Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vezeték nélküli gyertya
 
Témaindító: vicsys, idő: Okt 28, 2008
Lapozás: OK   3 / 59
(#) djyuri hozzászólása Okt 29, 2008 /
 
Egy ötlet

vannak ezek az aranyfüst kondik....ilyen szászezer mikros kapacitással..mint pl a rázogatós elemlámpákban is...
Az nem tárol elég áramot,hogy felvehessék a poharat,hogy megcsodálják?(világítás közben)
(#) levii válasza djyuri hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Aranyfüst kondiból van 1F is.
Azt nézegethetnék egyideig
(#) djyuri válasza levii hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
köszönöm!....akkor frissítem a memóriám

De akkor ez egy elfogadható öltet...

UI.: ha megszületik a gyertya és az áramköre!..akkor kérlek dobjatok egy árat,mert muszáj vennem egyet legalább a barátnőmnek
(#) MolnarG válasza djyuri hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
inkább csinálj! Goldcap kondik a lo*exnél elég "olcsók". 1F 5.5V 286Ft.
(#) djyuri válasza MolnarG hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Semmi türelmem
Most akkor keressek teljesen pöpec poharat...gyantát...stb....egyelőre én vételi oldalon vagyok...időben jobb nekem
(#) Attila86 válasza djyuri hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Kreatív boltokban lehet kapni gyertyazselét és üvegpoharat is. De mást nem veszel egy Nutellát...
(#) djyuri válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Nutellát
Pont ettől félek Ha nem kapok valamit,akkor elköltöm másra
De nem járok sehova...se boltba,se bulizni...se vendégségbe...az alkatrészeket is netről rendelem,ha tehetem.


Ui.: hol tart a projekt amúgy?
(#) Rumcájsz hozzászólása Okt 30, 2008 /
 
Haláli az ötlet, de továbbfejleszteném elméletben!

Én tennék a pohár aljába egy nagy menetszámú mini tekercset. A tekercsre 2-4 ledet forrasztanék.
Az asztal alá elrejtenék egy tekercset amit egy hangfrekis erősítővel hajtanék meg.
A zene ütemében a primer tekercs körül kialakuló mágneses tér hatására a szekunder tekercsbe áram indukálódik és a két antiparalel (egymással ellentétesen, párhuzamosan kötött) két LED világítani, villogni fog a zene ütemében

Lehet még két PC akkut (3V + 3V) és egy vagy több villogó ledet tenni a masszába.
(#) kaqkk válasza Rumcájsz hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Látom nem olvastad végig mind az 5 oldalt!!!
(#) Attila86 válasza djyuri hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Idézet:
„Ui.: hol tart a projekt amúgy?”


Jelenleg nem vagyok otthon (Pesten), ezért bütykörészni nem tudok. De a működés a fejemben már megvan, mindjárt kapcsolási rajzba öntöm és megmutatom hogy hogyan gondolom én az egészet...
(#) djyuri válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
(#) vicsys válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Mekkora frekivel dolgozol és milyen kitöltési tényezővel?
(#) Attila86 hozzászólása Okt 31, 2008 /
 
Feltettem a weboldalamra a gyertya kapcsolási rajzát.
Bővebben: Link
Bár most hogy nézem, az elvi működésről nem írtam semmit. Na majd mindjárt pótolom...
Egyébként nagyon egyszerű.
(#) kaqkk válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Én írtam egy progit (knight ryder villogó )
pic 16f 628-ra a pic belső rc oszcijával megy
7 ledet villogtat szinte külső alkatrész nélkül
a 7 leden kívül csak 1 ellenállás kell
Ha érdemesnek tartjátok "beleolvasztani" a projektbe
holnap felteszem a hex-et -és az asm -et
(#) instantwater hozzászólása Okt 31, 2008 /
 
(#) Skori hozzászólása Nov 4, 2008 /
 
A szinváltós RGB LED jó ötlet, régebben vettem pár darabot, létezik "lassú" és "gyors" tipus, kicsit eltérő szin és villogáa effektekkel.

Néhány cm-es távolságra viszonylag jó hatásfokot is el lehetne érni, ha rezgőköröket használnátok ("adó" és "vevő" oldalon is), és 100kHz nagyságrendű frekvenciát. (ja, és légmagos tekercseket)

Led meghajtáshoz nem kell nagy teljesítmény, az adó oldalon mondjuk egy induktív 3pont oszcillátor (alig kell bele alkatrész), a vevő oldal rezgőkör + egyenirányító, és mehet is a ledre. (lerajzoljam?)

Nagyobb teljesítményre (pl. izzólámpához) valamilyen ellenütemű oszcillátor kellene - pl. olyasmi ZVS driver, mint amit sorkimenő meghajtáshoz használnak a neten jópáran - persze itt kisebb teljesítményű változatban.

(#) Attila86 válasza Skori hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Skori!

Jó hogy benéztél ide, mert az induktív csatolás gyakorlati megvalósításával kapcsolatban számomra elég homályos pár dolog. (tekercsek kivitele és kialakítása, frekvencia...)

Ilyen önmagukban villogó LED-eket még nem láttam, pontosabban csak azt ami a Lomexben van kitéve de az csak villog, nem "úszik át" szép lassan az egyik színből a másikba.

Én a gyertyában lévő LED(ek) színét (pontosabban két különböző színű LED fényerejét) úgy gondoltam hogy a primer oldalon állítjuk. Az oldalamra tettem is egy rajzot:
Bővebben: Link

(Egyébként én nem gondoltam külön egyenirányítóra a szekunder oldalon, mert szerintem fel lehetne használni a LED-et magát mivel az is dióda.)

Üdv.: Attila
(#) Skori válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Az RGB ledből a "lassú" tipus szépen kevergeti a színeket, elég jól néz ki.

Légmagos lapos, spirál alakú tekercseket kellene csinálni, pl. a pohár aljába beilleszteni.
Két úton lehet elindulni:
1, Oszcillátor 1db tranyóval, szigorúan egyforma adó és vevő tekercs, egyforma kondikkal párhuzamos rezgőkörnek kialakítva. (az energia csak akkor megy át jó hatásfokkal ha a két rezgőkör ugyanazon a frekin rezonál)
2, Az adó oldalon pici félhidas "szélessávú" meghajtó (pl. IR2155 12V-ról), állítható frekivel, az adóoldalon nincs rezgőkör csak sima tekercs. A vevő oldali rezgőkör rezonanciáját az adóoldal beállításával keressük meg. Ez jóval bonyolultabb áramkör lenne, de akár izzólámpával is működne.

Az adóoldalt átgondolva lehet, hogy kapacitív 3pont oszci egyszerűbb lenne annyiból, hogy a tekercsre nem kell megcsapolás (mint az induiktív megoldásnál), viszont kellene egy további induktivitás a kapcsolásba (sima bolti 220uH/1A) Melyiket rajzoljam meg?

A led mint egyenirányító alacsony frekin esetleg jó lenne, de 100kHz környékén jobb betenni egy 1N4148-at és egy kondit. Az RGB szinváltós lednek a benne levő elektronika miatt amúgy is eleve DC kell.
(#) Skori válasza Skori hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Csatolok egy rajzot.
Az alkatrészek értékével lehet, hogy kísérletezni kell, a tina modell ugyan működött, de az elmélet és a gyakorlat ugye.... szóval garancia csak az első bekapcsolásig
(#) Attila86 válasza Skori hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Tetszik, de hol lehet kapni ilyen LED-et?

(Azért én még egyenlőre maradok a saját ötletemnél, ahol a primer oldalon állítható a két LED által kikevert szín.)
(#) Skori válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Nem akartam elvenni a kedved, de asszimetrikus impulzusokat nem igazán tudsz átvinni így - persze valami átmenne - de nem biztos, hogy azt csinálja majd amit szeretnél.... Ha vezérelni is akarod akkor pl. modulálni kellene a vivőhullámot AM / FM is szóba jöhet, persze akkor a szekunder oldal is bonyolódik....

A ledet régebben a perceptnél vettem, igaz akkor valakivel mentem, nem csak nekem vettünk cuccokat (asszem 100Ft körüli volt), de biztos van máshol is ilyen.
(#) GAZ hozzászólása Nov 4, 2008 /
 
Sziasztok!

Ez a zselés gyertya nagyon jó ötlet! Mikor megláttam, nekem is beleült a bogár a fülembe...
Én Skori ötletéhez hasonló megoldáson gondolkodtam, egy tesztet csináltam is ma a mellékelt kapcsolás szerint (a céges raktárban elég kevés furatszerelt alkatrész van, ezért a képen látható elemértékek: amilyeneket találtam...). A 100kHz nagyon kevés, egy 8 menetes, 6 cm átmérőjű tekercs induktivitása kb. 7uH. Pár V feszültséghez majdnem 1A (mágnesező áram) kell. Ezért én 10MHz körül gondolkodtam (100kHz-hez képest századakkora I, századakkora B). A mellékelt kapcsolás kb. 8.5MHz-en ketyegett. A szekunder oldalra simán a primerre ráfektettem másik 4 menetet, ott a primer feszültség kb. 60%-át mértem lezárás nélkül (sokkal rosszabb csatolásra számítottam). Aztán csatoltam rá egy gyors kapcsoló diódát meg egy elkót, ez simán meghajtott 10mA-rel egy LED-et. Még a héten kipróbálom, mi van akkor, ha a szekunderre ráteszek 100p-t, hogy rezonáljon. Holnap megjön a l*m*x-ből az 1F kondi, kíváncsi leszek, mennyi idő alatt tölti fel (elvileg 4V az 8J energia).

DSC02287.JPG
    
(#) Szebence válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
JÁÁÁÁÁÁÁÁÁá


Ez nagyon tetszik!!! Ilyet szeretnék én is csinálni magamnak (karácsonyra)
Most ha jól értem, akkor a zselén belül lenne 2 tekercs? és egymást gerjesztik, és rávan kötve egy pici elemre? és írtad a cikkedben, hogy ha mozgatjuk a poharat változik a led színe, fényereje... de ha a zselében van az egész akkor ott nem tud mozogni...
Lehet csak én értem teljesen rosszul...
Kicsit tudnál bővebben írni róla?
(#) Attila86 válasza Szebence hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
A weboldalamon írtam, már kétszer is belinkeltem...
A primer a gyertyán kívül (a gyertya alatt) van. Azért, hogy vezeték nélkül működjön a gyertya.
(#) Szebence válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Elolvastam az oldaladon a cikket.. sőt szavaztam is...
aha, msot szerintem sejtem, hogy hogy lehet... de nem teljesen világos.. még elolvasom párszor meg jobban belegondolok és akkor jó lesz az
De nagyon várom már, hogy elkészüljön illetve befejezd
Nagyon jó ötlet.
(#) GAZ válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Még amit nem írtam tegnap este, mert nem emlékeztem rá, de most megnéztem:

Az egyenirányító dióda a szekunder oldalon: 1N4448
Ez elég gyors, 4pf a kapacitása 0V-on 4ns a recovery ideje. De nem schottky, így a 0,7V a nyitófeszültsége.

A tranzisztor BC547C (NXP). Na, ennél lehetne jobbat találni, de mint már írtam abból építkeztem, amilyen furatszerelt alkatrészeket találtam a raktárban, mert nem volt kedvem SMD-kkel bűvészkedni.
(#) GAZ hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
Néhány kép (telefonnal)...
(#) kaqkk válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
egy ilyen kapcsihoz mit szólnátok? Vékony és nagy menetszámú tekerccsel ?
(#) kaqkk válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
és itt van pdf ben is. Nem tudom miért de fordítva került fel
(#) GAZ válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 

Bocs, azt elfelejtettem írni, hogy az én koncepcióm szerint ez csak a töltője lenne a zselével kiöntött 1F kondinak. Nem akarom, hogy folyamatosan világítson a LED, csak 2 sec periódusidővel 2ms időre felvillanjon. Így kb. 1 napig elég bírja a kondi egy töltéssel.

Tehát töltéskor egyszerűen ráhúzom a tekercset a pohárra, különben nem működik az oszcillátor.
Következő: »»   3 / 59
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem