Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Számítógép hiba, de mi a probléma?
Lapozás: OK   1132 / 1137
(#) Suba53 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
Belefért egy WD blue winyóba a komplett gép, optikai meghajtóval együtt? Te mágus vagy !!!
(#) Udvari Zsombor válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
Ezt honnan veszed? Rendes asztali gépem van, mint bárki másnak.
(#) Ragathol válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
Az ilyen volt gépháznak egy 1TB -os vinyót linkelt.
(#) villanyipi válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Aug 16, 2024 / 1
 
Informatikai büszkeségből legalább nézz utána miket linkelsz, vagy ha tévedtél vállald büszkén és kullogj el!
(#) Udvari Zsombor válasza Ragathol hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
Bárki hibázhat... Az előző gépházam ilyen volt, a mostani pedig ilyen.
(#) Macsek71 hozzászólása Aug 16, 2024 /
 
Skacok !

Mi most a "szabály" winyó beépítési pozícióját illetően.
Én anno úgy tanultam, hogy mindig vízszintesen elektronikával lefelé. Most takarítok-felújítok egy gépet, ebbe már csak oldalazva lehet rögzíteni őket .

Netet megtúrva szinte vallásos a dolog, van aki szerint mindegy hogyan, van ahol csak vízszintes, vagy függőleges pozíció szabályos. Van ahol a régebbi, máshol az újabb lemezeket kell-><-nem kell hasra pozícionálni...
(#) KBal76 válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
Szerintem ha ez számítana valamit, öles ábrákkal mutogatnák a HW gyártók.
(#) Skori válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
Ha új winyó akkor tökmindegy, de a függőleges helyzet (az elektronika oldalra néz) talán jobban kedvez a hűtésnek.
Ha nem új, akkor szerintem érdemes ugyanúgy beépíteni ahogyan eddig korábban üzemelt - ill. nem változtatni a korábbi pozíción.
De szerintem gyakorlatilag semmibe sem érdemes ma már HDD-t építeni, az SSD-k ára elfogadható szintre csökkent, és ma már a megbízhatóságuk is hasonló vagy jobb. Ráadásul az SSD kevésbé érzékeny mágneses és mechanikai hatásokra, mint a HDD, és zajtalanul működik.
Energiafogyasztás szempontjából is jobb - bár ez az otthoni felhasználásnál nem annyira fontos szempont.
(#) img válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 16, 2024 / 1
 
A vízszintes vagy függőleges síkhoz képest 10 foknál jobban ne dőljenek meg mert azt a mechanika nem tolerálja, egyébként lehetnek így is - úgy is.
(#) img válasza Skori hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
"Az SSD-k ára elfogadható szintre csökkent, és ma már a megbízhatóságuk is hasonló vagy jobb."

Ez csak az enterprise class, szerver SSD-kre és a prémium konzumer modellekre igaz mert az átlagos, budget kategóriás modellek még úgy sem élnek túl egy HDD-t, hogy azoknak a megbízhatósága és élettartama is jelentősen lecsökkent az elmúlt években.
(#) Macsek71 válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
Köszönöm !

Idézet:
„... gyakorlatilag semmibe sem érdemes ma már HDD-t építeni, az SSD-k ára elfogadható szintre csökkent, és ma ...”

Kivéve, ha találsz a fiókodban 1 TB bontatlan winyót, és a fiad "sír" hogy kevés a hely a gépén ...
(#) Udvari Zsombor válasza Skori hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
Kizárólag HDD-ket használok, 2× 1TB és 1× 2TB van a gépemben, az SSD-kben nem bízok, véges írási/olvasási ciklusokkal rendelkeznek és ha elszállnak, akkor minden adat odavész, ami rajtuk volt. Engem egyáltalán nem zavar, hogy SSD-hez képest lassabbak lennének a betöltési idők HDD-vel ‒ még sose volt SSD egyik gépemben sem.
(#) pipi válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Aug 16, 2024 / 1
 
Vegyesen kell használni
A C: legyen SSD, igy gyors a gép (meg olcsó is)... Az adatok meg legyenek HDD-n
Nálam így van SSD 256GB, HDD 1TB + 2TB
(#) Suba53 válasza pipi hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
Ez így a legoptimálisabb. Egy 256GB SSD-n bőven elfér a rendszer, meg a telepített programok.
Minden más, adatok, képek, zenék, filmek mehetnek a HDD-re, sőt, még egy komplett mentés a rendszer SSD-ről is, ha ódzkodik az ember fia a sziszifuszi teljes újra telepítéstől.
Így ha meg is buggyan az SSD, egy újratelepítés, vagy restore után minden adat megmarad a HDD-n. Azokból meg lehet több is, belsők, külsők vegyesen.
( Bár az sem 100% ezért a pótolhatatlan adatokról célszerű rendszeresen másolatot készíteni külső tárhelyre, vagy felhőbe. )
Kb 10-15 évente elszáll egy-egy diszkem. Legutóbb a teljes zenei gyűjteményem ment a levesbe, de szerencsére sikerült pótolnom rövid idő alatt szinte mindent a TORRENT istenség templomainak jóvoltából.
(#) Doky586 válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
Lehet hogy 30 éve így volt, de ma már mindegy. Gyártó adatlapját olvasd el ott is ez van. Működés (pörgés) közben viszont ne változtasd meg.
(#) Skori válasza img hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
Mondjuk egy SATA Samsung 860 EVO 500Gb SSD melyik kategóriának számít? Sok éve vettem, és napi szinten nyúzom. Nekem több HDD-m ment tönkre mint SSD-m. Ez utóbbiból mindössze egyetlen, egy öreg 16Gb-os, egyszer csak read only lett... HDD-ből viszont több is volt ami feladta.

A NAS-ba sem raktam már HDD-t, inkább vettem használtan egy nagyobb szerver SSD-t, ami egyelőre kinyírhatatlannak tűnik...
(#) Suba53 válasza Skori hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
Az egy jobb fajta. De az SSD sem csodaszer. Kb. három éve a cégnél az összes gépen lecseréltük a HDD-ket 256GB-os SSD-kre. Ez úgy kb. 50 gépet érintett. Ahogy az aktuális kínálat változott, úgy több gyártmány is sorra került. Eddig 4 db hullott el véglegesen. Ami azért nem egy jó arány, pedig nem a legolcsóbb noname darabokat vettük, de nem is a legdrágábbakat.
(#) bbb válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
Mi folyamatosan cseréltük a HDD-t SSD-re a céges gépekben. Személy szerint egyetlen darabról tudok ami tényleg elhullott, egy olyan gépben, ami két műszakban megy és rendszeresen áramtalanítással kapcsolták ki szabályos leállítás helyett... Az első kör kb. 7-8 éve pár darab kingstone volt, majd kaptunk valami 100 körüli kingmaxot (ebből döglött meg az az egy), legutóbb megint kingstone jött talán 200db. Lehet rosszul mondom a számokat és még több darabot cseréltünk, de nálunk nem döglenek ezek olyan nagy mértékben.
(#) img válasza Skori hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
A konzumer középkategória teteje. De egészen konkrétan most 2 db is van nálam mentésre (mindkettő ugyanazzal a hardverhibával, hogy zárlatos lett rajtuk a DRAM cache chip és vitte magával a PMIC-t is. Ahogy beszélgettem róla kollégákkal, típushiba ennél a szériánál, rosszabb esetben a kontrollert is kinyírja. A DRAM chipje például elvileg BGA200 formátumú, de valójában jóval kisebb és nincs hozzá pontos stencil, így saját trükköt kellett rá kitalálnom, hogyan lehet reballozni.

Attól is függ, milyen HDD-k mentek tönkre, mert pl. a Seagate-eknél nem az a kérdés, hogy tönkremennek e, csak az, hogy mikor.
(#) img válasza bbb hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
A Kingston, Kingfast, Kingmax, ADATA, APACER, PNY, stb. mind egy kutya: egy pálcásak a céllövöldében. Ha rosszmájú lennék, akkor azt mondanám, hogy a céges beszerzési tenderen így tudtak a legnagyobbat kaszálni, akik levajazták.

Ha egy kicsit is jobban nyúzzák őket az átlagosnál, akkor sűrűn halnak.
(#) Skori válasza img hozzászólására (») Aug 16, 2024 /
 
Ha már sok hibással találkozol a munkád során, mennyire gyakori vendég mentésre pl. ?
- Micron 5300 PRO
- Samsung PM883
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2024
(#) img válasza Skori hozzászólására (») Aug 17, 2024 /
 
Micronnal még nem találkoztam mentésre, mondjuk nem is csodálkozom rajta mert nem annyira elterjedt mint pl. a Samsung. A 883 az szintén enterprise class, csak OEM: nem jellemző, hogy megállnak, csak külső behatásra.
(#) Udvari Zsombor válasza pipi hozzászólására (») Aug 17, 2024 /
 
C: a rendszer, letöltések mappa, képek mappa, dokumentumok mappa, Fraps képernyőképek.
F: a 2TB HDD Steam játékok és azok cuccai részére fenntartva.
A többi meghajtón vegyesen van jó sok mindenféle adat, többek között sok év megismételhetetlen fotói és különféle hangfelvételei is.
Az alaplapomon csak 4 SATA van, amiből egy DVD meghajtó és három HDD, tehát SSD-nek nem is lenne hely, alaplapi SSD foglalatom pedig nincs.
Lekopogom, eddig csak egy külső USB tokban használt bontott laptop HDD akart váratlanul meghalni, de sikerült lemenekülnöm róla az összes adattal ‒ köszönhetően a "Minitool Partition Wizard Free" programnak.
(#) Macsek71 válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 17, 2024 /
 
Érdekesség - nektek, nekem inkább kellemetlen...

Az előző hsz-ben említett 1 TB Barracuda üzemelt kb. 5 órát ...

Fiam nagy boldogan elkezdett Steam-ról telepíteni rá (valami 200GB méretű sz*t). A telepítő grafikusan jelzi a hálózat sebességét, a merevlemez ( ? ) sebességét, és a szokásos hol tart a folyamat adatokat.
A második adat néhány 10 másodpercenként hullámzani kezdett - beesett, majd "észhez tért". Később ez a "gödör" szélesedett - Steam leállt ilyen olyan hibákra hivatkozva...
"Műszak" végén kölök leállította a gépet, reggel a Barracuda már csak kattogni hajlandó


Jöhet a konteo :
Ez a winyó 6-7 év üzemre lett tervezve, lejárt az ideje -> kellett nekem "elfelejteni" és ilyen hosszan betárolni ...

off.: Ne törjétek a fejeteket milyen módon tudom megmenteni, leírtam az eszközt. Valamikor a kovid előtt vettem egy projecthez - megmaradt.
(#) Suba53 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Aug 17, 2024 /
 
Erre is van megoldás, a SATA bővítő kártya segítségével.

Ilyenből létezik olyan is, ami M.2 meghajtókat fogad, amik sokkal gyorsabbak lehetnek, mint a SATA diszkek.
(#) Suba53 válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 17, 2024 /
 
Ezek nem nagyon buggyannak meg a tartósabb tárolás miatt. Nekem is vannak olyan betárolt tizenéves merevlemezeim, 500GB - 2TB méretekben eredeti zárt zacsiban, amiket néha előveszek ha plusz tárhely kell, vagy valamelyik gyereknek kell bővíteni, de eddig még hasonló gondom nem akadt velük. Hibátlanul üzemelnek.

Szerintem a te diszked eleve gyári hibás lehetett, vagy szállítás közben érhette valami trauma, és akkor is ez lett volna a sorsa, ha nem dekkol évekig a fiókban.
Találkoztam én is a sok éves praxisomban olyan zsír új diszkkel, amit már formázni sem lehetett, totál káros volt eleve. De azt garanciában egyből cserélték is.
(#) Ge Lee válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Aug 17, 2024 /
 
Én általában az olcsóbb kategóriában keresgélek, persze a nagyon gagyit igyekszem kerülni. Az SSD-m nevére már nem emlékszem, az Aida azt mondja rá, hogy JAJS600M, megvan már 2-3 éve, napi szinten megy, semmi baja, a Toshiba HDD-im sok évesek, egyiknek sincs semmi baja, de ha lenne sem esnék kétségbe, mert a fontos dolgok 4 helyen is el vannak tárolva, 4db különféle helyen lévő HDD (amiből kettő a szekrényben pihen) meg ritkán megy tönkre egyszerre.
(#) img válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 17, 2024 /
 
DM szériás Barracuda?

Pontosan az ilyenek miatt írtam Skorinak fentebb, hogy "a Seagate-eknél nem az a kérdés, hogy tönkremennek e, csak az, hogy mikor", mert a Seagate a legkókányabb HDD gyártó. A mechanikai tervezési, és az általuk katalizált, öngyilkos firmware hibák mindig is jellemzőek voltak termékeikre - amiknek a javítását a cég ráadásul ellehetetleníti azzal, hogy tiltja a meghajtók szervizterületéhez a hozzáférést (persze a megfelelő felszereléssel és hardverrel egyre több modellnél megkerülhető, de felesleges plusz köröket kell futni miatta). Adatmentést is csak azért vállalnak a meghajtóikra kvázi ingyen (persze nem mindenkinek, csak prémium szolgáltatásként), mert ezzel minimalizálják a katasztrofális statisztikáikat, hogy az ügyfelek ne forduljanak ellenük (így is nem egyszer perelték már be őket). A saját adatmentési szolgáltatásuk meglepően gyenge annak ellenére, hogy a rendelkezésükre áll minden gyártói hardver és szoftver, de mégsem használják ki: a Holland szervizközpontjuk vezetőjének a nyilatkozata alapján a jósági rátájuk úgy 90% (ami önmagában nem is lenne rossz), hogy előszűrik a mentésre váró meghajtókat és 20% alapból kiesik, így igazából csak a maradék 80%-nak a 90%-át számoljuk: egy átlagosan profi labor valós 92-95%-ához képest a Seagate 72%-a nagyon gyenge teljesítmény.
(#) Ge Lee válasza img hozzászólására (») Aug 17, 2024 /
 
A Seagate-tel én már a néhány GB-os méretek óta úgy vagyok, hogy az az egyetlen márka amit sose vennék meg. Viszont azt meg nem értem, hogy akkor hogy létezik az, hogy vannak ugye ezek a DVR-ekbe való folyamatos használatra tervezett típusok, nekem is konkrétan Seagate van benne (ez volt benne amikor használtan vettem) és éveken keresztül mennek nonstop megállás nélkül és bírják.
(#) img válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 17, 2024 /
 
Mert van egy-két, jobban sikerült szériájuk a DVR / NVR-ekben lévő Ironwolfok közt is, de a többség az ipari hulladék kategória.

Pl. az EXOS-ok 12-14 terás és nagyobb kapacitású modelljei kifejezetten sűrűn halnak. És mivel ezek már Hélium töltetű meghajtók a mentésük is problémás, mert a világon összesen 1 helyen vállalják, de ott is csak olyan összegért, hogy még nagy cégeknek sem feltétlenül éri meg. A betűre végződő szériaszámúak átlagosan jobbak (ezek a fiatalabb lemezek, itt 1% alatti a meghibásodási ráta), a számra végződőek pedig általánosan rosszabbak (ezek az öregebb modellek amik hullámszerűen hullanak).
Következő: »»   1132 / 1137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem