Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC motor/lámpa PWM szabályzása
 
Témaindító: redcar, idő: Márc 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   15 / 151
(#) uli válasza atubus hozzászólására (») Júl 20, 2009 /
 
Szia!
Biztosan alkalmas lenne. Amit változtattam: FET: IRF1405, a 2-6os láb és a föld közti kindit 10nFre cseréltem, a Zénert 9,1Vosra.
Sok sikert az építgetéshez: uli
(#) atubus válasza uli hozzászólására (») Júl 20, 2009 /
 
Nagyon jó! Annyit meg tudnál tenni, hogy felrakod pdf-ben is? Nagyon sokat segítenél! Köszi
(#) uli válasza atubus hozzászólására (») Júl 20, 2009 /
 
Tessék:
Az átkötésről ne feledkezz meg!
uli

PWM-pdf.rar
    
(#) atubus válasza uli hozzászólására (») Júl 20, 2009 /
 
Köszi szépen! Hálás vagyok
(#) Wyatt hozzászólása Aug 1, 2009 /
 
Sziasztok!

DC motor PWM szabályozását szeretném megoldani. A PWM vezérlés meg van, de a fordulatszám méréssel gondok adódtak.

Kaptam egy 12V-os DC motort, melyben van tachométer, azaz fordulatszámmérő. 4 vezeték jön ki belőle. Kettő a DC táp. A másik kettő a fordulatszámméréshez szolgál. Sajnos nem tudom milyen elven működik a fordulatszámmérője ennek a motornak. Már a számláló elektronikát is elkészítettem az impulzusok számlálásához.

A multiméteres mérések eredményei a tachométer vezetékein:
Szakadásvizsgálatnál 0.1-es értéket mutat, és minél gyorsabban forog, annál magasabban sípol a multiméter.
Az ellenállása 70ohm körüli minden fordulatnál.

Nagyon megköszönném, ha valaki el tudná magyarázni, hogyan működik a tachométere.
(#) mex válasza Wyatt hozzászólására (») Aug 1, 2009 /
 
Nagy valószinűséggel induktiv jeladó van a motorban, erre utal a 70 ohm. A tengelyre erősitett mágnestárcsa feszültséget indukál a tekercsben, a frekvenciája szoros összefüggésben áll a motorfordulattal. A mágnestárcsán több pólus található, igy a freki is többszöröse a fordulatszámnak. Vagy ezt a frekit kell számlálni, megfelelő osztásaránnyal, és utána kijelezni, vagy az indukált feszültség nagyságát kell mérni (váltófeszültség) és ezt egy feszültségmérővel megjeleniteni, mint fordulatszámot. Ez utóbbi természetesen jóval pontatlanabb, az analóg feldolgozás és a mágneskör nemlinearitása miatt.
(#) Wyatt válasza mex hozzászólására (») Aug 1, 2009 /
 
Na, így máris többet tudok. Megmértem, és max. fordulaton AC 250mA-t ad le. A max. freki 3.5 kHz.

Van egy 8052-es mikrovezérlőm. A frekvenciát hogyan tudnám mérni vele? Esetleg AD konverzó? Vagy 0/5V-os TTL jelet csináljak belőle, és az már tudom mérni? Frekvenciaméréssel eddig még nem foglalkoztam.

Köszönöm a gyors választ.
(#) mex válasza Wyatt hozzászólására (») Aug 1, 2009 /
 
Smitt trigger az elejére persze túlfeszültségvédelem is kell. és utána számlálás, osztás után tárolás, kijelzés.
(#) Wyatt válasza mex hozzászólására (») Aug 1, 2009 /
 
Most nézem hogy mV helyett mA-t írtam. Tehát 250mV a max indukált feszültség.

Arra gondoltam, hogy a kapott feszültséget egy sima tranzisztoros erősítővel felerősítem, majd 74ls14-es inverterrel TTL jelet állítok elő.

Még egy segítséget szeretnék kérni az erősítővel kapcsolatban. Vannak kis teljesítményű tranzisztoraim: BCY58C meg hasonlóak. Ebből szeretném megépíteni. Összeállítottam egy kapcsolást, ami szimulátoron jól futott, de a valóságban nem akar működni. Csatoltam a képet. Fel tudna valaki dobni egy működő kapcsolást?

amp.jpg
    
(#) hatsirocu hozzászólása Aug 3, 2009 /
 
Sziasztok!

Egy RC modell 6V-os DC motorjának fordulatszámát szeretném vezérelni, de a modellboltokban kapható legegyszerűbb szabályzók is egy kész vagyonba kerülnek Nekem elég lenne egy olyan, ami tud előre/hátramenetet szabályozni, 10A terhelhetőségű és nem melegszik túl.
Tudnátok segíteni nekem NYÁK tervvel, beültetési rajzzal, instrukciókkal,..., hogy olcsóbban megússzam a dolgot? Vagy ha esetleg valaki épített/építene ilyet és olcsón kínálná, arra vevő lennék!

Előre köszi mindent!
Üdv.: Hatsirocu
(#) bubuc17 hozzászólása Aug 16, 2009 /
 
heló mindenkinek
olyan pwm re volna szükségem ahol feszültség növekedésre változik a pwm kitöltése és nem kell hozzá potméter. és ne legyen valami drága áramkör se.
tud valaki segíteni ebben??
(#) HorváthDániel válasza hatsirocu hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Szia!

6V/10A? Nem hangzik rosszul...
Van egy javaslatom, nem biztos, hogy jól válik be, de érdemes kipróbálni.
Ismereteim szerint a távirányítód lead egy (kb 27MHz) vivő rádiófrekit, és ezt megmodulálja valahogyan (FM) négy molulálófrekivel (pl 500Hz; 1KHz; 2KHz; 3KHz), így van "előrehátrabaljobb". A vevőoldalon meg szétszedi, és vagy van négy relé, vagy négy "bivaly" tranzisztor.
Én a következőt tenném: Szétkapnám az adót, megkeresném a modulálófrekit (előremenet), és abba "beleÉSelnék" egy PWM-jelet. (555-ös IC).

A megkeresés a nehéz (nekem látatlanban). Ezt úgy csinálnám, hogy keresnék egy "tranzisztort" az adóban és lehúznám a bázisát testre (vagy +ra) egy pár kOhmos ellenálláson keresztül. Ezt addig folytatnám (a keresgélést, próbálást), amíg az oszcillátor le nem áll, azaz a vevő oldal elcsendesedik.
Innen már csak egy kis "gányolás" következik, bele kell építeni a fent említett PWM-et.

Ha a vevő oldalon relé van, akkor az helyére FET-eket kellene betenni. Ha kisteljaesítmményű tranzisztor, akkor is.

Sok sikert....Kevés füstöt.
(#) attrax hozzászólása Aug 19, 2009 /
 
Sziasztok ,nekem kb 5A terhelésre DC motorhoz kellene jó de 1xű pwm-es ák.Potméteres is jó de furdal a kiváncsiság ,hogy miként lehetne hall IC-vel manipulálni a fsz-ot.Milyen hall ic kellene stb.555-ös ic-s nem érdekel ,mert az gagyi.TL 490-es kellene.előre is kösz.
(#) uli válasza attrax hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Esetleg ha a TL 494 is megfelel akkor itt van egy:
uli
(#) attrax hozzászólása Aug 19, 2009 /
 
köszi! Az elsőt ezt megcsináltam már de nem tartja a nyomatékot. 5let?
A második ígéretes de hogyan tudok hall ic-t rákötni és milyet?
(#) attrax hozzászólása Aug 19, 2009 /
 
most olvastam vissza,hogy neked is volt ilyen gondod.Azt megoldottad?megcsináltad?
(#) uli válasza attrax hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Nekem megoldódott a gondom, igaz én csak 555-tel csináltam meg. Ez lesz a következő, mihelyst lesz időm.
HALL ichez én nem értek, csak gondoltam felrakok neked két rajzot, kiindulási alapnak.
uli
(#) attrax válasza uli hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
Na megcsináltam a f.szám szabályozót.Jó lett.Küldi a motort rendesen.IRF 3205-öt választottam.Kösz a rajzot.
(#) uli válasza attrax hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
Örülök, hogy működik
uli
(#) Bassmester hozzászólása Szept 28, 2009 /
 
Sziasztok!

Egy lengyel gyártmányú 220V-os (AC), pedálos, varrógépmotort szeretnék egyenárammal táplálni és PWM szabályzóval ellátni. Szerintetek hány voltos (DC) tápot kellene hozzá csinálnom?
(#) potyo válasza Bassmester hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Elvileg 230V-os táp kellene neki, de ha már úgyis PWM-el használod, akkor ettől egészen 315V-ig bármekkorát használhatsz, csak ne engedd a PWM-et 100%-ig, nehogy a motor túlpörögjön.
(#) potyo válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Akkor valami ott nem kerek a motorral. Az egyenáramú motor nem az a hisztérikus fajta, ha nincs rajta túl nagy terhelés és nem hibás, akkor nem melegedhet rendellenes mértékben.
(#) Bassmester válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Tehát ismerős ez a motor? Egy kicsi tekercselőgépet szeretnék hajtani vele, de a jelen állapotában nincs megfelelő indítónyomatéka, a pedált lassan nyomva is hirtelen indul, aztán már szakad is a huzal. Nos ezért kéne a PWM szabályzó, ami nem gond, viszont gőzöm sincs hogy mekkora feszültségű táp lenne neki az optimális.
(#) Bassmester válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Akkor ezzel megúszom a tápot
Az "Lger" tekercs a motor előtt az milyen kell hogy legyen? Ugyan ez a kapcsolás van neked is? Ezzel lassan is indítható lesz a motor?
Az Rt ellenállás pontos értéke mitől függ?
(#) Bassmester válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Oké, akkor hamarosan nekiállok.
A pedál az olyan lesz :yes: fogasléces hajtású potival.
Köszi a segítséget!
(#) kisedison hozzászólása Okt 5, 2009 /
 
Tud valaki PWM szabályzót 12V-ra és 300A-ra. elektromos autóba lesz.
(#) potyo válasza kisedison hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Mi a kérdés?
(#) kisedison válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
jó jó, de a motor 12V-os.
(#) rozsda válasza kisedison hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Szia.
Nézz szét ezen a fórumon is.
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_8538_0_ASC.html
Nekem már müködik egy hasonló,csak az enyém 48V-os.
(#) krisztianovics hozzászólása Okt 5, 2009 /
 
üdv mindenkinek.
Tud nekem segiteni valaki olyan kérdésben hogy van egy24 v-os 1,1kw-os dc motorom és szabályozni szeretném pwm-el.hol tudok ilyenre szert tenni. kész panelt vagy esetleg rajzot szeretnék.
köszönöm
Következő: »»   15 / 151
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem