Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   657 / 3971
(#) lapose válasza googa hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Szia!

A fehér vonal felirat felőli oldalán van az egyes láb.
(#) nagy_david1 válasza beni2001 hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Hát ha már megvan a villanybojelered, akkor valakitől kérj egy multimétert és mérd meg az áramfelvételét majd ebből számítsd ki a teljesítményét. P=U*I. Hanem, típusa alapján vagy másképp próbáltad keresni a google-ban?
(#) googa válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Köszi Zolibá és Lapose!!!
(#) sany hozzászólása Okt 17, 2009 /
 
Jó estét! Ha egy 1 W - os ellenállást 3 W - os ellenállással helyettesítek abból lehet probléma?
(#) K.Leslie válasza beni2001 hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Üdv!
Az éjszakai áram csak annyi, hogy alapból nappalin megy és ha kap egy impulzust akkor átvált éjszakaira.
Mindíg lesz melegvized, csak van amikor olcsóbban fűtt.
(#) kadarist válasza sany hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Szia!

Nem lesz baj.
(#) kadarist válasza K.Leslie hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Szia!

Hát, ez nem biztos, hogy így van, mert ha a kedvezményes tarifájú áramról megy a bojler, akkor csak abban az esetben kap áramot, amikor a szolgáltató azt engedi. Azért van felszerelve a hangfrekvenciás kapcsoló.
Nagyobb teljesítményű fűtőszál beszerelésével gyorsítani lehet a felfűtési időtartamot, csak a kismegszakítójának kell bírni.
(#) Izeg. hozzászólása Okt 17, 2009 /
 
Sziasztok
Szeretnék egy (illetve több) fényerőszabályzót építeni és a kérdés a következő: ugye egy triacos fényerőszabályzónak nem kell nagy hűtőfelület? Én az alábbi fényerőszabályzót akaro használni olyan 200-300 wattig kb.
Bővebben: Link
(#) K.Leslie válasza kadarist hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
6 évig szereltem fűttést amit éjszakairól megy. A hangfrekvencia az éjszakai illetve nappali áramot kapcsol egy relével.
A bojler is így működik.
ui: tudom 6 év viccesnek hangzik a 23 éves koromra, de apám cégénél 16 évesen már a villanyórában "nyúlkáltam".
(#) c27 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Helló.
Lenne egy olyan kérdésem, hogy ha a pwm vezérléssel szeretném vezérelni a motort akkor az úgy jó ha a +B és a -B-t szaggatja meg? Én úgy gondolom, hogy így jó lesz, van is egy as2214 és egy as2333-as ic-m ezekkel megoldható a pwm vezérlés vagy ahhoz már mikrokontroller kell?
Egyébként megcsináltam nagyjából a nyáktervet az adatlap alapján mindössze a pnp tranyókkal párhuzamosan kötött kondikat hagytam le. Mivel ez életem első nyákterve lehet felteszem, hogy elmondhassa mindenki milyen hiba van benne. A lehető legjobban csinálnám meg ha már van segítség.
(#) Pali79 hozzászólása Okt 17, 2009 /
 
Több, főleg erősítő kapcsolásánál olvastam, hogy pl. a FET-eket össze kell válogatni. Valaki le tudná írni, mit is jelent ez?
(#) kadarist válasza Pali79 hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Szia!

Gyakorlatilag áramerősítési tényezőre kell a tranzisztorokat összeválogatni, lehetőleg több munkaponti beállításban. A feteknél ezt meredekségnek hívják. Itt Bővebben: Link bővebben írnak a tranzisztor párbaválogatásáról. Erősítőknél a komplementer párokat érdemes egymáshoz összeválogatni.
(#) troby hozzászólása Okt 17, 2009 /
 
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne hogy hogyan csináljam azt meg hogy a hifimre kívülről is tudjak neki vinni jelet. A hifimen nincsen mikrofon és egyéb bemenet. Arra gondoltam hogy amelyik paneljén van a hangerő szabályozó (digitális) arra ráforrasztanék egy jack aljzatot oda ahova a deckről meg a cdről illetve a rádióról megy a jel. Szerintetek ez így működne? Nem tudom hogy ott milyen feszültség szint van de fontos lenne a hangerő szabályozás. Ha valakinek van ötlete kérem ossza meg velem.
Üdv
(#) kadarist válasza K.Leslie hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Szia!
Én meg villanyszerelő vagyok több, mint 20 éve. Szerinted a bojler kapcsain mindig van feszültség, akár ad kedvezményes áramot a szolgáltató, akár nem? DÉMÁSZ területen a bojler akkor kap áramot hivatalosan, ha a központ engedi. Milyen szolgáltató területén van ez a "váltókapcsolás"?
(#) K.Leslie válasza kadarist hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
EON, régi Dádász.
Akkor miért van, hogy nappal is van meleg víz, este meg az éjszakairól megy?
(#) Pali79 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Köszi!

Most már világos. Csak azt nem tudom, ha nekem kell pl 10 db válogatott FET, menjek be a boltba és kezdjem el méregetni vagy vegyek 100 db-ot és abból csak lesz 10 db jó
Mások, hogyan oldják ezt meg?
(#) kadarist válasza Izeg. hozzászólására (») Okt 17, 2009 / 1
 
Szia!

200-300 W-nál még nem kell hűtés. Ha már sütős a TO-220 tok füle, akkor már kell. Persze áramtalanított áramkörnél nézd a hőmérsékletet!
(#) kadarist válasza Pali79 hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Direkt erősítőkbe árulnak párba válogatott tranzisztorokat . Jobb helyeken (netes boltok is) kapsz ilyet.
(#) kadarist válasza K.Leslie hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
A bojler egy hőtárolós forróvíztároló. A felmelegített vizet hosszú ideig képes jelentős hőveszteség nélkül tárolni. Úgy, mint az elektromos hőtárolós kályha. Abból egy ventilátor fújja ki a meleget. Felmelegszik-tárol-visszahűl-újra felmelegszik. Természetesen szabályzással működnek, a kívánt hőfokot így állítják be.
(#) K.Leslie válasza kadarist hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Tudom, de a kis lámpa világít ha melegít. És olyan még nem volt, hogy nap közben nem kapcsolt volna be...
De mindegy neked van igazad.
(#) kadarist válasza K.Leslie hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Olyan már nincs, hogy "éjszakai áram". Mikor a szolgáltatónak van fölös kapacitása, akármikor adhat áramot, persze kedvezményes tarifával.
(#) K.Leslie válasza kadarist hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Szerintem fejezzük be ezt a vitát.
ui.: nem mind1 hogy hívjuk? Én csak azért hívtam "éjszakai áramnak" mert egy kedves fórumozó így nevezte és így válaszoltam, hogy értse.
(#) kadarist válasza K.Leslie hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Idézet:
„A hangfrekvencia az éjszakai illetve nappali áramot kapcsol egy relével.”

Csak ezzel volt a baj. Csak az "éjszakait" kapcsolja.
(#) frecsko hozzászólása Okt 18, 2009 /
 
Sziasztok
Egy árammérőt szeretnék megvalósítani pic-el. A hardwer része érdekelne a legjobban. A progi úgy van megírva hogy Az ADC1 bemenet 0,5v bemenő jelnél mér 5 a-t.
Első elgondolásom az volt, hogy egy 1ohmos 5W-os ellenállást rakok a pozitív ágba, a kimenő részt bevezetem a pichez a bemenő részt meg összekötöm a pic testével. Valahogy így gondoltam:
Segítségeteket előre is köszönöm.
(#) watt válasza frecsko hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Ez a rajz már érthetőbb(mint a PIC-esben), és még elvileg működhetne is, csak nagy teljesítményű(ill. méretű) ellenállások kellenének, és az is nagyon fontos, hogy az áramköröd semmiféle kapcsolatba ne legyen a mérendő áramkörrel, valamint a polaritás váltás sincs megoldva. ami veszélyezteti a PIC bemenetet(az ICL +--ba mér!).

Ha az 1ohm ellenállást a 2A max méréshatárral nézem, akkor az ellenállás teljesítményére 4W(illetve nagyobb, mert ennyi folyna, a 2A esetében) ez is elég nagy darab.

Ha minden feltétel adott, akkor jó is lehet.
(#) watt válasza frecsko hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Itt egy alap kapcsolás. Ez csak pozitív áramot tud mérni, de a test lehet közös a mérendő áramkörrel, valamint az ellenálllás lehet huzalból és nagy áramokat is lehet mérni nagy felbontással(0-5V tartományra erősítve a keletkező mV-okat.) A tápágban nincs 100n-s kondi rajzolva, azok alapértelmezettek minden esetben!

A 24V táp és a terhelés csak szemléltetés, bármilyen hasonló áramköri elrendezés működik.

A PIC AD bemenete előtt a szokásos RCR tag is alapértelmezett. (1k-> 100...1µF v -> 1k ->)
(#) frecsko válasza watt hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Ugyan ezen az elven volt a másik rajz csak ott volt egy poti a 10K ellenállásnál. Mikor bekapcsoltam a tápom biztije el is szált.
(#) watt válasza frecsko hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Amit te rajzoltál az nem ugyanaz! Említettem volt, hogy ott nem szabad közös pontnak lenni, a testnek sem!
(#) jdani hozzászólása Okt 18, 2009 /
 
hali. egy sima piezzo, mint pl ami a PC-be van, ki-e tud adni 45KHz frekvenciájú hangot?
(#) frecsko válasza watt hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Hp41C rajzát megnézve ő a pluszt továbbküldi és a testet szakítja meg és oda rakja az ellenállást.
Következő: »»   657 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem