Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   703 / 3960
(#) zolika60 válasza Georgee hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Vagy karos lemezolló, esetleg flex vékony koronggal stb.
(#) hapro válasza bölcsész hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
És ha jó sokszor bevágod tapétavágóval egy vonalzó mellett, akkor azt simán le tudod törni egy idő után.
(#) bölcsész hozzászólása Nov 24, 2009 /
 
Kösz mindenkinek.
(#) proli007 válasza akos_b hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Hello!
Nem tudom melyik cikket olvasod, de az (NE555 3.-láb) kimenetére egyáltalán nem szükséges ellenállás. Már többször olvastam ilyesmit, de semmi értelme. (Persze, ha használaton kívül van a kimenet, mert egyébként akkor van rá kötve valami.)
üdv! proli007
(#) niches hozzászólása Nov 24, 2009 /
 
Üdv!

A szupresszor diódákról szeretnék kérdezni tőletek, mivel szégyenszemre ma hallottam róluk először

Tehát: 24 V-os relét húzok meg darlington kapcsolással (ULN2003a). A relé kikapcsolásakor fellépő tranziens feszültséget szeretném rövidre zárni egy diódával. Erre jó gondolom egy ilyen szupresszor dióda... azaz amennyire értem, áramkorlátozó ellenállás nélkül kibírja azt a hirtelen feszültséglökést?
(#) kadarist válasza niches hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Szia!

Nem kell szupreszor, csk egy sima 1N4007-et köss a relé tekercsere záróirányban (katód a + felé nézzen). Az induktív feszültség így rövidre záródik a diódán.
(#) niches válasza kadarist hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Okok, köszi...alapból én is erre gondoltam. Csak ha már összefutottam a szupresszorokkal, kicsit ismerkedni kéne vele
(#) niches hozzászólása Nov 24, 2009 /
 
Na és akkor még egy kérdés

Lerajzoltam a kapcsolás idevonatkozó részletét. Kérdésem, hogy az R52-es ellenállás értékét hogyan határozzam meg? A relé behúzóárama 122,5 mA, viszont a darlington erősítését nem tudom. Ugye a logika most úgy működik, hogy ha a vezérlőjel nulla akkor nem vezet az optocsatoló tranzisztora, azaz az uln2003-as megfelelő bemenete az R52-n keresztül fel van húzva 24 V-ra. Így tehát a darlington vezet, így a relé meghúz.

(#) niches válasza niches hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Most nézem az optocsatoló (TLP521-4) adatlapján, hogy a kollektor áram 50 mA. Azaz akkor ez alá kell méretezni azt a bizonyos ellenállást? Így tehát R=24 V/30 mA= 800 ohm, azaz akkor teszem azt 1k. Ami egy átlagos mondjuk B~100-as erősítésnél is bőven elegendő, mivel ekkor csak kb. 1,2 mA szükséges a teekrcs behúzásához.
(#) kadarist válasza niches hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Darlingtonnál összeszorzódnak az áramerősítési tényezők. Rakhatsz akár 10kohm-ot is oda, jó lesz. Kapcsolóüzemnél, főleg darlingtonnál elég széles a mozgástér.
(#) niches válasza kadarist hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Okés, akkor nagyobbat rakok a kisebb áramfogyasztás érdekében...

Köszöntem!
(#) kendre256 válasza niches hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
A szupresszor dióda hasonlít a zenerhez. Ha egy bizonyos feszültségnél nagyobbat adsz rá nagyon nagy áram folyik rajta. Csak a zenert a névleges áramával nagyon sokáig lehet használni, a szupresszor dióda pedig jellemzően egy adott energiát tud "vészhelyzetben" eldisszipálni. Ez az energia egészen rövid ideig tartó, de nagyon nagy áramból jön össze. A szupresszorokat ritkán előforduló, rövid idejű, nagy feszültségű impulzusok (villám által indukált impulzusok, hálózati zavarok) elnyelésére használják, hogy az áramkör további része ne károsodjon.
Itt van pl. egy adatlap. Ebből az látszik, hogy a különben 5W-os szupresszor 10 mikroszekundumig 600 W-ot is elvisel, 50-100A áram folyhat rajta, ha utána legalább 1000 mikroszekundumig "pihenhet".
(#) niches válasza kendre256 hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Értem, köszi. ezek szerint kihagytam 1-2 elektró előadást Dehát az egyetemen sörözni is kell nem csak tanulni ugyebár
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Válasz a kérdésemre: Itt Kezdetnek nem is rossz
(#) elektrojános hozzászólása Nov 24, 2009 /
 
Sziasztok,lenne egy (Hadne momdjam meg milyen régi)bakelit lejátszóm.Szeretném valahogy feltuninngolni.Ebben kérnék egy kis segítségek.
(#) kadarist válasza elektrojános hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Szia!

Rakj rá RGB ledeket, amik villognak a zene ütemében. Modding!
(#) elektrojános válasza kadarist hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Hmmm,egész jó ötlet.Ezt biztosan megépítem.Köszi
(#) akos_b hozzászólása Nov 24, 2009 /
 
Hello!
A fotoellenállás az infra fényre is reagál?
Ödv: Ákos
(#) elektrojános válasza akos_b hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Szia,ha jól tudom nem:
(#) Zed válasza niches hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
A külső diódát elhagyhatod, ha az ULN 9-es lábát a tápra kötöd. Ezt az IC-t kimondottan induktív terhelések kapcsolására ( pl. relék ) készítették, belül "tele van" védődiódákkal. ( A 2. oldalon megtalálod egy csatorna rajzát : ULN2003A adatlap ( angolul ) )
(#) elektrojános válasza kadarist hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Bocsi,csak mégvalami:az RGB led az amikor több színű led van egybeépítve?
(#) szamóca válasza elektrojános hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
R=reed (piros) G=green (zöld) B= bue (kék)
(#) elektrojános válasza szamóca hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Nah az mindjárt más.Thx
(#) kadarist válasza elektrojános hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Igen, többszínű ledek egy tokban.Bővebben: Link
(#) szamóca válasza akos_b hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Szerintem függ a fotoellenállás anyagától. De ha megnézed a konkrét adatlapját, azon rajta kell hogy legyen az érzékelési tartomány hullámhossza.
(#) WaRL0 hozzászólása Nov 24, 2009 /
 
Sziasztok.Megepitettem a lent lathato aramgeneratort es valami oknal fogha ha teszek ra egy ledet akkor 0.03A folyik keresztul rajta ha meg csak rovidrezarom a multival akkor 0.4A folyik keresztul rajta.Most ennek nem ugy kellene lennie hogy leddel es rovidvezarva is ugyan annak az aramnak kell folynia?
(#) kadarist válasza WaRL0 hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Szia!

Nagyobb bemenőfeszültségről járasd a 317-et. Az 5V elég kevés. Mekkora az ellenállás?
(#) WaRL0 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
egy 50K potemeter van most bent
(#) Dani494 hozzászólása Nov 24, 2009 /
 
Sziasztok!

Tegnap már kérdeztem a problémával kapcsolatban(kaptam is rá választ és segítséget),az ötletet ma ki is próbáltam de nem úgy működik ahogy gondoltam.
A kimeneten mindig van feszültség,függetlenül attól,hogy az ÉS bemenetein mi a helyzet.

Tudnátok segíteni mi lehet a gond?
(alkatrészek jók,zárlat nincs,kapcsolás szerint van bekötve minden,feszültségek megvannak)

SCHALT.JPG
    
(#) kadarist válasza WaRL0 hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Adj rá 12V-ot, próbáld ki úgy. Példa:Bővebben: Link
Bővebben: Link
Az 50kohm nagyon sok!
Következő: »»   703 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem