Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » CB rádió
Nah igen erre én is gondoltam! Ezért is beszéltem a mikrofonba jó hangosan, de akkor sem volt semmi!! A kis műszere a cb-nek is inkább visszafelé mozdul.
Antenna vagy műteher volt rajta 50 Ω-t képviselve és legalább 5-10 W terhelhetőséget?
Annak a végén is 1 diódás csúcs detektorral adáskor Változó DC-t kellene mérni ami arányos a kimenó teljesítménnyel. P=U^2/R után SQR(P*R) alapján feszültséget mérhetsz. SSB-ben annak is ott "libegni" kellene moduláció függvényében. AM esetén moduláció nélkül is kb fél kimenő teljesítményű vivőnek kell ott lennie.
Van rajta egy antenna, gyári. Az oszcilloszkóp szabad mérővezetéke veszi a jelet, így látom!
Illetve gyönyörűen kifagy a számítógépem egere, ha adásra kapcsolok, de csak AM-ben Induljunk el onnan hogy valaki belebarmolt a PLL részébe hogy legyen "felső" sáv is. Ezért abban se vagyok biztos, hogy jó frekit szintetizál adásnál. A nagyobb bajom, hogy még mindig nem értem, hogy lesz az adás egy oldalsávos!! Az AM tök egyszerű a két RF vég tápfeszültségét manipulálja, de a két SSB-nél azok teljes tápon vannak (nyilvánvalóan). Gyanítom, hogy a varázslatot az IC6 csinálja...de mit!?!
Műteherrel jobban járnál és mindenki más is aki a környezetedben CB sáv környékén működne.
Ha más nem egy provizórikussal is. pl 20 db 1k ellenállás párhuzamosan vagy valami hasonló 50ohmra eredőt képviselő fémréteg ellenállás köteget forrasszál össze egy konzervdobozba egy RF bnc/amphenol csati köré.Minél rövidebb kivezetéssel. Hol kezdjük? AM-DSB-SC mint fogalommal és utána menjünk át az AM-SSB/SC fogalom körére ? Mindezek a rövidítések/fogalmak adás és vétel technika alapjai kétoldalsávos és egy oldalsávos AM adásmódok esetén. Frekimérő se ártana ha PLL-t is tekerni szeretnéd ... (na jó a szkóp részben segíthet nyomozni a jelek útját). Valahol valószínűleg nem csak elvi rajz hanem service manual is van ahhoz a rádióhoz. Ott pontról pontra (belső mérő pontonként + külső kezelőszerv állások) leírják mikor mit kell mérni , melyik üzemmód estén.( ha más nem RT 1980-87 közti évkönyveiben részletesebb/szegényebb működési leírást is találhatsz róluk , avagy közeli rokon típusáról. ha ez a tipus hasonlít rá már jó lehet Persze ha nem "steril" a rádió akkor macerásabb a meglévő állapotot az eredetihez viszonyítani. Igen az előzőekben említett DIMMER kapcsolós sávváltás "megszokott buhera" része volt annó a CB-s világnak . A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2024
Idézet: Van beton pincém!! „Műteherrel jobban járnál és mindenki más” Egyébként itt akkora a csönd a cb sávban, hogy én még nem hallottam senkit se!! Idézet: „Hol kezdjük?” Nem kell Ádámtól, tudom mik ezek, csak azt nem, hogyan "csinálják"!! Hogy tökbe nyomják el a "felesleget", miközben van 120 csatorna pl. a Granton... Gyanítom, hogy még KF frekin ezt megcsinálják, utána keverik ki a megfelelő adó frekit... Közben még egy teszt! A vétel az jó, mert veszi a Grant adását. De tényleg nincs adás SSB-ben! Kera_Will! Itt lejjebb felraktam a kapcsolási rajzát,ill van service is: https://www.rigpix.com/cbfreeband/president_mckinley.htm A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2024
Update!
Ez AM-ben sem modulál! RF van, de nincs moduláció!!
Akkor nem adamtol...
Legalabb nezzel meg egy ssb radio blokkvazlatat es akkor vilagosabb minden. Igen igen KFben rendezik le az uzemmodokat. Az ugynevezett SSB kvarc szuro hozza letre az oldalsav mentes ssb jelet adas es vetel iranyban. Az also felso valtast pedig a de/modulator korokben levo plussz oldalsav kvarcok vagy 1 kvarc melle rakott diodakkal kapcsolt paralel kapacitas/tekercs huzza el a megfelelo iranyba (u/lsb) a vivofrekit (kf frekinek megfelelo kozbensot , az ado es vevo kevero ugyis atmozgatja a megfelelo tartomanyba), hogy a szuro jo oldalt valasszon ki. Igen ez kisse pongyola de rovid es tomor szerettem volna lenni. A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2024
Idézet: „Igen ez kisse pongyola de rovid es tomor szerettem volna lenni.” Ez így kb elég is volt! Láttam ezt a részt a Grant rajzán, csak nem tudtam mit látok! Mivel nincs moduláció, elindulok a 105-ös ponttól, ez hangvég kimenete... A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2024
Nah kérem szépen!
Először is kösz mindenkinek az okítás!! A nyomorult koncentrikus 2x1kOhm szívatott, azaz a Mic Gain része, szakadt volt...De mivel nem lehet kapni ilyen potit szétszedhettem, megoperálhattam, most jó!!
Tegnap kivittük a kertbe a rádiókat tesztre, aztán felmásztunk vele az állványzatra is. Onnan rálátok a 8-as útra, Csórra, Iszkára, talán még Inotára is. De hogy gyakorlatilag nem volt a közép 40 db csatornán, majdhogynem senki se, ez durva!!
Egyedül 109HA001 kabhegyi QSO hívásait hallottuk a K38-on illetve a 36-on valakik videó témában beszélgettek. Ennyi! Érdekes felfedezés volt, hogy a két mágnestalpas antenna közt hallható különbség volt vétel minőségében! A gagyibbnak tűnő jobb volt!
Mindenképp kellene beszerezned agy SWR/teljesítmény mérőt legalább, az biztosan mutatja, hogy mi van az adással, milyen az antenna hangolása.
A pince igencsak hibás választás, mert ugyan nem tudom milyen pincéd van, de igen valószínű, hogy 10 - 20 m -nél kisebb. Mivel ha mágnestalpassal próbálkozol, ezen távolságon belül igencsak közeltér van az antenna számára, a hullámhossz 11 m, és ennek többszörösének kéne szabadon lenni. Remélem az antenna alá pakoltál egy min 1 m2 fém (vas) lemezt. Ezeket az anomáliákat csak a beiktatott SWR mérővel láthatod. Ha az állóhullám arány mértéke meghaladja az 1:2 -t, (amit az antenna környezete is jelentősen befolyásol) a végtranzisztorok is veszélyben vannak. Sugárzás valószínűleg nem sok megy ki, de az is elég néhány km -re.
Valahol van SWR mérőm, ha ki nem "dobtam"
Nem a pincében akarok brékózni, csak ott van a műhelyem, és amíg nem nem szólalt.. Szóval nem fogok csak ezért kiköltözni az udvarra..
Nyilván nem gondoltam, hogy a pincében szeretnél rádiózni, de a műhelyben műterheléssel kell lezárni, nem antennával. Műterhelést viszonylag könnyen lehet gyártani egy vagdalthús konzervdobozba, 2 W fémréteg ellenállásokból (annyiból, hogy kiadja az 50 Ohmot), UHF csatlakozóból, és ügyesen kivágott nyák korongokból.
Az udvaron lehet antennát hangolni, ahol jó, vagy viszonylag jó tágas tér van. Ezt meg pincében nem lehet.
Teljes mértékben igazad van!
Egyenlőre nem tudom mennyire akarok elmélyülni a CB-zésbe! Eddig vettem két készüléket és két mobil antennát, ez eddig erős 70ezer. Egy szettet beszereltem a kabriómba, elmert az egész hóbelevancra elég sok idő, és még senkivel nem tudtam beszélni!! Ha tényleg ennyire kihalt a környékemen a CB-s élet, akkor nem eszközölök további beruházásokat a témában!! Van még pár 10 tucat dolog ami vagy félbe van hagyva, vagy még bele se kezdve, de meg kell csinálnom, vagy érdekel!
Ebben lehet hogy neked is teljes mértékig igazad van.
Nagy lelkesen én is vettem CB rádiót, aztán elajándékoztam tombolára. Leginkább azért, mert nem volt forgalom, amit hallgathattam volna.
Idézet: „Van még pár 10 tucat dolog ami vagy félbe van hagyva, vagy még bele se kezdve,” Ismerős, nekem is van néhány...
Hali!
1983 óta van CB rádióm. (STALKER IX) Kb. 15-20 évig dobozban volt. 4 - 5 éve beállítottam a kis műhelyembe, egy mágnestalpas antennával, egy 1,5 m2 es vas lemezre állítva a padláson. 1,2 es SWR értékkel beállítva. Mikor nagyon jó a terjedés, Portugáliából hallok egy magyart forgalmazni magyarokkal, de a magyarokat nem hallom. Mikor mezőgazdasági munkák dandárja van, (csemege kukorica) akkor lehet sofőröket hallani, egyébként semmi.
CB vs. gyújtás!!
A McKinley bemászott a kocsiba, de a vételbe úgy belecsipereg a gyújtás, hogy az kibírhatatlan!! Az antenna letestelve, a tápkábel, és elvileg minden más test, azaz földhurok megszüntetve! Változás nincs! A készülékben van a tápágban egy halom folytó, nem hinném hogy több kellene, de holnap kipróbálom független akksival is, hátha.. A gyújtás 2 trafós parazita gyújtás, a hengerfejbe "rejtve", nem igazán látom hogy ott lehetne e javítani a problémán...
Azt nem tudom, hogy a McKinley -nél hogy van, de a Stalkernél tudom.
A tápvezeték mindkét szálát vidd előre az akkuhoz, a + -ot biztosítékon keresztül, a negatívot közvetlenül kösd az akkura, és nem fog ciceregni. A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2024
Idézet: „mindkét szálát vidd előre az akkuhoz,” Az izgalmas lesz! Egyetlen gumi átvezető van a tűzfalon, a gázbowdennek!! Van plussz tápdrótom, azzal kasznin kívül mekk-próbálom!
Ha bizonytalan vagy, először próbáld ki hosszabbítóval, a helyére beszerelt állapotban. Ha úgy jó, akkor nekieshetsz a tűzfalon átvezetésnek, de óvatosan, mert könnyen megsértheted a kábelköteget. Kell lenni kábelköteg átvezetőnek.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2024
Idézet: „Kell lenni kábelköteg átvezetőnek.” Nincs!! Ez francia!! Itt a megszokott dolgok nem léteznek, vagy pont fordítva vannak kitalálva! Egyébként egy karaj kis csatlakozón megy át az energia a tűzfalon, egy kisebb sündisznónyi saruval, elérhetetlen helyre szerelve! Visszatérve a tesztre! Csak külön akksit használva tűnik el a zavar! Ez abból a szempontból jó hír, hogy tápágon szedi össze a csiripet!!
Idézet: „Mindenképp kellene beszerezned agy SWR/teljesítmény mérőt legalább” Vettem valamit ( https://www.radiomuseum.org/r/paninterna_swr_powermeter_swr221.html ), de hogy én ezzel nem tudok mérni...valami ürülék került a palacsintába! A Grantban pedig a legtöbb elko tönkrement, sajnos nem volt mindegyik fajtából, rendelnem kell... A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2024
A műszer jobboldali PL259 mama csatlakozója a rádió, a baloldali az antenna csatlakozója szemből nézve.
A mérő baloldali sárga gombja a műszer méréshatár váltója, mérés előtt kiválasztod a várható teljesítménynek megfelelő méréshatárt. Benyomva 100 W, kiugrasztva 10 W. A mérő jobboldali sárga gombja az SWR mérőé. A jobboldali gombot kiugrasztva a potenciométerrel beállítod a műszert végkitérésbe, és benyomva leolvasod az SWR -t. A mérés alatt a PTT gombot nyomva kell tartani. Nézz bele, nem egy bonyolult áramkör. Lehet valami forrasztás elengedett. A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2024
Cseles jószág ez!
A jobb oldali gomb: Kint teljesítmény mérés, benyomva SWR Bal oldali SWR mérésnél: kint előre menő, ilyenkor SET-elünk, benyomva visszavert. Teljesítményméréskor pedig ugye méréshatár. Egyébként még mindig nem vagyok megelégedve vele! Szerintem érzéketlen! Jó és jobb antennák közt nem lehet vele választani! Közben kitaláltam, hogy kell nekem egy "digitális" ami minden masszírozás, nyomkodás, tekerés nélkül mér!! Ehhez viszont kellene egy jó iránycsatoló...
Egyszerű 2 műszeres kell és nem kell variálnod. Esetleg befejezed azt aminek nekiálltam akkor oda adom.
Háát, ez is egy iránycsatoló, csak a mérő csatoló vezeték mindkét vége szabad. A csatolt vezeték mindkét végén van egy diódás egyenirányító., egy potméter az érzékenység állítására, a visszavertnél nincs. Ha nem elég érzékeny, akkor közelebb kell piszkálni a mérővezetéket az átmenő vezetékhez. (ha lehet)
A kétműszeres ugyanolyan, mint az egyműszeres, csak az egyik állandóan a teljesítményt méri.
A teljesítmény meg majdnem mindegy, azt elég egyszer megmérni.
Az egyik a haladót , a másik a visszavert értéket mutatja. Nem kell vele variálni a nyomkodással.
És utána számolhatsz ezerrel. ha kíváncsi vagy az SWR -re.
Egyszerűbb a kapcsolós, az relatív értéket mér, a skála kiszámolja. |
Bejelentkezés
Hirdetés |