Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   21 / 3960
(#) szabi83 válasza KeserűCukor hozzászólására (») Jún 26, 2006 /
 
én is hangszóró2000-sen gondolkodok, de mnc és sal javító azt mondta, h semmivel nem jobb a hangszóró2000-s...
hát árban peddig igen csak alatta van a magyar termék..
meg amugy is kinai gyártó soron készűl, nem úgy mint a magyar szentem...
(#) KeserűCukor válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Monaudio.hu, ott ilyen hangszórókból gyártanak házimozit...
AMugy nézdd meg a forumot, egy csávóka árult SAL-t aztán ugye mindenki fikázta, ő kérdezte, hol tudja eladni valami baleknak ezt a borzalmat, pedig tök új SAL volt...
Egyik srác épített ládát, 200W-os mnc mély van benn, és írta, hogy kb 30-40-et ad le...
Sokkal korrektebbek, fejlesztenek, garancia, alkatrész is van, segítség...
Mielőtt beméri a hsz-eket, 1 hétig napi 5-6 órát hajtja őket, azt mondta...
Monaudio elég profi, de azt mondta, azokon is tudna mit csiszolni...
Szerintem egy próbát megér, és ha a basszustól nem is, de a Made in Hungary felirattól biztos megdobban a szíved
Én kiváncsi vagyok az eredményre...
(#) szabi83 válasza KeserűCukor hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
hát 3 éve oda senki be nem tette a lábbát...
fórum is halott..
(#) Stefan válasza benito hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
ha hordozhatot, kicsit, elemrol mukodot akarsz akkor lm386ot ajanlanam az tuti mukodik

de ha meg most kezdesz foglalkozni az elektronikaval akkor tanulmanyozd at a cikkeket itt az oldalon eloszor
(#) fureszk válasza dZsordeN hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
sziasztok. az lenne a krdésem, hogy graetzhídhoz, jó-e az M2A18 jelölésű dióda? (és hogy bír-e a 2A-ert meg 50V-ot)
(#) fureszk válasza fureszk hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
a datasheet calaogon azt találtam, hogy elvileg A-nél is többet bír, 50V-al, úgyhogy elvileg tökéletes nekem, de előbb megvárom a véleményeteket!
(#) fureszk válasza fureszk hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
uff, tévedtem, 2A-ert bír és 50v-ot. de azért plíz mondjátok meg jó-e graetz-nek: [link=http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/M/2/A/1/M2A1.shtml]Talán ez az adatlapja(?)[/link]
(#) Frankye válasza fureszk hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Figyu! Már megint :lama:-zol! Felteszel egy kérdést, aztán válaszolsz, aztán javítod magad...
Próbálj előbb egy picit összeszedettebben végiggondolva megfogalmazni magadban egy kérdést, kicsit körüljárni a témát, és ha még mindig marad homályos folt, akkor arra kérdezz rá...
Tudod, ez nem chat, hanem fórum!
Légy szíves, ennek megfelelően viselkedni!

Köszönöm.
(#) fureszk válasza Frankye hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
ok, bocs
(#) vasa válasza fureszk hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Sziasztok!
Azt hogy számolom ki, hogy ha van egy feszültségforrásom
ami pl. 35V és azt szeretném, hogy 30V legyen
belôle egy ellenállással. Hány Ohmos ellenállást kell
választanom, és hány Wattosat? Vagy más módon kell
megoldani (pl. két soros ellenállással, mint a cikkekben van)?
Levezerné ezt nekem valaki képletekkel?
Nagyon köszi!
(#) vicsys válasza vasa hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
[link=http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_30.html]http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_30.html[/link]
Itt van egy példa led-re....
illetve nálad tudni kéne, hogy mekkora áram fog folyni?
(#) vasa válasza vicsys hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Igen olvastam.
Akkor legyen mondjuk a következô (hogy a Wattnak is szerepe legyen):
U = 350VDC (tehelés nélkül egy táp szekundere egyenirányítva)

Hány Ohmos és Wattos ellenállás kell ahhoz, hogy ha:
U = 300VDC-t szeretnék,
I = 20mA áramfelvételnél?
(#) Norberto válasza vasa hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Legalább 1W-os és 2,5 kohm-os ellenállás kell.
(#) vasa válasza Norberto hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Kérlek vezessétek le nekem, csak egyszer, hogy megtanuljam!
Köszi
(#) Deqred válasza vasa hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Szeretnék a következőben segítséget kérni. A következőről lenne szó. Szükségem lenne egy potméterrel ellátott ledsorra és nem tudom pontos adatit a megfelelő elemeknek.

Ha nem volt eléggé érthető akkor a ledek (3 vagy 5 mm-esek) tulajdonságait nem tudtam megtalálni (szükségem lenne rájuk)... De ha lenne valaki kedves és készítene nekem egy kapcsolási rajzot megfelelő táppal és potméterrel feltüntetve... Nagyon megköszönném.

Ennyi információ arra se elég, hogy valakiben egyáltalán egy viszontkérdés megszülessen. Légy oly szíves és mutasd be nekünk, mit is tudsz igazán! Légy bátor és mondj el nekünk mindent, amit a projektedről tudni kell...különben nem fogunk tudni segíteni!

Ne kelljen többször figyelmeztetni, okés? :yes:

...egy önelégült moderátor, N
(#) fureszk válasza Deqred hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
hy. mit kéne állítani a potméterrel a ledeken? a fényerejüket?
(#) vicsys válasza vasa hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
U=350-300V=50V-ot kell "eltüntetni"
R=U/I=50/0,02=2500 ohm azaz 2,5Kohm
P=U*I=50V*0,02A=1 W

tehát a számolás az ellenálláson eső fesz.el történt.
a képletekben : ohm, amper és volt egységekkel számolunk. Ezért van a 20mA helyett 0,02A írva....
(#) szabi83 válasza Deqred hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
fogalmaz kicsit pontossabban, hogy mit szeretnél!

üdv
(#) vasa válasza vicsys hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Nagyon köszönöm!
(#) _JANI_ válasza Deqred hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
??? ??? ??? :nezze:
EREDETILEG ITT MÁS VOLT! DE MEGGONDOLTAM MAGAM... Ha kell privátba elkülöm.

Tényleg! Mire kell?
(#) vicsys válasza vasa hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
kérlek, nincs mit...nagyon szívesen!
(jól van feltéve a kérdés=hamar válasz)
(#) vicsys válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
ehehhehe (és ami ott volt az segített megoldani a problémát??)
Degred
Javaslatom: nézz szét a kivezérlésmérő topicban (keresést használva hamar megtalálod) és az ott levő LM3915-ös IC segítségével (no és persze adatlapjával) könnyen készíthetsz egy olyan áramkört aminek a potméterét tekergetve arányos hosszúságú csík fog kigyulladni. (persze ha ez volt a megoldandó probléma...)
(#) _JANI_ válasza vicsys hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Nemmondhatnám ! De egy két mondat egy kicsit kiakasztott Deqred (#29955) hozzászólásában! :boxer: :zavart2: Idézzem???

Azért tettem, egy régi kapcsolásomat közzé!
(#) vasa válasza vicsys hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Egyébként sehol nem találni ilyen egyszerű példákon keresztüli magyarázatot! Ez az ami sok kezdőnek hiányzik szerintem...
(#) (Felhasználó 1542) válasza vasa hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Valaki tudna mesélni a Nykvist diagrammról ?
(#) vasa válasza vicsys hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Hajjaj... Értem a cikkekben leírt sorosan kötött két ellenállás példáját. De! Mivan, ha egy ellenállás van csak?

Ut=9V, R=2K?

I=U/R = 9/2000 = 0.0045A

Ha most U=R*I, akkor a 9V-ot kapom....
(#) Slope válasza (Felhasználó 1542) hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Tudni tudok, csak nem biztos, hogy erre a fórum a legmegfelelőbb.
(#) Norberto válasza vasa hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Az ellenállás önmagában áramkorlátozó alkatrész. Önmagában EGYETLEN ellenállás nem tud feszültséget osztani. CSAKIS áramot korlátozni. Hogy most ez az egyetlen ellenállás mire is jó? Pl. ha egy feltöltött kondit ki akarsz sütni, arra jó. Mert ugye ilyenkor korlátozza a "zárlati áramot", így nem 3 A-rel záródik a kondi 2 pólusa, hanem mA-ekkel. És ez így egészségesebb. A kondinak. De mégegyszer mondom, az ellenállás önmagában nem tud feszültséget osztani, csak áramot korlátozni.
(#) Báddzsó válasza vasa hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
hát ha egy ellenállást rákötsz a 9V os elemre akkor egyértelmű, hogy a két végén 9V-ot fogsz mérni, hiszen azok az elemhez érnek. Úgy is felfogható, hogy 9V esik rajta, vagy hogy 2 ellenállásod van, egy 2k-os és egy ~0 ohmos ...
Idézet:
„I=U/R = 9/2000 = 0.0045A”

ez így van.
Mivel P=U*I azaz 9*0,0045A= 0,0405Watt tehát az ellenállás 0,0405 Wattal fog fűteni.
Soros ellenállásoknál az áramerősség(I) minden fogyasztónál azonos, ott a rájuk jutó fesz más, és ettől a fogyasztóük teljesítmánye is más lehet, mert P=U*I(áll).

ja és azért vettem bele a teljesítményt (P) a magyarázatomba, mert úgy gondolom hogy az segíthet a megértésben. mivel abban benne van a fesz és az áramerősség is. ...
(#) Slope válasza vasa hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Ha Ut=9V és erre rákapcsolsz egy ellenálást, akkor azon folyni fog egy áram, az Ohm tv.-nek megfelelően. Ideális feszültséggenerátor esetén az ellenálláson 9V fog esni, vagyis az ellenállás + és - pontjai között is 9V lesz. A valóságban más a helyzet, mivel minden generátor rendelkezik egy belső ellenállásal.
Ez esetben az üresjárási maximális teljesítmény P=U^2/4Rb lesz, ahol Rb a generátor belső ellenállása (az üresjárási feszültség négyzete osztva a belső ellenálás négyszeresével).
Következő: »»   21 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem