Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   577 / 3971
(#) webinas válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 28, 2009 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek!
(#) Spoo válasza lapose hozzászólására (») Júl 28, 2009 /
 
A ledeket párhuzamosan kötöm. A led előtti ellenállás nincs rárajzolva a rajzra, de rajta van.
12 voltos akkutöltővel tápoltam. Bemértem és csak 12 V-ot ad le. (És azért akkutöltővel, mert a motoromra lenne ez egy irányjelző és abban is 12V-os a rendszer, de szeretném ha 25V-ig működne, mert a kondik 25V-osak és sose árt egy kis túlméretezés)
(#) c27 hozzászólása Júl 28, 2009 /
 
Sziasztok.
Van egy távirányítós autóm. Mind a 4 funkciót tudja, de elég gagyi. Na a problémám az, hogy a hátrafele az szaggatott előre, a többi az jó. Motor nélkül és leddel jó a hátra, de a motorral nem (több motorral is próbáltam). Tettem a mocira kondit is a külsejére 2 db 100 mikrósat, a két érintkező közé 470-et, de ez se segített (eredetileg nem kellene). Az lehet a probléma, hogy amikor beindul motor hárafelé, akkor a vevő azt hiszi előre kellene menni. Átnéztem a forrasztásokat, de semmi látható gond sincs. Mi történhetett vele? Talán egy kondi szállt el vagy az ic-nek annyi? Sajnálnám kidobni, időnként jól lehet szórakozni vele.

2.jpg

1.jpg
   
(#) maTaKee válasza lapose hozzászólására (») Júl 28, 2009 /
 
Üdv!
Szerintem félre értettél: Spoo 10-10db LED-et akar kapcsolgatni. Tisztában vagyok vele, hogy 1db LED 20mA eszik, de jelen esetben 10db van szóval 10×20=200mA és a BC182 pedig csak 100mA-ig használható.
(#) lapose válasza maTaKee hozzászólására (») Júl 28, 2009 /
 
Szia!

Idézet:
„mert hogyha csak simán sorba kapcsolod őket”


Tehát akkor nem sorba, hanem párhuzamosan.
Az a gond neki egy LED-del is problémái vannak.
(#) lapose válasza Spoo hozzászólására (») Júl 28, 2009 /
 
Szia!

Az akkutöltő nem biztos hogy jó erre a célra!
A többség lüktető egyenáramot ad ki magából. Inkább egy akkuról próbáld.
(#) kezdofiu hozzászólása Júl 29, 2009 /
 
Hy! Még amatőr vagyok nagyon. Egyszerűbb dolgokat szeretnék még összepakolni és tudtok-e valami jó könyv címet ami segít ebben.
Előre is kösz.
Üdv: kezdőfiú
(#) Stefan válasza kezdofiu hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Ahhoz, hogy összerakj valamit egy rajz alapján nemtúlsok tudás szükséges.
Nézegesd itt a cikkek között az alapokról szólóakat.
(#) kezdofiu válasza Stefan hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Hy! köszi a választ csak még némelyik "extra könnyű" dolog is megakaszt (12éves vagyok)
(#) Imi65 válasza kezdofiu hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Ne tessék aggodalmaskodni, senki sem csinálta először másodszor.
Én azt tudnám javasolni, hogy nézd át jól a villamos alaptörvényeket, egyáltalán az alapokat. Ne ess abba a hibába, mint sokan mások, hogy az elmélettel nem akarnak "vacakolni". Az nélkül nem lehet komolyabban semmivel sem foglalkozni, sajnos.
(#) zeusz7 hozzászólása Júl 29, 2009 /
 
Hello!

Az lenne a kérdésem, hogy egy általános hálózati tápellátású PC hangfalban a belső transzformátor mekkora feszültséget állít elő?

Én 12V-ról szeretnék egy ilyet megtáplálni és azt szeretném tudni, hogy ez mekkora munka lenne.

Elég lenne kiszedni a belső trafót és pont 12V kell neki vagy esetleg fesz.stabbal alacsonyabb feszültség?

Köszi!
(#) Imi65 válasza zeusz7 hozzászólására (») Júl 29, 2009 / 1
 
Egy erősítő tápfesz igénye a kimenőteljesítmény, és a terhelő impedancia függvénye. Tekintettel arra, hogy egy egyszerű hangszóró teljesítménye nem igen haladja meg az 1 (!) Wattot, ezért 12-15V körüli tápfesz már elegendő lehet.
(#) zeusz7 válasza Imi65 hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Köszi, 1W-os hangszóróval terveztem, majd kipróbálom 12V-tal.
(#) RoolykA064 hozzászólása Júl 29, 2009 /
 
Hello mindenki! Azt szeretném kérdezni, hogyan kell egyenfeszültséget mérni egy erősítő kimenetein? Előre is kösz. Üdv.
(#) Imi65 válasza RoolykA064 hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Alapvetően egyenfeszültség nem kerülhet egy erősítő kimenetére. Ezért inkább azt szoktuk nézni, hogy ne is kerüljön.
A szimmetrikus táplálású erősítők kimenetén nincs - az egyen komponenst leválasztó - csatolóelem, ezért a kimeneti DC feszültséget 0V-ra kell állítanunk. Ezt kivezérlés nélkül, egy egyszerű voltmérővel a kimenet, és a test közé kötve, megtehetjük. Célszerű műterheléssel járatni a névleges teljesítmény közelében legalább 10 percig, ekkor - meleg állapotában - egy újabb ellenőrzés. Ha jelentős DC így sem lett, akkor jó az erősítőnk (DC szempontból).
(#) nagy_david1 válasza zeusz7 hozzászólására (») Júl 29, 2009 / 1
 
Szia!
Megjegyezném azt hogy a gyári 1W-os hangfalakban 200mA 9V trafók vannak. Nekem volt már példa hogy 12V-al küldtem haza ilyent, de legtöbb esetben sokkal jobb hatásfokkal műküdütt 12V-al. 15V az már sok lesz neki. Van hogy érződik is az IC-n ha nem bírja a feszültséget és melegedik nagyon. Szerintem 12V-al pont jó lesz, de ez felettieket kerüld, mivel a gyáriak is csak 9V és alig 200mA-sok, de majd ha szétszeded meglátod. A hatásfok az viszont sokkal jobb lesz és tisztábban fog szólni.
(#) desz hozzászólása Júl 29, 2009 /
 
sziasztok!
Építettem egy előerősítőt(a gitár előerősítő topicban látható német nyelvű PDF alapján), amit idáig még csak a multiméteremmel próbáltam ki. A lényeg az, hogy hogyha a bemenetén nincs SEMMI, a kimeneten akkor is 1-3.8 V-os váltakozó feszültség mérhető.:S Hogyha kötök valamit a bemenetre(jelen esetben a gitáromat), a feszültség értéke kissé csökken vagy nem változik, de sose nő meg. Ha a jack végén megérintem a bemenetet, ez a feszültség akár 2 V-ot is esik. Mi lehet ilyenkor a gond? Segítség....
P.S. Az előerősítő 12VDC-ről megy
(#) Imi65 válasza desz hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
A méréstechnika néha elég érdekes dolgokat produkál. A multiméter nem igazán hangfrekvenciás mérésekre van kitalálva. Tehát, nem tudok semmilyen következtetést levonni arról, hogy mit is mér az a multi. mV mérő, oszcilloszkóppal már értékelhető eredményt adna, de így még találgatni sem könnyű. Lehet akár gerjedés is, de a bemenet rövidre zárásával várhatsz csak a kimeneten "teljes csendet". Ezt mindenképpen próbáld ki, ha ilyenkor is mér a multi, akkor gerjed, vagy valahonnan összeszed valamit, akár rádióadást is.
(#) Stefan válasza desz hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Van a kimeneten kondenzátor?
Kapcsolást linkeld be.
Az erősítő fokozatoknak van egy úgynevezett munkapontja. A bemeneti jel hatására a kimenet e pont körül ingadozik. A kimeneti kondi ezt az egyenfeszültség összetevőt választja le a jelből.
Üdv!

ui: Ha multival váltó állásban mérsz, akkor az effektív értéket mér.
(#) Spoo hozzászólása Júl 29, 2009 /
 
Sziasztok
Még mindig az irányjelzőt csinálom, csak szeretnék kérdezni valakit, aki ért hozzá.
Találtam villogó LEDet. L-56BYD
Ezek hogy villognak? Vagyis milyen sebességgel? Ezek a ledek hogy működnek? Csak kötök rá egy tápot és villog is? Úgy kell velük bánni, mint egy sima LEDel?
Mellékeltem egy rajzot (nem szabványos csak érthető) így szeretném bekötni. jó lene így?
Előre is köszönöm válaszotokat!
(#) Stefan válasza Spoo hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Adatlap
A villogási sebsség 3-1,5 hz ami kb pont a jogszabályban előírt, a 20mcd fényerő mondjuk elég kevés.
Bekötés ugyanaz.
A ellenállás értékét számold újra.
5 Voltos eséssel 40 mA-rel, az 5 LED ( (25-5)/0,040 ) /5=
100ohm és legalább 5W!
(#) Spoo válasza Stefan hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Akkor amit mellékeltem rajzot, a szerint megcsinálhatom?
Az ellenállást itt számoltam a segédprogramok között.

Így számoltam:
Tápfeszültég: 25V
LED-en eső feszültség: 5V
LED-en átfolyó áram: 56mA
LED-ek száma: 10 db
Párhuzamosan kötve.
Az eredmény: Számított 35.714 Ohm -> szabv.: 39 Ohm és 11.2W

Akkor ez így nem jó?
(#) zoly15 válasza Spoo hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Szia!
A 10Db lednek egyenként kéne előtét ellenállás és úgy párhuzamosan kapcsolva..
Mert mindegyiknek más a nyitófeszültsége, ebből adódóan az egyiken nagyobb áram folyhat mint a másikon..
Ezért kell egyenként az előtét ellenállás.

Üdv!
(#) Stefan válasza Spoo hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Már csak azért sem, mert a led MAXIMÁLIS árama 55mA, 20 a tipikus, és 40 el számoltam.
Egyébként még1 probléma a dologgal, hogy 3-1,5 hz a villogás, nem fix érték, és még ha összevállogatod is, 0.1 hz eltérés is meglátszik pár periódus után.
Sima leddel és 555 el kéne megcsinálni.
Ezeket a ledeket nem erre találták ki.
(#) pleso válasza NyekkMester hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Szia!
Sajnos a triakot nem lehet egyszerű eszközökkel kimérni (Pl: multiméter) mert a triak 5 rétegből áll.Ezért kifejezetten triak mérő műszer kell (javítsatok ki ha tévedek) én személy szerint azt ajánlom hogy cseréld ki mind a kettőt, mert kb:300-400Ft-ból megúszód a dolgot.
Az MOC3041 160FT körül van a hq-n, a másikat nem találtam meg se a hq-n, se a HEStore sem, de szerintem 200Ft-tól nem lehet drágább.Ja szerintem meg nem az okozta a hibát, hogy 300V-ot kaptak triakok mert a MOC3041 400V-ig bírja a feszt. a TLC336B triak meg 600V-ig valami más okozta a hibát ha raksz fel képet az áramkörről talán többet tudok segíteni.
(#) RoolykA064 hozzászólása Júl 29, 2009 /
 
Ha az erősítő kimenetére tápfesz jut,mi a teendő? Előre is kösz. Üdv.
(#) Spoo válasza Stefan hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Tudnál nekem egy működő rajzot adni, ami még 25V-on is jól működik és el tudna vezérelni 20 ledet, miből egyszerre csak 10 villogna.
Csináltam egy egyszerű kis ábrát, valahogy úgy gondolnám

ábra.dib
    
(#) Imi65 válasza RoolykA064 hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Az az erősítő belső egyensúlyának felbomlására utaló jel. Oka elég változatos lehet, de nem valószínű, hogy nincs benne meghibásodott félvezető (tranzisztor), akár több is. Körültekintő javítással a hiba orvosolható.
(#) Stefan válasza Spoo hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Tervezek neked egyet, csak nemértem hogy mit akarsz
Jobbra balra 10-10 LED, és mondjuk egy 3 állású kapcsoló, 0/bal/jobb?
(#) Stefan válasza Stefan hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Szerintem.
Valaki kössön bele, mert csak így gyorsan összeütöttem egy kapcsolást!

A kapcsoló: 3 állású
Középállásban: semmi
Egyik: A jobb relé tekercsére adja a 12V ot
Másik: A balra

Jobb oldalt alul a ledek katódja össze van kötve a 7812 commonjával, csak nem látszik.
Üdv!

index.JPG
    
Következő: »»   577 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem