Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Amikor adott két pontunk, melyek potenciálja P1, P2 (P=potenciál jelölésére)
és megakarjuk mérni a kettő közötti feszültséget, egyszerűen odatesszük a voltmérőnket és leolvassuk az értéket: U=P2-P1 Mi a helyzet, akkor ha én konkrétan az P2 potenciálra vagyok kíváncsi? Nyilván veszek egy 0 potenciált és hozzámérem az P2 potenciálomat. Most képzeljük el, hogy kint vagyunk a mezőn, egymástól 10m-re megjelöljük a két mérési pontunkat, melyek potenciálja a fentiek alapján (P1 és P2) A két pont között ugyancsak feszültséget tudunk mérni P2-P1 és kíváncsi vagyunk P2 potenciál értékére. Honnét vegyük a 0V referenciapontot? Milyen megoldást tudtok javasolni erre?
A Greenwich-i obszervatóriumot ajánlom. Semmivel sem rosszabb hely, mint bármelyik másik az Univerzumban, viszont előnye, hogy odautazáskor meg lehet városnézni Londont.
Nem tudom ki helyezte át a témámat, de biztos tudja rá a választ, ha ilyen gyorsan áthelyezte kezdő kérdésnek.
Várom a megoldást Kedves Ismeretlen.
Mi a honlap tartalma, most hogy így felhoztad?
A talajfelszíni potenciálok egy érdekes témakörbe sorolhatók. A neve: katódos korrózióvédelem (cathodic protection) Bővebben keress rá.
Megpróbáltam közös GND-vel közös (5 V) ,és külön GND-vel külön tápon ( 5 & 9V),de a kapcsolás ugyanúgy nem csinál semmit,és pár másodperc múlva erősen melegedni kezd.
Rákötöttem a kapcsolás out-ja és GND-je közé egy ledet,de az folyamatosan világít,és pár másodperc múlva melegedni kezd az IC.
A témát én helyeztem át, nem az egyszerű válaszban való bizonyosság miatt, hanem azért, mert:
- ha ez házi feladat, ahhoz lett volna téma - ha csak úgy elmélkedsz pár alapdolgon, akkor pont itt a helye Egyébként a válasz: ahogy kijelölöd a két mérési pontot, úgy jelölj ki egy nullpotenciált is. Mindegy, hogy hol, mert a föltett kérdés (?) alapján legalább annyira igazad lesz, mint annak, aki a nullpotenciál önkényes kiválasztásába beleköt.
Értem, hogy mondod, így pedig működnie kellene...
Ha egy ledet rákötsz az 555-re, annak meg villogni kellene! >Nem lehet hogy az IC ment tönkre? Mekkora áramot vesz fel?
Az önkényes referencia pont is meghatározott értékű potenciál, mivel a talajban kóboráramoktól hemzsegő bonyolult gradiens potenciáltér létezik.
nos annyival folytatnám kérdésem(?): Van egy jeladóm, ami egy mért értéket (feszültség) egy távoli vevőbe küld (rádiófrekvencián). A vevő a kapott rádiós jelet egy kapcsoláson keresztül akkumulátor tápfeszültség segítségével a kimenetén megjeleníti (P1), így a kimenet és akku negatív pontja között mérhető a távoli feszültség. A konkrét mérésemet ezen a (P1) és talajfelszíni potenciál között akarom megmérni (P3), ahol P3 egy talajfelszíni pont. Mondhatni, hogy az akkumulátor negatív sarka a referencia pont, de nincs galvanikus kapcsolatban a talajjal. Ehhez az akkumulátor negatív sarkát le kell helyeznem egy pontba a talajra (P2), így már van galvanikus kapcsolat. Csakhogy a két talajfelszíni pont között egy feszültségforrás van (P3-P2 feszültséggel). Ez a forrás az, amit a földalatti létesítmények áramai és kóboráramok gerjesztenek. Arra van egyenlőre elméleti megoldásom, hogy a P2 függvényében változtatnom kell a P1 értékét P1+P2 eltolással, de hogyan? Tehát a kapcsolásom ne a kapott távoli P1 értéket, hanem a P1+P2 értéket adja a kimeneten. Ehhez figyelnem kell a bejövő jelet és annak értékét és a tápfeszültség értékét. Tudom elvont dolog ez és lehet nincs rá megoldás, de azért bizakodom. Az embernek ahhoz is meg kell világosodnia, hogy belássa valaminek nincs megoldása, vagy mégis? ![]()
Pedig egyiket se csinálja.Nem hiszem hogy tönkrement volna.Kicserélni már nem fogom mert foglalat nélkül forrasztottam be (gyorsan dolgoztam,a páka hője nem tehette tönkre).
Amúgy a kapcsolást innen vettem de sejthettem volna hogy nem lesz jó,mert:-a kapcsolási rajz kézzel rajzolt és ügyetlen kézre vall;-103-as értékű kondenzátort ír mellette pedig ott egy másik érték (0,1 u).Na és ugye a két érték nem egyezik mert az egyik 10n-t a másik 100n-t jelent.Szóval hagyjuk ezt a részét a dolognak. Megpróbálom inkább ezt. Valószínű holnap megépítem és kipróbálom.A fejleményekről (ha működik ha nem) tájékoztatlak ezen a fórumon.
Hali!
Annak a kapcsolásnak elvileg működnie kell! Nem nézted el az IC bekötését? Úgy értem, hogy jó irányból nézted a lábak sorrendjét? Egy fényképet küldhetnél arról az 555-ös kapcsolásról...
Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget! Remek közösség vagytok. Azt hiszem, most el leszek egy darabig ezzel a sok imputtal.
![]()
Azt az abszolút stabil pontot már keresik egy ideje, ha meglett volna, egy hallhatatlan, pár száz éve, már kimozdította volna a világot a sarkaiból
![]() Nincs értelme abszolút nullpotenciált keresni, mert az mindig csak egy adott vonatkoztatási rendszerben lesz érvényes. Gondold át a feladatod, alkoss egy vonatkoztatási rendszert és mint már írták , önkényesen, válassz benne egy referenciapontot. Ehhez képest a két pont potenciálkülönbségét meg fogod tudni határozni. Azon a távoli ponton is a potenciál valamely referenciapont és a téged érdeklő pont potenciálkülönbségeként áll elő. Így ezt átmásolod az akkumulátor negatív pólusa és egy másik pont közé. Mi ezzel a baj?
Ha a páka hője nem tette tönkre és 15V-nál nem kapcsoltál rá nagyobb feszültséget, akkor biztosan jó! Általában 10n értékű kondi kell az 5ös lábra.
Mérd ki még egyszer az ellenállások és a kondik értékeit multiméterrel, ne csak a ráírt értékekre hagyatkozz!
Ezt az oldalt most találtam:Bővebben: Link
Innen olvashatsz ezernyit!
Üdv:gkariBővebben: Link
Hello!
Természetesen, én csak a hőre reagáltam. De az eredeti felállás, ez volt: Idézet: „Tehát: szükségem lenne egy kis bekapcsolási késleltetésre (kb. 1-2 perc). Külön trafót és áramkört (IC/tranzisztor) nem szívesen használnék mert kevés a hely a beépítésre.” Egy-két perc, és sehol egy tranyó sem! Most meg relénél és növelt kondinál vagyunk. Félvezető nélkül, elég szép méretű lesz a kondi.. ![]() üdv! proli007
Titi,Norby1! Meg van a hiba száma.Mégpedig: Lm393
Meg se fordult a fejemben hogy a sok IC között nem csak 555 van! Miután tegnap este megírtam ide az utolsó kommentemet,kikapcsoltam a gépet,és vetettem egy utolsó pillantást a kapcsolásra.Hát mit látok,az 555 helyén Lm393 van. Ma kiforrasztottam,betettem a helyére a jó IC-t,tökéletesen működik önmagában leddel is és a számlálóra kötve is. Probléma megoldva.Köszönöm a segítségeteket! Mindjárt elugrok a boltba alkatrészekért a másik kapcsoláshoz.Ha működik,azt ide meg fogom írni. Amúgy nem tökéletes 1 Hz-es jelet állít elő (de gondolom ilyen egyszerű kapcsolással kizárt a pontos 1 Hz),de nem baj a célnak tökéletes.Stopperrel mértem és mikor a stopper 60 sec-nél volt,a kapcsolás 58 körül. Minden jót!
Hello!
Ezt a problémát csak Te tudod megoldani, mert én tulajdon képen nem is jöttem rá, mit és hogyan szeretnél mérni. Lehet hogy én vagyok értetlen. (De, pld. a "távoli rádión érkező feszültséget" inkább egy feszültséggenerátor szimbólummal kellett volna helyettesíteni, mert látszatra ennek és az aksinak, semmi köze a problémához.) Talán célszerűbb lett volna a különböző potenciálú pontok között, áramköri rajzokkal (generátorokkal) helyettesíteni az ábrát. Azaz a kapcsolás helyettesítő képét kellene megrajzolni. A potenciál, egy vonatkoztatási ponthoz van definiálva. Ahogy írtad, két alap eset lehet. - Két különböző potenciálú pont különbsége, egyenlő a pontok közötti feszültséggel. - Vagy, két a különböző potenciálú pont között mérhető, ez a feszültség. De ha nem feszültséget, hanem potenciál különbséget mérünk (jobban mondva számolunk), akkor szükségszerűen az alappontnak vett pont potenciáljának azonosnak kell lenni. Avagy, ugyan azon alapponthoz kell a mérést elvégezni. Ezt megkerülni nem tudod, kivétel, ha ismered a két alappont egymáshoz képesti potenciálját. (De, akkor ez már nem is nevezhető alappontnak, hiszen a definíció feltételezi, hogy a vonatkoztatási pontból egy van.) üdv! proli007
Sziasztok!
Lenne egy valószínűleg nagyon hülye kérdésem! Olvasgattam annak idején a tuningnet.hu-n a fényhűtés c. cikksorozatot. Abban a parabolát a fickó úgy irányította a napra, hogy valami elektromos berendezés húzta-vonta a szerkezetet. Azt hiszem, kb. úgy nézett ki, mint pl. a markolók hidraulikus dugattyúi, egy fényes vékony rúd járt vezérléstől függően ki-be, csak elektromosság működtette. Sajnos nem tudom, hogy hívják ezt az eszközt, pedig most szükségem lenne rá. Ha valaki csak megmondaná a nevét, ami alapján már tudok keresni a neten róla infót, meg boltot, ahol kapni lehet, sokat tenne értem... Előre is köszönöm a segítséget! Üdv: FazksG
Köszönöm, ezzel megtaláltam. Egyébként úgy látom, az egészen egzakt neve lineáris aktuátor.
Üdv: FazksG
Ahogy az interneten keresgélek, nem találok sajnos semmi érdemlegeset
![]() Üdv: FazksG
Hello!
Idézet: „Egyébként úgy látom, az egészen egzakt neve lineáris aktuátor.” Nem az a penyózós neve. Az iparban, mindenki munkahengernek hívja. Van pneumatikus, és hidraulikus. De nem értem, mit jelent, az, hogy nem találtál róla érdemleges infót. Szerintem tele van vele a háló, mert sokan gyártanak ilyen cuccot. Egy dugattyú és tömítése mindenképpen precíziós dolog, azt olcsón nem adják. A "kisteljesítményű" az nem műszaki paraméter. Nyomóerő és elmozdulási út, kétoldali, vagy egyoldali dugattyú... az már mondhat valamit. De ha "kevésbé profit" keresel, akkor ajánlom a pumpát, vagy a központi zár motorját, vagy motoros excentert ill. fogaslécet v. menetes orsót. Ez mind tud "lineáris aktuátor" lenni. ![]() (A "dugattyús kollégák amúgy, a "brikettáló gép házilag" topikban vannak.) üdv! proli007
Kedves fórumozók, hozzáértők!
Segítséget szeretnék tőletek kérni. Magam teljesen süket vagyok az elektronikához, de valaki ajánlotta, hogy itt talán kaphatok ötletet a problémámra. Egy dvd lejátszó bal-jobb audio csatornáját szeretném két 'erősítő' felé elvezetni, az egyik egy régi Fischer rádiósmagnó (1 pár rca bemenettel, ezután csak magnót írok), amire két Videoton hangfal van kötve (ő a zeneeszköz) és a másik pedig egy Creative 2.1-es hangfalszett, amely pedig a tv mellett helyezkedik el és teszi élvezhetőbbé a filmeket. Eddig csak ez utóbbi volt, de most szeretném a dvd hangját a magnó felé is elküldeni. Elsőként úgy oldottam meg, hogy mind a magnó, mind a dvd kapott 2-2 darab elosztót (1 papa->2 mama) s mindkét irányba sztereo rca kábelek vitték volna a jelet, de bazinagy alapzaj (inkább búgás) lett az eredménye, de ahogy lehúztam bármely eszközt a másik hangja kitisztult és felerősödött. Ezután vettem egy 4 in 1 out rca elosztót aminek kimenete a magnó egyetlen bemenetére került, de a dvd-n maradt a kábeles elosztás, a búgás pedig maradt. Érzésem szerint egy olyan elosztó, amely kapcsolhatóan kétfelé tudná vinni a jelet a dvd játszóról (1 pár rca be, 2 pár rca ki) megoldaná a problémát. Létezik-e készen ilyen eszköz esetleg valaki vállalja-e a megépítését? Köszönettel válaszaitokért, Gábor
Sziasztok!
Régebben kérdeztem Proli007-et az X2 kondiról, hogy mit jelent az, de nem találom azt a hozzászólást, így megint megkérdem, de már egy kicsit kibővítve: Mit jelent a kondiknál az X1, az X2, és az Y2? Ez valami minőséget jelent?
Sziasztok! Olvasom, hogy mindenki a munkahengert ajánlja elsődlegesen. Ezzel az a fő probléma, hogy tudomásom szerint nem létezik belőle kizárólagosan elektromossággal működő változat, pedig a kérdés erre irányult. Ez alapján a léptetőmotor tűnik a legközelibbnek, egy fogaskerekes-fogasléces kihajtással. Ha viszonylag kompakt, kész megoldás kell, érdemes lehet az antenna forgató, esetleg kapunyitó szerkezetek között szétnézni. Persze, én is csak találgatok, mivel a "kisteljesítményű", valamint a "kevésbé profi" mértékegységei enyhén szólva relatívak, és a felhasználás konkrét célját sem említetted...
![]() Üdv.: SzervízMacska
Tényleg jó lenne tudni mire kell, de ezen a linken van lineáris is, meg olyan ami képes a Nap pályáját is követni. És ezek elektromosak, jó áron.
Sziasztok!
Az alábbi kapcsolás, milyen feladatot láthat el? Bővebben: Link a; Egy képcsöves TV soreltérítése b; Egy készülék tápegysége c; Egy hangfrekvenciás erősítő A válaszokat előre is köszönöm!
Akkor várok még egy kicsit a válaszra.
A másik kérdés, ami a multkor kiejtett, most visszajött, de már tudom a választ, Norbertó pár napja beírta: Milyen modulációs eljárást láthatunk a képen? Bővebben: Link a; frekvencia moduláció (FM) b; amplitúdó moduláció (AM) c; impulzus-kód moduláció (PCM) d; impulzusszélesség moduláció (PWM) Norberto azt mondta, hogy PCM. Ezt jelöltem meg, de még nincs elküldve az előző kérdés miatt. |
Bejelentkezés
Hirdetés |