Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   402 / 3976
(#) _JANI_ válasza zoly15 hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Szia!

Én ezt a PWM-es próbakapcsolást dobtam össze. Ennél két kivezetéses duó-LED H hidas meghajtása volt a cél...
Neked csak egy teljesítménytranzisztort kell a kimenetére kötni...

Vagy alkalmazd ezt a motorvezérlőt! Itt a motor helyére kell a nagyteljesítményű LED-eket bekötni...
(#) Istike88 hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Sziasztok

Mi a neve annak a csatlakozó tűnek ami az autós fejegységek csatlakozójában van? Amennyiben hiányosak ezek tudom őket pótolni a csatlakozó cseréje nélkül?

Azért kérdezem mert az autónkban nincsenek gyárilag kivezetve a hátsó hangszórók és a csati megbontása nélkül szeretném bekötni.

Előre is köszönöm

Üdv!
(#) mammut hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Üdv mindenkinek!
Csak 1 kérdésem volna, hogy valaki találkozott-e már PNP-s tranzisztormezővel valamilyen kereskedésben, vagy a neten?
Szükségem volna egy pár darabra, mert nincs kedvem 32db BC640-et befúrni, meg panel elkészítés után befforrasztgatni egyesével, ha nem muszáj!
Előre is köszönöm az építő jellegű és információval szolgáló válaszokat!
(#) _JANI_ válasza mammut hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Nemtudom itthon menyire beszerezhető:UDN2981.

:google: "pnp transistor array"
(#) HA3GX hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Sziasztok!

A csatolt vaku-s kapcsolásomban nem tudok leolvasni egy értéket. Kérlek nézzétek meg és aki látja az legyenszives írja le. Köszönöm!
(#) gg630504 válasza HA3GX hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
82 ohm
(#) HA3GX válasza gg630504 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Köszönöm!
(#) Action2K válasza HA3GX hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Szia! 82 ohm. Mert pl. a C1 is 0,022uF. érdekes a 2-es szám Z-nek olvasható. A tranzisztor is 2SD965, nem pedig ZSD965. Ugyanigy a T1 primerjénél is #26, s nem #Z6.
Egyébként ha az ohm jelet hiányolod a szám végéről és azért nem tudtad értelmezni akkor "szokd meg", hogy az ohmikus értéket háromféle módon jelölik: 82, 82 ohm, 82R.
Remélem a többit jól értelmezted.
(#) hapro hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Ha van egy labortápban áramkorlát, akkor az ugye elvileg egyenlő a rövidzár védelemmel is?
(#) Istike88 válasza hapro hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Tulajdonképpen igen, rövidzár védelemnek is felfogható
(#) kocici17 válasza hapro hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Nem feltétlenül. Mert ha töltésáram korlátozás akkor a rövidzár ellen nem igazán véd. csak a töltő áramot szabályozza. Ez a ritkább.
Ámbár a labortápok azok rendszerint zárlatvédettek.
(#) hapro hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
köszi
(#) nagy_david1 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Na csináltam egy kis videót a tsop1738-as hibás működéséeről. Most csak szimplán kondenzátor és további elemek nélkül kötöttem rá a labórtápot és a mérőműszert és kapcsolgattam a 230-as lámpát. És eléggé látvanyos a hiba azthiszem. Egyáltalán ha lehet akkor hogy lehet védekezni az ilyen lülshő behatások ellen?
(#) levii hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Sziasztok!
Készítettem egy egyszerű fordulatszám szabályzót DC motorhoz, de valamiért nagyon melegszik a FET és ha tekergetem a potit változik a feszültség a kimeneten, de 12Vos bemenő fesz. esetén csak kb. 10V a kimenő fesz. a poti maximum állásában.
Szerintetek mi lehet a gond?
Miért esik ennyit a feszültség?
Miért tűz forró a FET?
Üdv!
(#) kapcsandi hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Nah hali nekem van egy olyan kérdésem h tulajdonomba került egy erősítő annyit tudok róla h . Concord QD-100 a típusa meg megvan a serial száma de semmit nem tok róla nem találtam semmit a neten sem nagyon tudnék örülni ha valaki valamilyen adatokkal tudna szolgálni. előre is kösz
(#) zoly15 válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Köszönöm!
Ha LED hez használnám a másodikat (motorvezérlő) akkor az a SHOTTKY kell oda?
Üdv!
(#) watt válasza levii hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Ismered az ohm törvényét(általános iskolai anyag)? Ha egy ellenálláson(legyen az egy vezérelt FET) esik a feszültség és folyik rajta az áram, akkor az melegedni fog a rá eső teljesítmény függvényében. Mérd a feszültséget a FET-en(a két kivezetése között) és mérd a folyó áramot. Ezt szorozd össze ez lesz a teljesítmény ami fűt. Nincs ebben semmi rendkívüli.
A FET azért nem nyit ki teljesen, mert nem teszed le a Gate lábát testre, mert ott még van egy 2k2 is!
Csak megjegyzem, hogy nem így szokták a motorokat vezérelni, vagy ha így, akkor tudják, hogy melegedni fog a FET, tehát hűtik.
(#) Sir-Nyeteg válasza levii hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Ellenállásként használod a fet-et, ezen disszipálódik el a felesleges teljesítmény, így lassabb lesz a motor.
Emiatt használják kapcs üzemben ezeket, és akkor nincs veszteség! PWM
(#) levii válasza watt hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Köszönöm szépen a választ, ismerem ohm törvényét de fettel még nem készítettem semmit.
Eddig egy tranyót használtam egy 1K potival, 2k2 nélkül de az nem melegedett ennyire és ezért furcsáltam hogy ilyen forró a fet.
(#) _JANI_ válasza levii hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Valamint az ajánlott bekötése is más az adatlap szerint...
+UT és a D közé kell a motort bekötni.
Az S a GND-re (-UT-re) kell kötni.
A G-t az S ponthoz képest kell vezérelni...
A szimulátoromban már 5V-ró vezérelve teljesen kinyitott.
(#) _JANI_ válasza zoly15 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
LED-eknél nem kell beépíteni azt a diódát.
(#) zoly15 válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Akkor jó gondoltam hogy csak az önindukció elfolytására van a dióda..
Köszönöm!
Akkor meg fogom építeni!

Üdv!
(#) proli007 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Hello!

Nem látom a videót, nem tudom mit szeretnél az infra vevőtől, és még nem volt szerencsém a TSOP-hez. Úgy hogy jól állunk.

De ha zavarokkal tenni szeretnénk valamit, akkor a következő dolgokat kell átgondolni.
- Hatásosan csak akkor védekezhetünk, ha mind két oldalon próbálunk valamit csinálni. Azaz csökkenteni a zavarjel kibocsájtást, és érzéketlenné tenni a vevőt a zavarokkal szemben.
- Az infra igen közel van a hőhöz, és egy izzó mind két jelet sokszor erősebben sugározza le, mint a látható fényt. Tehát ha lehet, meg kell akadályozni, hogy a fény közvetlenül juthasson a vevőbe. Irány, árnyékolás...
- Az infra vevőre a környezeti világítás, mint "egyenfeszültség" hat, tehát munkapontját eltolja. A vevőben erre biztos van kompenzálás, de ha hirtelen változás éri, akkor a munkapont szélsőséges elugrása, "lefullassza a vevőt" (mint amikor a régi kocsinál, hirtelen nagy gázt ad valaki)
- Meg kell nézni, hova érdemes tenni a vevőt, hogy annak irányított látómezejébe a zavarforrás ne kerüljön bele ha lehet.
- A sugárzás a távolsággal négyzetesen csökken, tehát kissé nagyobb távolság a zavarjeltől, már hatékony lehet.
- Meg kell nézni, milyen gyors változásokat szeretnénk a kimeneten. (Mekkora legyen a készülék reakció ideje, azaz milyen lassú lehet ami nem zavar minket.) És meg kell mérni, a zavarjel tranziens jelének hosszát (mennyi ideig áll fenn a zavarjel) Ha a reakció idő lehet lassabb mint a zavarjel ideje, akkor lehet csak időzítéssel védekezni ellene. (integrálás RC taggal)
- Meg kell nézni, hova érdemes tenni a vevőt, hogy annak irányított látómezejébe a zavarforrás ne kerüljön bele ha lehet.
- A sugárzás a távolsággal négyzetesen csökken, tehát kissé nagyobb távolság is a zavarjeltől, már hatékony lehet.

üdv! proli007
(#) proli007 válasza zoly15 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Hello!

A Led-ek előtét ellenállásról el ne feledkezz, mert a halálukat lelik.

üdv! proli007
(#) levii válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Köszi a segítséget, kiszedtem a két 2k2 ellenállást szóval most olyan mint a rajzodon a diódát leszámítva. Most magasabb fordulatszámot is el lehet vele érni.
Rátettem egy nagyobb bordát majd kiderül hogy elég-e rá.

Üdv!
(#) zoly15 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Oké nem feledkezem meg..
Ezt ugyan úgy számítjuk mint a "sima" előtét ellenállásos dolognál?
Vagy a PWM miatt más alapján kell számolni?

Üdv!
(#) proli007 válasza zoly15 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Hello!
Ha a PWM-et 100%-ig ki lehet vezérelni akkor nem. Ha meg nem, akkor annyi százalékkal kell az ellenállást kisebbre venni, amekkora a maximális kitöltés.
üdv! proli007
(#) zoly15 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Ez nekem kicsit magas
Sohasem építettem még ilyen dolgokat..
Mit jelent az hogy 100%-ig ki lehet vezérelni?
Tulajdon képpen mi is az a kitöltés? A jelelak hogyan változik?
Ezt szeretném megépíteni..
Ehhez hogyan kéne számolnom?

Üdv!
Bocsi a kérdésért....
(#) proli007 válasza zoly15 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Hello!

Akkor sajnos nem tudod, mi a PWM és mi az értelme.
De ezt olvasd el, és akkor látni fogod a lényeget.
PWM jelek bemutatása
Hirtelen ezt találtam, hogy ne kelljen magyarázkodnom.
A kitöltést, meg kérdezd meg _JANI_-tól.

üdv! proli007
(#) zoly15 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 1, 2009 /
 
Átolvasom...
Én is kerestem Ezt találtam..
Nagyjából kezd világossá válni..
Közben kerestem egy rajzot (régebben láttam) de végülis megtaláltam Ez lenne az..
Ez jobb a másik rajztól?
Ez valamiért jobban tetszik
Következő: »»   402 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem