Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű (PWM) végfok építése
Lapozás: OK   16 / 238
(#) Helem válasza cimopata hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Én úgy tudom, hogy egy jó erősítő kimenő ellenállása nulla. Azaz feszültséggenerátoros. Mint egy jó tápegységé. Amit én terveztem egyszer az ilyen volt és kapcsoló üzemű. Nem volt a végén simán egy aluláteresztő szűrő. Állítólag ez hangzásban gáz. Nem ad ki mindent rendesen. Mondjuk ezt a részét én nem hallottam. Nem is vagyok annyira vájt fülű.
(#) Lakatfogó válasza Helem hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
"Nem volt a végén simán egy aluláteresztő szűrő." Kicsit kacifántos módon írtad le.

Most akkor kimenő L-C szűrő nélkül a felerősített pwm jelet küldted a hangszóróra?
(#) pucuka válasza Helem hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Üdv!
Általában majd minden tranzisztoros (akár bipoláris, akár fet) erősítő végfokozata többnyire feszültséggenerátorosnak tekinthető, ha nem is 0, de mindenesetre nagyon kis belsőellenállásúnak.
Ezeknél impedancia illesztésről szó sincs, a végfokozat emitterkövető jellegű. A terhelő impedanciát a végfokozat terhelhetősége korlátozza.
Persze van kivétel, pld. zsebrádiók kimenőtrafós PP végfokai, itt a földelt emitteres kapcsolás kollektor köre 1-2 kohm impedanciáját a kimenőtrafó illeszti a hangszóróhoz. (ahogy a csöveseknél is) Pont ezért "találták ki" az emitterkövető jellegű végfokokat, hogy ne kelljen trafót használni, mert ezt ugyebár elég nehéz integrálni a félvezető lapkára.
A PWM erősítök minősége igen erősen függ a digitalizáló áramkörtől. (minimum 60 dB dinamikát kellene átfognia). Az impulzus szélesség modulált jelet egy egyszerű (vagy kevésbé egyszerű) alluláteresztő szűrővel lehet demodulálni, és ugyebár egy gyengébb hangszóró önbagában is az . . .
Azért a minőséghez szükséges az alluláteresztő szűrő.
(#) Helem válasza Lakatfogó hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
A kapcsoló tranyók közösben egy tekercsre csatlakoztak. A tekercs másik vége a hangszóró. De ide jött még közvetlenül a hangszóróra at "A" osztályú kis teljesítményű. Ettől lett teljesen feszültséggenerátoros és színuszos a kimenet. Nem olyan mint a lenti linkek PWM végfokain.

Most elutazom pár napra, de majd előkotrom a rajzot.
(#) Helem válasza pucuka hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
"A PWM erősítök minősége igen erősen függ a digitalizáló áramkörtől."

Tulajdonképpen nem is PWM volt hiszen az "A" osztályú volt vezérelve és erősen rásegítettek a kapcsoló tranyók. Ha nagyon kicsit volt meghajtva a kapcsoló tranyók be se kapcsoltak.
(#) Milan90 válasza Helem hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
[/quote]Azért a minőséghez szükséges az alluláteresztő szűrő.

Ez közvetetten is igaz, mert aluláteresztő szűrő nélkűl a lengőtekercs pár másodperc alatt elpárolog, és ez igencsak befolyásolja a minőséget.
(#) Milan90 válasza Milan90 hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
A PWM projectem szeptemberig szünetel, már csak a háromszög generátor nem oké ugyanis csak a suliban fértem hozzá szkóphoz. Na de majd szeptembertől ...!
Igazából már minden kész, de azért még rászorúlna egy kis finomhangolásra.
(#) pucuka válasza Helem hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Üdv!
Akkor miről is beszélünk? Azt hittem hogy PWM erősítőről van szó
Milan90 -nek, mitől is "párolog" el a hangszóró tekercse?
A kimeneti alluláteresztő szűrő nem fogja megakadályozni.
(#) pucuka válasza Milan90 hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Gondolom fűrészjel generátort akartál mondani.
Valóban, szkóp nélkül nem megy.
(#) Helem válasza pucuka hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
"Azt hittem hogy PWM erősítőről van szó"

Olyasmi, de mégse teljesen. Igazából nem impulzusszélesség moduláció, de hasonló. A vezérlés nem egy nyílt hurkú dologba megy bele, hanem egy 100% viszacsatoltba.
(#) pucuka válasza Helem hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Akkor bocs, hogy belekukorékoltam
(#) Milan90 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 7, 2009 /
 
[quote]Gondolom fűrészjel generátort akartál mondani.[quote]
Nem, nem azt akartam mondani. Ha PWM- ról van szó, akkor mindegy, hogy háromszög vagy fűrész. Ne meg az a fűrészjel ekkora frekin úgyis msak háromszög lesz.
(#) szucsip hozzászólása Máj 12, 2009 /
 
Üdvözlet!
Lenne egy felvetésem: Lehetséges lenne -e 2 kapcsoló üzemű tápot átalakítani erősítővé...?
Arra gondoltam, hogy a referencia helyére kötni az audio jelet, és egyik táp kapná a pozitív, másik táp pedig a negatív félperiódusát a szinusznak.

(Persze a negatív oldalnál megfordítani a nagyfrekvenciás egyenirányító diódát, és az így előállt negatív feszültséget pedig invertálni, hogy a figyelő ák pozitívnak érzékelje)
(#) Milan90 válasza szucsip hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Miért nem jó neked egy egyszerűbb megoldás? Egybe akarod a tápot meg a végfokot ?
Elméletileg lehetséges, de csak nagyon alacsony frekvenciákon kb. 100Hz-ig). Nem tudnád a két félszinuszt kellő sebességgel szétválasztani. Erősítőt nem, de pl. egy autós invertert lehetne így csinálni, mert ott csak 50Hz kell , és a torzítás sem számít annyira.
(#) gulyi88 válasza szucsip hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Gondolkoztam már ilyenen énis.
elméleti síkon: kellene 2 majdnem egyforma táp.
Megküldeni 200-300KHz es PWM el (felbontás megnenne, és a méret is minimális lenne),
a 2 táp kimenetét hídba kötni, mindkét tápnak 0V bemeneti szintre azonos feszültséget (fél kimenőmax ot) kellene kiadni, így híd kimenetén eredőben 0 lenne, az egyik táp a bemeneti szint növekedésére növeli a kimenőfeszét a másik csökkenti, így nem kell kettéválasztani a bemenő jelet.

Azt kellene még megvizsgálni, hogy a mi lenne a meddő teljesítménnyel, amit a hangszóró, ill a hangváltó kelt (mivel a tápok EI vel szereltek, így csak kiadni tudnak P-t, elfűteni nem.)
A nonlinearitásokat szerintem ki lehet küszöbölni, megfelelő VCS vel...

csá
(#) gulyi88 válasza gulyi88 hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
így se jó, a tápok kimeneteivel kell kezdeni valamit, hogy a negítív irányú áramot is kezelni tudja.
(#) pucuka válasza gulyi88 hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Üdv!
Szerintem nem lehetetlen a feladat. Csak úgy kell tekinteni, mint egy transzformátoros kimenetű fokozatot. (a szekunderről mindent le kell szedni, helyére egy kb. 22 kHz alluláteresztő szűrőt készíteni)
A mintavételi frekinek azért nem kell olyan nagynak lennie, az álmoskönyv szerint elég, ha az átviendő legnagyobb frekvencia kétszeresénél nagyobb. Nem tudom pontosan hogy a kapcs. tápok milyen frekin mennek, de úgy gondolom, olyan 10 - 20 kHz között.
A mi esetünkben elég lenne 40 kHz nél kicsit több (44,1 kHz). A trafó, meg a kapcs tranzisztor (fet) valószínűleg nem probléma, a gond a komparátor ák - nél lehet, ha IC - s, meglehet, hogy nem elég gyors a több mint 3-4 szeres frekin.
Az esetlegesen fellépő meddőteljesítményt a tranzisztornak kell eldisszipálni, de nem hiszem, hogy ez a táp üzeméhez képest jelentős lenne. (többezer mikrós szűrőkondikhoz képest)
(#) Milan90 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Idézet:
„A mintavételi frekinek azért nem kell olyan nagynak lennie, az álmoskönyv szerint elég, ha az átviendő legnagyobb frekvencia kétszeresénél nagyobb.”

Bizony van ilyen, ami digitális átvitelhez nagyon-nagyon pici teljesítményhez elég is, de ide legalább 8-10 szeres kell, ha nem akarod, hogy az áramkör nagyobbik része csak szűrőkből álljon.
(#) Milan90 válasza gulyi88 hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Ezt a negatív áramos dolgot valahogy nem értem.
(#) szucsip válasza gulyi88 hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Azt hiszem, sejtem hogy gondolod azt a féltápos dolgot. De ha féltáp, akkor már miért nem kőbalta módszer: kicsatoló kondi....? (Csak vicceltem )

A szétválasztásos dolgot viszont nem értem (lehet nem is Te írtad)

Én naívan ugy gondoltam, hogy egy OPAMP- val felerősíteni a 0dB jelet (jó nagyra), és ezt a földszimmetrikus jelet közönséges diódákkal egyenirányítani. Persze ilyenkor előállna a B osztályhoz hasonló torzítás, ami nem is nagyon lenne jelentős, mert ha ~14V lenne a műveleti erősítő feszültsége, akkor az a 0,7V nem jelentős, főleg, germánium diódákkal. Csak hát ehhez kellene segédtáp.
(#) pucuka válasza szucsip hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Üdv!
Nem igazán értem, mit akarsz a nagyfrekis diódával.
Az egyenirányító rész nem kell, (helyére az alluláteresztő szűrő kerül), a trafó szekunderén előáll a PWM jel, (emiatt a féltápfesz is értelmetlen), ráadásul akár földfüggetlenül is. Azt persze nem tudom, hogy a trafó 1:1 ben jó lesz-e, de gondolom az a tekercs amiből az 5 V készül, próbára jó lehet, az áttételt hasonlóan kellene méretezni egy csőves erősítőéhez. Ettől kezdve úgy hidalhatod ahogy akarod, csak a másik átalakított tápot a bemenőjel ellenfázisával kell hajtani.
(#) szucsip válasza pucuka hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Szerintem 1 az 1-ben jó a trafó 12V-os kimenete, többen kiszedegettek már abból 40-50V -okat, és 4Ohmon az bőven jó.
(#) Helem hozzászólása Máj 14, 2009 /
 
Kapcsoló üzemű erősítő.
(#) Helem válasza Helem hozzászólására (») Máj 14, 2009 /
 
Ez egy olyan kapcsoló üzemű erősítő, ami tökéletesen szinuszos kimenetű.
Egy "A" osztályú erősítő és a kapcsoló tranyók dolgoznak együtt a terhelésre. Ettől szinuszos.
30 éve rajzoltam és utána meg is építettem. Kísérleti célra. Most FET-ekkel kéne újra építeni.
(#) cimopata válasza Helem hozzászólására (») Máj 14, 2009 /
 
És így a tranyókkal hány kHz-en kapcsolgattál?
Hatásfokon mennyit javítottál így az "A" osztályúhoz képest?
(#) Helem válasza cimopata hozzászólására (») Máj 14, 2009 /
 
kb. 200kHz.
(#) Helem válasza Helem hozzászólására (») Máj 14, 2009 /
 
Mivel nem volt túl nagy teljesítménye a sima tranyók miatt ezt nem tudom. Az elv érdekelt. Amiatt építettem meg.

A legérdekesebb a jel alak az "A" osztályú alatti ellenálláson volt. Egy kettős fűrész szerű jel.
(#) fefelektonikus hozzászólása Máj 15, 2009 /
 
A QSC Audionak vannak PWM-es erősítői (ha jól tudom) több féle-fajta, minden ketyerével felszerelve, és még a kapcsolási rajzokhoz is hozzá lehet férkőzni. Azokbol lehetne ötleteket meríteni.
(#) Milan90 hozzászólása Máj 25, 2009 /
 
Elkészűlt a teljesen saját tervezésű, és készítésű pwm erősítőm. 2x60V tápfeszről 320W ot ad le 4 Ohmra. Hang szempontjából sokkal rasszabbra számítottam. Indukciószegény ellenállással leterheltem, rá osztón keresztűl a fejhallgatót. Nem veszek észre különbséget a hangkártya, és az erősítőm hangja között.
(#) Helem válasza Milan90 hozzászólására (») Máj 25, 2009 /
 
Rajz, ha nem titok?
Következő: »»   16 / 238
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem