Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
80 amperes RURG-om van néhány. 160 A peak.
Nagyon köszönöm, de azt hiszem az nem kettős dióda. Ráadásul csak a TO245 méretű tok fér el.
Ha kettőnek lenne hely egymás mellett, akkor nem gondolkodnék egy percet sem, hanem kicserélném nagyobbra. De sajnos kettős diódában csak azt a típust találtam amiről tegnap írtam, és csak ott ahol írtam. Mindenesetre köszönöm az ajánlatodat.
Tegnap este végre összeszedtem mindent amit itthon találtam a Maci tervéhez. Sajnos csak 1 darab HFA15TB60-ast találtam a fiókokban. Viszont találtam BYR29-600-asokat. Bár ezek csak 8A-osak, de azért szeretném kikérni a véleményeteket, hogy felhasználhatom-e őket. (volt még a fiókban jópár gyors dióda amik megfelelőek lehetnének (BYV, BYW-k), de sajna csak egy egy darab és kevert szerelést nem tartanám szerencsésnek.
Más. A terv szerint az IGBT és a kimeneti egyenirányítók (60APU04) bordája ugyanakkora. Mivel a bordáim is a turiprojectből származnak, nem ugyanakkorák és nem is ugyanolyanok. Melyik feladatra használjam a nagyobb bordákat? Mert ez befolyásolja a tervezésemet. Szívem szerint beraknám mindkettőt teljes terjedelmében, de akkor a könnyű hordozhatóságnak lőnek.
A tapasztalat szerint a kimeneti egyenirányító jobban melegszik. Nem tudom milyen diódákat és mennyit akarsz használni kimeneti egyenirányítóként,ettől függ alapvetően a hűtőborda mérete. Az eredetileg tervezett típusokat? Akkor az eredeti hűtőborda felületének nagyságával megegyező,vagy nagyobb borda biztosan megfelel. Találkoztam már extrém kicsi bordákkal gyári gépben, olyan kialakításban, hogy a hűtőventilátor közvetlenül a bordákon fújta keresztül a levegőt, intenzív hűtést biztosítva. A HFA15TB60 helyén mindenképpen azonos típusokat használj, mert fontos a szimmetria a lemágnesezésnél. Ide STTA1206DI is megfelel, mivel szigetelt típus, ezért az IGBT-vel azonos bordára szerelhető. Hát a 8A lehet hogy soványan lenne elég, bár ha nem jár magas frekvencián akkor lehet akár elég is.
Hasonlítsd össze az adataikat az adatlapok szerint, nézd meg mennyi az impulzusáram tűrésük, és a sebességük. Ez döntő lehet.
Szia Pisti!
Csak belebeszélnék a javításodba,bár nem látom a teljes hűtőbordát stb.,de én a helyedben 2 db. 60APU diódából kialakítanám azt a kettős diódát,valahogy fel is szerelném oda,még ha a bordát alakítani is kellene (hozzácsavarozni valahogy egy darabot,valahogy csak elfér)aztán bekötném valami vastagabb huzallal.Tudom,nem vagy híve a monyákolásnak,de ha nincs más megoldás ........
Javaslom,nézd meg az 533623 és 533691 sz. hozzászólásomat,néhány oldallal vissza,raktam fel képeket hűtőbordákról,méret is van és más alakú mint a "Maci" gépben használt.Ráadásul én a Maci és a Maci2 gépemben meg is forgattam a bordákat (melléklet) ,szerintem így jobb a hűtés,bár vannak akik ezzel nem értenek egyet,de ez az én véleményem.Nekem az IGBT-s borda melegedett jobban.A kimeneti diódák bordáján van a 230V AC egyenirányító is,a két borda azonos méretű.Sajnos szerelési képeket nem készítettem akkor.
Szia Gábor!
Én gyári gépről írtam a tapasztalataimat a melegedéssel kapcsolatban, mégpedig a legutolján javított FIMER 160A-es gépnél tapasztaltak alapján. Az általad feltett kép szerint az IGBT-k elhelyezése nem éppen optimális. A hűtőborda legvastagabb része alul van, a legjobb helye ott lenne az IGBT-k hűtőszárnyának. Ott ugyanis a nagy keresztmetszetből adódó sokkal nagyobb hőtehetelenség az IGBT-k kristályszerkezetét nagyjából azonos hőmérsékleten tudná tartani,ha a kapcsolóeszközök szerelési helyzete alul egy sorba történne. A vertikális szerelésnek az a hátránya,hogy a legalsó kapcsolóeszközön keletkező hő a felette elhelyezett kapcsolóeszközt melegíti,majd a feljebb szerelt eszközön keletkezett veszteségi hő hozzáadódik az alulról jövőhöz. Emiatt a hűtőbordán a hőelosztás nagyon egyoldalú lesz, ez azzal járhat,hogy a legfelülre szerelt IGBT vagy FET Rds-on értéke jelentősen elmászik az alsóhoz képest. Azaz a kapcsolóeszközök terhelése emiatt nem lesz egyenletes. Ez nagy terhelésnél váratlan meghibásodást okozhat, és nem fogod tudni megtalálni a hiba okát.
Szia Gábor!
Ez a kis gép akkora,hogy egy régebbi nagykabát zsebébe simán beleférne. A dobozában nem nagyon találnék helyet arra sem,hogy akár egy alulemezre felrakjam a plusz diódákat. A meglepő,hogy amely gépről az előbb írtam a hűtés kapcsán,abban 4db 2x30A-es dióda volt, és a szélső lábak össze voltak kötve. Lásd melléklet. Ez volt az a gép,amelyikről írtam,hogy a diódaborda melegedett,az IGBT pedig hideg maradt.
Nem cáfolat volt,mert igazad van,az általam leírtak a saját tapasznyalat ,emiatt is fordítottam meg a bordákat,hogy jobban a huzatban legyen minden félvezető,hűvösebbek is a bordák így.Ezzel a szerelési móddal fel is hagyok,más elképzeléseim vannak.
Más: Szörnyülködtünk azon a "30 amperos" diódán,hogy egyedül van egy ágban,nézd csak meg a Colt 1300 végfokát (?!), csak most néztem én is.
A kimeneti diódáknál maradnék a 2*3db 60APU04-nél. Elméletileg az alábbi nagyobb darab bordákkal rendelkezem. A baloldali a jó öreg szocialista korszakból maradt. Mérete: 90*30*260mm. A jobboldali mérete 105*35*230 (az alsó nyúlvány nélkül). Azért érdeklődtem a melegedésről, mert akkor a kisebb felületűre tervezném a kevésbé melegedő alkatrészeket. A hosszot mindkettőnél olyan 200mm-re venném. Jó lenne azért hordozható méretnél maradni. A hűtést 230V-os ventillátorral oldanám meg. Vagy 92 vagy 120mm-essel. Ha jól emlékszem mindegyik 11Wattos. Bár a hang egy kicsit húzósabb, de inkább biztosra megyek.
Akkor a nagyfeszkörben nem kísérletezem a BYR29-esekkel, mert "csak" 60A a max. impulzusárama. Marad a HFA15TB60.
A jobboldali az elég meggyőző darab. A baloldali nem sokat ér, és nehezen is szerelhető. Semmi esetre se használd egyben a hűtést az alsó és a felső oldal IGBT-inek.
Néztem már korábban az idézett hozzászólásaidat. Ez egy erősebb gép gondolom én mivel 2-2db HGTG30N60 van benne, meg gondolom 4-4 darab valamiféle 60A-es dióda. Ha jól látom a bordák között van a ventilátor. (ide is beszivárgott a processzorhűtőknél mostanság elterjedő módi). Jobb lenne, ha a nagyobb bordám hoszabb lenne pár centivel. Akkor szó nélkül kettévágnám középen, és meglenne a két bordám. Bár ahogy nézem, mégis komolyabban át kell terveznem a nagyfeszültségű főpanelt, mert nálam is csak egy sorban lehet felszerelni az IGBT-ket. Én a két 35A-es graetzet az alaplemezre szerelem majd fel, hogy biztos ne melegítse a többi félvezetőt.
Lenne egy hülye kérdésem. Mivel a Tali Bt.-től még nem jött meg az E65, ezért a trafótekerési gondokat még nem ismertem meg. Viszont ma legyártottam az 5.5mm-es rézdrótot.( 2*10mm2 plusz 4mm2 összefogva, és zsugorcsővel (vékony típus) szigetelve.) Megtekerni még nem próbáltam meg, de szkeptikus vagyok, hogy ebből hogy fog felférni 15 menet a TV sorkimenő magra. De remélem holnap lesz annyi időm, hogy meg tudjam csinálni. (Addig mást nem nézegetem az általad is linkelt fojtó képeket, hogy ihletet merítsek.
Hát igen a szocialista fíling! Akkor az megy vissza a lomiba. Én meg próbálok túrni még egy olyan komolyabb bordát. Hátha lesz olyan szerencsém és mégis találok.
Akkor szerinted külön bordán legyen a 2-2 darab IGBT a hozzájuk tartozó diódával? Csak mert ahogy az itteni panelterveket és kivitelezési fotókat néztem, általában a két ág egy bordán van. És a másik bordán vannak a kimeneti diódák.
Eddig egy hűtőbordán csak olyan gyári gépben láttam alsó és felső oldali IGBT-ket, ahol egy tokban volt a két IGBT, és ezek természetesen szigetelt kivitelűek. Ahol különálló alkatrészként voltak jelen, ott sehol nem kockáztatták a szennyeződés vagy pára miatt bekövetkező kúszóáram megjelenését. Én kettéfűrészelném a bordát és úgy tenném fel az alsó és felső ághoz tartozó IGBT-ket külön hűtőbordára. A diódákat pedig egy harmadikra. Ha ventilátoros hűtésük lesz, akkor úgysem lesz probléma a melegedéssel.
Értem és akkor természetesen megfogadom a tanácsod. Próbálok felhajtani egy második jobbfajta bordát, és utána fűrészt és marót ragadok.
Való igaz,hogy "jobb",inkább jobb és biztonságosabb megoldás,ha az alsó és felső IGBT sor külön bordára van szerelve,de a teljesség kedvéért a mellékletben pró és kontra.Csak 1 ötlet hűtőborda ügyben, a P3 vagy P4 proci hűtőborda esetleg (!?),két IGBT bőven elfér rajt,hogy esetleg néhány lamella útban van,hát le kell vágni.A 100A gépemben P3 bordák vannak beépítve.Látható a 341143 hozzászólásban,nekem a 7. oldal.
Szia Gábor!
Igazán jól demonstráltad a kontrasztot a fellelhető "készletből",de akkor amikor a hsz.-t írtam, Isten bizony nem jutott eszembe az,hogy bizony egyre több barkács célra szolgáló gép jelenik meg a piacon, ahol legkevésbé fontos szempont az elnyűhetetlenség. Meg kell hajolnom előtted,valóban vannak gyári gépek is ahol egy hűtőlapra szerelik az összes alkatrészt,vagy legalább is az IGBT/FET tranzisztorokat. Én azt próbálom megjegyezni azokból a gépekből amelyek hozzám kerülnek, ami követésre érdemes. Sajnálom, ez foglalkozási ártalom. Az általad felrakott képeken is látszik a különbség. Az "1.kép" -cím alatti gépen külön van a két FET csoport, a maximális áramhoz tartozó B.I.: 60%, ipari kategória. A 2.képen szereplő típusnál ez csak 35% jobb fajta barkács kategória . A kivehető teljesítményt feláldozták miniatűrizálás,vagy a takarékosság oltárán. A Brima-Arc gépen jól látszik a szilikonfólia a félvezetők alatt. Ha ketté veszik a két ágat és pasztával szerelik az alkatrészeket, ugyanennyi kapcsolótranzisztorral minimum 15-20%-a több teljesítményre lenne képes a gép ,és a tranzisztorok se melegednének jobban-szerintem. a Klasik meg-elnézést a véleményért- szerintem barkács munka. Néhány Fronius;ESAB;Miller;Phoenix;EP-SYSTEM stb... már volt a kezeim közt, de az ágak szeparálására mindig figyeltek az ipari kategóriánál. Sőt,az utóbbi időben javított TELWIN gépeknél is el vannak különítve az ágak,pedig azok aztán nem erőművek. A procihűtő ötlet jó lehet, de csak a ventilátorával együtt. Ugyanis olyan kialakítású a procihűtő,hogy csak a ventilátorával együtt képes leadni a katalógusban megadott hőmennyiséget.
Ha jól értelmezem azt az 5,5mm átmérőjű huzalt 2 szál 10mm2 és 1 szál 4mm2 villanyvezetékből készítetted,az akkor kb. 24mm2 keresztmetszetű (?),hova szánod,a fojtóra?Elmondom,bár szerintem már leírtam,hogy a 15 menet ebből a vezetékből az U57 magra nem fog ráférni,nekem sem fért rá,csak 12 menet 3 sorban,de az ELÉG is ! Az a vezeték átmérő még Tubi kollégától származik.Az U57 mag belseje 26,9mm a katalógus szerint,tehát még tömör 5,5mm zománcból sem fér el 5 sor s akkor még hol a mag álcséve szigetelése,ami prespán papír is lehet,a Tiéd szigeteléssel együtt kb. 6mm lehet,az U mag belső magassága 15,5mm,tehát a 3. sor már kilóg,ebből következik,hogy Tubi vezetéke csak látszatra volt 5,5mm vastag,Ő rá is tekert 15 menetet,ahogy mondta. Tubi (!),cáfolj meg,ha nem valósat írtam! Nem igazán tartom jónak a zsugorcső szigetelést,nagyon nehéz lesz vele dolgozni,nem biztos,hogy fel tudod tekerni a H alakú magra.Én a legutóbb 18mm2 vezetéket készítettem (3x6mm2 villany vezeték összesodorva enyhén),nehezen tudtam ráerőszakolni a magra,hogy ne lógjon túl a szárakon,ne legyen gond a felfogatás.A rajzot nézve (Maci) a főtrafó szekunderénél az van írva,hogy 5,5mm átmérőjű sodratból van 6 menet,ez van a fojtón is,de a sodrat keresztmetszete nem akkora mintha tömör lenne (!),majdnem hogy csak a fele (kb. 14mm2 talán) és ebben már a szigetelés is bent van.Ennél a trafónál a max. áramsűrűség 10A/mm2.Valahol írtam,ha jól emlékszem,hogy a szekundert 110 szál 0,38mm drótból készítettem,amit 25-ös kábelból bontottam,ezt sodortam össze és szigeteltem szalaggal,ennek a valós keresztmetszete olyan 12,46 mm2,éppen hogy ráfért az EE65 magra.A fórum elején többen is írták,hogy nem tudják megtekerni a főtrafót,csak most jöttem rá miért,ahogy Néked fejtegetem a témát.A mag összefogatására réz vagy aluminium csavart használj,bár én a kisebbik gépnél vasat használtam,nem vettem észre semmit,a fentiek mégis jobbak.
Szia Pisti!
Mindazok ellenére,amit írásodra reagáltam,mégis Néked adok igazat,eszembe jutott amikor a bóvlikat feszegetted .Nekünk nem kötelességünk mindenáron silány ""barkács"" munkát végeznünk ,készíthetünk mi jó gépeket,ha megfogadjuk az építő jellegű észrevételeket.Arról nem is beszélve,hogy kisebb bordákat könnyebb beszerezni s elhelyezésük is könnyebb lehet,így jobban lehet "formálni" az egyes áramköröket a hozzájuk kapcsolódó következő fokozathoz,zártabbá,még kisebbre lehet építeni a gépeket,csökkennek az irreálisan hosszú vezetékek,hozzávezetések és a lehetséges zavarok is.
Na, pont ez volt a célom, amikor a hozzászólásra a választ megírtam.
Jól gondoltad, hogy reagálok rá! Úgy látszik, hogy ahány mag annyi féle méret!
Az én U ferritem 59-es volt anno a belső ablak szélessége 29mm a magassága 22,5mm és elfért a vezeték benne mind a 15 menet! Most viszont szintén 59-es mag van a kezemben ami inkább 60-as, aminek a mag átmérője 16,5mm és nem 15mm mint a korábbinak, ennél a belső méret 26.5mm a magassága 22,5mm! Az 57-es mérete ami inkább 58mm szintén előttem van a belső mérete 27,5mm a magassága 16mm a mag átmérő 15,5mm ebbe 1 sorral kevesebb fog elférni, de elég lesz a 3 sorban 4 menet is! Viszont szerintem ebből az 57-es magból már 2 pár kéne!
Szerencsére sikerült még egy jobbfajta bordát szereznem. Mpisti javaslatára külön bordára rakom majd az ágankénti IGBT-ket és a hozzájuk tartozó HFA-kat. Bár nem profi gépet akarok építeni, de inkább legyen túlbiztosítva és túlméretezve a dolog, minthogy spóroljak 1dm3-ert vagy fél kilót.
Ajjaj! Akkor meg kell néznem, hogy mekkora is pontosan az a mag, amivel eddig próbálkoztam. (balga módon nem mértem meg eddig a pontos ablakméretet) De ezt majd csak holnap délután tudom megtenni. Mivel az ilyen áramokkal való elektronikai foglalkozás nekem új, ezért a leírásodat (vagyis akkor Tubi56-ét) szóról szóra követtem. Úgy látszik elsiklottam azon hozzászólásod felett, hogy 5,5-ös átmérővel ez nem fog menni. Restellem magam. De most legalább tudom, hogy nem én voltam ügyetlen. A zsugorcsővel lehet, hogy nehéz lesz dolgozni, de nekem nincs olyan vászonszalagom, amit te használtál. Ez meg volt. De majd valahol megpróbálok ilyesmit szerezni. A fojtó összefogatásához természetesen réz csavarokat használtam. Szóval összegzem magamnak: a fojtóhoz olyan max 18mm2-es sodrott vezetéket használhatok. Az E65-höz primer 20menet 28*0,35mm2, szekunder 110*0.38mm2.
Profilhuzalod nincsen amiből a fojtót meg tudnád tekerni?
A lehető legjobb a térkihasználása. Igaz,kicsit kemény dolog ilyen kis méretben megtekerni, de utána már önhordó. Ha kis méretet kell belőle készíteni, és a következőképpen szoktam eljárni: gázégővel (olyan mint a benzinégő) felmelegítem a méretre leszabott és kicsi átmérőjűre kézzel összetekert profilhuzalt addig, amíg a gyári szigetelés nem ég le róla, és nem kezd el a felületén a meleg anyag színt váltani. Ekkor beledobom egy vödör hideg vízbe. Ezzel jól kilágyítottam a rezet. Ezután szépen kiegyengetem, és az egészet letekerem extra erős teflonszalaggal két rétegben, 50% körüli átlapolással. Ha ez megvan akkor az előre elkészített -a ferritmag pontos alakjának megfelelő(vagy néhány tized mm-el nagyobb)- sablonra feltekerem az így előkészített profilhuzalt. Tekerésnél vigyázni, a teflon igen sérülékeny! Amikor kész a tekercs,vastag cérnával átkötözöm, és akril lakkal rögzítem a meneteket egymáshoz. A forrasztandó kivezetéseket a lakkozás előtt forrasztózsírral bekenem, ez nem engedi a lakkot a fedetlen részre, ha a lakk megszáradt, egyszerűen letörlöm , és már forraszható is a huzal.
Sajnos örülök, hogyha rendes huzalt tudok szerezni, nem különlegeset (litze vagy profil) Ha pár millimétert a külső sor túllóg a ferrit szárain (fojtóra gondolok), akkor az eget verő gondot okoz? Mert a bakelit összefogatóba tudok plusz hornyot marni. A vezeték teflon szigetelésére én is gondoltam. Van is erősebb teflon szalagom itthon, majd teszek pár próbát.
Email szerint holnap érkezik az E65 meg az EF25. Hétvégén tudok majd szenvedni.
A túllógásból semmi hátrány nem fog származni.
Ajka környékén nem tudsz hozzáférni profilhuzalhoz?? Menj be valamelyik MÉH telepre szerintem még ott is találsz.
Akkor lehet, hogy felhívok néhány tekercseléssel foglalkozó szakit (még jó, hogy egypárral a munkám miatt kapcsolatban vagyok) és érdeklődök profilhuzalról. Férfiasan megvallom MÉH telepen gyerekkorom óta nem voltam, még azt sem tudom, hogy egyáltalán megvan-e nálunk. De kutakodásba fogok...
|
Bejelentkezés
Hirdetés |