Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   185 / 2500
(#) Tomy27 hozzászólása Okt 19, 2008 /
 
Amikor visszateszed a tokba őket akkor mérjél rá eggyesivel a tranyók lába illetve a panelon azon forrasztási pontra amelyikbe becsatlakozik az adott láb hogy érintkezik-e mindeggyik.Remélem ez így elég érthető...
(#) Tomy27 hozzászólása Okt 19, 2008 /
 
Na meg azt is megnézheted hogy a tranyók valamelyike nem-e átüt, vagyis mérjél a tranyó középső lába illetve a hűtőborda közt, itt mindeggyiknél teljes szakadásnak kell lenni...
(#) Tomy27 hozzászólása Okt 19, 2008 /
 
Jól látom még ventit is dobtak a hűtőre?
(#) Dj TSM válasza frissadam hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
szerintem jolvan minden a rajzon,mar epitettem hasonlo cuccot es mukodott
(#) bancsi15 hozzászólása Okt 19, 2008 /
 
Valaki megnézné nekem, hogy ez így jó lesz-e?
(Jó lenne mert már másodszor írom be!)

Köszi
(#) Tomy27 hozzászólása Okt 19, 2008 /
 
Szia.Elméletileg jó a HQ-nál is ez az ajánlott kapcsolás, bár én hiányolom a bemenetnél a hidegítő ellenálást de lehet hogy így is működőképes...
(#) bancsi15 válasza Tomy27 hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
Mi az a hidegítő ellenállás? Hova kellene azt tenni?
(#) zomatt válasza Dj TSM hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
Valószínűleg jó, én is kíváncsi lennék rá, hogy hogyan szól. Az alkatrészek nagy része megvan hozzá, de még nem sikerült hozzá olyan nyáktervet készíteni, amivel elégedett lennék, illetve elkezdődött a suli is... A kapcsolási rajzon is módosítottam kicsit, bár az eredetit sem próbálta még ki senki. Végül is annyit csináltam, hogy a VF2 szimmetrikus bemenetét raktam a kapcsolásba, illetve a földelt bázisú fokozat tápfeszültségét szűrtem és stabilizáltam, az eredeti pi kapcsolás előtt. A kapcsolás gyenge pontja talán a rövidzárlatvédelem, (csak az egyik FET-pár áramát figyeli). Végül is kérdés, hogy hogyan lehetne bele jobb rövidzárlatvédelmet tervezni, jó-e úgy az a bemenőfokozat, ahogy van, és hogy a földelt bázisú fokozat előtt van-e érdemi jelentőssége annak a módosításnak, amit csináltam. Az eredeti kapcsolás amúgy Király Tiboré. Egyébként itt a HE-n is van VF5 topik, csak az utolsó hozzászólásom után egy kicsit kihalt.
(#) Tomy27 válasza bancsi15 hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
A bemenet és a GND közt lévő ellenálást szoktuk így nevezni ez általában 10-100K közt van.De néztem több helyen és KB mindenhol ez volt az ajánlott kapcsolás szerintem nézd meg hogy mükszik-e így rendesen ha igen akkor nem érdemes vele babrálni.Amúgy találtam hozzá híd kapcsit is ha esetleg érdekelne...
(#) bancsi15 válasza Tomy27 hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
Hát igazából annyira nem értek hozzá. Nem tudom jobb e híd kapcsolással, vagy egyátalán mi is az.
De szívesen megnézem.
(#) Tomy27 hozzászólása Okt 19, 2008 /
 
A hídkapcsolás lényege hogy két végfok szembekapcsolásával lehet növelni a teljesítményt de akkor viszont nem célszerű csak 8Omh ra terhelni elvileg így 20W körül vehetsz ki a végfokból, 4Omh esetén négyszereződne a teljesítmény de azt már lehet hogy megsínylené a végfok...A legalsó 2 akarna lenni a híd kapcsolás...
(#) Dj TSM válasza zomatt hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
Szerintem az csak jot csinalhat egy bekotesnek ha stabilabb a feszultseg ellatasa,es a filter kondik is csak segitenek.Aggaszto inkap az a rovidzar vedelem,mert ezek altalaban hirtelen zarlatkor ugysem mentik meg a vegfokot,csak akkor segit ha uzemeltetes kozben valami okbol csokkenne a kivezetesen az impedancia,akkor reagal a vedelem es csokkenti a vezerlo tranyok iranyito feszultseget.De az a baj hogy eleg lassan reagalnak es sokszor hamarabb pukkan el a vegtranzisztor,mind hogy lekapcsolna a vedelem.Ez szerintem csak olyan plussz elektronika ebben a rajzban.Ha rendes rovidzar vedelem lenne akkor azert osszetetebb lenne meg par dioda meg ellenalas azert kerulne bele.Megoldast jelenthet hogy a vegtranzisztoroknal talalhato kollektor kivezeto teljesitmeny ellenalasokat nem 0,22 vagy 0,33 ohmosra hagyjuk hanem 1 ohmosra,igy bar csokken valamennyit a teljesitmeny de megvedi a vegfokot az esetleges rovidzar ellen.Mar kiprobaltam es hasznalom is ezt a modszert tobb erositomben is.
(#) Tomy27 hozzászólása Okt 19, 2008 /
 
De most néztem jobban, ennél a kapcsolásnál hídba 4Omh-on írja a 20W körüli kimenő teljesítményt...
(#) szaboi válasza Tomy27 hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
A ventilatort en szereltem raja es megnezem hogy nem e ut at de egyelore felfuggesztem a javitasat mert holnap utazok vissza egyetemre kolozsvarra es kb 2 het mulva jovok haza..koszi mindeninek a segitseget mikor hazajovok akkor nekilatok es meg irok
(#) zomatt válasza Dj TSM hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
Rövidzárlat esetén, +-60V-os tápfeszültség mellett teljes kivezérlésnél 1Ohmos source ellenállással is 60A-os csúcsáramnak kellene kialakulnia/FETpár(48A-t visel el impulzus szerűen), ideális feszültségforrást feltételezve. Tehát akkor a tápegység belső ellenállásából, és nagyobb source ellenállásból adódóan marad a rövidzárlati áram 12A alatt? Végül is adott tápegységhez kell méretezni a source ellenállásokat... Szóval ha bolondbiztosra szeretnénk csinálni, akkor megnöveljük a source ellenállásokat, és építünk egy komolyabb rövidzárlatvédő kapcsolást?
(#) Dj TSM válasza zomatt hozzászólására (») Okt 20, 2008 /
 
Hat valahogy igy,szerintem azis eleg ha a vegtranyok jo rezervaval rendelkeznek es nagyobb aram erosseget birnak el mint amilyen a tapforras maximalis aram leadas kepessege.No de feleslegesen irom le hisz nagyabol te is hasonlo keppen gondoltad. :yes:
(#) Dj TSM válasza zomatt hozzászólására (») Okt 20, 2008 /
 
Az egy biztos,hogy ha mindent tokeletesen vedettre akarnank egy erositoben megepiteni akkor egy marha nagy lada kellene neki mert tele lenne mindenfele plussz bekotesekkel.
(#) ImiDj hozzászólása Okt 21, 2008 /
 
Hello uj vagyok.En is epitgetem erositoket tranyosat meg ic-set.tda7294 ami nagyon szepen szol.Ket tda7294 erositot osze kapcsolni es ez eleg erot bisztosit egy kisebb hangositasra szerintem.Tranyosat 2n3055 meg 2n3773-al de ez az ic szaszor szebben szol.Ez azert van mert Dmos tehnologiaval rendelkezik?
(#) Dj TSM válasza ImiDj hozzászólására (») Okt 21, 2008 /
 
igen azert mert d mos os es kissebb a torzitas faktora mint az egyszeru tranzisztoroknak
(#) Dj TSM válasza ImiDj hozzászólására (») Okt 21, 2008 /
 
Probald ki a tranzisztor es TDA 7294 kombinaciojat,nagyon elonyos mert akar 2 ohmos reprokat is rakothetsz es a teljesitmeny felugrik 150 wattra.

image014.jpg
    
(#) bancsi15 hozzászólása Okt 21, 2008 /
 
Sziasztok!

Építeni akarok 2 hangfalat, úgy hogy egy-egy dobozba egy 3W-os és egy 5W-os hangszóró kerülne. Amikor azt kérdeztem, hogy hogyan kössem be őket ilyen választ kaptam: Kössem párhuzamosan a két hangszórót, és a kisebbel meg
Idézet:
„2-3 µF /MP/kondi sorban,és ő lesz a magas hangokért a felelős
.

Ide most milyen kondi kell? (MP kondi?-az mi?) És melyik hangszóróval kössem sorosan? a kisebb teljesítményűvel, vagy azzal, amelyik nagyságilag kisebb, ( kb. egyformák nagyságra.)?

Köszi
(#) Tomy27 hozzászólása Okt 21, 2008 /
 
Üdv. Megtudná valaki mondani hogy sztereó erősítőknél mit jelent a Dynamikleistung mert ott nagyobb kimenőteljesítményt is adtak meg mint a normál üzemmódban meg jobban is terhelhető általában 2Omh-ig...
(#) sound.man válasza Tomy27 hozzászólására (») Okt 21, 2008 /
 
Párhuzamosítás?
(#) Tomy27 válasza sound.man hozzászólására (») Okt 21, 2008 /
 
Elképzelhető mert abban a sorban csak egy érték van megadva.De azt hogy kell elképzelni párhuzamosan összekötni a két + kimenetet?És akkor 1X van X-teljesítmény a kimeneten...
(#) sound.man válasza Tomy27 hozzászólására (») Okt 21, 2008 /
 
Nem vagyok biztos benne, de talán úgy kell hogy kapja a jelet mind a két erősítő és a két erősítő kimenetét egybe és úgy rá a hangszórót. Így elvileg kétszer annyi teljesítmény lesz de a imperdancia a fele. Szóval ha van két erősítőd mondjuk 2x100w 4ohm ha párhuzamosítod akkor 1x200 2ohm. Viszont ehhez nagyon nagyon egyforma erősítők kellenek. Bővebben: Link valahogy így. Valami rossz akkor javítsatok.
(#) szamóca válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Idézet:
„DE ez itt off,hiszen nem erősítő,hanem hangfal kérdés.”

Ez a kisebbik baj, Számomora (bocsánat de már nem tudom megállni) sokkal nagyobb baj ,(főleg hogy már a hozzáértőbbek is átvették a helytelen megnevezést) hogy már lassan mindenki hangfalnak hívja a hangdobozt!
Nem kötözködés, vagy kákán csomó keresés, de legalább itt egy elektronikai fórumon, aminek egyik célja az ifjú titánok helyes irányba való terelése, már most a rossz elnevezéssel találkoznak. Mert az is egy dolog, hogy egy kereskedő,(vagy inkább az ilyen bótos) vagy egy átlagember nem tudja mi a különbség. Na de itt?! Sőt ha most ezt hallják az idősebbektől is....
Még egyszer bocsánat az off-ért, de ez már régóta nyomta az oldalam!
(#) proli007 válasza Tomy27 hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Hello!

Fogalmam sincs, hogy a "mai" erősítőknél, hogyan van megadva a teljesítmény, mert mindenki próbálja fényezni a kakát.

De én a
Idézet:
„Dynamikleistung”
azaz dinamikus teljesítmény alatt, mást értek.

Az erősítők, általában sima pufferkondiról üzemelnek. Amikor szinuszosan (tehát tartósan) terhelik, akkor a tápfeszültség csökken, a veszteségek-belsőellenállások miatt. Ilyenkor kisebb teljesítmény vehető ki az erősítőből, mint ha csak egy "impulzust" néznénk. (pld. amikor ütlegelünk egy dobot)
A jelszünetek alatt, a pufferkondi csúcsfeszültségre töltődik, és a beütéskor, a kondi még nem veszti el a feszültségét. Így dinamikusan nagyobb teljesítmény jön ki a végfokból.
Tekintve, hogy a feszültséggel négyzetesen arányos a teljesítmény, kis feszültség emelkedés, jelentős teljesítmény többletet mutathat.

Normál zenénél, a csúcsteljesítménynek, kb. 1/3-ada az átlag teljesítménye, pont a lüktető dinamika miatt. Azt is meg lehet figyelni, hogy a teljesítménynek a javát, a basszus emészti fel. Egy háromutas hangszórónál, a hangszórók méretét tanulmányozva, ez fel is ismerhető.
Többek között, ezért nem jó hangosításra-zenélésre az átlagos zenei célra készült hangszóró. Ott, egy mikrofon gerjedés, a többutas rendszer közép, vagy magas sugárzóját, az örök membránok mezejére küldi.

üdv! proli007
(#) ImiDj válasza Dj TSM hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Ez 150w vagy 300w?mert ket tda van oszekotve.De koszi Meg a tranyo lehet mondjuk 2n3055 meg a komplementarja
(#) ImiDj válasza ImiDj hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Es ha mondjuk a tranyoknak nagyobb feszultseget adok akor erosebb lesz az erositom.pl:2*60v a tranyo meg MJ15003 meg MJ15004 akkor ojan 200w 4ohmon ki kellene hogy nyomjon.Nem?
(#) Tomy27 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Üdv.Az már valószínű hogy az első teória (miszerint a két oldal teljesítménye összeadódik) nem valós,mert egy német honlapon néztem pár erősítő adatlapját, és ott a „Dynamikleistung” résznél szintén két csatornának vonatkozott a kimenőteljesítmény.Vagyis én úgy gondolom ,de ebben még nem vagyok biztos,hogy az első úgymond normál teljesítmény az KB megeggyezik a szinuszos teljesítménnyel,a második érték az a bizonyos „Dynamikleistung” meg a max zenei teljesítmény akarna lenni.Persze lehet hogy rosszul gondolkozom...
Következő: »»   185 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem