Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv mindenkinek!
Van rajtam kívül olyan megszálott, elvetemült, aki esetleg megprobálta, netán megépítette a Silver Star fémkeresőt?? Mert akkor a segítségét kérném. Ugyanis nekem problémáim adódtak a behangolásával. Mivel én egy házilag elkészített keresőfejjel próbálkozom, és így elég bajos rezonanciába hozni az alaposzcillátort a rezgőkörivel. (szívok vele mint...(mivel nincs szkópom)) Behangolási tanácsokat szeretnék kérni tőletek. Esetleg ha valakinek van valamijen tapasztalata a detektorral kapcsolatban akkor legyen szíves megosztani. köszöm
gógliban nem is találok ilyen nevű fémkeresőt, na mind1, hangolni úgy szokták, h apró ferritdarabokat dobálnak a tekercsbe fúrt lyukakba.
A keresőfejbe nem "dobálhatok" ferritet!
de lehet nem voltam elég pontos...?....szoval: van 1 fix kvarcoszcillátor a detektorban és ez hajt meg lényegében egy hangolt kollektoros erősítőt, amelynek a rezgőköri tekercse maga a keresőfej. (egyébként a detektorcentertől rendeltem az egységcsomagot)
Szia!
Hát ez nem éppen egy egyszerű kapcsolás. Szkóp nélkül lehet szenvednii vele. Frekimérőd sincs? (Sok mulitméteren rajta van). Lehet, hogy én túl mikrovezérlő párti vagyok, de ha a tekercses oszcillátor jelét át tudod alakítani +5V -os négyszögjellé, akkor az egész probléma csak egy fekvencia mérés, és utána kijelzés - 7 szegmens led kijelzsőn, ledsoron. hangszóron...stb. Üdv
Én az IC5/C 8-as lábán próbálkoznék AC millivoltméréssel. Ha az adótekercs rezonanciába kerül a meghajtó négyszögjellel, akkor méred a max. feszt.
Van egy rossz hírem, szkóp nélkül meddő próbálkozás.
Ez a honlapom: Bővebben: Link Egyenlőre nem sokminden van rajta, de majd lesz. Keress meg priviben. A szerzőt ne nyaggasd, nem sokat fogsz érteni a válaszaiból, ha nagy ritkán megteszi.
Sziasztok!
megvan valakinek a Silverstar vagya DX-1000 NYÁK rajza? nagyon fontos lenne. vagy ha valakinek meg van a 2003-as rádiótechnika évkönyve elküldené nekem a fémkeresőkről szóló részt?
Vagy esetleg ehez
egy igényes NYÁk terve(nem SMD-ve) Vagy valaki válalja-e a megtervezését ha neki nincs Üdv!
Szkóp nélkül is meg lehet oldani a behangolást! 2 módszer van.
Egy mérőfejet lehet épiteni. A mérőfej egy csatolókondi, soros dióda és egy pufferkondi. A csatoló kondi 1nF vele sorba egy dióda (1N4148) a diódáról a GND-re egy 120nF stiroflex kondi és e kondival párhuzamosan -esetleg egy előtét ellenálláson keresztül- egy pár uA vgy mA deprez műszer. A lényeg: A J12-es pontra lépsz ezzel a mérőfejjel.. Rezonancia akkor lesz, amikor a deprez műszer a legnagyobb kitérést produkálja. Kb 220nF-tól szépen egyenként 68nF kondikat forrasztassz párhuzamosan, növeled az össz kapacitást. A műszer minden kondi beforrasztása után egyre jobban kitér, majd lesz egy olyan érték ami után ez a kitérés csökkenni fog. Kb 600nF körül lesz ha jó a fejed menetszáma ill az induktivitása. Az adó tekercs 2.1mH ! A rezgőkör rezonanciája a maximális kitérésnél lesz. Felesleges pontosan szintet mérni, a megadott alkatrészértékekkel kb 15Vpep lesz. 2. megoldás a PC szkóp. Hangkártyád bemenetére egy potis osztó és futtatod a PC-scope programot. A potit feltekered úgy, hogy a legnagyobb osztást adja, el ne repüljön a hangkárty bemenete ha odalököd neki a 10-15V-os feszt. Az eljárás ugyanaz, maxilális szintre kell hangolni a rezgőkört. A tekercs elkészitése nem mindegy! El kell felejteni az újságokban leirt fára feltekert huzal keresőfejet! A készülék működés a fej függvénye. A fejnek a kialakitása olyannak kell lennie hogy - könnyű legyen - hőmérséklet változásra ne reagáljon - nedvességnek ellenálljon - massziv, legyen ha kis mechanikai behatás éri, ne hangolódjon el. Épp ezért árulják méregdrágán a fejeket. A fej beállitásához viszont tényleg kell szkóp, anélkül neki sem szabad fogni, nem lesz jó. Én a 8. fejet csináltam meg, Ugyanis a menetszámokat , adatokat titokban tartják a gyártók. Amúgy az elkészitése kissé macerás, de kis rutinnal, meg lehet csinálni, fillérből kijön! Nem ferritet teszünk a tekercs köré a megfelelő pozicióba hanem aluminiumot. De körültekintett munka után nem kell utánhangolni. A Silver Star földhatás kiegyenlitett műszer, a ferritre elméletileg nem fog változni a tulajdonsága! Az én készülékem kb 20-30cm-ről megtalálja a kis 1 forintost. Nagyobb tárgyakat értelem szerűen mélyebben. A készülék rendelkezik fém megkülönbözetéssel is. Más hangot ad a vasra és más hangot pl az aranyra, ezüstre. Ha valaki keresi az elvesztett ezüstgyűrűjét, nem kell a földben lévő pl szegekkel foglalkozni. Szóval ez egy jó kis ketyere... Ha valakit érdekel a fejről tudok leirást közzétenni ami a Silverhez jó és kipróbáltam, nekem bejött. Mig megkérdeznétek miket találtam: Csak az udvarban használtam és garantálva nincs egy elszórt fémdarab sem. A fémkeresősök amúgy sem árulnak el semmit. Érthető szerintem...
Üvd
Köszönöm Akkor talán még sincs veszve az egész... A keresőfej engem érdekelne, megköszönném a részletes leírást.
Akinek van a fej elkészítéséről valami infója, az itt ossza meg, legyen szíves.
Üdv, mogus
Szia!
Silverstar 1 -et tárgyalták elöttem, ez lenne a legpraktikusabb. üdv, mogus
A Fémkeresők Honlapján megtalálható a Silverstar1 kapcsolási rajza is,építési tanácsokkal,én is gondolkodom rajta de a hangolás miatt nem merek bele fogni. Mert egy másik tipust, amit össze hoztam az inkább orgona. Igaz a kapcsolás is elég gagyi
A rajzokat és építési tanácsokat ugyan én is megtaláltam, de sajnos a fej elkészítéséről nem találtam információt. Lehet csak rossz helyen kerestem?
http://www.freeweb.hu/femkereso/silverstar1arajz.png ->erről van szó. Egyébként magyar irodalmak nekem is megvannak. Illetékes RT évkönyv, Fémkereső fzetek, de ezekben nem találtam a fejről leírást. Persze lehet hogy átsiklottam.
Előre is köszönöm a segítséget.
No közben az értelmi szerző irományában a következőt találtam:
"Legjobb természetesen a kitben kapható kétoldalas, furatfémezett panelt használni, a hozzá való alkatrészekkel és nagyérzékenységű fejjel, amely a Silver Star fémkeresőhöz is jó." - MD-1 építési leírás Chrenkó Ferenc irománya előzmény, ugyanazon iromány: "A fej elkészíthető házilag is, ennek részletes leírása a Rádiótechnika 1995-ös évkönyvében szerepel." konklúzió: Eszerint a silverstar is működik az MD-1 fejével ami ugyebár publikált. Egyébként összevetettem a két rajzot, a tekercsek illesztése, szerepe, üzeme is rendkívül hasonló.
Tud valaki egy silver star 3 kapcsolási rajzot küldeni?
Előre is kössz.
Üdv Hölgyek és Urak!
A fórumon találtam egy silverstar kapcsolási rajzot. Nincs ennek véletlen egy protel által feldolgozható kiterjesztésű változata? Szeretném utánaépíteni. További kellemes napokat! Tóbi
Itt megtalálsz hozzá nyáktervet stb http://femkereso.extra.hu/fepites.html
talán ezt az egyet érdemes megépíteni . Házi fejet még nem láttam igazán jót. Én vettem egy gyárit, igaz, elötte elhasználtam pár kiló műgyantát, többszáz méter huzalt, üvegszálat, csatornacsövet és miegyebet. A fejek megfizethetők, főleg az utángyártottak.
Hello
Egy fontos kérdés merült fel a Silver Star megépítésekor: Tudja valaki mekkora értékű a ground potméter (PG) ? A rajzból számomra nem derül ki... No meg a hangerő potméter értéke sem, bár ez kevésbé lényeges. Előre is kössz!
Nem egy pörgős fórum ez. Tán mindenkinek elment már a kedve a fémkereső építéstől (nem is csoda).
Hajól értelmezem, a trimmerrel be kell állítanod egy fázistolást, amivel a földhatást kiegyenlíted, különben a detektorod azt jelzi milyen távol van a föld és ez egy preciziós magasságmérő lesz 0-30cm között, illetve göröngy nedveségmérő Ilyen gépeseket várok telekre! Sok a kincs, mindenhol ásni kéne. Szóval nincs olyan nagy jelentősége, merthogy ez egy utólagos fínom hangolás, 50, 47K ami van, nagy gondot nem okoz, úgy kell belőni, hogy egy átlagos mezőn, valahol középállásban legyen és akkor majd talajfajtákra külön lehetszabályozni. Ha túl sokat szabályoz az nem jó, mert nem lehet beállítani, és a talajok annyira nem különböznek, hogy olyan sokat kelljen, szóval fogod érzékelni és cserélheted kisebbre ill. nagyobbra, 100K feletti értelmetlen, tekintve a párhuzamos 33K-t. Van olyan gép, aminél ezt nem is lehet tekergetni, pedig jó és nem is olcsó.
Értem, szóval nem kritikus annyira az értéke...
Kössz a segítséget! Épp egy Silver Star megépítésével vesződök, az elektronika még nem is annyira nehéz, de a fejet illeszteni hozzá...na az szép menet lesz
Ez a földhatás és kapuzójel fázistolás beálítás amúgy is elég vacakolásos. A kapuzó jel 90 fok, de ahogy leteszed a cuccot a földre, csodákat fogysz látni a szkópon. Néha azon gondolkodom, eleve a földön kellene kihangolni a tekercset. Mindenesetre ezzel el fogsz vacakolni egy darabig. Ha nincs kert, kb15kg föld megteszi egy műanyagládában, csak legalább egy méter magasan legyen, olyan holmin amiben nincs szeg vagy csavar, mert ezek akkora jelet adnak mint egy nagy vasdarab (be is tiltanám a szegek használatát, főleg a régészeknek ) úgy kell majd beállítani, hogy ez a poti valahol középállásban legyen ha a fej 5cm-re van a földtől és akkor majd eltérő talajoknál tudod tekergetni jobbra balra, ha sipolna, de ez elvileg csak pár fokot szabályoz.
Majdszámolj be, hogy haladsz és milyen a gép!
Hétvégén a készülékházat barkácsolom, jövő héten fogom próbálgatni.
Leírom mindenképp a tapasztalatokat és eredményt. (Remélem lesz eredmény ) Addig is köszönöm az info-kat!
Akkor adok még egy tanácsot. Nekem egy Fisher 1266 jellegű készülékem van. A nyél egy műanyag mankó, a telepek a jó súlyelosztás végett a kartámasznál kaptak helyet a gép pedig a mankó fogólyára van csavarozva. Na ez egy marhaság
Egyrészt itt nálunk ez majd hogy nem ördögtől való tevékenység, ha bemennél egy parkba 5 perc alatt elvinne a rendőr. No ez nem amerika! :no: A másik, hogy ha a telep külön van, problémás vízhatlanítani, amit egyébként egy nejlon zacskóval meg lehet oldani. Továbbá az én gépemet nem kell tekergetni a terepen, műszere nincs, felesleges, hogy az orrom előtt legyen. Szóval ez profi de nem praktikus. És nagy helyet foglal. Olyan rendszert fogok csinálni, hogy elem műszer egy doboz, egy teleszkópos nyélen közvetlen, amit valahol a doboz után fogok tartani, könnyebb is vízszintesen mozgatni. És kevésbé feltünő vagyis nem fog minden 2. ember rendőrt hívni, hogy nicsak ott a fémkeresős ember a világellenség! -És ne tessék itt ezt csinálni -De miért? -Mert csak. Mert hívom a rendőrt....Addig is Józsi, hozd a vasvellát, Né má hát itten detektorázik szemetje....
A nyél végén a keresőfejet hogy álcázod? Erre kivi lennék mert ez teszi jellegzetessé a fémkeresőt. Hogy az elektronikát+akkut hova teszed az részletkérdés.
A és az igaz hogy sok helyen a vadászok, mezőőrök nameg a helyiek a határban bóklászó elmerekre igen érzékenyek! Felénk ha meglátnának pár perc és máris igazoltatnának. Itt rengeteg a polgárőr. Ami nem is baj, de kicsit az 50-es évekre emlékeztet a dolog, akkor pedálozott nagyon sok "szem-füles" ember.
Azt sehogy. Nem lehet, mert a kicsi fejjel nem lehet mezőn keresni normálisan. De szerintem nem mindegy, hogy 200m-ről is egyértelmű, vagy csak 25-ről. Szóval ha az egész úgy fest mesziről, mintha vinnél egy rudat vagy valami szerszámot, az nem árthat.
És mit szól ez a sok buzgómócsing a masinához? Merre van ez, mert akkor arra nem megyek ha ott nincs vendégszeretet :kalap:
Sziasztok!
Lenne pár kérdésem a Silver Star 1A kapcsolási rajzával kapcsolatban. A rajzot a Fémkeresők Honlapjáról, az építés menüpontból töltöttem le. A rajzon az alkatrészek értékei elég rosszul láthatóak. 1) Az ellenállások amik a rajzon 33K-nak látszanak (Pl. R3, R6, R9, R25, R54, ...), azok ugye valójában 3,3K-sok? (A 2,2-nál is ugyan ez a helyzet) Mert a pont közvetlenül a második szám előtt van. Szerintem... 2) A LED is rosszul lenne bekötve a rajzon? (Mondjuk az anód/katód jelölés jól szerepel...) 3) A Ground és a Volume poti értéke mennyi legyen? 4) A letölthető nyákrajzokat hogyan lehet kinyomtatni méretarányosan? Mekkora a nyák mérete? Elnézést a sok kérdésért, csak mielőtt nekiállnék megépíteni az elektronikát, meg kell vegyem az alkatrészeket, és el kell készítenem a nyákot is, és ahhoz kellenek a pontos paraméterek. Előre is köszönöm szépen a segítséget! Üdv. Péter
Hello
1) Igen, ami a rajzon 33K-nak látszik az valójában 3K3. Én is ráközelítettem többször, és más számokkal összehasonlítva jöttem rá hogy azok tizedespontok. 2) A LED bekötése szerintem is furcsa (fordított?) Ennek ugyan csak a tápfesz gyengülésekor kell világítani, de a gyengüléstől nem fordul meg a polaritás 3) Ezt a kérdést én is feltettem pár hozzászólással ezelőtt, egy kolléga 47~50k-t javasolt. Még nem készült el a fémkeresőm (a fejjel össze kell hangolnom a panelt), így tapasztalatot nem tudok mondani. 4) Sajnos nincs kéznél a panelom ("gyárit" vettem), csak a jövő héten tudom a méretét megadni. Esetleg nyomtasd ki egy képszerkesztőből a rajzot és illeszd rá egy akármilyen IC lábait a beültetési helyére a rajzon. Ha stimmelnek a rajzon a furatok helyei az IC lábához, akkor minden ok.
Mostanában csak vasalásos nyákot csinálok, rengeteg időt meg spórol és szép, sőt, nem ronthatom el a rajzot.
A nyákokat pdf nek mentem és a közeli fénymásoló, elektronikus nyomdában kinyomtattatom mélynyomó papírra. Papírt vinnem kell, ezt én a Rákóczi tér mögött szerzem be. A méret, ha nem nyákszerkeztő progiból van, hanem valami kép file, nem biztos hogy valós és egy picit összenyomódik nyomtatásnál. Ha méretproblémás, én megkérem a nyomdában a srácokat, hogy nyomtassanak egy próbát és egy IC megmérésével ki lehet számolni és a photoshopban be lehet állítani a jó méretet. Ezt itt teljesen szívességből meg szokták oldani. A pdrf készítéshezhez bullzippet használok. |
Bejelentkezés
Hirdetés |