Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Tesla tekercs építése
Néztem én is az SSTC-ket.
![]() Nem igazán értem,Skori miniTesláján van visszacsatolás a szekunder aljáról,de ezeken a rajzokon nincs,így is beáll a tekercs rezonanciafrekijére?
A kapcsrajzokon minden adat szerepel,tehát a szekunder is.Skoris progival kiszámítod a rajzon található adatokból a szekunder rezonanciafrekijét,kapsz egy értéket.Fogod a skoris progit,tudod,hogy 0,25 huzalod van,mondjuk 63-as csőre akarod tekerni,megtekercselt rész hosszára beirsz egy sacc értéket,kapsz egy rezonanciafrekit,ha alacsonyabb,vagy magasabb a kapott érték a rajzon szereplőénél,akkor változtatsz a megtek.rész hosszán,egészen addig,amíg közelítőleg vagy pontosan megkapod a rajzon található rezonanciafrekit.Így kaptál egy külsőleg egészen más,de jó szekundert.
![]()
Frekit te állítod az oszcid kondijával.Nézd végig jobban a rajzokat.
![]()
![]() Lehet tekerek egy szekundert kb 350kHz-re,és kipróbállom a GU50-es VTTC-t.
Néhány dolgot azért érdemes tisztázni. Egy tekercsnek önmagában nincs rezonancia frekije, de mivel fizikailag a menetek egymás mellett vannak, kapacitás lép fel a menetek közt, ezt pedig egy párhuzamos kondival lehet modellezni. A tekercs saját frekvenciája az, ahol a menetek közti kapacitás, és a tekercs induktivitása rezonál. Ha egy szekunder saját frekije nem épp a megfelelő, de közel van hozzá, lehet rá tetőkapacitást rakni, aminek értékét pl. winteslával lehet számolni (de van neten is néhány ilyen tetőkapacitás számoló progi). Így azzal, hogy mit raksz a szekunder tetejére, tudod a szekunder oldali frekit állítani némileg.
Így van.
Javaslom,hogy GU-50-nél ne 350kHz-re tekerd.
63-as csévetest, 0,25-ös huzal,megtekercselt rész:90mm-sztem ez jobb lenne-de csak egy tipp.
Köszi,megint tanultam valamit.Eddig csak azt tudtam,hogy van saját rezonanciafrekije,de hogy miért azt nem.Igazából a Tesláról sajnos nem tudok valami sokat,most kezdett komolyabban érdekelni,mi-hogy...
Ja,szuper az oldalad!Jó sok minden van rajta,és a MOT-os,Teslás leírások... ![]()
![]()
Csatolás szempontjából jobb a nagyfreki. Kis tekercseknél, fizikai méretekből (rezgőkör) adódóan általában elég nagy a frekvencia, ahogy nő a bemeneti teljesítmény egyre csökken a primer rezonancia, 20kW felett akár 50kHz alá is mehet.
Elsősorban azért,mert így nem kell eltérned a kapcsrajztól,számold csak ki a rajzon található szekunder rezonancia frekijét!(1,3MHz)
Én csak tippet adtam,de 350kHz-nél azért jócskán változtatnod kellene az elemértékeken.Szerintem bízhatsz a német ürgében. ![]() Ráadásul ott van még Collector hozzászólása is..
Mennyiért mérik manapság ezeket a csöveket?
Van valakinek adatlapja erről a csőről? Esetleg a többi VTTC-hez használatos csőről? Lehet, hogy nekem is lenne olyan csövem amitől megválnék!
Szia!
Van Gu-81-es adatlapom,ha kell elküldöm.. 7500-at adtam érte,remélem sokáig fogja bírni.. ![]() Már csak a másik VTTC-s típust kellene megszereznem,van a neten egy komoly VTTC-kettő 833A nevezetű csővel küldik.
![]() Találltam egy 500kHz körülire tekert szekundert(vagy 3éve csináltam a miniteslához).Egyenlőre azzal fogom kipróbállni a GU50-et. Van valakinek olyan SSTC rajza,amin Magyarországon beszerezhető ic-k vannak ![]()
Hali!
Én már kerestem ezeket az ic-ket,Mo-n tudomásom szerint nem forgalmazzák.Farnell forgalmazza külföldön-az oldalon(farnell.com)azonban magyar nyelven rendelhetsz.Amikor utoljára néztem,nem volt nekik raktáron,csak smd-be. ![]()
Ma beszéltem Sebe Istvánnal, aztán láttam, hogy tervez bemutatót Várpalotán. Gondoltam lefotózom a plakátot, hátha érdekel valakit. Én még nem biztos, hogy megyek, de attól függetlenül meg lesz tartva.Bővebben: Link
VTTC-hez amúgy érdemes megépíteni az ú.n 'staccato' vezérlőt. Lényegében a hálózati freki ütemében lehet szabályozgatni a csövet, különböző hatásokat lehet elérni vele : Bővebben: Link
Szóval ezzel lehet olyan "hegyes" szikrákat gyártani..Tud vki vmi infoval szolgálni a működéséről ennek a staccato-nak?Még reggel van,nem világos a rajzon az a T1,meg a T2..
Igazából SSTC-vel is lehet gyártani, jelalakfüggő a dolog. Az lenne a jó, hogy ha 1Hz-től egészen folyamatosüzemig lehetne állítani a szaggatást.
Tudom,hogy lehet SSTC-vel is hasonllót,bár eddig igazán durvát csak VTTC-vel láttam.
Ez a staccato egyenlőre fehér folt a térképemen,de mire odaérek,hogy összeáll a VTTC,addigra már remélem többet fogok róla tudni ![]() Lenyúlták a kiszemelt kondikat vateráról,most vadászok a srácra,hátha van még neki pár db.Aztán már csak 2K-s huzalellenállatot kellene beszereznem,az izmosabb kategóriából és sinen is lennék.
Izmos darab ez a cső
![]() ![]()
Lehet, hogy van otthon ilyen IC-m, csütörtökön meg tudom nézni.
Szikraközös VTTC: Bővebben: Link
Köszi!(de mégse kell,inkább más kapcsolást építek).Úgy döntöttem,inkább a 24V-os miniteslát csinálom meg.Lemértem vonalzóval,mekkorát szikrázik a 12V-osom
![]() ![]() Úgy néz ki,a szekunder 100-as pvc-n lesz 0,25-ös huzallal,a primert megy szalagkábelből fogom csinálni. Sajnos még nem tudok valami sokat a teslákról/meghajtásukról,ezért lehet,hogy hüjeséget kérdezek. Sokkal bonyolultabb egy olyan meghajtó,ami 20-30cm körüli szikrákat tudna?Pl 50V körüli tápfeszről...>
Nekem viszont kellene!!
![]()
Komolyan,én már összedobtam az oszci részt,csak az IC-k váratnak magukra..
![]() A fenti két IC-t nem lehet kiváltani valami nálunk is kapható típussal? ![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |