Fórum témák
» Több friss téma |
Mekkora a tápfesz a DS lábain? Mekkora az áramfelvétele? Mekkora a felhúzó ellenállás?
A DS lábain 5V-van, amikor "hibaállapotba" kerül akkor leesik 4,4V-ra, szóval jó nagy áram folyhat ilyenkor. Áramot még nem mértem, mindjárt megejtem azt is.
A felhúzó ellenállás 5kΩ.
Megmértem az áramot is. Most amikor normálisan működik 1mA alatt ugrál a műszer.
Proci reset után magához tér? Nem lehet hogy hibás átvitel/kommunikáció miatt pl riasztás módba kapcsol és húzza a buszt, a proci meg hajtja a buszt(már ha nem OC-ben hajtja a proci)?
Amint megint megáll kipróbálom. Ezt építettem meg:DS18B20 (Digital Temperature Sensor) and Arduino csak mellé csaptam még egy DHT11-es szenzort és kicsit módosítottam a kódot:
A proci egy ilyen pro mini: AR-PM328-5V, ennek van a 3-as lábán. A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2022
Szia!
Jóval hosszabb kábellel is működőképes, bár nem riasztókábellel használtam. Lehet rossz szenzor vagy hibás program is. szerk.: korábban olvastam rossz, hibás (valószínűleg nem eredeti!) szenzorokról. A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2022
Sokkal hosszabb kábellel is működik. A szenzornál 100 nF-os kondi legyen, a felhúzó ellenállás 3.3 kΩ. A nem használt ereket és az árnyákolást is vágd el, ne kösd sehova, egyik végén se, csak a gerjedést segíti elő. Relé meghajtása ugyanazon kábelről nem túl szerencsés, okozhat gondot. Ha távolkeleti beszerzés, akkor a szenzor is lehet hibás.
Rendben ezeket kipróbálom. A beszerzési hely ismeretlen, kollégától kaptam őket akinél évek óta működnek ezeknek a tesójai (többet vett, ezek kimaradtak, de nem tudom honnan vette).
Még a kazán nagyfeszültségű gyújtására gyanakodok, az van a közelben mint zavarforrás (őrláng nélküli kazán minden induláskor nagyfeszültségű szikrákkal gyújt, ettől a szenzor és a kábelek kb. 20cm-re vannak.
Húztam külön kábelt, kapott egy 100nF-os kondit a 4,7µF mellé, a felhúzó egyenlőre maradt 5k. Kíváncsi vagyok.
Délelőtt semmi gond nem volt (ez kb. két órát jelent bekapcsolástól számítva), majd nemrég bekapcsoltam a kazánt is, azután nem sokkal fél óra alatt kétszer is meghalt. Ha a szenzortól elvettem a tápot majd vissza (csak a szenzortól) akkor megjavult egy időre.
A 4.7 µF-ot szedd le, megeshet, hogy az okozza a gerjedést.
Rendben. Bár az már a hiba megjelenése után került rá, először nem volt rajta.
Akkor mérés előtt valamennyivel(adatlap) kapcsold be a DS tápját, kiolvasás után meg kapcsold ki.
Nyilván ez plusz áramköri beavatkozás...
Köszönöm a segítséget!
Úgy tűnik, hogy a külön kábel és a 100nF-os kondi megoldotta a problémát. Legalábbis azóta teljesen jól viselkedik.
Üdv mindenkinek!
A napkollektorom vezérlését korszerűsítem. Eddig sima NTC-s hőmérséklet különbség kapcsoló működtette, de a beállítása és a képességei is korlátozottak voltak. Most esp8266 és DS18b20 -ak kombinációját kapja. Sajnos azzal szembesültem, hogy a tetőn lévő kollektortól jövő négyeres 25-30 méter telefonvezetékem nem biztos hogy jó lesz, ugyanis időnként megszűnik a kommunikáció a vezérlő és a DS18b20 között, -127 értéket ad vissza. Ki lehet ezt küszöbölni valahogy? Vagy cseréljem esetleg UTP kábelre?
Én első körben cserélném a vezetéket és csökkenteném a lehúzó ellenállás értékét , ha ez nem segít , a program ot úgy írnám meg hogy ha -127 a vett érték akkor mondjuk egy optocstolóval le-majd visszakapcsolja a szondák tápját és toljon egy initet ...
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2023
Én most szanálom a DS szenzort a napkollektorból. Pt100 lesz ha sikerül.
Itt van pár tipp: Bővebben: Link. Ha nem segít. kaqkk is adott egy jó tippet.
Megoldódott a probléma. Nem kellett vezetéket cserélnem, csak ki kellett javítanom az "okosságomat". Ugyanis először azt találtam ki, hogy a négyeres telefonvezeték két erét összekötöm hogy biztosabb legyen a jel átvitel. Megolvastam itt az okosságokat és úgy láttam hogy ez hiba volt. Átkötöttem három érre és a negyediket nem kötöttem sehová, így simán korrekten érkeznek az adatok még akár másodpercenként is.
Neked is kösz, de mint írtam, szerencsére megoldódott vezeték csere nélkül. A
Idézet: gondolom csak elírás, mivel felhúzni kell az adat lábat. Egyébként A javítás előtt sem véglegesen állt be -127-re, hanem csak időnként egy-egy mérés erejéig. Ha nem sikerült volna megjavítanom, akkor az is megfordult a fejemben, hogy a programot írom meg úgy, hogy -127 esetén hagyja figyelmen kívül a hibás adatot és újra kérje le az értéket. „lehúzó ellenállás”
Igen az elírás volt (fel-le nem mindegy ? ) Viszont az érték csökkentése már többször eredményezett stabilabb átvitelt .
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2023
Nálam a nyár közepén, a legmelegebb időben halt meg a DS18B20. Valószínűleg nem bírta a kánikulát és hőgutát kapott. Amit nem is nehéz elképzelni tekintve hogy a primer körben elég magas hőmérsékletek léphetnek fel napkollektor. A DS szenzorok hőtűrése messze alatta van ezen értékeknek.
Ezért javasolt megpusztuló szenzor kezelésére is felkészíteni a szoftvert.
Hát majd meglátjuk. Nekem a kazán huzatszabályzójához is DS van szerelve a füsthőmérséklet mérésére, amit már sikerült 170-180 fokra melegíteni, de eddig még mindig visszatért ha lehűlt. Persze kicsit tartok tőle, mert a drain back rendszerem akkor is visszaengedi a vizet a tartályba, ha a tárolóm már túlmelegedne. Bizony akkor nem tudom mennyi lehet a hő a kollektorban.
Ugyan megfordult a fejemben, hogy az NTC jobban bírja a strapát, ám annak a jelével sok a macera és még akkor sem biztos hogy pontos adatokat kapok, még egy nagyon jól kidolgozott függvénnyel se. Arról nem is beszélve, hogy az ESP egyetlen analóg pinjét már elhasználtam kezelő gombokhoz. Igen, a szoftvert bizony minden hibalehetőségre fel kell készíteni.
MAX6675 és egy K típusú hőelem. Ha túlterhelsz valamit, nem kell csodálkozni, hogy elromlik.
Nem véletlen írtam fentebb (vagy lentebb ?) hogy szanálom a ds senzort a napkollektorból. Nekem feketére égett a hozzávezeték. Az meg nem jó.
Pusz egy szavazat a MAX6675-re, SPI kommunikácó ... akár 1000 fokig is simán mér. Szobahőmérsékleten 1-2 fok eltérés a DS-hez képet. ( Nálam vegyestüzelésű kazán füstcsövén figyel! )
Ha kevés az ADC láb akkor könnyen lehet bővíteni pl: multiplexerrel ADC-16CH vagy ADC-val ADS1115-M. Mindkettőt árulják a HESTORE-ban is.
Nem rég láttam egy videót ahol meleglevegős forrasztóval hősokknak tettek ki különféle hőmérő szenzorokat. Volt ami hamar megadta magát, volt ami tovább bírta. De soknak megváltozott utána a pontossága, az 1-2 C-ből lett 5-10 C eltérés is. Csatolnám a videót is, de persze most nem találom... A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2023
Kedves Tagok!
Nagyon komoly problémával szenvedek már hetek óta . Adott egy arduino napkollektor vezérlő DS18B20 szenzorokkal, van mellette a falon egy Easun inverter ami villamos árammal látja el a rendszereket. Probléma pedig az ha bekapcsolom a napkollektor vezérlő megbolondul , hol nem találja a szondát (-127C) vagy egyszerűen -2580 és ilyen hőmérsékleti adatokat ír ki ... Felhúzó elenállás 3,3 kohm , a szondák lábain 100 nf smd és 470 pf az adat és a föld között. Így is összezavarodik. Nincs valakinek egy jó tippje ? már ott tartok hogy feladom az egészet . Kábel 10 m utp ( adat és föld egy csavart érpár, +5v és dnd ismét 1 csavart érpár , többi szabadon hagyva ) Segítséget előre is nagyon köszönöm A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2023
Szia! A szabadon hagyottakat kösd testre a vezérlő oldalon, hátha így zavarvédettebb lesz a vonal.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2023
Sajnos ezt már próbáltam , nem sok sikerrel , most az utolsó próbám az volt hogy az adat vezetékbe bekötöttem egy 47ohmos ellenállás sorba , kicsit javult de elenyésző a javulás. Nem tudom , talán vegyek árnyékolt audió kábelt és próbáljam meg azzal ?
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2023
Az árnyékolás mindig jó, amit a céloldalon le kell kötni testre, de a másik vége legyen szabadon.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |