Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   417 / 3976
(#) kocici17 válasza csuszo_zalan hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Szóval a -12V az -12V és NEM föld. Eszedbe NE jusson a -12V-ot leföldelni, mert tönkremegy a tápod.

A többi az jelföld, az az 0 v.
A +--táp 3 vezetékből áll. Az egyik +12V, a másik a -12V, a harmadik a sassze az az a +és- közti 0V, az szokott föld lenni.
(#) csuszo_zalan hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
jÓ,de akkor a -12 V-ot hova kössem?És a földelést hogy oldjam meg egyenáramnál?
(#) kocici17 válasza csuszo_zalan hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Jobban megnézten a dolgot.
Itt nincs -12V.
csak +12 és 0V az az a +12 meg a GND az az föld,
Amit az ic nél látsz az a hangszóró polarítás féle - de az nem azonos a -12V- al mivel az nincs.
(#) kocici17 válasza csuszo_zalan hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Neked nincs -12V- azért nem világos.
A tápodról hány drotod van??
(#) Action2K válasza kocici17 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Félreértetted Őt, Ő pedig rosszúl mondja!
Nincs -12V! Akumulátor pozitiv (+) és negatív (-) saru van, de az nem -12V, hanem a 0V - azaz a test (GND). Igen ezeket a testeket összekötheted!
(#) Action2K válasza kocici17 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
És a hangszóró minusza (-) nem köthetó össze a kocsi testével (karosszéria) sem.
(#) kocici17 válasza csuszo_zalan hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Csak a logokáját nézd.

táp.jpg
    
(#) kocici17 válasza Action2K hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
A hangszóró - -t nem szabad a testre kötni, ha gyárilag nincs ugy. Ha gyárilag test akkor a készüléken belül össze van kötve. Te nem kötheted oda.
A rajzon lévó föld az meg a karosszéria.
(#) m.joco válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Köszi szépen, akkor változtatok rajta.
Üdv.
(#) csuszo_zalan hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
A tápomból 2 drót jön ki a + és a - .Tehát most végülis mit hova kössek(köthetek?)
(#) Tóth G. Péter válasza proli007 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Szia proli007!
Köszönöm a válaszodat. Talán nekem ez egy kicsit bonyolult, hogy ebből nyák-rajzot készítsek. Mikor tanultam, akkor biztos meg tudtam volna csinálni.
Az érzékelő "test" potenciálon van, és az ellenállás értéke melegedéskor csökken. A javítási könyv szerint az értékek: 60c-104,4 ohm
85c-43,9 ohm
110c-20,3 ohm
120c-16,1 ohm
A led csak arra kell, hogy ha véletlenül valami meghibásodik, akkor tudjak róla és félre tudjak állni, nehogy megfőzzem a motort.

Megpróbálkozom vele, de ha lenne valami egyszerűbb megoldás, akkor megköszönöm.

üdv: Tóth G. Péter
(#) Csaplar hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
Hali!
Lenne egy amatőr kérdésem. Milyen diódákkal kell egyenirányítanom a feszültséget, ha 10 A körül lesz a várható áramfelvétel?
1N4007 elég lehet, vagy nagyobb kellene?

Köszi!
(#) Norberto válasza Csaplar hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
1N4007 csak 1 amperes! De az adatlapjának legelső oldalán ez tutira szerepel.
(#) Imi65 válasza Csaplar hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Oda izmosabb kell, az 1N csak 1 A -os. 10A estén már nem nagyon lehet megúszni a hűtést.
(#) Csaplar válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Tudnátok konkrét típust ajánlani? A nyákba ültethetők között graetz-et csak 6A-est találtam... Azért gondoltam, hogyn egyesével jobban járok. Az lenne a jó, ha nem kellene külön hűtenem.
(#) vicsys válasza Csaplar hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
(#) Homeguitar hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
Üdv,

Veszünk egy kisebb erősítőt, ami hűtőbordástól elfér egy VHS Video fémházában. Hogyan alakítsam ki a földelést, egyebeket ahhoz, hogy az áram semmi esetre se üssön meg a fémtokon keresztül? (a 230VAC-ra egy olyan aljzattal lesz rákötve, mint ami a számítógép tápokban is dolgozik. Gondolom, az azon található harmadik "tüske/lyuk" is ezt a célt szolgálja, mivel az is a táp fémdobozolására volt ragasztva.) Köszi
(#) Tys23 hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
Sziasztok
Tudom hogy ez nem az a fórum,de lassan szlnek a mollyaim és csak egy fütöm van.
Van egy rossza akváriumfütöm ami gykorlatilag egy hermetikusan zárhato uvegcsö.12V 2A van egy ilyen trafom gondoltam valmi ellenálást ráteszek,és jo lessz fütönek.
Mien ellenállást keressek az akvárium 3 literes,vészesen szorit az idö.Én valmi fehér kerámiaellenálásra gondoltam vagy a régi remix piros szinü ellenállas amit a tv-kbe szoktak rakni.
Ha tudtok mást irjatok gyorsan!!!!!
Köszönöm szépen...
(#) Imi65 válasza Tys23 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Én terráriumot fűtöttem Junoszty trafóval. 2 db 27 Ohm -os ellenállással (párhuzamosan kapcsolva), egy alu lemezre felcsavarozva, közvetlenül az üveg mellé. A lemez alá filcet helyeztem, hogy az asztallapot ne fűtsem.
(#) Bago hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
Sziasztok!

Nagyon érdekel az UJT működési elve és felhasználási területei csak általánosságban. Valaki el tudná magyarázni?
(#) gg630504 válasza Bago hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Csak részletes leírást találtam:
Lóska Péter Az egyátmenetű tranzisztor Műszaki 1985.
könyv.
(#) Dot hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
Helló!
Tudna nekem valaki segíteni? Egy sihft regisztert kellene összedobnom és ebben kellene segíteni! Melyik fórumba írjak? /amit naponta olvas legalább 1 hozzáértő /
Válaszokat előre is köszönöm!
(#) bbalazs_ válasza Dot hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Ugye, nem hazifeladat?

Magat a shift regisztert akarod te csinalni (a kerdesbol ez derul ki) - de szerintem te inkabb alkalmazni szeretned.
Valami soros dologgal hajtanal meg tobb parhuzamos kimenetet?


(#) Dot válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
"Házi"
Magát a shiftert akarom csinálni! De ha leírja valaki, hogy pontosan mire jó akkor talán szerezhetnék jópontot a tanárnál
(#) bbalazs_ válasza Dot hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Ha hazi, akkor csinald egyedul
de a jopontot el nem mulasztanam.

Szoval ha van egy keves labszamu mikrokontrollered es nem nagyon idokritikus az alkalmazasod, akkor megteheted azt, hogy a parhuzamos bemeneteket mintegy 'lefagyasztod' es szepen sorban belepteted a uP-ba, feldolgozod, stb. Kifele ugyanez.
Az egesz lenyege, hogy dupla tarolo van, amikor az elsok folyamatosan valtoznak, akkor veluk egyutt a masodik is. Egy adott fel- vagy lefuto elre a masodik tarolo szetkapcsolodik az elsotol es lehetove valik, hogy kisoroljanak az adatok az egyik vegen. Ez az adat akar mehet mindjart a mikroprociba vagy egy masik shift regiszterbe (kaszkadolhatok, vagyis elvileg tetszoleges szamu ilyen egyseget egymas utan kothetsz). Aztan, ha mar mindegyik adat kijott, egyszeruen ujra engedelyezed az osszekapcsolodast.
Kiirasnal hasonlo, ott az utolso allapot 'belefagy' a kimenetekbe, majd mogotte a masodik tarolot szepen feltolto sorosan adatokkal, aztan egyetlen jelre az uj tartalom atirodik az osszes kimenetre (nem szuksegszeruen mas, lehet ugyanaz az allapot is).
Szukseges hozza mindig

data (adat high vagy low szintu jel)
clk (orajel, ez vagy fel- vagy lefuto elre kapcsol)
strobe (engedelyezo, mint fent)
data in (kaszkadolashoz, masik ic data outjabol)
data out (kaszkadolashoz, masik ic data injebe)


pl. nagyon egyszeru kulonbozo stilusu es elemszamu futofenyeket krealni vele, mondjuk egy szazforintos pic10F206-tal, pl. 4094-es smd-k meg az atalakitok.

En pl. nagy fenyereju 4*7szegmenses kijelzot csinaltam igy, mivel az eredetinel a multiplexeles miatt nem volt elegge fenyes a kijelzo, a ledeknek meg nem lehet akarmekkora a csucsarama...

(#) Sir-Nyeteg hozzászólása Feb 14, 2009 /
 
Üdv!
Egy 7805 (TO220) mennyire melegedhet? 100mA-es terhelés esetén 2 perc alatt 100fokra melegszik, az baj? Vagy ez természetes borda nélkül?
Szeretnék egy nagyon olcsó stabilizálást, ami 3mA-300mA közötti terhelésre ad lehetőséget, megbízható, AVR-hez lesz, és kis melegedést ad (zárt dobozban lesz) nem sok hely van hűtőbordára.
Ledek miatt kell ekkora áram.
(#) SzervízMacska válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Szerintem 300mA-hez már mindenképpen kell hűtőborda - főleg, ha magas bemenő feszről járatod. Ha tudud csökkenteni a bemenő feszültséget, kisebb lesz a disszipáció.
(#) Laca150 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Szia!
Ha nem is nagy hűtőbordát, de mindenképpen rakj rá. Nálam egy 2,5 szer 5 centis alumínium lemez ad megfelelő hűtést egy 7805-nek, így durván 30c° lehet a hőmérséklete. A bemenő feszültség 9 volt, és a terhelés időnként 600mA, állandó 350mA. A disszipáció borzasztó hőt tud termelni, ami előbb vagy utóbb kivégzi az IC-t.
Egy jó tanács: az IC és a borda közé mindenképpen alkalmazz hűtőpasztát.
Sok sikert!
(#) Laca150 hozzászólása Feb 14, 2009 /
 
Sziasztok!
Egy NTC thermistor-t szeretnék rögzíteni egy hűtőbordára. Ventilátor vezérlést működtet a thermistor.
Szeretném megtudni, hogyan lehet rögzíteni a parányi alkatrészt ami körülbelül egy gyufafej méretű lehet. A megfelelő kontakt és a jó szigetelés elengedhetetlen. Előre is köszönöm a segítségeteket!
Üdv.:Laca
(#) Doncso válasza Homeguitar hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Szia, én a 230-as oldalt maximálisan elszigetelném a fém háztól, tehát úgy oldanám meg, hogy esélye ne legyen hozzá érni, majd azt a harmadik lábat, ami ugye zöld sárga, ráerősíteném a fém házra, ez ugyanis arra való, hogy ha valamilyen oknál fogva a fázis hozzáér a fém házhoz akkor elvezesse a föld felé és ne rajtad keresztül fojjon az áram.
Következő: »»   417 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem