Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » JLH erősítő
Lapozás: OK   36 / 221
(#) Cirboja válasza hapro hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Szerinten jól volt bekötve,de ha a potin tekertem egy kicsit,6-20 V-ig változott a fesz.Kb 2-3 fokos tartományban is.Kicsit hozzáértem a csavarhúzóhoz és 1,8V-tal váltózótt a féltápfesz.A ny.áram lomhábban reagált jóval.Nemtom ...
(#) fazksg válasza Cirboja hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Szia!
Szerintem lesz valami gáz nálad, mert nekem szenvedés árán, de úgy +/-0,5 V eltéréssel sikerült beállítani a féltápot... A T1 meg ha elfüstölt, akkor érzésem szerint T2 is (mert gondolom előbb zárlatos lett a T1, aztán füst, és így "továbbküldte" a hibát). Az, hogy a poti kisebb értékű, azt hiszem, esetleg a beállítási tartomány szűkülését okozhatja, de ilyen "hiperérzékenységet" nagyon nem... Nem lehet, hogy a T1 alapból is rossz volt? Érdekes módon, nekem sikerült két végtranzisztort, meg egy egy T2-t tönkretennem, de az első tranzisztor még mindig az eredeti... A nyugalmiáram mászkálása bizonyos keretek között természetes, mivel változik a végtranzisztorok hőmérséklete, ezért az ellenállásuk is, ez kihat a nyugalmi áramra, de az meg kihat a hőmérsékletre... Illetve a vezérlőjel is befolyásolja a hőtermelést, tehát mászkálhat kicsit .
Amiket írtam kezeld olyan kritikával, hogy én lényegében nem értek a témához .
Üdv: FazksG
(#) Cirboja válasza fazksg hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Kimértem a tranyókat beépítés előtt,jók voltak.Hány tized volt pontossággal kell a féltápfeszt beállítani?
Szerintem új nyák keszítés lesz a vége...Nem adom fel.
Meg az volt ,hogy egy irányba tekertem a potit-csökkent a fesz,-folytattam és egy ponttól meg nőni kezdett.
(#) vendelkiraly válasza Cirboja hozzászólására (») Feb 20, 2009 /
 
220k helyett 47k. Szerintem ne csodálkozz, ha nem tudod beállítani a féltápfeszt, azt sűrgösen cseréld le 220k-ra. Lehet hogy a kis BC is ennek az áldozata lett. A lábkiosztásra figyelj. Ja és a BC212 tranzisztort a Motorola fordított lábkiosztással forgalmazza, legalábbis az adatlapja alapján, de ez valós probléma, más fórumokon is panaszkodtak erre.
Szerintem fölösleges új nyákot készíteni, a meglevőt kell jól átnézni, hogy minden a helyén van-e. Én beforrasztás után mindig átbogarászom az egészet, úgy hogy elém teszem a kapcsolási rajzot és alkatrészről alkatrészre átnézem , hogy minek mihez kell csatlakozni.
Ellenőrizd, a másik kis tranzisztort is, hogy túlélte e a megpróbáltatást. Reméljük a következő hozzászólásodbasn már teljes sikerről fogsz beszámolni
(#) Cirboja válasza vendelkiraly hozzászólására (») Feb 20, 2009 /
 
Köszi a segítséget.A 47k kicserélem,a tranyókat leellenőrzöm,de majd csak vasárnap tájékán,érek odáig.Ha ez beválik nem csinálok új nyákot.
Üdv.
(#) fazksg hozzászólása Feb 20, 2009 /
 
Komolyan, mostmár sírva fakadok... Most zárlatos lett 1 tranzisztor... Hirtelen 7 ampert akar fogyasztani az erősítő . Szerencsére azzal a mozdulattal le is kapcsoltam a hosszabbító kapcsolóját... Szerintem a 2n3055-ök, amiket vettem hamisak... Pedig eredetinek tűntek. Mondjuk az áruk (210 Ft) elég gyanús volt. Simán megemeltem 1,6 A-ra a nyugalmit (átkötöttem a 680 Ohm-os ellenállást, így már 2A fölé is lehet vinni), szóval kb. 1-2 percig ment 1,5 A-val, aztán pukk... Amit nem értek, hogy mi okozta a búgást a hangszóróban, mikor zárlatos lett? (Ja, természetesen az ősi Tungsram túlélte, már a második tranzisztor dől ki mellőle.)
Üdv: FazksG
(#) Dióda válasza fazksg hozzászólására (») Feb 20, 2009 /
 
Jahh csak ha 1,5-1,6 fölé viszed a nyugalmit akkor vigyázni kell mert a trimmer megviccelhet mert az már sok lessz neki és egyszerűen elég és akkor elszalad a nyugalmi és az a fölső tranyónál ami a munkaellenálása lenne az alsónak azon fog az egész szaladni és azt nem sokáig bírja.
Előre szólok mindenkinek hogy ha 2A fölé akarja vinni a nyugalmit azt legalább 2W-os ellenálások cserélgetésével tegye a trimmer helyén mert a trimmer már 2A fölött egyenlő a halállal ebben az erősítőben.

Magyarul megégetted a trimmert előtte amikor fölvitted a nyugalmit és utólag szakadt meg amikor már jól járattad.
(#) Imi65 válasza fazksg hozzászólására (») Feb 20, 2009 /
 
Idézet:
„Amit nem értek, hogy mi okozta a búgást a hangszóróban, mikor zárlatos lett?”

A tápegységedet nem 7 A-ra méretezted. Ha a felső tranzisztor pukkan ki, a tápegység + pontja a kimenetre kerül, a hangszóró leosztatlanul kapja a brummot.
(#) cua válasza fazksg hozzászólására (») Feb 20, 2009 /
 

Nincs szerencséd ezzel a kapcsolással, de fel a fejjel
Nekem is melegedett a poti, amíg játszottam vele, igaz nem sokáig járattam nagyobb áramon.
Nem esküszöm meg rá, de talán 1.25A környékére állítottam a végleges változatban. Afölött nem hallottam lényeges javulást és a hűtőborda is relatíve kicsi.
Persze kicsik a hangsugárzóim is (JBL L830) és közelről is hallgatom (hallgattam) így bőségesen elegendő a hangerő.



(#) CIROKL hozzászólása Feb 20, 2009 /
 
Valaki esetleg ismeri a VALVO 2n3055 öt ? Nagyon vékony a tranzisztor alaplapja KB 1mm -es .
(#) fazksg válasza cua hozzászólására (») Feb 21, 2009 /
 
Van REMIX márkájú, 2W-os, 680 ohm-os fémházas potim. Az jó lesz ide, ugye? (mondjuk ahhoz már kötni kell sorosan egy 2-300 ohmos 2 W-os fix ellenállást...). Persze csak a próbák idejére gondoltam!
üdv: FazksG
Érdekes ez a régi szoc. technika: a poti tűrése 20% ... Persze ez itt nem számít (annyira), csak ilyet se láttam még).
(#) CIROKL hozzászólása Feb 21, 2009 /
 
Szerintetek ez talán nem hamisítványok ? Bár ezek újak sohasem voltak használva de viszont régiek , mert egy fiók mélyén hasaltak már jó pár éve ! Még régebben szerintem nem dúlt a hamisítás ilyen mértékben .
(#) cua válasza fazksg hozzászólására (») Feb 21, 2009 /
 

Persze, főleg ha letekert trimmerrel eddig is csak 0.9A volt

(#) igi hozzászólása Feb 23, 2009 /
 
Üdv Mindenkinek!

Szóval: készül a JLH erősítőm, amiben a leírások szerint a nem árt ha az "alsó" kisseb bétával rendelkezik.
Ezért segítséget kérek tranyo béta kimérésben,
összesen 8 db 2n3055 kiméréséről lenne szó.

Ekkora tudású műszerrel nem rendelkezem,
viszont annyit nem biztos, hogy fogok ezzel foglalkozni,
hogy 1 béta mérőt építsek.

A segítséget mindenkinek-bárkinek köszi
(#) Doncso válasza igi hozzászólására (») Feb 23, 2009 /
 
Szia, gondolom multimétered csak van, abban találsz béta mérőt. Ha esetleg nem felelne meg bár tudom nem építesz béta mérőt, de ha mégis, akkor ajánlanám figyelmedbe lamalas kolléga béta mérőjét, igazán egyszerű de jól használható kapcsolás!!
Bővebben: Link
(#) igi válasza Doncso hozzászólására (») Feb 23, 2009 /
 
Szia!

1 - Köszi az építő segítséget
2 - Van 1 METEX műszerem, de sajna a kézi könyve nincs meg, viszont tud tranyót mérni "HFE" pozícióban.
3 - Ez megfelel a a kérdéses feladatra?
Még 1x: köszi
(#) Doncso válasza igi hozzászólására (») Feb 23, 2009 /
 
Hogyne, teljesen jó lesz, nem állítom, hogy 100%-osan megmutatja neked a bétáját, mert mint lamalas kolléga is írta a cikkben ezek kisebb tranyókra vannak, de ha a kérdésed arra irányul, a válaszom : igen, a HFE üzemmód tranzisztor béta mérésre való. Mindössze annyi a dolgod, hogy rácsatlakoztatod az NPN csatiba a megfelelő lábakat B C E . Máris láthatod a mérési eredményt.
Üdv.
(#) igi válasza Doncso hozzászólására (») Feb 23, 2009 /
 
URAM!

KÖSZÖNÖM

Voltam oly 1xrű, hogy az említett cikket csak átfutottam
felületesen, ezért most ezt is pótolom.

Természetesen ha használható fázisba érek az erősítővel, megosztom tapasztalataim itt a fórumon.

Neked és mindenkinek további kellemes építkezést!
(#) Doncso válasza igi hozzászólására (») Feb 23, 2009 /
 
Nagyon szívesen, mindenképp oszd meg velünk a haladást, képek formájában.
Üdv.
(#) bakos13gab válasza fazksg hozzászólására (») Feb 23, 2009 /
 
Az a 20% soknak számít? Én vettem a lomexben piher trimmert, 1K helyett 880ohm , illetve ugyanilyen potmétert, az meg 1070ohm.
(#) hapro válasza bakos13gab hozzászólására (») Feb 23, 2009 /
 
Érdekes...valaki méregetett itt a fórumon potikat, és neki más véleménye lett a mérések után, biztos neki csak ALPS, RUWIDO, stb... potikra tellett...vagy te vagy ő fogott ki "selejtes" szériát. Neki véletlen jók voltak vagy neked véletlen rosszak... Én olcsóbb fajta potikból (3-500Ft/db) amiket méregettem a csak "selejtes" szériával találkoztam.
(#) bakos13gab válasza hapro hozzászólására (») Feb 23, 2009 /
 
Nem hinném, hogy nagy jelentősége lenne. Azért a többség rendben van. Abszolút kezdőként én azon is meglepődtem, hogy ha kérek a boltban egy 680ohmos valamit, akkor az lehet 660-700 között bármi, vagy ha pontosat kérek, akkor meg 670-690... Én azt gondoltam, hogy ezek értéke nagyon fontos és pontos értékeket gyártanak, persze azóta már rájöttem, hogy nem olyan könnyű ezek előállítása. De amikor megmértem az 1K-s trimmert és a már említett 880 körüli értéket kaptam, meglepődtem. Drága potihoz nem volt még szerencsém, úgy vagyok vele, ha építek valamit és nem működik, akkor ne álljon benne többezer forintom.
(#) lamalas válasza igi hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Idézet:
„Ezért segítséget kérek tranyo béta kimérésben, összesen 8 db 2n3055 kiméréséről lenne szó.”

Ha BPesten laksz akkor gyere el hozzam es megmerjuk a tranzisztorokat arra alkalmas beta merovel. A multimeterek beta meroje kisjelu tranyoknal hasznalhato, nagyteljesitmenyu tranyoknal nem ad megfelelo meresi eredmenyt. Na de a lenyeg hogy vagy elugrasz hozzam mericskelni v. felolem postan is elkuldheted a tranyokat en szivesen lemerem oket es visszakuldom. Ha erdekel vmelyik lehetoseg akkor irj privatot.
(#) igi válasza lamalas hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Szia!
Köszi a lehetőséget, valamikorra egyeztetünk időpontot.
(#) bakos13gab hozzászólása Feb 24, 2009 /
 
A véleményeteket kérdezném, érdemes ezzel próbálkozni kicsatolóként?
15µF/200 olajpapír
(#) hapro válasza bakos13gab hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Szerintem nem.
(#) CIROKL válasza bakos13gab hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Nem ! Ezek a portékák az eggyik haveromé! Ha jó lenne erre a célra akkor már nálam lennének ?
(#) bakos13gab válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Értem, köszönöm. Rendesnek tűnik a haverod nagyon. Most vettem tőle 30db glimm lámpát...
Tudnátok mutatni valamit, amit érdemes kipróbálni ilyen olajpapírból? Nem nagyon tudok ilyesmit beszerezni.
(#) CIROKL válasza bakos13gab hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Idézet:
„Rendesnek tűnik a haverod nagyon”
És Én nem ?
(#) bakos13gab válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
De igen!
ui.: rendes embereknek rendes haverjaik szoktak lenni.
Következő: »»   36 / 221
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem