Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   38 / 371
(#) lapose válasza ZPKing hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
Szia!

Mérd meg a vasmag magasságát, szélességét, meg a lemezelés vastagságát!
(#) ZPKing válasza lapose hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
Lemértem.
Ráírtam a képre a mérteket remélem olvasható.
hú nem igazán fentről lefelé 57mm 25,3 mm 47mm

P1010303m.jpg
    
(#) lapose válasza ZPKing hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
Szia!

Kb. 20VA
(#) foxi63 válasza ZPKing hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
Szia!
Még mindíg nem jó!!!
A tekercsben lévő vasmag keresztmetszete kell, illetve a külső is jó, de annak a 2X ese van "belül"
Saccolás szinten egy trafó teljesítménye a keresztmetszetének négyzete Wattokban. Pl. 4 cm2 vaskeresztmetszet 16W . de ez tényleg sacc, de jó közelítést ad, hogy mire is lenne alkalmas....
(#) lapose válasza foxi63 hozzászólására (») Dec 31, 2008 /
 
Szia!

Érdemes számolás előtt legalább egy 0.9 szorzót alkalmazni a veszteségek miatt!
Ez a számítás csak a hagyományos vasakra jó, hiperszilre, és toroidra nem!
(#) wer hozzászólása Jan 1, 2009 /
 
Sziasztok segítséget kérek..
Van 1 nagyon jó kis trafóm ˙(sz 11,5v és 13A)
a kérdésem az lenne, hogy mért van az ,hogyha a szekunder oldalt műszerrel mérem és a szigetelt műszervezeték egyikét megfogom akkor nagyobb feszt mér???????
Válaszokat előre is köszönöm.

DSC00243.JPG
    
(#) lapose válasza wer hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Szia!

Valószínű, hogy mikor megfogod a vezetéket hálózati brummot viszel be a mérőkörbe, és az hamisítja meg a mérést!
(#) MolnarG válasza cornel hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Különbség van a hangzásban különféle típusú transzformátorok esetén . Az meg hogyan?
(#) CIROKL válasza MolnarG hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
A fehér és a fekete megítélése ? Ez jó vizenyős talaj !
(#) szamóca válasza MolnarG hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Egyre több helyen vetődik fel a különböző transzformátorok kihatása a zenére. Állítólag a hagyományos EI lemezeltekkel jobb a hangzása az audiócucoknak. Sőt most van valami újfajta trafó kitalálva direkt ezért.
(#) maTaKee válasza szamóca hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Idézet:
„Állítólag a hagyományos EI lemezeltekkel jobb a hangzása az audiócucoknak.”

Most ez komoly? eddig mindenfele azt olvastam, hogy az audio célokra az EI vasmagos trafók nem jók, mivel nagy a szórásuk. Most meg az lett a jó?
(#) lapose válasza maTaKee hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Szia!

Valamit mindig ki kell találni!
Sokan vettek toroid magos trafót az erősítőbe! Sok mag sok ember! Ha páran most vesznek EI magot az is pénz!
Egy év múlva sorra kerül a hiperszil is!
(#) szamóca válasza maTaKee hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
A szórásuk nagy, és továbbra is jobban brumiznak, de a hájfájosok azt kezdik vallani hogy zeneileg szebb melegebb a hang ezekkel. Ez tényleg ingoványos terület. Majd megkeresem azt hogy hol olvastam.
(#) Norberto válasza maTaKee hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Az a legnagyobb igazság, hogy ezen a téren nincs igazság

De ez most komoly. Nem lehet kijelenteni 100%-osan, hogy márpedig ez vagy az a legszuperebb megoldási lehetőség minden szempontból. Ez nem egyszerű terület, és talán sosem lesz tökéletes egyetértés.
(#) MolnarG válasza szamóca hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Kíváncsian várom! :yes:
(#) fazksg hozzászólása Jan 1, 2009 /
 
Sziasztok!
Látom, szó esett itt az EI magos trafók hátrányos műszaki tulajdonságairól. Egyet ne felejtsetek el! A DIYAudio fórumon az egyik tag hozzászólásainak alján szokott szerepelni: "A hang NEM műszaki paraméterek kombinációja!" Hogy mit értek ezen? Sokszor a műszakilag rosszabb megoldás sokak szerint jobban szól. Miért? Nem tudja senki. Vegyük például a direktfűtésű triódákat (300B ill. 2A3). Műszakilag a legelavultabb megoldás, mégis elvetemült fehérfülűek milliókat fizetnek a velük megkonstruált erősítőkért. Teljesen igazat adok Norberto-nak, ez szubjektív dolog. Ezért lenne jó, ha mindenki leírná a saját véleményét (úgy értem, neki melyik tetszett jobban, miért), hátha ezzel segíteni tudtok a hozzám hasonló építgetőkön .
Üdv: FazksG
(#) szamóca válasza MolnarG hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
A trafó neve "R-magos hálózati transzformátor", de nem találom a cikket. :no:
(#) cornel hozzászólása Jan 1, 2009 /
 
A JLH előtt én sem tartottam fontosnak a trafó tipusát.Olvastam valahol hogy az EI és a hiperszil az amely legkevésbé adja át a szekunderre a hálózati zavarjeleket,olyan módon hogy felépítéséből,veszteségeiből adódóan kisüti ezen jelek egy részét,ezért a zene tisztábban szól.A toroid viszont egy az egyben átadja!Egyébként az újonnan megjelenő trafó az N-core.Vajon ez milyen lehet?
(#) MolnarG válasza fazksg hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Csak igazából nem tudom elképzelni, hogy hogyan lehet a hálózati transzformátor kivitelének hatása a hangra... Egyiknek jobb a hatásfoka a másiknak rosszabb, az egyik jobban szórja a zajt a másik nem, de végérvényben mindegyik
Idézet:
„csak”
ugyanazt csinálja letranszformálja a 230-at és ennyi... nem látom a kettő közötti összefüggést.
(#) cornel válasza fazksg hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Egyetértek! :yes:
(#) vicsys válasza MolnarG hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Jajj emberek. Ne kezdjük el ezt a HIFI, HighEnd mizériát. Az fog következni, hogy az "ateisták" köpködnek a megszállottakra és vica-versa... Tehát azt javaslom, hogy mindenki aki teheti tesztelje le valami jó cájgon a kétféle trafót és írja le, hogy Ő mit tapasztalt. De addíg ne fikázzunk!
(#) lapose válasza szamóca hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Szia!

A R-coremag nem új találmány, egy nagyon jó mag!
Tulajdonképpen egy speciális tekercselt vasmag, aminek kör a keresztmetszete, a csévetestek ezért körbefordíthatók rajta. Előszeretettel használják csöves erősítőkhöz kimenőnek!
Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) lamalas hozzászólása Jan 1, 2009 /
 
Idézet:
„Ne kezdjük el ezt a HIFI, HighEnd mizériát.”


Egyetertek vicsysel! Tok jo volt eddig ez a forum, hogy ilyen dolgok nem (nagyon) kerultek szoba ... ezutan is jo lenne ha az ilyen jellegu szubjektiv dolgokat inkabb melloznenk mert ezek vegelathatatlan vitakhoz, felreertesekhez fognak vezetni es szet lesz OFFolva a forum.

Maradjunk annyiban, hogy tisztan muszakilag mindegy, hogy milyen trafot hasznalunk az erositokhoz, ha a trafo megfeleloen van meretezve! A regebbi EI v. M magos trafoknak valoban nagyobb szorasuk volt, ugyanakkora teljesitmeny transzformalasahoz nagyobb, nehezebb volt egy ilyen trafo mint a toroid trafok.

A szubjektiv high-endes dolgokat (pl. kulonbozo kialakitasu trafok hatasa a hangminosegre) pedig probalgassa mindenki maga otthon a sajat belatasa szerint az eredmenyeket pedig egy erre alkalmasabb topikban v. leginkabb masik forumon lenne jo megbeszelni az illetekeseknek (akiket ez a tema erdekel).
(#) fazksg válasza vicsys hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Bocs, de szerintem senki nem fikázott semmit... Ha rám gondolsz, akkor elnézést, ha félreérthető voltam. A direkt-triódákat azért hoztam fel, hogy szemléltessem: a magas technikai színvonal nem egyenlő a természetes, szép hanggal. Szerintem nem vagyunk semmilyen hívők (akik eddig ide írtak). Csak próbáljuk kitalálni, hogy melyik a legjobb.
MolnarG: Biztos hatással van rá. Vannak, akik szilárdan állítják, hogy hatalmas hangbéli különbséget okoz, hogy milyen kábelek vannak az erősítőben (és most nem arra gondolok, hogy túl kicsi keresztmetszet, stb.). Hogy ezt az emeberk 99,99%-a nem hallja meg? Hát, ez így van !(jelzem, én sem tartozom a maradék 0,001%-ba, csak sok High-end "irodalmat" olvastam már).
Summa summarum: szerintem a Hi-Fi, meg a Hi-End nem mizéria, valós dolog. Csak kevés ember hallja meg a különbséget, kevés embernek van rá igénye. És ez nem is baj! Ez egy hobbi, nem valamiféle értékmérő. Mégegyszer: én sem tartozom a hiperigényesek közé! Csak próbáltam közelítani az álláspontokat .
Üdv: FazksG
lamalas megelőzött . Ha nektek nem tetszik, akkor részemről téma ejtve!
(#) mex válasza lapose hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Hogyan tekercselik? Úgy mint a toroidot,vagy a csévét forgatják? Momentán nem látok sok különbséget a toroid és eközt.
(#) fazksg válasza lamalas hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Jobban átgondolva: igazad van. Itt maradjunk inkább a dolog műszaki oldalánál. Ha meg filozófiai fejtegetéseket akarok olvasni, akkor irány a DIYAudio Fórum.
Üdv: FazksG
(#) lapose válasza mex hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Szia!

Úgy tekercselik a magot mint a toroidot vagy a hiprszilt, tekercselt magú vas.
Viszont a vaskeresztmetszet kör alakú, alakja a hiperszilre hasonlít de nem vágják ketté. A csévetest köt alakú, és valójában úgy tekercselik meg, hogy forgatják rajta a csévetestet!

R-core.jpg
    
(#) mex válasza lapose hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Szia. A mag gyártásáról is lehetne egy misét kanyaritani,ha jobban belegondolsz. Emlékeztet egy feladatra aholis hulladék nélkül kellett megvalósitani egy hasonló szalagot aminek a szélessége változó volt. De a legfőbb előnye akkor mégiscsak a könyebb tekercselésében rejlik a toroidmaggal szemben.
(#) MolnarG válasza fazksg hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Lehet, hogy az a 0,01% sem hallja a különbséget. Ez már szerintem csak sznobság, mint a martini rázva vagy keverve. De ez már tényleg filozófia, részemről akkor lezártam!! Majd utánaolvasok ezeknek a különbségeknek.
(#) lapose válasza mex hozzászólására (») Jan 1, 2009 /
 
Szia!

Ebben igazad van!
Előnye a hiperszillel: nincs kettévágva a vas.
A toroiddal: könnyeb tekercselni.
Kérdés, hogy van-e előnye vagy hátránya abból a szempontból, hogy a vas keresztmetszete kör alakú?
Következő: »»   38 / 371
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem