Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » 22. HiFi Show Budapest, 2023. október 14-15
Témaindító: tunerman, idő: Szept 26, 2023
Témakörök:
Megírtam a 2023-as HiFi Show-ra az Audio Hobby kiállítási szórólapjának első próbaverzióját
100 ÉVES TÖRTÉNET A múlt század elején, 1907-ben Lee de Forest szabadalmaztatta a 3 elektródát tartalmazó, Audion-nak nevezett elektroncsövét, majd 1912-ben a csövek transzformátoros csatolásával létrehozta az elektromos jelek korai kivitelű erősítőit. Az eltelt több mint 100 év alatt ez a Single End elv semmit sem változott, csak a csövek tipusparádéja volt az ami megjelent minden lehetséges kivitelben. Az SE erősìtők egyszerű, átlátható topológiája sok embert bevonzott a tervezésbe, gyártásba, ami végül így a mai napig a piacon tudja tartani ezt az őskövület technikát. Az is igaz viszont, hogy közöttük a transzformátoros jelcsatolás még ritkább, már szinte kihalt a magas anyag és a gyártási költségek miatt. Pedig a transzformátoros csatolású erősítőfokozatok egyik nyilvánvaló előnye, hogy az áttételek helyes megválasztásával az impedancia és jelszintek sokkal nagyobb lehetőséget adnak a tervezéshez. A 7242 tube PSE elektroncsöves erősítő kihasználva ezt a lehetőséget, benne csak egyetlen trióda erősítí a bejövő jelet, majd az interstage transzformátor ezt megkétszerezve hajtja meg a kimeneti katódkövető 7242 végtriódát. A további újítások segítségével így egy igen egyszerű kapcsolás került megtervezésre, amelynek a legfőbb jellemzői a következők: - minimál koncepció az elvi működéshez (csak 9 db alkatrész) - nincs ellenállás az elektroncsövek katód és az anódkörében sem - nincs kondenzátor az erősítőkapcsolásban - nincs sem lokális (JW5842), sem globális visszacsatolás (Negative Feedback) - utánhúzással kiterjesztett nagyfrekvenciás átvitel (Bootstrap Compensation) - egyenárammal előfeszített vezetékezés (bias Ground/Signal wire) A bemutatásra kerülő elektroncsöves erősítőt a következő komponensek segitik a demonstráción: - Philips CD100 trial run lejátszó, melynek no global NFB-s I/V konvertere, és V-FET-es audio kimenete van - Stellavox SP8 magnetofon, StellaMaster 38cm/s fejegységgel - Lowther Acousta 115 hangdoboz, P6M+7A mágneskörrel - Kondo vezetékezés Audio Hobby TJ.
100 éves történet és még mindíg a 100 éves technikát istenítjük.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2023
Mivel az ismertetőben nem volt szándékom senkit sem terhelni műszaki adatokkal, most beteszem a végleges megépítésű 7242 tube PSE főbb mérési adatait.
- névleges teljesítmény: 10W/8R, 25Hz-20kHz (-1dB/-3dB) - frekvenciamenet: 1W/8R, 8Hz-30kHz (-1/-3dB) - THD+N 1kHz/1W/8R: 0,05% - THD+N 1kHz/10W/8R: 0,5% Jel/zaj: <100dB áthallás: <100dB TJ.
Ez úgy van, hogy a jót csak egyszer kell kitalálni...
Ezeket van lehetőség ott meghallgatni?
Igen, a 150-es szobában lesz az Audio Hobby bemutatója:
https://hifishow.hu/az-audio-hobby-a-22-hifi-shown-bemutatja-a-7242...sitot/ TJ.
Köszönöm, ha nem jön közbe semmi ott leszek.
Szívesen látunk
Annyi előzetes információm lenne, hogy a páros órában a Philips CD100 lejátszó, páratlan órában a Stellavox SP8 magnetofon demózna (10-18 óráig van a nyítvatartás). TJ.
Az elmúlt évi HiFi Show-n lejátszott három mesterszalag másolat mellé sikerült újabb 3 hármat bezsákolni
- Belafonte Carnegie Hall (1959) - Getz/Gilberto Carnegie Hall vol2 (1964) - Jazz at the Pawnshop (1976) Lesz műsor TJ.
Ezek a szalagok 3 3/4 vagy 7 1/2 sebességűek?
A Jazz at the Pawnshop-ra nagyon kíváncsi vagyok, mikor tervezted lejátszani? Nekem megvan CD-n, ha van kedved összehasonlíthatjuk.
Idézet: „Ezek a szalagok 3 3/4 vagy 7 1/2 sebességűek?” A HiFi Show-n lejátszott mesterszalag másolatok 15ips/38cm/s szalagsebességűek - ezért "másolatok". TJ. A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2023
Idézet: „A Jazz at the Pawnshop-ra nagyon kíváncsi vagyok, mikor tervezted lejátszani? Nekem megvan CD-n, ha van kedved összehasonlíthatjuk. ” Előre beütemezve csak a CD lejátszás (páros órában), és a mesterszalagok lejátszása (páratlan órában) van... TJ.
Tegnap este elkészült a HiFi Show katalógusához a bemutatkozó oldalunk - férfiasan be kell valljam, hogy egy profi újságíró szerkesztette át az ìrásomat...
MIT HALLHATTOK AZ AUDIO HOBBY SZOBÁJÁBAN - ÉS MIÉRT NAGY SZÁM EZ? Lesz itt egy parallel single ended (párhuzamosan kapcsolt együtemű) erősítő, amely 7242-es teljesítménytriódákat használ. Ez önmagában sem rossz, de messze nem a történet vége. Alighanem ismeritek azt a mondást, amely szerint „az az alkatrész, amelyik nincs az erősítőben, az nem ront a hangján”. Nos, a jó hírem: a 7242 parallel single ended erősítő elvi kapcsolásában rekord kevés alkatrész található. Ez kifejezetten jó dolog. És mindettől a történet még mindig csak egy jószándékú „vissza-a-jövőbe” sztori maradhatna. A sok hifista által imádott hagyományos single ended erősítőknek azonban van két nagy baja. Az egyik a magas torzítás, a másik pedig az, hogy a hangfal impedancia-változásai közvetlenül visszahatnak a végcsőre, amit a cső nagyon nem szeret. Nos, a 7242 parallel single ended erősítő túllép ezeken a korlátokon. Mért torzítása mindössze tizedakkora, mint a hagyományos single ended erősítőké. A hangszóró visszahatását a végcsőre pedig az zabolázza meg, hogy a kimenő transzformátor a végcső katódkörébe került. Ez és néhány egyéb megoldás már egyértelműen felülírják az évszázados single-ended hagyományokat. A technikai leírás túlfeszítené a brosúra adta kereteket, de természetesen szívesen adok majd információt a kíváncsiaknak. A 7242 parallel single ended erősítő legfontosabb jellemzői: · minimál koncepció: mindössze 9 alkatrész van az erősítőrészben · a 7242 teljesítménytrióda katódáramkörében van a kimenőtranszformátor · nincs ellenállás az elektroncsövek katód és az anódáramkörében sem · nincs kondenzátor az erősítőrész elvi kapcsolásában · csak egyetlen feszültségerősítő fokozat van (JW5842) · nincs sem lokális (JW5842), sem globális negatív visszacsatolás (no NFB) · utánhúzással kiterjesztett nagyfrekvenciás átvitel (bootstrap compensation) · egyenárammal előfeszített vezetékezés (DC bias ground/signal wiring) És ha már ilyen kevés az alkatrész a 7242 single ended erősítőben, azok miért ne legyenek a legjobbak? Az építéshez NOS USA elektroncsöveket, Tango transzformátorokat, Black Gate kondenzátorokat és Kondo ezüstvezetékezést használtam. Remélem nem bánom meg A demókhoz pedig beszereztem néhány mesterszalag másolatot-is, hogy a zenehallgatás a lehető legjobb élmény legyen a 150-es szobában, ahol szeretettel várok minden hallgatózni vágyót: Audio Hobby TJ.
HiFi Show Audio Hobby 150-es szoba.
TJ. A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2023
|
Bejelentkezés
Hirdetés |