Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hűtőborda
hello
Elég méretes darab, mondjuk a fekete eloxálás az elég jó hőterjedésre hagy következtetni, bár szemre megmondani nem lehet hogy mekkora a hőellenállása. Azt hiszem a HQ video honlapján van hasonló típus, ott nézz körül... A fele talán elég lenne, de szerintem jobb meghagyni az egészet, és csillámmal elszigelni a tranyókat a bordától, de így is melegedne rendesen és talán igényelné a ventillátoros hűtést!
Ha jól méregettem, akkor az egész borda felülete kb 1447,04 négyzet cm.
Hőellenállás értékre kb 2,2°C/W reális lehet?
Miért nem fűtöd meg a közepét? Ráteszel egy BD-t, és egy potival beállítassz mondjuk 10W-ot (Pl.:10V;1A) Bekapcsolás előtt mérés, 30 perc múlva mérés. deta t/10.
Na ez jól hangzik!
Köszönöm, kipróbálom! Üdv
Sziasztok!
Hűteni szeretnék 2 db IC-t (LM317) 1 bordával, amiknek nem szabad érintkezniük egymással. PC tápegységben úgy oldották meg hogy az IC és a borda közé beraktak valami vékony műanyagszerű lemezt, az teljesen elszigeteli az IC-t a bordától? És a hővezető krém/paszta vezeti az áramot?
ok, köszi, a csavar és IC közé is találtam kis gyűrűt
Sziasztok!
Van egy erősitőm és a hűtőborda nem elég a tranzisztorok hűtésére. A hűtőborda gyári, szerintem elméretezték Arra gondoltam, hogy betenék 2 darab tápegység ventilátort, csak mivel a ventilátor tul vastag nem tudom rátenni a tetejét. Így szeretnék kivágni a bordából , hogy sülyeszem bele a ventilátorokat. Hallotam olyasmi, hogy ha kivágok a bordából akkor nem lesz jó a hőelvezetése Szerintem ha kivágok belőle és még ott lesz benne a két ventilátor elég jól lehül mert leteszteltem. Nos akkor vágjak ki belőle vagy ne Jó lenne vmi tanács Köszi
Hali!
A Pio erőködők hűtését nem igazán szokták elméretezni. Szerintem ott valami más gond lesz, látva az eléggé elszineződött nyákot. A puffer kondik nem tom, hogy csak én látom-e így de mintha fellennének púposodva. Üdv: Markifiu
Hát az erősitő elég régi, én ugy vettem az ocskapiacról és müködik rendesen(orditt). Ami pufferkondit illeti az be van vonva valami műanyaggal és a meleg hatására az a műanyag megpúposodott. Hogy miért van elszineződve a nyák azt nem tudom, pedig 1 órányi járatás után megnéztem ott az ellenállasokat és nem melegedtek.
Semmi köze a színhez!
Az a lényege, hogy az eloxálás egy vékony porózusabb felületet képez az alumínium felületén és ez a porozitás növeli a felületet! Homokszórással is növelhető ily módon a felület. Idézet: „Az a lényege, hogy az eloxálás egy vékony porózusabb felületet képez az alumínium felületén és ez a porozitás növeli a felületet! ” Igen ez igy van,de a szin is elősegiti a hőleadást. Ezek közül is a fekete a nyerő. Nem véletlenül beszélnek "feketetest" hősugárzásáról.
Hali! eladó a borda?
Ennek tökéletesek a méretei az erősítőmbe köszi
Ez az amit a fetish kategóriájának hívnak!
Van erről valami tudományos leírás? Sötétben ezekszerint mindegyik ugyanolyan jól adja le a hőt, mert feketének látszik?? A szín a fényvisszaverő képességgel van összefüggésben és nem a hőleadással!
Ha te mondod...
Azért csak piszkálja a csőrömet,miért is fekete a nagyteljesitményű áramirányitó bordája a cégnél. Kommersz készüléket direkt nem emlitek mert a design a meghatározó.
Szerintem tévedésben vagy, egy kicsit olvas utána:
http://www.roik.bmf.hu/fizika/feketetest/index.html http://hu.wikipedia.org/wiki/Feketetest-sug%C3%A1rz%C3%A1s http://www.uni-miskolc.hu/~www_fiz/modern1/04.htm http://www.kislexikon.hu/abszolut_fekete_test.html (gogle --> "fekete test") Forszírozot (ventillátoros) hűtésnél nem olyan érdekes a szín, mert ott nagyrészt nem sugárzással történik a höleadás, de amúgy igen is sokat számít hősugárzó felület milyensége. Üdv: P István
Szia!
Sajnos nem eladó! Nekem is az erősítőmhöz kell... Üdv :eek2:
Sziasztok!
Lenne egy kerdesem. Kipucoltam a regi gepemet a portol (jo poros volt ) es a cpu hutobordet levettem a silikonpasztat letoroltem es mikor mindent megpucoltam tettem a cpura olyan hovezeto pasztat amit szokta teni a stabilizali Ic meg a tobbi minden ala. Nos az lenne a baj hogy megneztem a Fanspeed progival es 70 fokos, megnezem a huto bordat nem meleg es nem ertemttem. Lehetseges hogy valami speci paszta kell a cpu es a borda koze??? A proci egy AMD ATHLON XP 2000+ jo 5 eves es eddig rendes hult! K Koszi
hát nekem egy fecskendőben van és abból ugy 2-3 mm ert tettem rá
Semmikép nem kell vastagon kenni,épp hogy legyen rajta. A pasztának csak a nagyon kicsi felületi egyenetlenséget kell kitölteni,több fölösleges és gyengiti a hőátadás hatásfokát.
Köszi, akkor ezek szerint amit tettem rája az picit sok holnap akkor leveszem és vékonyabb réteget teszek rája Köszi újból
De a felesleget úgyis kinyomja az érintkező felületek közül. Tehát a pazarláson kívül szerintem más probléma nincs azzal ha sok van rajta. Számtek boltban kapni olyan pasztát, amiben ha jól tudom nagyon finomra őrölt rézpor van (az is ilyen krém állagú) ha nem lesz javulás a vékonyabb rétegtől, akkor ezt javasolnám. De kíváncsi vagyok, hogy jobb lesz-e vékony réteggel. Egyébként én leszorítás után picit ide-oda fordítok a bordán, így biztosan kinyomja a felesleges pasztát.
Nem tudom, hogy te elolvastad e ezeket, én a wiki-set elolvastam és abból az derül ki a számomra, hogy a fekete test egy energetikai szempontból ideális testet jelent, és a fekete nem a színére utal!
Fekete lyuk ??? A lényege a fekete testnek, hogy minden energiát amit elnyelt, azt optimálisan vissza is sugározza! Kis képzavar van a fekete test és fekete színű test közt!
Maximum fogalomzavar lenne, de nem:
fekete test minden sugárzást elnyel és ki is sugározza a saját és környezetének hőmérsékletétől függően. Az ideális fekete színű hűtőborda is "hasonló" viselkedésű: a látható és infra tartományban lévő sugárzást teljesen elnyeli (ezért fekete, igaz, itt most az infra tartomány érdekes) ami a hőmérsékletét megemeli a környezetéhez képest. Ez a hűtőbordák esetében nem lényeges, itt a hűtendő alkatrészek emelik meg a hűtőborda hőmérsékletét, amit a hőmérsékletétő függő hullámhosszon megpróbál kisugározni (az általában már az infra tartományba esik a hűtőborda hőmérsékletén). Ha feltételezzük hogy a felszín az infratartományban is "fekete" akkor ezt jó hatásfokkal teszi. Ha nem fekete az infra tartományban akkor a hőmérséklete megemelkedik hogy az energiától meg tudjon szabadulni. Én egyébként az ismereteimet nem wiki-s cikkekből szereztem anno, hanem könyvek olvasása által. Csak azért linkeltem be egy pár cikket , hogy szemléltesem, hogy rengeteg anyag van az interneten is erről a kérdésről és venni kell a fáradságot egy kis olvasásra. Ezek csak elméleti alapokra utalnak, de a mélyebb megismeréshez sajnos többet kell olvasgatni. Üdv: P István
Nos levettem a bordát és a pasztát letöröltem és kevesebbet tettem rája ahogy mex mondta és a bordát egy kicsit megmozgattam ahogy Tomi20 irta és most "herejőt"
Kösz a segitséget
Szerintem meg a képzavar is tökéletesen megfelelő kifejezés ide!
De nem akarok nyelvészkedni! Visszatérve az eredeti témához! Ajánlom, figyelmesen elolvasni az általad belinkelt oldal figyelmes újbóli elolvasását! http://www.roik.bmf.hu/fizika/feketetest/index.html Ebből világosan kiderül, hogy a szín a sugárzás hullámhosszából adódó spektrumokra vonatkozik, a fekete test kifejezés pedig egy fizikailag idealizált állapotra vonatkozik, és semmi köze nincsen a test színéhez! Ez olyan, mint az abszolút 0 fok, elméletileg van, de nem létezik sehol!
Most olvastam a számitógép.hu-n,igaz abszolút tudománytalanul:
Idézet: „Pl. szerves festék oldatába mártva az alumíniumot nagyon tartós és szép bevonatot kapunk, hiszen a festék behatol a pólusokba. Nem mindegy milyen színű az így előállított hűtőborda, a fekete szín rendelkezik a legjobb hőledással (és felvétellel is). Nyílván egy feketére eloxált hűtő jobban hűt, mint egy sárgás színben pompázó. De ne feledjük itt csak pár fokos különbségről lehet szó. ”
Így terjednek a tévhitek!
Ez valószínűleg úgy jött be a köztudatba, hogy az eloxált hűtőborda színe az eljárás miatt és a mélyebb oxidréteg miatt fekete lett, és a porózusabb felület miatt jobb hűtést produkált! Tehát ha levonjuk a logikus következtetést, akkor a fekete színű hűtőborda jobban hűt mint a rózsaszín! "És ha a súlya megegyezik egy libáéval akkor boszorkány!" Hol tart már a tudomány!
Az eloxálási folyamattal tisztába vagyok,a szinezés mindig utólagos munka,leginkább szerves festéket használnak erre a célra,tehát a fekete szin nem az elox mellékterméke. Nem következtetés hanem én tényként fogadom el:a fekete szinű felületnek jobb a hőleadó képessége mint pl a fehérnek. Valamelyik katalógusomban diagrammon is ábrázolva van,ha a kezembe kerül felteszem. Részemről befejeztem,álláspontom feléd,mint már egyszer irtam:ahogy gondolod. Csak kimélj meg a flame-től engem és a fórumtársaimat légyszives.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |