, idő: Júl 29, 2022
Témakörök:
Kedves Fórumtársak!
Szeretnék segítséget, ötletet, esetleg kapcsolási rajzot kérni, hogy hogyan működhet egy elektrosztatikus töltésjelző?
Szia! Köszönöm a linket!
Szerintem olyat ne válassz, aminek szabadon lógó FET a bemenete...
Szia Gafly!
Miért? Mik vele a tapasztalatod? Egyébként ehhez a kísérlethez szeretném használni: https://fizipedia.bme.hu/index.php/F%C3%A1jl:Megosztas_II.ogv Láttam ilyen műszert, csak kicsit sokallom a 20.000 + Postaköltséget, ha viszonylag egyszerűen meg is építhetem! A nagy kérdés, hogy statikus elektromos tér érzékeléséhez melyik lenne az ideális?
Nincs vele tapasztalat...
Ezt Próbáld meg megépíteni, és az egészet dodozold be. Érzékelőnek egy darab 2 oldalas nyáklemezt tegyél aminek az első oldala az érzékelő, a másik oldala test(GND)
Szia!
Köszönöm a linket! Abban tudnál tanácsot adni, hogy hogyan oldjam meg, hogy olyan legyen, mint amit a Hartlein Károly tanár úr használ? Olyat, mint egy mágneses pólusteszter, csak itt a pozitív / negatív töltésre reagálna. Elképzelésem szerint akkor két külön áramkör lenne és egy komparátorba futna be a jel, ami működtetné a piros, vagy a kék ledet.
Gyermekkoromban építettem ilyesmit: 6db tranzisztor darlington kapcsolásban már akkora erősítésű, hogy az elektrosztatikus tér miatt szivárgó nA-es áramok is kinyitják. Az első tranzisztor bázisán volt egy kis antenna. Ehhez már csak egy led + előtét ellenállás kell, meg egy 9V-os elem. Az NPN tranzisztorokból épített darlington a pozitív töltések jelzésére jó, a PNP-ből épített pedig a negatívra. A mai tranzisztorokból lehet, hogy nem kell 6db mert nagyobb az erősítésük, mint amit akkoriban be lehetett szerezni (talán 4...5db elég hozzá).
Amennyire emlékszem szépen működött a kütyü.
Hello!
Az elektroszkópnál alig van egyszerúbb szerkezet. A tanár úr is ilyent használ, csak kicsit kimunkáltabb a mechanikája. De az elv ugyan az.
A belinkelt videón nem csak elektroszkóp van, hanem egy kis fekete doboz is, piros és kék ledekkel.
És lám-lám valóban, ember volt a falóban. Én meg csak a képet néztem, videót nem..
CMOS IC-vel szerintem lehetne is csinálni. Minden meg van hozzá:
- Nagy bemenő ellenállás, - Védő dióda a bemeneten, - LED-et is meg tudja hajtani... CD4011 örökké él.
Sikerült találnom egy jónak tűnő kapcsolást:
https://www.electroschematics.com/static-charge-monitor-2/ Mielőtt hozzálátnék a megépítéshez, kíváncsi volnék a véleményetekre, szerintetek úgy működne, mint a tanár úr videójában?
üdv ..müködik igen .
Anno 10-12èvvel ezelőtt èn is kreáltam,ehhez hasonló műszerrt,az fet bemenetű volt,ès 2db,japán hf,tranzisztort tartalmazott,egy 150-200uA,èrzèkenysègű deprez műszert hajtott volt az volt az indikátor.. Az elektronokat vegyüjrő antenna,egy kihúzható Fm.rádió ant,volt. Lègtisztító ionizátorok üzemelèsèt, anion szórását ,ellenőriztem eztel,a műszerrel.. |
Bejelentkezés
Hirdetés |