Fórum témák
» Több friss téma |
Szia! Volt már ilyen hangsugárzóváltással megjelenő parazita jelem. Nekem nem búgott, hanem "fütyült", nem mértem a frekvenciáját. Az ilyen típusú hibát a kimenetre kötött 2 µF kondi azonnal megszünteti. A hiba oka a visszacsatolás 120 pF értékcsökkenése, a negatív tápoldali végtranyó B-C közötti kondi karcsúsága, illetve a Zobel-tag hibája lehet. Feltételezem a korábbi hangsugárzó hangváltója fogta meg a gerjedést.
Szia,
Köszi a választ! Soros, vagy párhuzamos 2µF-ra gondolsz? Átnézem az említett tagokat holnap, hátha valamelyik bejön.
Terhelésként, párhuzamosan a hangszóróval.
A háttérben futkorászó nagyfrekvenciás zavarok is az előbbiekre vezethetők vissza, melyek képesek eltűnni nagyobb teljesítménynél. Itt a fórumban is küzdöttünk már vele, úgy emlékszem 140-160 pF visszacsatolás állította meg.
Nem bírtam ki holnapig, rátettem egy 2.2µF-os fóliát, de sajnos semmit nem változtat a jelenségen, sem a hangerején. Holnap kikapom a paneleket és még a 120picos visszacsatolást(a 140-160pF -ot erre értetted, ha jól értem), meg a 2.2n-t is kicserélem a végfok B-C közt.
Számomra egyébként az a furcsa, hogy mindkét panelen egyforma hangerő és frekvencia jelenik meg. Emiatt azonnal a táp irányából támadtam, de megmértem futólag amúgy az opa kimenetet pl, ott gyönyörű tiszta a sinus is, meg a négyszög is. nem tesz hozzá semmit amit megtudnék mérni így elsőre. A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2024
Ha jól emlékszem az Urbánék kihagyták a tápföld és a jelföld szétválasztó 2-10ohmot is a panelről.
Sziasztok!
Nos...bár Quadban öreg motoros vagyok már,és nem is azért írok,mert nem boldogulnék valamivel... Csupán keserű tapasztalat,és nem akarnám,hogy más is így járjon. Szóval az történt,hogy olvasgattam ezekről az újkeletű "jobb minőségű" műveleti erősítőkről,és gondoltam,kipróbálom,lehet-e hallani egyáltalán változást/javulást,és ha igen,mekkora a mértéke? Rendeltem egy pár OP-275-öt,mivel az én Quad-jaimban is sorra-rendre még az ősrégi TL-071/081-esek dolgoznak.Az AD-826 még jobb lett volna,de ebből nem tudtam beszerezni.Ez durván 10X-es árú,szóval itt már kéne,hogy legyen "valami"... no,lett is,csak nem éppen az,amire számítottam.Sajnos,vesztemre pont a legkomolyabb példányban cseréltem ki,mert ebben állnak úgy a panelek,hogy hozzáférhető az IC... Ez pont egy dupla vég-tranyós Ludwig-féle verzió.Mivel semmi rosszra nem gondoltam,rögtön direkt 220-ról indítottam,nem lámpáról.Bár ne tettem volna.Hangos csattogás közepette mindkét panel totálkáros lett. A 8 végtranyóból 6 be-zárlatolt. Egy olyan készülékben,ami vagy 10-12 éve ment a legszélsőségesebb körülmények között is.Szóval nem tudom mi van,de ezt a típust még véletlenül SE (!!) tegyétek be a régiek helyére.Ha valakinek esetleg van ötlete,hogy ez mitől történhetett,ne tartsa magában,bár legjobb tudomásom szerint is ezek teljesen csereszabatosak a régi típusokkal. A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2024
Az OP275 emlékeim szerint egy duál OPA, és ha ebben nem tévedek, akkor az NEM tehető be egy szimpla OPA helyére.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2024
Ahogy már írták, azt nem lehet beletenni mert dual opa. De ha zavar a műveleti erősítő a jelútban, akkor miért nem építed inkább azt a verziót amiben nincs a jelútban, pl. 606, 707, 909?
Én is erre gondoltam első körben...csak nem néztem utána. Köszi!
A műveleti erősítő a jelútban még nem feltétlenül zavarna. A nagyobb verziókhoz nincs panelem,és bár agyaltam már rajta,de ahogy olvastam,azokból "más karakterű" hang jön ki.
Szia bele ne tedd egyiket sem, mert úgy jársz mint a kolléga pár hozzászólással feljebb.
Ami jelenleg az erősítődbe van, az single opa, amit pedig otthon találtál mind a kettő dual. Nem egyforma a láb kiosztás sem.
A mi jo azt ne javitsd meg. Alapelv.
Természetesen szinte bármilyen OPA beletehető ha csinálsz neki valami kis adaptert ami a megfelelő helyre forgatja az adott lábakat.
Hello,
tudom régi téma de keresek a meglévő Quad405 höz tápegység megoldást. Szűrt, stabil +-50 V DC kellene 5-6 A rövidzárvédett. A trafó torroid AC 2x50V 300VA. Köszönöm a lehetséges megoldásokat.
A stabilizálásnak nincs racionális értelme, de a végfokozatok táp-áramát sem szokás korlátozni. Az lenne a cél, hogy a pufferből egy rövid időre minél nagyobb áram tudjon kijönni.
A trafó+diódahíd+puffer a lehető legideálisabb tápegység megoldás.
Ha jól emlékszem már kaptál választ a kérdésedre, ezek szerint nemes egyszerűséggel figyelmen kívül hagytad, ahogy majd ezt is...
Ha együtt tekerték a két szekundert összefogva, akkor vissza kell bontani 36V-ig. Ha meg nem, akkor vagy elcseréled (eladod veszel) egy megfelelőre, vagy teszel utána egy fetes áteresztőt áramkorláttal ami elfűti azt a plusz 20-20 voltot.
Űdv!
Valaki meg építette már ezt a formációt?
De jó, hogy betetted. Egy hete tervezgetem hozzá a nyákot. Nem tudtam, hogy Alkotó megcsinálta.
Egy nagyon rövid leírással tudok szolgálni róla. A cikk vége felé van erről a kapcsolásról szó. Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2024
Viszont vannak benne elírások is.
Ahová bc tranyók mennek oda 2sa-2sc van írva viszont a lábkiosztás a bc tranzisztorokra vonatkozik. Most akkor?
Most az Alkotó féléről van szó? Még nem néztem át. Lehet a 2sa1085 helyett bc tervezett csak nem írta át.
Nekem mindenképpen be kell tennem az eagle-be, hogy nyákot tudjak gyártatni, ott még tudok variálni. Ha te erről levasalnád, akkor beültetéskor csak forgasd meg a tranyó lábait, hogy jó legyen.
Quad 405 építése során felmerülő kérdésekSziasztok!Én is megépítettem a Qaud 405-öst, régi panelen. Így utólag jobb lett volna egy, itt a fórumon is található panelt választani. Ezek a régi panelek 20-30 éve pihentek a fiókba, és gondoltam jó lesz ez is. Igazából működik, eddig labortápról járattam. Az Urbán féle tervet építettem meg a régi panelra, némi átalakítással, viszont meg hagytam az R32,34-nél 0.9 ohm-ot (kettő párhuzamos 0,18 ohm 2W), ezért elhagytam a R 22,26 (330 ohm) kompenzáló ellenállásokat. Lenne pár kérdés amire választ szeretnék kapni Tőletek! Lassan eljutok a dobozolásig de még vissza van a hangszóró védelem, és a lágyindító is, és még lehet lesz hangszín szabályzó de ez nem biztos. Csatolok képet az elkészült panelről, és a megépített kapcsolási rajzról. - Milyen értékű hangerő szabályzó pótmétert alkalmazzak a bemenetre? - A Ludvig féle rajzon C 20, és C 21 (330nF) kondenzátor, milyen szerepet tölt be? A további építés során, biztos lesznek még kérdéseim.
Szia Attila az egyik jó megoldás hangszóró védelemre az eBay en található kit. Pár EUR az ára. 10 K 22k inkább az a lényeg hogy, jó minőségű fém házas sztereopoti legyen. A 330n impulzust csillapit. A nagy tüske áram hibajelből letör.
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2024
Szia!
Köszönöm, akkor végül is, be is forraszthatom utólag a nyák hátuljára a két darab 330nF-os kondenzátort, csak javít rajta. Tehát a hangerő szabályzó potméter 10-20 Kohm legyen, vagy akár nagyobb is lehet, pl. 50k vagy 100k? Még egy kérdés jutott eszembe, a Ludvig féle rajzon C11-1nF, az eredeti kapcsolásban ez 330pF (C10), érdemes ezt is cserélnem 1nF-ra, vagy maradhat a 330pF?
Ugye a potinal az egyik szempont, hogy ne terhelje meg az jelet ado aramkort. Atlagos hangkartya eszre sem veszi az 5 -10 k Ohmot. A poti kozepso csuszkajatol az erosito fele nezve meg az a kivanatos, hogy az impedancia alacsony legyen. Megszolal 10 kiloval is, de a szokasos ertek a 10 koruli.
Altalaban ugy gondolom, hogy ami jo ne javitsd meg. . Ha epitettel egy regi nyakra egy bevalt kapcsolast, lehet ezer helyen javitgatni, de ha egyebken jol sol, minek. Az Urbanos verzio sem az etalon, Alkoto - es masok is- javitgatott egy csomot a paneleken, es a rajzokon is tobben fejlesztettek az evek alatt. A Luidvig fele peldaul a muveleti erosito tajan is modositott. Megmondom oszinten en nem tudom hogy a 330 PF kontra 1 nano milyen valtozast hozott, de gyanitom nem csak az valtozott , hanem ellenallas ertekek, is tehat ha fejleszteni akarod az aramkort jol at kell nezni a valtozast. Szerintem a regi panel, ugy ahogy kitalaltak a nyolcvanas evekben, az akkori viszonyokban jol szolt es megallja a helyet a mai napig. Nyilvan van jobb.
Amennyire en latom, de ez tenyleg csak tipp, az 1 nano nagyobb alacsony frekvencias atvitelt enged meg abban fokozatban. Atvitelre lehet hatasa, de Aki ebben jobban benne van biztosan elarulja nekunk.
Köszönöm az infókat és a tanácsokat, még jelentkezem!
Jó az a panel. Tényleg csak kötözködés, de azt a bemeneti tüskesort inkább bármi másra cseréltem volna. sorkapocs, rugós rögzítés, forrasztás... Csak zaj és hibaforrás. A fémtokos tranyókra pedig feltennék egy-egy hűtőcsillagot. DC leválasztó kapcsoló sem rossz. Koppanásgátlás, hangszóróvédelem, trafó lágyindítása nagyon jó ha van. Nekem meg volt spékelve még egy led visszajelzős nyomógombos be-kikapcsolással. Itt megtalálható, segédtápos megoldással. A többi fantázia kérdése. Van aki szereti, ha egy végfok egyszerű és letisztult, semmi sallang. Van aki beleépíti a bemenetválasztót, csili-vili kijelzőt. Az én saját változatomba analóg VU méterek kerültek, mert szeretem nézni a lengedező mutatókat. De ha már bemenetválasztó, akkor különböző szintű bemenetek stb. határ a csillagos ég, egészen a mikrokontrolleres touchscreenig...
Éppen csak rápillantottam a linkeden lévő kapcsolásra. A trafó primer-szekunder feliratai (szürkével) mintha fel lennének cserélve.
Igaz. Egyetlen rajz miatt nem akartam egy meglévő mintatrafó kivezetéseit átpingálni. A valódi trafón jól van bekötve minden. A nyák volt a lényeg, nem a rajz.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |